Spor o pardubickou klec přehledně. Šlo to udělat jinak, říká ministr

04. únor 2023
Sdílejte:
Pardubice otvírají nový stadion, ale víc než to se momentálně řeší nepovedený sektor pro hostující fanoušky. Shrnuli jsme celou kauzu ve výrocích hlavních aktérů.
Sektor hostí na novém pardubickém stadionu si od fanoušků vysloužil přezdívku klec.Foto: Jaroslav Tvrdík

Českou ligu v sobotu čeká velká sláva. Pardubice otevírají nový stadion zápasem se Slavií. Nový Letní stadion vyšel město Pardubice, kterému patří, na zhruba 410 milionů korun a je pro 4600 diváků. Zástupci klubu už oznámili, že bude vyprodáno.

Tuto hlavní událost ale bohužel částečně zakryl spor kolem sektoru hostí, který jako první začali už před nějakou dobou kritizovat fotbaloví fanoušci, kteří ho překřtili na klec. Spor pak vygradoval od čtvrtka, kdy přímo z místa tweetoval šéf Slavie Jaroslav Tvrdík.

Projděte si celou historii sporu ve vyjádřeních hlavních aktérů – od Tvrdíkovy kritiky a výzvy k řešení, přes reakci pardubického klubu, podle kterého to vlastně nešlo jinak, až po vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana, který naopak říká, že to určitě jinak dělat jde, což potvrzuje i šéf hradeckého klubu.

Tvrdík se pouští do boje

Předseda představenstva pražské Slavie postupně na sociální síti Twitter zveřejnil několik příspěvků k pardubickému stadionu. Začal tím, že k fotce hostujícího sektoru připsal dvě slova: smutné a nedůstojné.

„V sobotu se zúčastním zápasu Pardubice - Slavia a slavnostního otevření stadionu. Půjdu s našimi fanoušky do sektoru hostů,“ uvedl v dalším tweetu.

A kritiku postupně gradoval. „Zákazy, klece, těžkooděnci, to není řešení. Český fotbal potřebuje dialog a hledání řešení všech jeho stakeholderů, ke kterým patří i fanoušci. Chceme fotbal jako nejpopulárnější český sport. Máme nadstandardní spolupráci. Pojďme tu klec/pohled fans zkusit společně FK Pardubice,“ následoval další příspěvek.

Tvrdík za to na Twitteru získal víceméně pozitivní reakce, ale objevilo se i pár lidí, kteří se ptali, zda Slavia vlastně nemá hostující sektor v Edenu podobný, zda také nejde o klec. Je pravda, že i tam je sektor hostí ohraničený vysokým plotem, v Pardubicích je ale celý sektor navíc vlastně uzavřený, když nad vysokým plotem je ještě síť. Navíc pardubický stadion je výrazně menší a jeho klec tedy vypadá s podobnou výškou plotu na první pohled neadekvátně.

Šéf Slavie následně pokračoval. „Ostuda a nepřijatelný alibismus. Klece. Televizní práva. Harmonogram vysílání. Technologie VAR a offside technologie. Český fotbal by měl vstoupit do třetího tisíciletí,“ dal na hromadu hned několik věcí, které se momentálně kolem české ligy řeší.

Následně poprosil o vyjádření řídících orgánů českého fotbalu FAČR a LFA. „Hrajeme pro fanoušky. Chceme společně udělat z fotbalu nejpopulárnější a nejsledovanější český sport. Sledovat jej z klece je nesmysl. Pojďme reformovat český fotbal!“

Reaguje pardubický klub

„Pardubický stadion, který FK Pardubice převzal do užívání 1. února, projektovala stavební firma PORR. Ta vše konzultovala s bezpečnostními složkami a s Komisí pro stadiony, která vychází ze zkušeností z ligových zápasů. Jejich cílem bylo, aby stadion úspěšně prošel kolaudací a certifikací, po jejich vzájemné komunikaci vznikl sektor pro fanoušky hostů v této podobě,“ uvedl v reakci na kritiku Vít Zavřel, místopředseda představenstva FK Pardubice.

„Klub FK Pardubice mohl v projektové dokumentaci celé rekonstrukce stadionu změnit jen minimum bodů. Stavbu sektoru pro fanoušky hostů nebyl schopen ovlivnit, pokud nechtěl ohrozit jeho kolaudaci a certifikaci,“ pokračoval Zavřel.

„Dokud se podle něj v České republice nezmění legislativa, což je záležitost Ministerstva vnitra, budou bohužel sektory hostujících fanoušků vypadat podobně, jako na našem stadionu,“ dodal Zavřel.

Slovo si opět bere Tvrdík

„Srdečně zvu představitele firmy PORR, Komise pro stadiony, Ministerstva vnitra ČR, bezpečnostních složek, představenstva FK Pardubice a všech dalších zúčastněných na společné sledování fotbalového zápasu našich klubů. Vstupenky zařídím. Těším se,“ reaguje na pardubické prohlášení šéf Slavie.

LFA chválí Pardubice

Krátké prohlášení následně vydává i Ligová fotbalová asociace (LFA), která řídí první a druhou ligu. Nejprve v něm poděkovala pardubickému klubu, městu Pardubice a všem, kdo se na výstavbě nového stadionu podíleli. „V dnešní době je každý takový počin pro profesionální fotbal v České republice nesmírně důležitý a cenný,“ uvedli zástupci LFA ve vyjádření, které není podepsané konkrétní osobou.

Vyjádřili se i ke kritizovanému sektoru hostů. „Přestože stadion splňuje stávající předpisy a licenční podmínky, bude Ligová fotbalová asociace iniciovat jednání s Licenčním manažerem, Komisí pro stadiony a hrací plochy FAČR i dalšími subjekty na téma, jak lépe definovat a jednotně upravit infrastrukturu prvoligových a druholigových stadionů především s přihlédnutím k podmínkám pro domácí i hostující fanoušky,“ stojí v prohlášení.

Šlo to udělat jinak, říká ministr

„Toto není vhodné řešení. Určitě se při troše důmyslnosti a nápaditosti najdou i jiná a lepší. Na druhou stranu já pouze říkám, že my jako ministerstvo, a teď bez osobních pocitů, které jsem řekl jasně, hodnotíme to, zda je splněná legislativa,“ řekl k pardubickému sektoru hostí ministr vnitra Vít Rakušan v reportáži CNN Prima News.

A že to šlo jinak, potvrzuje i generální manažer hradeckého klubu Richard Jukl, který Football Clubu řekl, že na novém stadionu v Hradci Králové, který se právě staví, podobná klec pro hostující fanoušky nebude.


FC speciál

Vydali jsme nadčasový speciál k MS. Pouštíme se v něm do FIFA i do katarských pořadatelů. Podíváme se ale i do historie nebo na taktickou revoluci.

To chci!

Související články

Video: Slavný gól zadkem. Sparta popřála Hovorkovi hodně štěstí

David Hovorka, dvojnásobný ligový mistr se Slavií a vítěz domácího poháru, se po vleklých zdravotních problémech rozhodl ve 29 letech ukončit kariéru. I Sparta, jejímž je Hovorka odchovancem, mu popřála vše dobré.

Kde jsou rozhodčí nejpřísnější a jak je na tom Česko? Nový žebříček

Analýza vycházející ze všech prvoligových zápasů od začátku roku 2020 ukazuje, kolik karet dávají za zápas rozhodčí v jednotlivých ligách. Česko je blízko evropskému průměru.

Video: Přejel Messiho i Lukaka. Teď Hovorka předčasně končí

David Hovorka, dvojnásobný ligový mistr a vítěz domácího poháru se Slavií, se po vleklých zdravotních problémech rozhodl ve 29 letech ukončit kariéru. Připomeňte si, jak v roce 2019 řádil v Lize mistrů a podívejte se i na jeho rozlučku s kabinou.

Popup se zavře za 8s