Král mezi křídly. Vysvětlíme vám, proč Olayinkův odchod Slavii bolí

11. leden 2023
Sdílejte:
Peter Olayinka je jedním z nejlepších hráčů české ligy. V profilovém článku hráče, který Slavii nejpozději za půl roku opustí, se podíváme na to, v čem jsou jeho největší kvality a proč je pro trenéra Trpišovského ideálním hráčem. Tedy na to, proč slávisty jeho odchod, zvlášť pokud bude zadarmo, může hodně mrzet.
Peter Olayinka to je intenzita.Foto: Profimedia

Jen těžko bychom v aktuálním kádru Slavie hledali hráče tak pevně spjatého s érou Jindřicha Trpišovského, jako je Peter Olayinka. Nigerijský hráč byl v létě 2018 trenérovým prvním velkým nákupem a během čtyř a půl sezony v české lize se dosud ukázal ve 102 utkáních a zapsal v nich 27 gólů a 16 asistencí. Loni na podzim se navíc stal historicky nejlepším střelcem sešívaných v evropských pohárech s celkem 13 góly v 55 zápasech.

Pokud by fanoušci úspěšnějšího z vršovických klubů měli určit nejlepší sestavu Trpišovského období, snad na žádném místě v sestavě by nebylo tak jasno jako na levém křídle. Olayinka je klenot neustále překvapující svou stálostí, variabilitou, produktivitou a nasazením. Tyto aspekty společně s ohromnou intenzitou a nadprůměrným řešením situací vytvářejí skvělý mix pro takřka každého trenéra.

Bohužel pro Slavii se něj od léta mohou těšit v CZ Bělehrad, kde 27letý Nigerijec podepsal předběžnou smlouvu zajišťující mu kontrakt na tři roky. Ze Slavie tak odejde jako volný hráč po konci smlouvy a Slavia tak za jeho přesun zřejmě nezíská žádné odstupné, i když se ještě s Crvenou zvezdou snaží uzavřít dohodu o přestupu už teď v zimě, která by nějaký ten milion zajistila. Když v roce 2018 z Gentu přicházel, zaplatila za něj Slavia podle deníku Sport zhruba 85 milionů korun.

„V několikaměsíčním dialogu jsme hledali cesty pro prodloužení kontraktu. Nedohodli jsme se. Hráč měl výrazně lepší nabídky, než mohla dát Slavie,“ uvedl na Twitteru Jaroslav Tvrdík, šéf Slavie. „Věříme, že nám pomůže k titulu (na jaře – poznámka redakce) a přidá se k legendám Slavie,“ dodal Tvrdík.

Taktický mazánek

Křídla mohou mít různé typologie. Olayinka je zajímavý v tom, že v sobě spojuje hned několik z nich, a přitom si uchovává své primární zbraně. Navzdory své variabilitě tak nepadá do průměrného všeumělství, které je poměrně typické pro české hráče. V první řadě je to excelentní fotbalista, s výborným herním myšlením a skvělou technikou, která mu umožňuje být kýženým rozdílem po celém hřišti.

Pokud bychom měli zúžit hráčův herní profil a vypíchnout specializaci, jedná se primárně o křídlo do levého meziprostoru, zvládající osobní obranou činnost, a navíc hrozící ze vzduchu. Už toto je relativně vzácný úkaz. K tomu musíme dodat, že Olayinka je v klidu schopný nastoupit i na hrotu a vést napadání týmu na ose hřiště a vyzkoušel si i pravého křídelního obránce, kde díky jeho skvělé práci s míčem ve vzduchu a výskoku umožňuje týmu nákopy. Přidejte náběhy za obranu, výborný výběr místa ve vápně, zakončení oběma nohama a také schopnost jít jeden proti jednomu díky bleskové akceleraci a máte na českou ligu zcela neobvyklou směs kvalit.

Plzeň, nebo Slavia? A má šanci Sparta? Boj o titul očima expertů

Liga šla spát. Na scénu nastupuje mistrovství světa. Než se ale ligová opona do konce ledna úplně zatáhne, pojďme zjistit, komu teď fotbaloví znalci věří. Vyhraje titul Plzeň, Slavia, nebo Sparta? Odpovídají novináři, bývalý ligový fotbalista a taktický expert.

Přečíst

Pro Trpišovského jsou některé ze zmíněných dovedností klíčem k jeho fotbalové filozofii. Prostřednictvím osobního bránění od svých svěřenců požaduje vymazat soupeře v defenzivě a následně jej touží překonat, uběhat a překvapit kombinací na druhé straně hřiště. Pro svůj způsob hry, ve kterém kombinuje fyzickou dominanci s technickými zbraněmi jeho hráčů potom potřebuje intenzitu, zvládání osobních soubojů, sběr odražených míčů a orientaci v obou vápnech.

Trenér sešívaným dopřává možnost se projevit po celém hřišti, přičemž pozitivní body získává odpovědnost, chápání dění na hřišti a také rychlost jednání. Použijeme-li matematické termíny, je tedy jasné, že množina Trpišovského předpokladů od hráčů je podmnožinou Olayinkových schopností. Nad rámec klasického pracovního kodexu hráčů Slavie navíc vytáhlý křídelník (188 centimetrů) přidává svou efektivitu ve vápně. I tato vlastnost je v Edenu nesmírně cenná, neboť díky ní může Trpišovský na hrotu upřednostnit pracanty před čistými střelci.

Pro trenéra jistě hraje velkou roli i Olayinkova vítězná mentalita, pracovitost a obrovská chuť uspět. Přitom se bavíme o hráči, kterému už selhaly během několika let ve Slavii minimálně dva rozjednané přestupy a ligu převyšoval už při příchodu svou cenovkou.

Drahý problém

Slavii se v létě roku 2018 s tehdy dvaadvacetiletým Nigerijcem povedl chytrý tah. Olayinka byl jedním z prvních zahraničních hráčů, kteří po počátečních nedokonalých krocích do zahraničí dostali možnost se představit v top týmech v Česku. Tuto cestu si později osvojila převážně Sparta, která takto do české ligy přivedla Nicolae Stanciua, Dávida Hancka, nebo Lukáše Haraslína. Originální úspěch však v této strategii přišel už dříve.

Olayinka chytil nabídnutou šanci za pačesy a velmi rychle se etabloval mezi nejdůležitější hráče pražského celku. Určitě mu pomohla i předchozí pražská zkušenost, kdy sezonu 2016/17 odehrál v Dukle. Po návratu do Česka se kromě jiného ukázal i v Lize mistrů, získal tři české tituly a ve Slavii se postupně stal tak důležitým, že jeho rukáv začala zdobit i kapitánská páska. Proč se ho Slavii nepodařilo včas zpeněžit?

Na hřišti je mi nejlíp. Hluboká sonda do myšlení Jindřicha Trpišovského

Otevřený rozhovor s Jindřichem Trpišovským o proměnách trenérské profese, využívání moderních technologií, zlozvycích české ligy nebo o psychické náročnosti profesionálního fotbalu.

Přečíst

Dalo by se namítnout, že hráčova všestrannost může být komplikací z hlediska jeho výchozí pozice pro přestup. Top evropské týmy si často skautují hráče a hledají přesně to, co se jim hodí do jejich herního systému. Týmů v Evropě, které nastupují s podobným schématem jako Slavie přitom není mnoho. Na druhou stranu z pražského klubu už několik hráčů úspěšný krok dopředu udělalo a podařilo se jim vesměs úspěšně etablovat v kvalitnějších soutěžích.

Olayinka navíc může fungovat primárně jako prototyp křídla-zakončovatele. Má k tomu prakticky veškeré předpoklady. Díky rychlosti, obrovské vůli a vnímání hry je schopen se včas přesouvat do vápna, kde je navíc rozeným zabijákem. K tomu je na tom výborně fyzicky a je dostatečně silný na to, aby se prosadil v pozemních i vzdušných soubojích. Jeho dosavadní střelecké statistiky jsou také jednoznačně dobré.

Problémem by neměl být ani hráčův návyk z křídla primárně osobně bránit soupeřova beka. Olayinka je dostatečně chytrý na to, aby se dokázal adaptovat na zónový způsob hry bez míče a navíc mu nechybí agresivita a intenzita pro vysoký presink a napadání.

I kdyby se navíc týmu z nějakého důvodu nehodil na moderní křídlo, stále se dá využít buďto na hrotu, nebo třeba na kraji hřiště. Hráč dovede leckterého obránce překvapit svým výpadem k lajně a následným centrem ať už pravou nebo levou nohou a i zde se dá využít jeho gólový potenciál, pokud by třeba zavíral zadní tyč.

Charakter Nigerijce je, jak už bylo popsáno, prakticky nezpochybnitelný a šikovnému hráči tak ve velkém přestupu bránil jen jediný zápor, který byl ale bohužel pro Slavii i pro Olayinku samotného zásadní. V létě roku 2021 se měl přesunout do FC Kodaň, z transferu však sešlo, protože neprošel zdravotní prohlídkou. Olayinka přitom není přehnaně často zraněný a ani na hřišti není vidět, že by měl nějaké potíže, ale nespecifikovaný zdravotní problém zastavil přestup, za který Slavia měla podle tehdejších zpráv dostat 3,5 až 4 miliony eur. Nakonec nedostane nic nebo jen nějakou menší část.


Související články

Zrušit nadstavbu? Kritizované ligové finále očima expertů

Liga má za sebou nadstavbu, ve které Sparta uhájila první místo po základní části a o poslední místenku do Evropy a přímý sestup se hrálo do poslední chvíle. Zvyšují zápasy navíc atraktivitu české ligy, nebo jde jen o uměle nastavovanou kaši? Zeptali jsme se osobností z fotbalového prostředí.

Anketa

Votroci povstaňte! Hradec mění tvář a prodává permanentky na nový stadion

Stadionem to nekončí, chceme mezi velké kluby, vzkazuje hradecký klub a ukázal nové logo.

Zprávy

Video: Stříbrnou nechci. Mourinho hodil medaili na tribunu

Prohrál své první finále a ze stříbra neměl žádnou radost. Tak ji udělal mladému fanouškovi v Budapešti, kde se zápas o vítězství v Evropské lize hrál.

Zábava
Popup se zavře za 8s