Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Policejní přesila. Zastavte drahý hon na fotbalové fanoušky

07. březen 2023
Sdílejte:
GLOSA JAKUBA SPLAVCE | Někteří hostující fanoušci po sobě vzorně uklízí sektory a kluby sundavají ostny, ploty nebo instalují stupínky pro speakery. LFA tradičně sedí v koutě. A policie? Pokračuje v boji za bezpečný fotbal. Příznivce kopané loví, kde se dá. V ulicích, na obloze a někdy i ve vodě. Za peníze nás všech. Co se to děje?
Ilustrační snímek.Foto: Michal Beránek / CNC / Profimedia

Co mi to jen připomíná? Jo, počkat. Jako fanoušci chceme kultivovat prostředí tribun, navyšovat návštěvnost a víte, co nás opravdu hodně štve? Když se k naší snaze nepřipojí ti, kteří mohou reálně pomoci. Teď nemluvíme o Ligové fotbalové asociaci (LFA). Ta se na český fotbal jako produkt dávno vykašlala a změnu přinese maximálně generační a manažerská obměna. Ani o klubech, které se poslední dobou hodně snaží. Řeč je o přístupu, chování a reálném vlivu Policie ČR a jejích krajských oddílů během ligových zápasů.

Místo „méně policistů více fanoušků“ volí šéfové našich ozbrojených složek cestu honu za senzací. Příznivce klubů označují za „fanoušky“, cvičí na únosy letadel fotbalovými fanoušky (kdy se v Česku něco takového stalo?) nebo se vyžívají v roli celebrit sociálních sítí při manévrech hodných protestů proti zasedání MMF v roce 2000. Neúcta k fotbalovým fanouškům je až alarmující. Horší je však plivnutí do tváře nám všem. Ano, i vám, co se o fotbal nezajímáte. Ona totiž hra na chuligány a cajty není legrace. Stojí to spoustu peněz.

Podle dat Eurostatu má Česká republika 376 policistů na 100 tisíc obyvatel. Průměr Evropské unie činí 332. Reálně je u nás něco kolem 40 tisíc policistů s tím, že jich policejní složky ještě dalších pět tisíc hledají. Jde o stav, který se blíží zemím s nejvyšším počtem strážců zákona - Kypru či Maltě. Pro zajímavost jde o víc než dvojnásobek oproti Nizozemsku, Dánsku nebo Švýcarsku.

Nudná řeč čísel? Možná, ale pro pochopení kontextu celé debaty naprosto zásadní. V loňském roce poradní tým vlády navrhl škrty služebních míst ve snaze o návrat na úroveň v roce 2013. To však neprošlo přes ministra vnitra Víta Rakušana. Proč?

Dle slov šéfa resortu by došlo ke zhoršení bezpečnostní situace na celém území naší země. Navíc prý čeká Česko i svět řada nových bezpečnostní výzev jako je nelegální migrace nebo kyberkriminalita. Dokonce by prý propouštění působilo na celý sbor demotivačně. Tady je potřeba se zhluboka nadechnout a souhlasit. Vždyť je to legitimní přístup. Stojí před námi nové výzvy, nechceme oslabit a nevyžádaný zásah do může policejní sbor demotivovat.

Naše číslo 24

Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme více jak 160 stran unikátního fotbalového čtení.

   To chci!

   376 policistů na 100 tisíc obyvatel Česka? To je bída! Třeba naposledy v Českých Budějovicích to na slávistické fanoušky vycházelo zhruba v poměru 400 na dva tisíce. Plus flotila antonů, víc koní než mají stáje v Dostizích a sázkách, vlčáků, jak kdyby byl sraz fanoušků Komisaře Rexe, a k tomu oblíbený vrtulník. Chybí snad jen pověstná ponorka nebo policejní delfín ze Simpsonů. Kolik tyto manévry stojí? Nevíme, ale díky žádostem o podání informací občanskou pomůckou „sektoru“ 106 se to snad brzy dozvíme.

   Je to nutné? Není. Jak to víme? Protože se nic nestalo. Jak ostatně potvrdí po téměř každém utkání i sama policie. Naprosto absurdní víkendovou akci potom dokonal letecký doprovod na pondělním derby béček pražských S, které navštívilo 2752 diváků.

   A vám se takový fotbal jako líbí, pane Rakušane? Ptát se budeme, protože i my, fanoušci, platíme daně. Přispíváme do státního rozpočtu a tuzemské ekonomiky i tím, že prostě jdeme na fotbal. Za vlastní peníze se snažíme, abychom byli lepší. Připojily se i kluby. Kdo dál? Půjdou i zodpovědní politici s námi nebo budou nadále plýtvat penězi, které bychom mohli společně vložit do lepšího fotbalu.

   Uvidíme. Za mě mají být kapacity bezpečnostních složek využívány na boj s reálnou kriminalitou a peníze nás všech by se neměly posílat jen tak do luftu na hon imaginárních čarodějnic. Proč páni policisté hlídají při fotbale na zemi i vzdušný prostor?

   PS: Já ani nikdo jiný neviníme ze zbytečných manévrů samotné policisty, protože z fotbalového prostředí sami dobře víme, že ryba smrdí od hlavy.


   Související články

   Úprk přes hřbitov i skvělá akustika. Jak chutná fotbalový Hamburk?

   Vydejte se s námi na reportáž do Hamburku. Volksparkstadion, kde bude česká fotbalová reprezentace hrát dva zápasy na Euru, býval domovem Kevina Keegana a viděl i historickou porážku s NDR.

   Cesta na Euro

   Video: Nejhorší penalta? Útočník ve španělské lize málem nedokopl na bránu

   Mohla z toho být vyrovnávací branka v úplném závěru zápasu, místo toho si zkušený chorvatský útočník Ante Budimir uřízl ostudu.

   Zábava

   Hlava rozhoduje. Salah prozradil, jak ji trénuje a proč pak dává góly

   Hvězda Liverpoolu Mohamed Salah jednou dostal otázku, co by poradil sám sobě, kdyby mu bylo znovu dvacet let: „Věnuj se intenzivně mentální přípravě.“ V rozhovoru pro Canal+ Sport tohle téma ještě rozvedl a nechal nahlédnout do své duše a mysli.

   Rozhovor
   Popup se zavře za 8s