Promítání: ČR vs. Portugalsko! Diskuze: Voráček, Podaný, Tuček! Víc info zde

Konferenční liga

Třetí evropský pohár, co se prestiže týče. První je Liga mistrů, druhá Evropská liga. Evropská konferenční liga se hraje od roku 2021.

Rychlý trest za hloupost. Divák hodil pivo po brankáři, tři roky nesmí na Plzeň

V půlce března trefil brankáře ženevského Servette kelímkem od piva, na konci dubna už věděl, že to má drahé a tři roky se nepodívá na fotbal. Tenhle případ ukazuje, že tresty za výtržnosti na fotbale mohou padat velmi rychle.

Fanoušci

Počítáme koeficient: Co čeká Baník v Evropě?

Česko bude mít v Evropě v příští sezoně pět týmů. Do pohárů se vrací Baník a jeden z dvojice Boleslav – Hradec. Projděte si, jaké cesty je čekají, pokud se mají dostat do ligové fáze jednoho ze tří evropských pohárů.

Koeficienty

Bude hrát Plzeň o titul? A proč z ní nikdo nepůjde do pražských S?

Za které hráče může Viktoria Plzeň dostat balík přímo ze zahraničí? Bude klub v příští sezoně konkurovat pražským S v boji o Ligu mistrů? A hodil by se Tomáš Chorý do Slavie? Dvouhodinová podcastová nálož s analytiky Vojtěchem Mrklasem a Tomášem Daníčkem.

Podcast

Víc klubů jednoho majitele v evropských pohárech? Takto vypadají nová pravidla

Od začátku května platí nová pravidla pro takzvaný multi-club ownership. Co si musí pohlídat třeba Daniel Křetínský nebo šejkové vlastnící City Football Group?

Evropské poháry

Počítáme koeficient: Komu fandit ve finále evropských pohárů, aby se Slavia posunula v předkolech

Už známe obsazení všech tří finále evropských pohárů. Můžeme si tak říct, jaký dopad by vítězství jednotlivých týmů měla na nasazení českých týmů v předkolech evropských pohárů v příští sezoně.

Koeficienty

Počítáme koeficient: Kdo dostal Česko do Ligy mistrů?

O tom, že si český mistr přespříští sezonu zahraje Champions League, nerozhodla jediná remíza. Je za tím pětiletý sběr bodů v Evropě. Vypočítali jsme, jak k tomu přispěly jednotlivé české kluby, které se v pohárech představily.

Přímák

Kudy do Evropy? Kompletní průvodce po příštích předkolech pro českou pětku

Ligové finále je za dveřmi. Vyřeší, kterých pět týmů Česko pošle do Evropy. V klíčových předkolech se pak projeví i jeden další efekt vysokého českého koeficientu. Ukážeme vám i to, jací soupeři se pro české kluby rýsují, v čem změny systému nenahrávají Spartě, proč by slávisté měli v EL fandit Leverkusenu nebo v jakém případě se Plzeň může posunout až do play-off o EL.

Koeficienty

Dostal druhou žlutou, ale zůstal na hřišti a vyhrál. Martínezovi pomohlo neznámé pravidlo

Aston Villa postoupila přes Lille do semifinále Konferenční ligy. Anglický tým uspěl v penaltovém rozstřelu, který vychytal argentinský fantom Emiliano Martínez. A to i přesto, že v zápase dostal dvě žluté karty.

Pravidla

Koeficienty se změní. Budou víc odměňovat lepší soutěže

Od příští sezony se nemění jen systém evropských pohárů, ale i systém koeficientů, které roztřiďují týmy do jednotlivých lig. Čím výš budou kluby úspěšné, tím víc bodů získají. Body z Konferenční ligy tak budou mít o něco menší význam než doposud.

Koeficienty

Počítáme koeficient: Česko je desáté! Příští liga se bude hrát o poklad

Česko se posunulo na klíčové desáté místo v tabulce národních koeficientů UEFA a už je jisté, že tam do konce sezony zůstane. Český šampion z příští sezony si tak zahraje Ligu mistrů.

Koeficienty

Co je Konferenční liga?

Jde o jeden ze třech evropských pohárů, které pořádá UEFA. Svou prestiží jde o tu nejméně prestižní evropskou soutěž. Konferenční liga se hraje od roku 2021 a v prvních dvou letech ji vyhráli AS Řím a West Ham s Tomášem Součkem a Vladimírem Coufalem. Finále s Fiorentinou hráli kladiváři symbolicky v pražském Edenu, tedy v domovském stánku Slavie, odkud do West Hamu odešli.

Jaký je nejlepší výsledek českého klubu v Konferenční lize?

Je jím čtvrtfinále Konferenční ligy z ročníku 2021/23, které si zahrála Slavia. Vypadla tehdy s Feyenoordem po výsledcích 3:3 a 1:3. Historický výsledek pak ve skupině Konferenční ligy v sezoně 2023/24 zaznamenala Viktoria Plzeň, když jako první český klub vůbec vyhrála některou ze skupin evropských pohárů bez ztráty bodu.

Jak se dá do Konferenční ligy dostat?

Do sezony 2023/24 (včetně) hrálo skupinovou (tedy základní) fázi 32 evropských klubů, od sezony 2024/25 to bude 36 týmů. Do Konferenční ligy se dá kvalifikovat buď přímo umístěním z národní ligy (což se týká týmů z nejvyspělejších fotbalových zemí Evropy) nebo přes kvalifikace evropských pohárů, které se hrají vždy na začátku každé sezony. I do těchto kvalifikací se dostávají týmy na základě předchozích výsledků z národních lig.

Co se od sezony 2024/25 změní v Konferenční lize?

UEFA od sezony 2024/25 zvýší počet účastníků ze současných 32 na 36 týmů. Týká se to Ligy mistrů, Evropské ligy i Konferenční ligy.

UEFA se chtěla zbavit předchozího skupinového režimu, který je někdy nudný a docela často je v něm už dvě kola před koncem jasno o některých postupujících. Nikdo ale dopředu vlastně neví, zda nový systém v tomto bude atraktivnější, zvlášť když týmy budou dál rozdělovány do výkonnostních košů.

Hlavně reforma přinese víc zápasů a tím pádem víc peněz pro UEFA a kluby. Se zaručenými osmi zápasy namísto současných šesti se pojí vyšší příjmy z televizních práv, prodeje vstupenek a sponzoringu.

Jak se bude Konferenční liga od sezony 2024/25 hrát?

Ve všech třech soutěžích se změní také skupinový formát. Týmy už nebudou rozděleny do osmi skupin po čtyřech, ve kterých teď odehrají s každým soupeřem dvojzápas doma/venku. Nově v takzvaném švýcarském modelu bude jedna společná tabulka pro každou soutěž.

Každý tým ve skupině Ligy mistrů a v Evropské ligy odehraje osm zápasů s osmi různými soupeři, čtyři zápasy budou doma, čtyři venku. Celkový počet zápasů ve skupině Ligy mistrů a Evropské ligy se zvýší ze současných 125 na 189.

V Konferenční lize zůstane počet zápasů stejný, protože tam i přes změnu formátu budou týmy dál hrát šest utkání, ale nově s šesti různými soupeři (tři zápasy doma, tři venku).

Napříč poháry zůstane rozdělení do různých výkonnostních skupin a každý tým bude hrát postupně proti soupeřům ze všech těchto košů. Dál tedy bude platit, že nejsilnější týmy se nemohou vyřadit v případě nepříznivého losu mezi sebou navzájem už ve skupině.

Prvních osm týmů v celkové tabulce se na konci skupinové fáze kvalifikuje přímo do osmifinále, dalších 16 týmů se v play-off utká o dalších osm míst v osmifinále.

Popup se zavře za 8s