Nadace Tipsport se věnuje hlavně tématům udržitelnosti, rozvoji svého domovského regionu Berounska a podpoře demokratických hodnot. Grantovými výzvami podporuje ekologické projekty, kvalitní výsadby stromů a péči o ně po celé republice nebo rozvoj občanského a neziskového sektoru na Berounsku. Stojí mimo jiné za projekty Tipsport pro legendy, Zaměstnanecký solidární fond nebo Sport bez odpadu.
Když FIFA uzavřela partnerství s ropnou společností Saudi Aramco, Sofii Junge Pedersenovou to rozezlilo. Spolu s víc než 130 fotbalistkami z 27 zemí protestovala otevřeným dopisem. Zastávala se ochrany klimatu i lidských práv. „Spousta dalších hráčů nás podporuje, ale ne veřejně. Bojí se, co řeknou kluby i sponzoři,“ říká dlouholetá dánská reprezentantka a v posledních letech hráčka Juventusu a Interu Milán.
Zelená nemá být jen tráva, ale i fotbal. Jak české kluby řeší ekologii? Proč není na místě strašení? Kde se ve světě inspirovat? A jaké mýty jsou v téhle oblasti nejčastější? CSR manažerka Sparty a předsedkyně ESG komise LFA Irena Smetanová a ředitelka Nadace Tipsport a garantka projektu Sport bez odpadu Lucia Štefánková v další epizodě našeho podcastu.
Německý fotbal nechce mít image toho, kdo je nešetrný k životnímu prostředí, proto zavádí stále víc opatření k dosažení udržitelnosti. Některá z nich jsou i podmínkou k získání profesionální licence.
Grantová výzva Sport bez odpadu 2025 může ulevit rozpočtu vašeho sportovního klubu. Možná ekologická řešení totiž najdete i tam, kde byste třeba nečekali. Čas máte do konce června. Projděte si kritéria, podle kterých se peníze rozdělují.
Skoro pět milionů nápojů do zálohovaných kelímků. Tuny jídla zachráněného před vyhozením. Hromadná doprava zdarma a výhradně zelená energie. Fotbalové „emisní povolenky“. Pořadatelé Eura 2024 se pokusili nastavit nový standard udržitelnosti velkého turnaje. Povedlo se? „Velké rezervy jsou v dopravě, klíčové je využití železnice,“ uvádí studie vědců z univerzit v Bielefeldu a Kolíně nad Rýnem.
Ligový fotbal není jen o zábavě a soutěžení. Svou sílu chce využít pozitivně i v dalších oblastech mimo fotbalové hřiště. Ligová fotbalová asociace proto zakládá ESG komisi, která chce rozšířit a akcelerovat aktivity profesionálních klubů se společenským přesahem.
Není to jen marketingový humbuk, myslíme to smrtelně vážně, zní z anglického klubu na pobřeží Severního moře.
„Fanoušci i kluby si často neuvědomují, že to, jak se chováme na stadionech, jak se tam dopravujeme, co tam zkonzumujeme, kolik odpadu vyprodukujeme a pak to ještě ani nevytřídíme, má závažné ekologické důsledky,“ říká v obsáhlém rozhovoru o fotbale a udržitelnosti ředitelka Nadace Tipsport Lucia Štefánková.
Získejte 50 až 100 tisíc korun a pomozte svému klubu se zelení u hřiště a s údržbou trávníku. Nadace Tipsport vyhlašuje grant na podporu výsadby v okolí fotbalových hřišť i ostatních sportovišť. Žadatel může získat profesionálně vedenou výsadbu v hodnotě až 100 000 Kč a dalších až 50 000 Kč na údržbu trávníku. Jaké jsou podmínky grantu?
Fotbalový průmysl se musí změnit, jinak se řítíme do světa, ve kterém nebude pro fotbal místo, varují klimatický zpravodaj ČRo Jan Kaliba a ředitelka Nadace Tipsport Lucia Štefánková. Jak zažehnat nejčernější scénáře? A jakým způsobem můžou pomoct sami fanoušci?