Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Proč se na stadionech staví ploty? Pohled policie a klubů

13. březen 2023
Sdílejte:
Sektory s hostujícími fanoušky v Česku většinou oddělují ploty a sítě. Proč to tak je a má to zůstat? Ptáme se zástupců prvoligových klubů a policie.
Pohled ze sektoru hostí v Teplicích.Foto: Jiří Hovorka

Mají se hostující sektory na českých ligových stadionech otevřít? Vysoké ploty a sítě jsou minimem, někde na nich najdete i ostré hroty. Debata se rozproudila na začátku ligového jara, kdy Pardubice otevíraly nový stadion a sektor hostí fanoušci překřtili na klec. Jejich kritiku pak do veřejného povědomí přenesl šéf Slavie Jaroslav Tvrdík, když pardubické řešení veřejně zkritizoval a šel s fanoušky do kotle.

Zároveň v tu chvíli čelil kritice, že jde z jeho strany o populismus a přetvářku, když sama Slavia má v Edenu hostující sektor oddělený vysokým plotem i sítí a navíc na plotě v té době v Edenu byly i ostré hroty. Tvrdík zareagoval a hroty jsou pryč.

Na sobotní šlágr s Plzní dal Tvrdík navíc pryč tu část plotu, která byla původně před fanoušky a oddělovala je od hřiště. Ploty oddělující hostující fanoušky od těch domácích v sektoru dál zůstaly. Je to totiž kromě jiného požadavek policie, která ale nestanovuje například jejich přesnou výšku (popis policejních požadavků najdete na konci tohoto textu).

Na Slavii plot oddělující hostující fanoušky od hřiště nezmizel napořád. „Původně jsme zvažovali, že sundáme celé oplocení sektoru hostů. Byla by to trochu revoluce, nejde to udělat na každý zápas. Je důležité, aby na tom spolupracovaly oba kluby. Od Viktorky máme garanci, že bude podobně jako my působit na fanoušky, aby se chovali slušně,“ řekl Tvrdík agentuře ČTK.

Aktuálně probíhající diskuze o podmínkách v hostujících sektorech se přenesla i do Ligové fotbalové asociace, která řídí první a druhou ligu. Ligový výbor se minulý týden usnesl, že bude vytvořena pracovní skupina, která vypracuje dlouhodobý plán pro zlepšení podmínek pro hostující fanoušky. V ní budou mít důležité zastoupení kluby s největší fanouškovskou základnou a aktivními fanoušky cestujícími na venkovní utkání – tedy například Baník, Slavia a Sparta.

Naše číslo 24

Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme více jak 160 stran unikátního fotbalového čtení.

   To chci!

   „Vnímáme názory ve veřejném prostoru, které se v poslední době přenesly i na úroveň jednotlivých klubů a jejich vedení, což je jednoznačně dobrá zpráva. Bez podpory klubů bychom to měli hodně složité. Cílem pracovní skupiny bude vést konstruktivní debatu se všemi dotčenými subjekty a nastavit standardy pro venkovní sektory, které postupně budeme chtít aplikovat a vyžadovat po ligových klubech,“ uvedl na webu LFA předseda ligového výboru Dušan Svoboda.

   Když se ale v jednotlivých klubech zeptáte, zda mají ploty zmizet, nemáte pocit, že by to byla obecně sdílená touha. Zástupci klubů připomínají, že i když většina fanoušků problémy nedělá, násilí a výtržnictví z hostujících sektorů úplně nevymizelo.

   Zástupců všech ligových klubů jsme se ptali, zda chystají nějaké změny v sektoru hostí, zda uvažují o tom dát pryč plot oddělující sektor hostí a na to, jak se k této problematice obecně staví? Je třeba hostující sektor pomocí plotu oddělovat? Tady jsou odpovědi těch, kteří reagovali.

   Petr Konderla, provozní a bezpečnostní ředitel Baníku Ostrava

   Změny nechystáme a vzhledem ke stupňující se agresi některých fotbalových příznivců zatím nic nenasvědčuje tomu, že bychom současné bezpečnostní prvky v sektorech hostujících diváků na Městském stadionu Ostrava v blízké budoucnosti zeštíhlovali nebo zcela odstraňovali z vlastní iniciativy.

   Na dodatečný dotaz ohledně zmíněné fanouškovské agrese Petr Konderla uvádí například desítky zdemolovaných sedadel za desítky tisíc korun, které měly během zápasu z loňské nadstavby na svědomí příznivci pražské Slavie. Konderla říká, že přitom se slávisty předtím podobně špatná zkušenost nebyla. Na začátku této sezony pak olomoučtí fanoušci na vítkovickém stadionu rozbili záchody a zlínští fanoušci dělali v sektoru oheň ze sedaček nebo toaletního papíru.

   Ondřej Kasík, mluvčí Sparty

   Sparta byla iniciátorem například výstavby stupínku pro support leadera v sektoru hostí, tuto plochu klub instaloval tento rok v zimě a inspirovaly se již další kluby, za což jsme moc rádi.

   Ještě větší kultivace prostoru pro fanoušky hostí je předmětem mnoha debat uvnitř Sparty dlouhé roky a zároveň také dlouhodobě apelujeme na ostatní kluby, například jsme měli zásadní připomínky, když na Slavii (a není tomu tak dlouho) ohraničoval sektor pro fanoušky hostí od zbylých sektorů žiletkový drát.

   Samotná podoba sektoru je jednou z mnoha věcí, kterou je třeba při práci s fanoušky hostujících klubů diskutovat, důležitá je spolupráce SLO (kontaktní osoba klubu pro fanoušky – poznámka redakce) obou klubů a spolupráce bezpečnostní agentury pořádajícího klubu a PČR s fanoušky.

   Martin Lísal, mluvčí Zbrojovky Brno

   Určité změny v sektoru hostí proběhly v létě, šlo například o odstranění drátu nebo zřízení stupínku pro spíkra. Snažíme se to řešit průběžně. Co se týče plotů a podobně, odstranili bychom je rádi, nicméně není to jen otázka na nás, své si k tomu řeknou i bezpečnostní složky a vlastník stadionu, kterým je město. S ohledem na incidenty z podzimní části (napadení stánku s občerstvením atd.) jsme se prozatím rozhodli plot neoddělovat.

   Milan Zapletal, bezpečnostní manažer Sigmy Olomouc

   V současné situaci zejména kvůli chybějící legislativě neuvažujeme o tom, že bychom otevřeli sektor hostů směrem k ostatním divákům, na druhou stranu na zkulturnění sektoru pro hosty pracujeme průběžně. Ze sektoru už byly letos odstraněny žiletkové dráty a podobné věci. Bavíme se s městem, což je majitel stadionu, o tom, že bychom ploty přebudovali na modernější plexiskla, aby se u nás fanoušci necítili jako v kleci a zvýšil se jejich komfort z hlediska sledování zápasu. Úpravy jsou zahrnuty do plánu investic a věříme, že se je brzy povede realizovat. Zvažujeme také zřízení stupínku pro spíkra v sektoru hostů, což je iniciativa z poslední doby.

   Tomáš Čarnogurský, mluvčí Slovanu Liberec

   Na základě přání našich fanoušků a doporučení našeho SLO uvažujeme o zřízení stupínku pro support leadera.

   Uvažujete o tom, že dáte pryč plot oddělující sektor hostů?

   • Neuvažujeme.

   A jak se k této problematice obecně stavíte? Je za vás třeba hostující sektor pomocí plotu oddělovat?

   • Za současných okolností to stále ještě považujeme za nutné, navíc to vyžadují i bezpečnostní předpisy.

   Redakce Football Clubu se Tomáše Čarnogurského ptala, jaké okolnosti má na mysli, odpověď už nedorazila.

   Martin Kovařík, mluvčí FK Teplice

   V dohledné době bychom se chtěli přidat k iniciativě klubů se stupínkem pro hlavní „hlas“ kotle, již toto řešení probíráme s naším technickým úsekem.

   Uvažujete o tom, že dáte pryč plot oddělující sektor hostů?

   • Neuvažujeme, nedovedeme si v tuto chvíli představit, že by nám to bylo vůbec ze strany Policie ČR vůbec dovoleno. Pravidelně se účastním bezpečnostních porad před rizikovými zápasy a policie má naopak velmi striktní požadavky.

   A jak se k této problematice obecně stavíte? Je za vás třeba hostující sektor pomocí plotu oddělovat?

   • Dovedu si představit odebrání například sítí kolem sektoru a vysokých plotů, ale nějaké základní oddělení by minimálně pro riziková utkání nejspíš stále ještě mělo být.

   Od zástupců policie jsme chtěli vědět, jaké jsou obecně podmínky na zajištění sektoru hostů na fotbalových stadionech a jak to bylo při tvorbě „pardubické klece“ pro hostující fanoušky.

   Hana Rubášová z tiskového oddělení policejního prezidia

   Když se například nedávno řešil sektor hostí na novém pardubickém stadionu, odrážel klub FK Pardubice kritiku tím, že sektor je udělaný tak, jak to po něm požadovala Policie ČR. Požadovali jste po tvůrcích pardubického stadionu vysoký plot v sektoru hostí a celé jeho zakrytí sítí?

   Při realizaci výstavby fotbalového stadionu v Pardubicích, byl od prvopočátku ze strany města jako zřizovatele stadionu a fotbalového klubu FK Pardubice velmi laxní přístup týkající se komunikace s policií. Až po upozornění ze strany Krajského ředitelství policie Pardubického kraje, začal FK Pardubice komunikovat a řešit nastalé problémy, které vznikly při výstavbě stadionu. Ze strany policie bylo vzneseno několik požadavků ve vztahu k bezpečnostním prvkům na stadionu, aby tak bylo zabráněno případnému protiprávnímu jednání fotbalových fanoušků. Po domluvě s klubem a s městem jako zřizovatelem, se policie dohodla na konkrétních úpravách stadionu, a to v sektoru hostí, čímž byl sledován záměr zabránit možnému vstupu fanoušků hostí do sektoru domácích. Rovněž policie vznesla požadavek na bezpečnostní prvky týkající se sektoru hostů, které by jednak zabránily vhazování předmětů na hrací plochu, ale rovněž tak vhazování předmětů ze strany fanoušků hostů do sektoru domácích.

   Spor o pardubickou klec přehledně. Šlo to udělat jinak, říká ministr

   Pardubice otvírají nový stadion, ale víc než to se momentálně řeší nepovedený sektor pro hostující fanoušky. Shrnuli jsme celou kauzu ve výrocích hlavních aktérů.

   Přečíst

   Jaké jsou obecně požadavky policie na vybavení hostujícího sektoru?

   Požadavky na vybavení hostujícího sektoru ze strany policie směřují k zajištění bezpečnosti a účinnému oddělení sektoru hostů a domácích, k zabránění vstupu fanoušků na hrací plochu, k realizaci bezpečnostních prvků zabraňujících vhazování nebezpečných a zakázaných předmětů směrem jednak k fanouškům domácích a dále pak na hrací plochu. Dále jsou ze strany policie vždy vzneseny požadavky na vybudování adekvátního zázemí pro hostující fanoušky, a to především spočívající v možnosti jejich občerstvení a vhodném sociálním zázemím.

   Je podle vás třeba instalovat vysoké ploty doplněné případně o ostré hroty na vrchu? A případně proč?

   Policie nepožaduje a ani nedefinuje technické specifikace oplocení jak vně, tak uvnitř stadionu a tedy ani neurčuje výšku plotových sekcí. Policie požaduje účinné oddělení sektoru fanoušků hostů od sektoru fanoušků domácího týmu. Samotnou realizaci těchto bezpečnostních prvků a opatření pak nechává na rozhodnutí zřizovatele stadionu. Z důvodu bezpečnosti jsou ostré hroty na plotech, popřípadě jiné nebezpečné předměty jako je ostnatý nebo žiletkový drát na pokyn LFA a doporučení policie odstraňovány z důvodu, aby bylo minimalizováno riziko možných úrazů fotbalových fanoušků, ať už při chtěném, či náhodném kontaktu s výše uvedenými částmi plotových bloků. (Na základě certifikace byl na doporučení policie odstraněn ostnatý drát na fotbalových stadionech v Olomouci, v Příbrami, v Opavě, v Ostravě nebo v Jihlavě.)

   Požadujte po klubech také třeba instalaci sítí kolem sektoru hostí? A případně proč?

   Instalace sítí policie doporučuje na konkrétních stadionech z důvodu, že konstrukční a projektové řešení některých fotbalových stadionů přináší zvýšené riziko umožňující vhazování nebezpečných předmětů na hrací plochu, popřípadě do vedlejšího sektoru hostů (domácích). U modernějších a novějších stadionů je tato problematika řešena instalací průhledných plexiskel, které nahrazují již zmíněnou síť.

   Jak obecně funguje spolupráce mezi policií a fotbalem při schvalování podmínek v sektoru hostí?

   Na každém stadionu první a druhé ligy je prováděna každé dva roky kontrola bezpečnostních prvků samotného stadionu, na základě které je vydán (či nevydán) doklad o bezpečnosti a způsobilosti stadionů pro pořádání zápasů první a druhé ligy (hovoříme o tzv. certifikaci stadionů). Součásti je i kontrola bezpečnostních prvků na stadionu, které minimalizují případné následky protiprávního jednání fanoušků. Jedním z bodů kontroly je zabezpečení a dostatečné oddělení sektorů hostů od sektorů domácích fanoušků, jak je uvedeno v dohodě o spolupráci mezi Policií České republiky, Fotbalovou asociací ČR a Ligovou fotbalovou asociací.

   Policie na základě vyhodnocení minulých bezpečnostních opatření první a druhé fotbalové ligy a vyhodnocení možných bezpečnostních rizik doporučuje ve spolupráci s LFA a FAČR takové bezpečnostní prvky, které zabrání možnému protiprávnímu jednání fotbalových fanoušků na fotbalových stadionech. Na základě splnění těchto podmínek ze strany fotbalových klubů, je pak udělena fotbalovému stadionu certifikace.

   Naše číslo 24

   Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme přes 160 stran unikátního čtení.

   To chci!

   Související články

   Nejlepší vyhráli. Španělé berou zlato, protože se nebáli riskovat

   Na EURO nepřijeli jako hlavní favorité. Už po úvodních zápasech ale bylo jasné, že přijeli pro zlato. Španělé hráli zábavně, odvážně, sebevědomě. A hlavně nejlíp ze všech. Evropský fotbal má po dvanácti letech šampiony, na kterých se snad všichni shodnou.

   Euro 2024

   Pyrotechnika pod lupou. Bezpečnost a svoboda můžou jít ruku v ruce

   Spor o pyrotechniku na stadionech není jen bojem o bezpečnost, ale také o svobodu a soudržnost v moderní společnosti, píše v detailní analýze Vendula Divišová z katedry politologie na Masarykově univerzitě, která se dlouhodobě zaměřuje také na otázku zajišťování bezpečnosti na fotbalových utkáních.

   Fanoušci

   Glosa od plotny: EURO je mrtvé, ať žije liga!

   Že nás můžou Wallem, Vorlický, Birmančević nebo Panoš bavit víc než největší hvězdy Eura? Kateřina Bužková o tom nepochybuje. Liga za pár dnů startuje, pojďme si ji užít!

   Komentář
   Popup se zavře za 8s