Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Zelená je tráva

Kupón na veřejnou dopravu zdarma jako součást sezonní permanentky na zápasy oblíbeného klubu. Stadiony poháněné obnovitelnou energií, trávníky pěstované bez pesticidů a s technologiemi úspory vody, stánky s občerstvením s nabídkou bezmasých delikates. Prvky environmentální udržitelnosti se stávají velmi běžnými i ve fotbale – především v zahraničí. Fotbalové organizace si uvědomují, že změna klimatu a degradace přírody negativně dopadne i na jejich činnost, a zároveň vědí, že fotbal se svou popularitou napříč různými společenskými vrstvami má obří potenciál měnit věci k lepšímu. Například kluby německé Bundesligy si proto odhlasovaly, že kritérium udržitelnosti bude nově mezi podmínkami pro udělení profesionální licence. V Anglii působí „nejzelenější klub světa“, který kromě vítězství na hřišti považuje za své poslání ukázat i velkoklubům, jak šetrně a zodpovědně lze provozovat fotbalový byznys. Kolosy jako FC Barcelona v posledních letech představily své strategie udržitelnosti, nebo se i připojili ke sportovní iniciativě na ochranu klimatu pod hlavičkou OSN. Magazín Football Club chce sérií textů a podcastů k tématu „fotbal a udržitelnost“ tyto trendy představovat a pomoci jejich rozšíření také v českém prostředí, kde je tento přístup zatím ještě v plenkách.

Partnerem projektu Zelená je tráva je Nadace Tipsport

Nadace Tipsport se věnuje hlavně tématům udržitelnosti, rozvoji svého domovského regionu Berounska a podpoře demokratických hodnot. Grantovými výzvami podporuje ekologické projekty, kvalitní výsadby stromů a péči o ně po celé republice nebo rozvoj občanského a neziskového sektoru na Berounsku. Stojí mimo jiné za projekty Tipsport pro legendy, Zaměstnanecký solidární fond nebo Sport bez odpadu.

Chci vědět víc

Zelený Hamburk. Na auta při Euru zapomeňte

Rady a tipy, jak se v den zápasu pohybovat po Hamburku, který nejen při letošním Euru sází na udržitelnou dopravu. Seznamte se s komplexní koncepcí mobility, která vás v Německu čeká.

Zprávy

Kritizuje europoslance Turka, pole by předělil podle dánského vzoru. „Jiný“ fotbalista Adam Gabriel

Adam Gabriel je originál. Není moc fotbalistů, kteří se zajímají o životní prostředí a nebojí se o tom mluvit. Stejně jako třeba o svých názorech na politického skokana poslední doby.

Zelená je tráva

Doprava zdarma, regionální los, peníze pro amatéry. Stane se EURO 2024 šampionátem budoucnosti?

Jako fanoušek si chci užít mistrovství Evropy v sousedství. Coby občan a rodič bych rád, aby to šlo udělat šetrně ke klimatu, které se nám vymyká z rukou a ohrožuje i fotbal. Němečtí pořadatelé si vetkli udržitelnost do erbu a slibují, že vytvoří vysoký standard i pro příští turnaje. Jak to bude vypadat – a jde jim to věřit?

Zelená je tráva

Rebelství i zásady. FC St. Pauli je originál, třeba dresy si dělá sám

Děláme fotbal jinak než ostatní. To je jedno z hesel hamburského klubu FC St. Pauli. V příští sezoně si to bude moct vyzkoušet znovu v Bundeslize, kam se vrací po třinácti letech. Čím obohatí německou nejvyšší soutěž?

Zelená je tráva

Nevíme, co se na nás žene. Změna klimatu zásadně ovlivní i fotbal

Nový FC podcast je o tom, jak změna klimatu přímo zasahuje do fotbalu a že kluby mohou výrazně pomoci s udržitelností života na planetě Zemi. V 55 minutách to rozebírají projektová manažerka Nadace Tipsport Zuzana Zděnková a klimatický reportér Jan Kaliba.

Zelená je tráva

Zasaď strom pro svůj klub a získej peníze na trávník

Nadace Tipsport vyhlásila výzvu k podání projektů na výsadbu v okolí fotbalových hřišť, která může pomoci regionálním fotbalovým klubům i české zeleni. Příjem žádostí končí 9. května. Získejte grant na sázení stromů u hřiště až 100 000 Kč a příspěvek na údržbu trávníku až do 50 000 Kč.

Tiskové zprávy

Žádné míče, žádné sítě. Jak poslední nefotbalová země světa staví nároďák

Vyťukal jsem telefonní číslo. Měl jsem v Praze devět hodin ráno, Justin Walley v Tichomoří osm večer. „Ahoj. Jsem na Marshallových ostrovech. Nemají tu fotbalisty, nemají tu hřiště. Jsme jako evangelisti. Ještě letos chceme odehrát první zápas,“ řekl mi. Tohle je příběh dobrodruha, co pomáhá vybudovat národní tým v poslední zemi OSN, která svou reprezentaci ještě nemá.

Zelená je tráva

Zápasy za lidskou důstojnost. Když ženy kopou za lepší svět

Politika do sportu nepatří? Ale kdeže. Sport je politika! A nejpopulárnější sport planety je politika nejvyšší. Hraje se o velké peníze, ale i o lidská práva, o image i respekt. Vysvětlíme vám, proč byste měli ženskému fotbalu fandit i vy.

Girl Power

Víc vlaků nebo boj proti rasismu. I české kluby zkouší měnit svět

Fotbal není jen o výsledcích na hřišti. I některé české kluby jsou stále aktivnější na poli společenské odpovědnosti. Kam posílají peníze, jak pracují s fanoušky a kde se ve světě inspirují?

Udržitelnost

Katarská pohádka o klimatické neutralitě a bundesligový náskok

Je fotbalové mistrovství světa v Kataru prvním klimaticky neutrálním? Není to poctivé označení. Fotbal by měl proti změně klimatu dělat víc – ve vlastním zájmu. Football Club mluvil s vědcem, který je environmentálním poradcem americké fotbalové Major League, NBA, Superbowlu nebo newyorských Yankees.

Zelená je tráva
Popup se zavře za 8s