Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Jak se Sparta k údivu všech ocitla v boji o titul. Pohádka plná pádů

21. březen 2023
Sdílejte:
Jak se stalo, že Sparta po 24 ligových kolech sahá po první příčce Fortuna ligy? Mnozí už tu nedávnou dramatickou historii zapomněli, tak si ji pojďme připomenout. Je to jízda…
Foto: Vlastimil Vacek / Právo / Profimedia

20. dubna 2022: Sparta nastupuje do 30. kola základní části české ligy. Na vedoucí Slavii ztrácí čtyři body, na druhou Plzeň o bod méně. Byť by do nadstavby jistě nešla z pozice favorita, výhra by ji nepochybně dala možnost do boje o titul přinejmenším promluvit.

Zatímco Slavia má předepsané tři body doma se Zlínem, Plzeň jede do nevyzpytatelné Boleslavi. Výsledky 30. kola pak hovoří jasně. Oba soupeři ACS si pohodlně došli pro body, zatímco Sparta trapným výkonem v Olomouci potvrdila, že v nadstavbě o titul bude opět jen sparring partnerem. Výkon to byl natolik ubohý, že ty pozornější z fanoušků ACS varoval, že boj o náplast v podobě zisku poháru může dopadnout ostudou. Stalo se.

Ještě předtím se však Sparta odjela ztrapnit do Plzně, která výpraskem Letenských udělala tečku za angažmá Pavla Vrby ve Spartě. Do finále tak vedl Spartu záskok z béčka Michal Horňák. Málo platné. Svědíkovo Slovácko Spartu zválcovalo, uzmulo pohár pro sebe a vpravdě se přitom ani moc nenadřelo.

Přitom je možná namístě připomenout, že to mohlo proběhnout úplně jinak. Sparta totiž na původní termín finále Mol Cupu přijela i s Pavlem Vrbou, jenže zápas byl pro zaplavené hřiště o dva týdny odložen. A právě v oné čtrnáctidenní pauze se cesty Sparty a Pavla Vrby rozešly.

Kdo ví, jak by dnes Sparta vypadala, kdyby ono finále opravdu odtrénoval Pavel Vrba a pohárovou cenu útěchy získal. To už se však nemáme šanci dozvědět.

Pánbůh zaplať, dodávám já, protože já si to dokážu představit velmi živě.

Titul nakonec urvala Plzeň, takže po posledním kole ligy, kdy se Sparta v jednom z nejpodivnějších derby rozloučila vítězně se zázrakem jménem Adam Hložek, není v Praze veselo ani na jednom břehu Vltavy.

S tím rozdílem, že v Edenu mají nejlepší předpoklad napravit to hned napřesrok.

Uplynuly dva týdny od konce sezony a jméno nového trenéra Sparty stále nikde.

Ti optimističtější věřili, že je to kvůli handrkování se Slováckem o Martina Svědíka, největší pesimisté se cynicky strachovali, že na Letnou nikdo nechce, pročež už se můžeme těšit na stočtyřicátý návrat Zdeňka Ščasného.

Naše číslo 24

Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme více jak 160 stran unikátního fotbalového čtení.

   To chci!

   Poslední květnový den přišlo BUM. Do Sparty přichází jistý Brian Priske. Mladý trenér s vizí a zajímavým životopisem.

   Sparťanský fanoušek, přes úzkostnou vzpomínku na nejmenovaného Itala, zahraničního kouče vítá. Ač ho možná trochu dopředu lituje, že neví, do čeho se pustil.

   Podobně jako u zmiňovaného Itala Sparta přivádí mraky hráčů. Ale žádné cizí vyhasliny. České hráče a zpravidla ty, co zaujali v lize.

   A najednou další BUM. Do Sparty přichází Jan Kuchta z válkou izolované Moskvy. Vzkaz je to jasný. Už zase umíme přitáhnout velkého hráče.

   Sezona začíná a na Spartu se valí jedna pohroma za druhou. Nejprve v domácím zápase trestuhodně neprolomí obranu Stavangeru a ve venkovní odvetě vypadne po strašidelné minele Dávida Hancka. První ligové kolo pak Sparta trapně prohraje s Libercem a Kuchta dostane červenou kartu a pětizápasový stop.

   Hůře snad ani začít nešlo. Priskeho pozice se ale nepohne nejen v klubu a kupodivu ani u fanoušků. Situaci uklidní tři ligové výhry (při dvou zápasech venku). K tomu přicházejí další posily, všudybyl Sadílek a z dnešního pohledu přestup roku, stoper Asger Sörensen.

   Druhý domácí zápas s Bohemkou tak navštíví fantastických 17,5 tisíce diváků.

   Jenomže přijde další facka. Bohemka hraje skvěle a Sparta může být ráda za remízu. V tu chvíli ještě neví, že po této budou následovat čtyři další a celkem tedy děsivá ztráta 10 bodů v pěti kolech.

   Když Sparta o deseti otočí zápas doma s Hradcem, svitne naděje, že se tým touto výhrou (po nesprávně uznaném premiérovém gólu Kuchty) konečně nastartuje. Zvlášť když přišla přesvědčivá výhra v Brně a pohodlná výhra s Pardubicemi.

   Jenže...

   Přichází derby. A pokud se do něj probudil fanoušek po desetiletém kómatu, pravděpodobně by se do něj chtěl co nejrychleji vrátit. Výsledek 4:0 by byl sám o sobě ponižující, ale bůh ví, kolik by to skončilo, kdyby druhou půli hráči Slavie nehráli na údržbu.

   Děs běs.

   Zatímco pro Slavii to byla důležitá výhra, která držela sešívané v relativním dostřelu za podezřele šlapající Plzní, pro Spartu šlo pouze o stvrzení toho, že i v sezoně 2022/23 si na ligový titul může nechat zajít chuť. Vždyť na první Plzeň tehdy ztrácela šílených dvanáct bodů a to ještě před vzájemným zápasem na západě Čech, kde přes deset let nevyhrála.

   Olayinkova hlava je minimálně na čtyřzápasovou stopku. První liga s Jakubem Podaným

   Kdo si zaslouží anticenu za největší pitomost předchozího víkendu? Jak blízko má Sparta k titulu poté, co smazala náskok Slavie? A skončí Pavel Hapal už teď v Baníku? Aktuální ligové otázky po 24. kole zodpovídáme s Jakubem Podaným.

   Přečíst

   Po této hrůze přišla pauza pro přeložený zápas se Slováckem. Těžko říct, co se během ní na Letné/Strahově dělo. Víme jen tolik, že následující zápas v Plzni Sparta překvapivě vyhrála, stejně jako dva zbývající podzimní zápasy.

   Ani tak však nebyl klid. V zápase se Slováckem, tedy prvním domácím mači po onom příšerném derby, zasypal kotel světlicemi hrací plochu, načež vyhlásil bojkot pro zápasy na Letné. Výkony na hřišti to sice nepoznamenalo, nicméně tahle událost možná sehrála podstatnou roli v jedné z dalších větví tohoto příběhu. Ale k tomu se ještě dostaneme.

   Tabulka tak po podzimní části vypadala méně ohavně, než by mnozí čekali. Sedm bodů na vedoucí Plzeň, pět na Slavii. Do čela sice hodně daleko, ale fanoušek Sparty byl z minulých sezon zvyklý na daleko větší dardy.

   No nic, pokusit se o pohár a stabilizovat ligu. Uvidíme.

   Ze zimní přípravy v Marbelle se špitalo, že Sparta na jaro nevypadá špatně. Doplněná několika zahraničními posilami si v generálce smlsla na neškodném Norimberku a vyrazila do Olomouce s vidinou dobrého startu do fotbalového jara.

   Dopadlo to... No, chtělo by se říct jako vždy. Výkon v Olomouci nebyl vůbec podařený, remíza 1:1 opravdu fanoušky ACS nepovzbudila v naději, že teď už to půjde.

   Ale nebyla to jen Sparta, která začala jaro klopýtnutím. Plzeň vytekla doma s Hradcem a to byl jen začátek.

   Obhájce totiž začal sbírat jednu ztrátu za druhou. A navzdory všem očekáváním a v rozporu se stoprocentní domácí bilanci, začala venku hromadně ztrácet i Slavia.

   Jak dosavadní sparťanské jaro vypadalo dál?

   Nejistá výhra s Boleslaví (D), výprask Bohemky (V) a Jablonce (D), zbytečné drama ve Zlíně (V), pohoda s Teplicemi (D), trénink v Ostravě (V) a urvané tři body v Boleslavi proti Hradci (V).

   Na jaře tedy zatím osm zápasů a 22 bodů. K tomu zvládnuté pohárové čtvrtfinále v Liberci, byť až po penaltách. Vzhledem k tomu, jak ovšem bývají zápasy na drsném severu pro Spartu odporné, je skutečnost, že 120 minut války vedlo k postupu a nikoliv ke kupě zraněných, jak tomu obvykle v Liberci bývá, hodná bouchnutí vychlazeného šampaňského.

   Boj o televizní práva na ligu může začít. Poslední překážka padla

   Vedení českého fotbalu a ligy se dohodlo na pokračování spolupráce. LFA může začít hledat nejbohatší nabídku za televizní práva od sezony 2024/25.

   Přečíst

   Sparta prostě funguje. Z předpokládané války mezi Kuchtou a Čvančarou je fungující tandem.

   Jakub Jankto sebral odvahu a otevřeně uvedl, že nemíní nadále skrývat svojí homosexualitu, doufaje, že konzervativní fotbalové prostředí tuto skutečnost přijme. A ono kupodivu minimálně na Spartě přijalo. Nejen interně, ale s ovacemi i na tribunách, přičemž zda by tomu tak bylo i s kotlem, toť otázka, na kterou si raději nechci odpovídat.

   Fanoušek Sparty teď chodí na zápasy nebo si pouští televizi s předpokladem, že si jeho tým jde pro vítězství. Pro takovou náladu bychom se jinak museli vracet do dob, kdy jsme si pro dobré účely klopili na hlavu kýble s ledovou vodou a výkřikem technologie byl iPhone 6.

   Mezitím u soupeřů: Slavia si nadále drží stoprocentní domácí bilanci, avšak ztratila v umírajících Teplicích, šokovala prohrou v Budějovicích a nezvládla ani závěr utkání v Liberci. Na jaře tak ztratila sedm bodů, čili se Spartou má nyní shodně 54 bodů (avšak lepší vzájemnou bilanci i skóre).

   Ovšem co je to v porovnání s Plzní. Ta nejenže hraje fotbal na úrovni sestupového pásma, ale už jí to nestačí ani na ty upachtěné výhry 2:1, jak tomu bylo posledního rok a půl.

   Z 24 jarních bodů získala Plzeň rovných 10. Ze sedmibodového náskoku na Spartu je pětibodová ztráta.

   A tady náš příběh prozatím končí.

   I tak si z něj ovšem můžeme něco vzít. A sice, že přišlo už tolik zvratů, že klidně může přijít další hned v příštím zápase proti Brnu. Vysněný sparťanský titul je ještě daleko.

   Nicméně tahle sezona má grády. A nepochybně ještě mít bude. O titul (a nejspíš i o pohár) si to rozdají obě pražská S. A narozdíl od let minulých, nikdo nemůže s klidem říct, jak to dopadne.

   Fanoušci Sparty však mají přinejmenším naději, že tentokrát by to mohlo dopadnout dobře a ne „jako vždycky“.


   Text původně vyšel jako twitterové vlákno uživatele s přezdívkou Mladý senior. Autor je dlouholetým permanentkářem klubu z pražské Letné a navzdory traumatům spojeným s touto skutečností se snaží o nezaujatý pohled na Spartu a všechny její konkurenty.


   Související články

   Dostal do Česka mládežnické kempy Realu. City se s ním nemůžou rovnat, říká

   Tomáš Klečka v Česku a na Slovensku už dlouhá léta organizuje dětské kempy. Nyní na malé fotbalisty a jejich rodiče cílí spoluprací s Realem Madrid. Které značky mají ve fotbalovém světě největší hodnotu a jak si dnes vede tuzemský mládežnický fotbal?

   Rozhovor

   Video: Bořilova pata v ofsajdu? Ptáme se: Měl gól Slavie platit?

   Sporný moment v Edenu pomohl Slavii k vyrovnání. Fanoušci se nyní na sociálních sítích přou, jestli byl kapitán sešívaných Jan Bořil v ofsajdu. Jak to vidíte vy?

   Česká liga

   Co čeká Liberec s Kaniou? A proč by Evropa v příští sezoně mohla klubu ublížit?

   Nový majitel Liberce Ondřej Kania může do českého fotbalu přinést svěží vítr. Bude jeho projekt úspěšný? V čem se musí Severočeši z posledních sezon poučit? Jaké jsou vhodné posily? A jak moc by současný kádr přebudoval pravděpodobný budoucí trenér Radoslav Kováč? Poslechněte si další epizodu Football Club podcastu.

   Podcast
   Popup se zavře za 8s