přijďte na promítání finále Eura 2025

Fotbal a klima: ESG není výmysl ekoteroristů, ale realita fotbalových klubů v Česku

08. červenec 2025
Sdílejte:
Zelená nemá být jen tráva, ale i fotbal. Jak české kluby řeší ekologii? Proč není na místě strašení? Kde se ve světě inspirovat? A jaké mýty jsou v téhle oblasti nejčastější? CSR manažerka Sparty a předsedkyně komise LFA Irena Smetanová a ředitelka Nadace Tipsport a garantka projektu Sport bez odpadu Lucia Štefánková.
Lucia Štefánková, ředitelka Nadace Tipsport, a Irena Smetanová, CSR manažerka Sparty Praha ve Football Club podcastuFoto: Jiří Matoušek

Už je to rok, co se v Německu hrálo EURO fotbalistů. Pořadatelé vedle perfektně přichystaných stadionů zaujali i tím, jak mysleli na své okolí, potažmo životní prostředí. Mezi jednotlivými stadiony týmy cestovaly vlaky, ve fanzonách se občerstvení vydávalo na zálohovaném nádobí a umělá tráva z berlínské fanzony byla posléze využita i za jinými účely.

Mnozí by si řekli, že tu už někdo zase straší s klimatickou změnou. Apely na udržitelnost jsou ale součástí společnosti daleko déle. Věděli jste třeba, že fotbalisti ostravského Baníku hráli už v roce 2010 v dresech z PET lahví?

Mezi prvními v českém fotbalovém prostředí se o ekologičtější přístup začala zajímat, vzhledem ke svému postavení docela logicky, pražská Sparta. A právě z jejích řad je jedna z průkopnic tzv ESG norem Irena Smetanová, která se nedávno stala předsedkyní nově vzniklé komise ESG pod hlavičkou Ligové fotbalové asociace (LFA).

Tři kouzelná slůvka "Enviromental, Social, Governance" v sobě skrývají zodpovědný přístup k životnímu prostředí, pomoc společnosti se zaměřením na děti a handicapované a vzdělávání a edukaci fotbalového prostředí nejen v dané oblasti.

Do nového dílu podcastu Football Clubu v rámci projektu Zelená je tráva přišly právě Irena Smetanová a Lucia Štefanková, ředitelka Nadace Tipsport, která se danou tematikou zásadně zabývá.

Partnerem projektu Zelená je tráva je Nadace Tipsport

Nadace Tipsport se věnuje hlavně tématům udržitelnosti, rozvoji svého domovského regionu Berounska a podpoře demokratických hodnot. Grantovými výzvami podporuje ekologické projekty, kvalitní výsadby stromů a péči o ně po celé republice nebo rozvoj občanského a neziskového sektoru na Berounsku. Stojí mimo jiné za projekty Tipsport pro legendy, Zaměstnanecký solidární fond nebo Sport bez odpadu.

Chci vědět víc

Jaké jsou největší překážky českých klubů ve snaze o udržitelnost, jakými způsoby se daří v tuzemském prostředí dělat "zelené kroky", jak fotbalové prostředí přijímá postupné kroky na cestě k ekologičtějšímu fungování a proč musí evropští zástupci být v oblasti ESG ještě svědomitější než jejich konkurenti z české ligy? Podíváme se taky na určité mýty a nepravdy, kterými se "škarohlídi" snaží tendence o udržitelnost podrývat.

Příjemný a inspirativní poslech přejeme a hezké léto i s Football Clubem!

Související články

Na pivku s Robertem Carlosem a dojetí u transparentu PSG. Největší srdcař na finále Ligy mistrů

Kdo měl lepší kotel? Jak se pařilo s fotbalovými hvězdami? A kdy se dostanou Votroci do Evropy? Největší fotbalový srdcař Česka Tomáš Roman si s námi povídal o finále Ligy mistrů v Mnichově, které si užil na vlastní kůži i s ambasadorem soutěže Zdeňkem Folprechtem.

Liga mistrů

Video: Řezník Schumacher. Připomeňte si nejbrutálnější zákrok brankáře v historii MS

V roce 1982 fandil celý svět ve finále španělského šampionátu týmu, který hrál ošklivý fotbal. Proč? Protože proti Italům stáli Němci, za které se tehdy styděli i jejich fanoušci.

Video

Fotbal v televizi: Velká fotbalová středa s bitvou obrů i bojem o přežití na Euru

Jsme sice uprostřed fotbalového léta, okurkové sezony, ve středu ale můžete ladit zásadní bitvy. Na MS klubů si to o finále rozdají PSG s Realem a na ženském Euru hrají obhájkyně z Anglie o život. Kde tyhle zápasy naladíte?

Televize
Popup se zavře za 8s