Boj o televizní práva na ligu může začít. Poslední překážka padla

17. březen 2023
Sdílejte:
Vedení českého fotbalu a ligy se dohodlo na pokračování spolupráce. LFA může začít hledat nejbohatší nabídku za televizní práva od sezony 2024/25.
Za kolik je tenhle produkt?Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Poslední překážka pro vypsání tendru na prodej televizních práv české ligy padla. Ligová fotbalová asociace (LFA) se s Fotbalovou asociací České republiky (FAČR) dohodly na nové rámcové smlouvě o vzájemném fungování. Oznámili to dnes šéfové obou asociací Petr Fousek a Dušan Svoboda.

Jednoduše řečeno jde o to, že LFA teď má jistotu, že bude první a druhou ligu dál řídit a může tedy kromě jiného prodávat jejich práva. Podle Svobody chce teď LFA spustit tendr na televizní práva co nejdřív, organizovat ho pro LFA bude poradenská společnost Deloitte. Výsledek výběrového řízení má být znám na podzim letošního roku, uvedl šéf LFA na dnešní tiskové konferenci.

Výběrové řízení u televizních práv je novinkou, po které nejhlasitěji volal slávistický šéf Jaroslav Tvrdík. V současnosti LFA za sezonu od agentury Pragosport, která práva bez soutěže tradičně získávala, dostává 150 milionů korun ročně. Drtivá většina peněz se dělí zhruba rovnoměrně mezi kluby první ligy. Podle Svobody je to částka nízká a od tendru očekává, že se minimálně zdvojnásobí. „Jiný výsledek bych považoval za neúspěch,“ řekl.

Luděk Mádl ve svém sloupku Je to kulatý píše o tom, že ve fotbalovém prostředí se očekává růst na 300 až 350 milionů korun. Nejoptimističtější odhady pak zmiňují sumu 400 milionů korun za sezonu.

Za Pragosport vystupuje jednatel Jaroslav Vacek, v minulosti dlouholetý místopředseda fotbalové asociace, který ale firmu už nevlastní. V roce 2019 ji prodal společnosti Livesport. Pragosport vysílací práva vlastní do konce příští sezony, nyní se tedy hraje o práva na období začínající létem 2024.

Teď Pragosport televizní práva na první ligu přeprodává O2 TV a streamovací práva do vydavatelství CNC, do které patří třeba deník Sport. Druhou ligu vysílá na základě dohody s Pragosportem Česká televize, druhá nejvyšší soutěž je ale pro celý balík, o který se bude soutěžit, spíše minusovou položkou, když se do jejího vysílání nikomu moc nechce.

Mádl píše o tom, že už probíhají předběžná jednání s možnými účastníky tendru. Řeší se, zda bude opět na prodej jeden velký balík, ve kterém bude všechno, nebo zda budou jednotlivé segmenty rozděleny do balíků menších. K dispozici jsou ligová televizní, streamovací a bettingová práva.

Nové číslo

Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme více jak 160 stran unikátního fotbalového čtení.

   To chci!

   Zájem o tendr podle Mádla projevila vedle Pragosportu i turecká skupina Saran Group, která obchoduje na českém trhu práva na celou řadu fotbalových soutěží (Ligu mistrů, Bundesligu, Serii A) a  v roce 2021 uzavřela smlouvu s televizí Nova. Agentura MP Silva chce údajně práva na české fotbalové soutěže získat pro streamovací službu DAZN. Zájem pokračovat s vysíláním ligy projevuje O2 TV, která nyní patří do stejné vlastnické skupiny jako skupina Nova. A zájem má mít také Canal Plus.

   Vedle televizních práv se řeší i titulární partner ligy, a to také od začátku sezony 2024/25. Smlouva končí Fortuně, která má zájem pokračovat. Vystřídat ji chce minimálně Tipsport, který je dnes titulárním partnerem hokejové extraligy. Dnes Fortuna za sezonu platí zhruba 80 milionů korun.

   Nová rámcová smlouva mezi LFA A FAČR bude platit od začátku července 2024 a byla podepsána na čtyři roky s následnou opcí na další čtyři.

   „Rozlosování celostátních ligových soutěží, hrací model, hrací dny i začátky utkání jsou plně v kompetenci LFA. Stejně tak fungování disciplinární komise LFA. Licencování členských klubů první a druhé ligy bude nadále provádět FAČR,“ říká Svoboda.

   LFA bude přispívat FAČR každý rok částkou sedm milionů korun, a k tomu 5% podílem z výnosu LFA z částky nad 250 milionů korun za sezonu. Naopak liga získá podíl 10 % z výsledků reprezentačního A týmu v Lize národů a 15 % z bonusu za postup na Euro a mistrovství světa. „Toto finanční uspořádání je vzájemně motivační a zároveň je výrazem solidarity v oblastech, kde FAČR a LFA spolupracují,“ říká Fousek.

   Důležitou změnou je fakt, že LFA bude od sezony 2024/25 organizačně zajišťovat český pohár, přičemž obsahově i marketingově pohár zůstává soutěží FAČR.

   Pohled na chystaný tendr na TV práva od ředitele O2 TV.

   Nové číslo

   Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme přes 160 stran unikátního čtení.

   To chci!

   Související články

   Video: Frajeřinka nevyšla. Originálně zahozená penalta v La Lize

   Mohla z toho být paráda, je z toho šaráda. Fotbalistům Raya Vallecana nevyšla rozehraná penalta.

   Zábava

   Olayinkova hlava je minimálně na čtyřzápasovou stopku. První liga s Jakubem Podaným

   Kdo si zaslouží anticenu za největší pitomost předchozího víkendu? Jak blízko má Sparta k titulu poté, co smazala náskok Slavie? A skončí Pavel Hapal už teď v Baníku? Aktuální ligové otázky po 24. kole zodpovídáme s Jakubem Podaným.

   První liga

   Hloupost nás připravila o důležité body. Víkendová liga očima trenérů

   Macík si dal do rukavic magnety a Petera Olayinku s Martinem Fillem čekají nepříjemné pohovory, když jejich týmy poztrácely body po jejich zkratech. Vítězem víkendu v boji o titul je Sparta, v boji o sestup to jsou Pardubice. Jak dění na ligových trávnících viděli koučové všech šestnácti klubů? Máme jejich hlasy.

   Česká liga
   Popup se zavře za 8s