Bojovná Slavia spráskala Spartu. Priske musí vymyslet víc než jen centry

24. říjen 2022
Sdílejte:
Slavii ve 304. derby vyšla sázka na bojovnost i to, že tvorbu hry přenechala letenským. Ti jí zápas darovali.
Co jsem to udělal, říká si Martin Vitík.Foto: Michal Beránek/CNC/Profimedia

Derby pražských S mělo zvláštní průběh. Slavia do něj nastoupila s nejbojovnější možnou sestavou, s jediným tvořivým hráčem Oscarem Dorleym ve volnější roli na desítce. Wingbek David Douděra hrál na křídle, bojovník Lukáš Masopust místo něj na pravém beku. Nalevo působila nezastavitelná dvojice Peter Olayinka a David Jurásek a v útoku pracovitý Václav Jurečka.

Co domácím chybělo v kreativitě, bohatě obsáhli bojovností, intenzitou, rychlostí a také kapkou štěstí, kterému však šli vehementně naproti.

Výběr Jindřicha Trpišovského nechal veškerou invenci na Spartě. Ta měla solidních prvních pár minut, ale pak po náhodném nákopu Oscara selhal zády k bráně hostů Martin Vitík, který nalil Jurečkovi na první branku. Už v tu chvíli byl zápas prakticky rozhodnutý. Slávisté vyletěli do nebes. Hráči s rostoucí sebedůvěrou a bouřícím publikem v zádech vyhrávali souboj za soubojem a Spartu vůbec nenechali rozehrát.

Sparťané prakticky za celý zápas nevyhráli jediný souboj jeden proti jednomu, posbírali minimum odražených míčů a nepodařila se jim jediná kloudná akce. Pokud bychom však hledali viníka v trenérovi, byli bychom převážně na omylu, protože Spartu potopily především obrovské individuální chyby.

Brian Priske už na konci prvního poločasu po třech brankách reagoval stažením nanicovaté dvojice Kryštof Daněk, Tomáš Wiesner a také pozvolnou změnou rozestavení na tři vzadu, čímž Sparta získala větší klid v rozehrávce.

Bez balonu Sparta rovněž hrála strukturálně správně. Její vysoký presink dělal Slavii problémy a sparťané dominovali držení balonu (61 %), se kterým však nebyli schopni cokoliv vymyslet.

Trenér pokračoval ve změnách a pokusech o zlepšení i ve druhé půli, kdy Davida Pavelku už takřka naplno zatáhl mezi oba stopery a před něj postavil dvojitý pivot s tvořivým Adamem Karabcem a běhavým Lukášem Sadílkem. Druhý poločas byl ale nuda. Rozjetí slávisté v osobce válcovali své rudé soky a neumožnili jim prakticky žádnou možnost se přiblížit Kolářově brance.

Spartě celou sezonu chybí hráči, kteří jsou schopní převzít balon do otočky a něco s ním předvést. Přesně tak tomu bylo i v derby. Dánský kouč vysunul Karabce výš, přivedl progresivního stopera Jaroslava Zeleného, snažil se na hřiště přinést útočnou alternativu v Tomáši Čvančarovi, který obvykle alespoň svou aktivitou rozhýbe soupeřovy linie. Jenže ono moc nebylo, jaké linie.

Slavia hrála čistou osobku, takže pokud by se Sparta chtěla dostat výš, musela by se buďto rychle prokombinovat, což se jí vůbec nedařilo, nebo použít individuální kvalitu. Ta ale v derby neexistovala.

Sparta ze zápasu odchází jako spráskaná a trenér bude muset vyvodit důsledky. Jistě bude přemýšlet nad vlastní prací. Uvidí třeba to, že si Sparta v celé sezoně složitě vytváří gólové šance a do velké míry jí doposud držely standardní situace. To je samozřejmě i jeho odpovědnost. Pravda je taková, že pokud se Spartě nepodaří soupeře zaskočit centrem, šance si tvoří jen těžko. V derby má ve statistikách zapsanou jedinou střelu.

Trenér Priske v tomto ohledu musí převzít odpovědnost. Ve Spartě totiž začal prací na intenzitě, ve které ale dostali letenští v derby pořádný výprask. Dobře fungoval vysoký presink, ale na vlastní půlce sparťané prohrávali souboj za soubojem a byli u každého míče druzí.

Sparta se musí naučit vytvářet šance proti různým týmům, včetně těch, které na ni nasadí osobní obranu. Po stranách přes centr to pokaždé nepůjde, je třeba zapracovat na dobře fungující útočné struktuře. Lépe než v aktuálním 4-3-3 to může jít ve 3-2-4-1, které tým vytáhl do druhé půle.

Kromě taktických problémů má ale Priske pravděpodobně plnou hlavu komplikací s kádrem. Jak naložit se středem hřiště, když jedinou alternativou za zraněného Ladislava Krejčího je čistý bořič Pavelka? Koho na hřišti využít ve tvořivých pozicích mezi řadami soupeře a v meziprostorech, když Karabec nezvládá fyzicky a Daněk je z formy? Jak pracovat s pravým bekem, kde Jan Mejdr nestačí technicky a Tomáš Wiesner absolutně nepracuje směrem dozadu? Co s Kuchtou a Čvančarou?

Otázek je hodně.

Kuchta zase dává góly. Může hrát s Čvančarou?

Sparťanský útočník dal v zápase se Zbrojovkou dva góly a navázal na zlepšený výkon proti Hradci, kde se podílel na náročné otočce v deseti lidech. V čem ho osvobodilo vyloučení Tomáše Čvančary a mohou hrát dohromady?

Přečíst

Co se týče domácích je třeba vypíchnout Trpišovského tah s volnější rolí pro Oscara. Ten v zápase opět ukázal svou vytříbenou techniku a klid na míči a bylo ho plné hřiště. Chvilkami vypadal jako předsunutý bek, jindy zase jako tvůrce na desítce. K tomu vymazal kteréhokoliv sparťana, kterého si vzal do parády. Výborný byl také Jurečka, který navázal na to, jak Spartu mučil už ve Slovácku.

V průběhu celého zápasu Slavia ukázala excelentní týmový duch. Po každém povedeném zákroku se hráči hecovali a chválili. Zvláště v tom vynikal brankář Ondřej Kolář, na kterém je vidět radost z návratu mezi tyče. Tým působil zcela odhodlaně a vypadal připravený na hřišti nechat všechno.

Velký kus práce odvedli i stopeři. Ač měli ze začátku problém v rozehrávce, o hlídání Kuchty se starali výborně a mimo jeho jeden povedený presinkový manévr ho prakticky k ničemu nepustili.

Nedělní derby bylo zvláštní nejen svým průběhem. Šlo o zápas, který vlastně z herního hlediska nemohl nic extra nabídnout. Ani jednomu z týmů se před zápasem moc nedařilo. Sparta pod Priskem ještě nebyla na úrovni, na které by ji dánský trenér chtěl mít a Slavia za sebou měla na své poměry dost neúspěšných zápasů. Očekával se litý souboj dvou týmů, který měly rozhodnout standardky a chyby.

Nakonec ale rozhodla křehká psychika sparťanských hráčů a zřejmě z toho pramenící velmi nekvalitní výkon. Spartě se to v derby v posledních letech nestalo poprvé.

Slavia je zpět na koni a Sparta vykročila do nejtěžší série zápasů (příští víkende hraje na Letné Slovácko, následuje výjezd do Plzně) s kousavou dekou na těle.


Zdroj info: autorský komentář


Související články

Video: Frajeřinka nevyšla. Originálně zahozená penalta v La Lize

Mohla z toho být paráda, je z toho šaráda. Fotbalistům Raya Vallecana nevyšla rozehraná penalta.

Zábava

Olayinkova hlava je minimálně na čtyřzápasovou stopku. První liga s Jakubem Podaným

Kdo si zaslouží anticenu za největší pitomost předchozího víkendu? Jak blízko má Sparta k titulu poté, co smazala náskok Slavie? A skončí Pavel Hapal už teď v Baníku? Aktuální ligové otázky po 24. kole zodpovídáme s Jakubem Podaným.

První liga

Hloupost nás připravila o důležité body. Víkendová liga očima trenérů

Macík si dal do rukavic magnety a Petera Olayinku s Martinem Fillem čekají nepříjemné pohovory, když jejich týmy poztrácely body po jejich zkratech. Vítězem víkendu v boji o titul je Sparta, v boji o sestup to jsou Pardubice. Jak dění na ligových trávnících viděli koučové všech šestnácti klubů? Máme jejich hlasy.

Česká liga
Popup se zavře za 8s