Klokani jsou na koni. Proč má Bohemka blíž do Evropy než k sestupu

03. březen 2023
Sdílejte:
Ano, v lize klokani získali z posledních třech kol jediný bod, i tak ale hrají nad plán. A obzvlášť to platí, když započteme pohár. Spolu s Petrem Neradem a Antonínem Rosou jsme hledali důvody dobře rozehrané sezony. A našli jsme jich dost.
Krásné fotbalové léto. Z podařeného startu Bohemka žije celou sezonu.Foto: Vlastimil Vacek / Právo / Profimedia

Klokani teď v lize sice trochu tápou, když z posledních třech zápasů získali jen jeden bod, celkově ale hrají povedenou sezonu a v tabulce jsou sedmí. Dobré časy ve vršovickém Ďolíčku podtrhuje postup do semifinále českého poháru po výhře 2:1 na hřišti Slovácka, tedy přes obhájce trofeje. V této soutěži zelenobílé dělí dvě výhry od evropských pohárů. To by byla opravdová senzace.

Bohemians loni v březnu vyměnili trenéra, když Luďka Klusáčka nahradil jeho asistent Jaroslav Veselý. Pětačtyřicetiletý kouč měl jednoznačný úkol, udržet tradiční klub v lize. To se mu po povedeném dvojzápase s Opavou ve zrádné baráži podařilo a Veselý dostal šanci vést tým i do následující sezony.

Klokani celou podzimní část strávili ve vyšších patrech tabulky a v zimě klub za pěkné peníze prodal do Slavie Petra Hronka a do Plzně Romana Květa. Pro doposud nepříliš zkušeného kouče se tak stejně jako pro celý klub jedná o velmi dobrou sezonu. Málokdo to čekal. Odchovanec klubu Petr Nerad, který má (navzdory svému aktuálnímu působení v nižších soutěžích) k týmu stále velmi blízko, ostatně říká, že Veselému zpočátku příliš nevěřil.

Klokanům výrazně pomohl dobrý start ligy. Bohemka nastřílela v prvních třech utkáních sedm branek a radovala se ze sedmi získaných bodů. Na dobrý úvod poté v dalších utkáních navázala cennou remízou na Spartě a vítězstvím proti nováčkovi z Brna. Klokani sice nestačili na Mladou Boleslav, Hradec Králové, nebo Liberec, zato však uspěli proti Slovácku a o dva body obrali i loňského šampióna z Plzně.

Sečteno podtrženo, po deseti kolech měl vršovický klub na kontě o dva body méně než Sparta a přímo za pražským rivalem figuroval i v tabulce, když uzavíral první čtyřku.

Fotbalový expert O2 TV Sport Antonín Rosa upozorňuje na fakt, že do boje o sestup v minulé sezoně klub vlastně poslaly horší výsledky v podzimní části soutěže a ukazuje tak na velký kontrast s aktuální sezonou, kdy se klokanům podzim povedl. Podle Rosy se podzim roku 2021 Bohemians bodově nepodařil navzdory slušné hře, kterou tým předváděl. Následovala potom klasická spirála sníženého sebevědomí, zhoršení projevu a herní křeče, které se projevily především na jaře, kdy se zelenobílí protrápili k jedinému vítězství v základní ligové části.

Útok, standardky a hledání brankáře

Bohemka má už teď na kontě o tři body víc, než získala v minulé sezoně v základní části, tedy za 30 zápasů. Nemalou měrou k tomuto výsledku přispívá výborný útok. Dle Nerada hraje klíčovou roli zejména držící zdraví všestranného Davida Puškáče (i když ten zrovna v posledním ligovém zápase s Brnem předčasně střídal kvůli svalovým problémům a do pohárového zápasu se Slováckem nezasáhl). Ten má na svém kontě pět branek a přidal také dvě asistence. Kromě něj se vynikající podzim povedl především Romanovi Květovi, který už nastupuje za plzeňskou Viktorii.

Vyhraje Bohemka český pohár?

Květ se ještě v dresu Bohemians trefil devětkrát, a to i když si odpykával dvojzápasový trest po červené kartě ze čtvrtého kola. Útočný trojzubec pak doplňoval Petr Hronek, který byl se svými pěti asistencemi a dvěma brankami primárně v roli nahrávače. Jak Hronka, tak Květa se zelenobílí aktuálně snaží nahradit.

Prozatím tak činí využitím Václava Drchala, který je v klubu od léta na hostování ze Sparty a kterého Veselý částečně zapracovával už na podzim. V zimě si navíc klub vypůjčil také Jana Matouška ze Slavie. Top trojku pak v sestavě klokanů uzavírá asi největší zimní příchod, kterým je zkušený Aleš Čermák, jenž hostuje z Viktorie Plzeň.

Tím však možnosti Bohemians do útoku nekončí. V létě se do Vršovic podařilo z Olomouce získat zdarma křídelníka Martina Hálu a k dispozici je také doposud dvougólový slovenský bojovník Erik Prekop z Hradce. Veselý k tomu může sáhnout i po mladším Ladislavu Mužíkovi či šikovném odchovanci Vojtěchu Novákovi. Nezmínili jsme přitom zotavujícího se hroťáka Tomáše Necida. Při pomyšlení, že většina těchto hráčů se v sestavě musí dělit jen o tři místa, si zastánci silného soupeření v kádru jistě mnou ruce.

Kromě nadstandardní kvality, šíři útočných možností a velké rychlosti hráčů, kterou klokani disponují, se mohou dle Antonína Rosy spolehnout ještě na jednu zbraň. „Zejména standardními situacemi se Bohemce daří vytvářet tlak ve vápně soupeře. Dali z nich téměř dvě třetiny gólů.“

Nerad si zase všímá dobrého tahu trenéra, který stáhnul doprostřed obranné trojky Ondřeje Petráka, čímž zařídil konstruktivnější rozehrávku. Při jeho zranění teď klokani musí hledat náhradu v aktuálním kádru. Zranění Petráka zároveň komplikuje i možný záskok ve středu hřiště, kde tak jsou v současnosti jen tři hráči, mezi kterými je navíc veterán Josef Jindřišek (42 let). V tomto ohledu by mohl pomoci návrat Jana Morávka (33 let). Pravděpodobně nejúspěšnější odchovanec Bohemky v její moderní éře však na svůj start podobně jako Necid prozatím čeká.

Naopak se v zimě klubu podařilo vyřešit pozici gólmana, když z Plzně hostuje talentovaný brankář Martin Jedlička. Petr Nerad přitom upozorňuje, že Bohemka dlouhodobě shání jedničku, které by záda mohl krýt zkušený Roman Valeš. Třeba se podaří se západočeským týmem vyjednat prodloužení hostování i na další rok.

Koncepce? Všechno si to zkrátka sedlo

Po každé podařené sezoně je na místě se ptát, zda se jednalo o výsledek dlouhodobé snahy, či jen o neočekávanou souhru okolností. V případě Bohemians je tato otázka docela zajímavá. Že by v Ďolíčku měli vypracovanou nějakou zázračnou koncepci asi není úplně pravděpodobné, na druhou stranu však tým už nějaký ten pátek pracuje velmi podobně. Na klub jsme k jejich práci posílali dotazy, odpovědi bohužel nedorazily, i když času bylo dost.

V Ďolíčku bohužel není k dispozici akademie na úrovni jiných pražských týmů, což je vzhledem k finančnímu zázemí pražských S a jejich síle na trhu s mladými hráči zcela pochopitelné. Místo odchovanců tak ve Vršovicích sází spíš na mladé hráče vypůjčené, či zakoupené právě ze Slavie a Sparty. Petr Nerad zmiňuje, že velkou zbraní Bohemky je v tomto ohledu její poloha. Do Prahy se zkrátka mladí tahají lépe, když například často nemusí měnit bydliště ani složitě dojíždět.

Lákat na metropoli se ostatně daří i starší hráče. Vedle části kádru tvořeného mladými Pražany působí přibližně stejně velká skupina zkušených ligových fotbalistů, kteří přicházejí zejména na konci kariéry. Mezi ty patří třeba explzeňský Jan Kovařík, Antonín Křapka z Karviné, Adam Jánoš z Baníku, Martin Hála z Olomouce, nebo Jan Vondra, který se do klubu vrátil po nepříliš povedeném angažmá v Makedonské Škendiji. Do této kategorie se ostatně dá počítat i zkušené trio Necid, Petrák a Morávek.

Nerad s Rosou se shodují, že do Vršovic se hráči po konci smluv stěhují nejen díky dobrému čichu vedení, které si takové příležitosti dobře hlídá, ale také díky solidním platovým podmínkám, které se oproti minulosti zlepšily. Klubové finance jsou stabilnější a letošní injekce v podobě prodejů útočných opor jistě také pomohly.

Obchodování Bohemky vzkvétá zejména na trase mezi ní a kluby z top trojky. Každé hostování tuto spolupráci upevňuje. Kromě zimních odchodů Hronka a Květa klokani nejlepším českým klubům prodali také Martina Haška, Benjamina Tetteha, či Júsufa Hilála. Zato potom získává zpět hráče na hostování a odpadlé mladíky z akademií, se kterými se dá pracovat.

Desátá sezona

Klub Bohemians Praha 1905 po krachu v roce 2005 obnovil svou činnost ve třetí lize. Během dvou sezon se dokázal vrátit do první ligy. V letech 2008 a 2012 přišel sestup do druhé ligy, po kterém se ale klub vždy mezi elitu hned vrátil. Aktuálně klokani hrají desátou sezonu v řadě v nejvyšší české soutěži. Takto vypadají umístění od poslední „návratové“ sezony 2013/14 – 14., 8., 9., 13., 7., 13., 8., 10. a 14. Aktuálně jsou klokani po 21 kolech 7. s 29 body.

Bohemce se zkrátka daří dělat fotbal relativně levně a díky kostře zkušených hráčů si může dovolit větší počet hostujících mladíků. Je potom otázka, jak se povede celkový mix a také do jaké míry je takový model udržitelný. Jedna část kádru totiž stárne a často se u ní musí pracovat s motivací a druhá je, vzhledem k povaze hostování a mladých hráčů obecně, poněkud nekonzistentní.

Letos přitom první zmíněná skupina pracuje zcela příkladně a letní příchody sedly skvěle. Povedlo se hlavně zacílení na zarputilé útočníky, jako jsou Prekop s Drchalem. Stejně tak se vršovičtí trefili i do Jánoše, který má po odstřižení v Baníku co dokazovat. A Veselému se v této sezoně výrazně zlepšil i stoper Daniel Köstl, který v minulosti příliš často chyboval. Jeho rozehrávka a fotbalová řešení klokanům často pomáhají.

Do Ďolíčku v létě přišli hráči, kteří skvěle sedli do stylu trenéra Veselého. Tomu se navíc vyplatilo několik riskantnějších tahů, střelci vepředu vyladili formu a povedlo se zapracovat na standardních situacích, u kterých jde vždy i o dávku štěstí. Dalo by se tedy říci, že spíš než o efekt dlouhodobé koncepce, která by vedla k posunutí kádru výš, se zkrátka v zatím podařené sezoně jedná o souhrn výrazně pozitivních událostí, které navíc dobře dosedly na stabilní a zkušenou základnu týmu. Otázka zní, zda je možné takto pokračovat či dokonce jít ještě výš.

Když to nejde jinak, hodí to za obranu

Nejtypičtějším prvkem hry Bohemky pod Veselým jsou nakopávané míče za obranu. Je to efektivní hned z několika důvodů. Zaprvé je taková hra s malým rizikem. Když totiž dojde ke ztrátě, soupeř má balon příliš daleko od branky Bohemians, než aby ji mohl rychle ohrozit.

Druhá výhoda navíc souvisí právě s tímto momentem. Klokani dovedou ihned po nakopnutém balonu přepnout do presinku, který jim často umožní získat míč blízko soupeřovy brány i přesto, že původní nákop nenašel žádného ze spoluhráčů.

Třetí zbraní dlouhých míčů je neustálé vertikální roztahování hřiště. Nabíhající rychlící v útoku vršovických nutí soupeřovu obranu reagovat a jsou obzvláště platní proti vysoko vytaženým defenzivním lajnám. Spínat ofsajdovou past proti Puškáčovi, Drchalovi nebo na podzim z hloubky nabíhajícímu Hronkovi je extrémně těžké. Soupeř se tak raději posouvá níž, aby zmenšil prostor pro náběh a dal příležitost vyběhnuvšímu brankáři. Tím ale zase soupeř klokanům dává víc prostoru na středu hřiště, kde může dojít k přihrávce na útočníky.

Obzvláště Puškáč je na balonu velice nebezpečný, protože je technicky kvalitní a dovede si najít dobrý prostor i poslat spoluhráče do průniku. Obecně je tak pro Veselého důležité vybudovat souhru mezi jeho útočnou trojicí. Zatímco dva nabíhají, jeden může níž. Ten, kdo jde níž, potom musí mít komu nahrát za obranu nebo zpátky do nohy.

Celková struktura nakopávaných balonů je velmi kompatibilní s tříobráncovým rozestavením, které umožňuje široké postavení stoperů, a tedy víc času na míči a víc prostoru pro výběr nahrávky. Ve středu hřiště potom působí většinou pracovitá dvojice, která se snaží rychle otáčet strany a manipulovat tak soupeřovými řadami.

Fotbal ve zlaté kleci. Klokan Veselý o trénování v Emirátech

Trenér Bohemky Jaroslav Veselý asistoval Ivanu Haškovi na několika adresách ve Spojených arabských emirátech a na jedné z nich našel červené hodinky po Diegu Maradonovi, které nosí dodnes. Jak na arabský fotbal, který je po MS v Kataru nebo po angažování Cristiana Ronalda do saudskoarabské ligy na vzestupu, vzpomíná?

Přečíst

Na útočné polovině klokani kombinují všechny tyto prvky. Buďto hru otáčí, aby umožnili dobré pozice pro své krajní wingbeky, nebo zkouší náběhy za obranu a dopresování. Nebo si pomáhají i jednoduchými nahrávkami seběhnuvšímu útočníkovi, který se snaží zrychlit narážečkou kombinaci. A když si tým neví rady, co s balonem, pošle ho prostě za obranu. Někdo z útočníků za ním vždycky vystartuje a když se ho podaří získat presinkem, jde s ním rychle do vápna.

Ať už do boxu vbíhají útočníci sami, nebo jde o centr, defenzivní struktura Bohemky se za míčem díky tříobráncovému rozestavení přirozeně zavře. Za balonem jsou vždy tři stopeři a minimálně jeden další záložník, takže se daří soupeře držet v kleštích a působit na něj tlakem, který je ještě umocněn častými standardkami. Rychlí hráči získávají trestné kopy, nebo nutí soupeře k zakopnutím do autu. Z obou věcí dovedou klokani hrozit, a tak to všechno pokračuje dál.

Pokud se soupeř dostane přes tyto nástrahy, Bohemka se nebojí spadnout do středního bloku, kde se její křídla přiblíží středu, aby kryli nahrávku doprostřed. Nutí tak soupeře do soubojů v krajích hřiště, kam rychle vysouvá krajní stopery a má zde stále wingbeky.

Samozřejmě, že lepší tým se velké části těchto problému vyhne. Sparta třeba v Ďolíčku domácí prostě uskákala a vyhrála velký počet soubojů. Navíc se jí samotné dařily standardky a střední blok otevírala pomocí sbíhání Lukáše Haraslína mezi linie. I tak je však herní styl Bohemky úctyhodně jednoduchý a přitom propracovaný.

Podle Nerada je pro vršovický klub do budoucna klíčové, aby do tohoto systému byli dále správně zapracováváni hráči a aby přímo s ohledem na něj přicházeli. Rosa dodává, že bude nutné nahradit i hráče, kteří odcházejí, a to nejen v rámci přestupů, ale i co se věku týče. Jindřiškovi je ostatně už 42 let a každý jeho odehraný zápas v lize je vlastně událost.

Stát se může cokoli

Nehledě na letošní konečné umístění je očividné, že si klokani na podzim vytvořili novou šablonu, podle které se dá stavět skvělé ligové mužstvo. Pokud se jim podaří navázat na solidní přestupová období, nahradí ztracenou kvalitu vepředu a třeba o něco efektivněji využijí některé mladší hráče v kádru, může to všem přítomným být jen ku prospěchu.

Na jaře (zatím sedm bodů v pěti zápasech) zůstane pravděpodobně Bohemka výkonnostně níž, než kde byla na podzim, a to zejména protože jí budou chybět podzimní výkony Květa a Hronka. Veselý se pokouší přizpůsobit herní styl jejich ztrátě a paradoxně se jejich komplexitu snaží nahradit ještě větší přímočarostí Drchala a Matouška. Pro jeho tým je ale klíčová i souhra a přílišným zaměřením na náběhy může ztratit schopnost nahrávek do nohy, jež přinášela pro soupeře nepříjemnou změnu tempa a nutnost adaptace a ostražitosti.

Na druhou stranu má teď k dispozici kreativního a klidného Čermáka, který týmu může přinést jiný náhled na tempo hry. Zde také vzniká prostor pro zařazení mladších kreativců Michala Berana nebo dokonce Vojtěcha Nováka. Se Spartou by se snad dalo jednat o dalším setrvání Drchala, do Plzně by se možná dala poslat nabídka na Čermáka. Oboje nemusí vyjít, ale i jeden z těchto přestupů by znamenal kontinuitu a sehranost do budoucna.

Na závěr se ještě vraťme do přítomnosti. Před Bohemkou je momentálně v lize několik hodně zajímavých zápasů. Nejdříve se utkají s nepříliš zkušenými kádry Liberce a doma s Pardubicemi. Pokud chtějí mít v Ďolíčku klid do následujícího náročného trojboje v Plzni, proti Slovácku a v Olomouci, je třeba v obou utkáních proti týmům s mnoha mladíky uspět.

Pokud by se to nepodařilo, poslední tým ve středové skupině má jen o čtyři body méně, první tým skupiny o udržení pak ztrácí jen pět bodů a na první barážovou pozici klokani mají k dobru devět bodů. Naopak dobrá série by mohla tým přiblížit skupině o titul a dalším skvělým vyhlídkám. Vždyť čtvrté Slovácko má jen tříbodový náskok. Možné je v aktuální sezoně všechno a dál se uvidí.

FC speciál

Vydali jsme nadčasový speciál k MS. Pouštíme se v něm do FIFA i do katarských pořadatelů. Podíváme se ale i do historie nebo na taktickou revoluci.

To chci!

Související články

Video: Frajeřinka nevyšla. Originálně zahozená penalta v La Lize

Mohla z toho být paráda, je z toho šaráda. Fotbalistům Raya Vallecana nevyšla rozehraná penalta.

Zábava

Olayinkova hlava je minimálně na čtyřzápasovou stopku. První liga s Jakubem Podaným

Kdo si zaslouží anticenu za největší pitomost předchozího víkendu? Jak blízko má Sparta k titulu poté, co smazala náskok Slavie? A skončí Pavel Hapal už teď v Baníku? Aktuální ligové otázky po 24. kole zodpovídáme s Jakubem Podaným.

První liga

Hloupost nás připravila o důležité body. Víkendová liga očima trenérů

Macík si dal do rukavic magnety a Petera Olayinku s Martinem Fillem čekají nepříjemné pohovory, když jejich týmy poztrácely body po jejich zkratech. Vítězem víkendu v boji o titul je Sparta, v boji o sestup to jsou Pardubice. Jak dění na ligových trávnících viděli koučové všech šestnácti klubů? Máme jejich hlasy.

Česká liga
Popup se zavře za 8s