Posun v Edenu, nebezpečné hroty jsou pryč. Přidají se další kluby?

24. únor 2023
Sdílejte:
Debata o fanouškovském prostředí otevřením pardubického stadionu neskončila. Tamní klec není ojedinělý problém. Slavia reaguje a sundala hroty ze sektoru hostí.
Ostrá ozubená lišta je pryč.Foto: Profimedia

Nedávná debata o kleci pro hostující fanoušky na novém stadionu v Pardubicích nasvítila přístup klubů k příznivcům na výjezdu.

Za zviditelněním tématu byl z velké části slávistický šéf Jaroslav Tvrdík, který pardubické řešení označil za nedůstojné a vydal se s fanoušky do hostujícího kotle.

Už tehdy ale někteří příznivci jiných klubů poukazovali na to, že podobná klec je i v sektoru hostí v Edenu, jen je tam vysoký plot na vyšším prostoru, takže to opticky tak nedráždí. A chybí také síť nad příznivci hostů, která v Pardubicích dokresluje dojem klece.

Slavia teď kritiku částečně vyslyšela a ze sektoru hostí v Edenu odstranila kovové hroty.

Inspirovat by se mohli i na dalších stadionech, například v Teplicích jsou na plotě mezi dvěma sektory hostí ostré hroty.

Ostré hroty mezi sektory hostí na teplických Stínadlech.Foto: Jiří Hovorka

„Kdyby byl fotbal běžná firma, která má normální konkurenci, tak by od něj už fanoušci v Česku dávno odešli. Kdo by ho sledoval v takových podmínkách, na takových stadionech?“ říkal nedávno v rozhovoru s Football Clubem fanoušek pražské Slavie, který vystupuje pod přezdívkou Vlajkonoš na Twitteru a také v podcastu Za čárou.

„Je smutné, že ještě donedávna byl třeba v sektoru hostů ve Vítkovicích žiletkový drát a síť, přes kterou šlo špatně vidět. Dokonce nebyla nikde ani tekoucí voda. Mám radost, když se nám společným tlakem s dalšími fanoušky podaří takové věci napravit,“ dodal.

Obhájci klecí, hrotů a obecně tvrdého postupu proti fotbalovým fanouškům se nedávno mohli utvrdit ve svém postoji, když zástupci Bohemians po zápase se Spartou informovali o incidentu na hlavní tribuně v Ďolíčku, kde pět násilníků napadlo jednoho ze sedících diváků. Mělo ale jít o konflikt mezi fanoušky klokanů a navíc i sám domácí klub přiznal, že šlo o nezvládnutí pořadatelské služby.

Byl to ojedinělý incident, který obrazu fotbalu samozřejmě nepomůže, ale jinak platí, že na českých stadionech je bezpečno. „Fakt teď nechci shazovat všechny manévry a veškerá opatření, ale když to tak člověk sleduje, je u nás suverénně nejbezpečnější fotbalové hlediště ve střední a západní Evropě. Úplně v pohodě bychom na tom mohli postavit marketing. Bourat ploty, minimálně hroty,“ napsal nedávno na Twitteru Jaroslav Plašil, reportér Českého rozhlasu, který poslední měsíce objíždí hostující sektory na českých ligových stadionech a reportuje z nich.

Slavia chystá do hostujícího sektoru také další zpříjemnění – stupínek pro lídra hostujících fanoušků, který z něho svůj kotel povede. Nedávno ho instalovali na Spartě a Tvrdík ji za to pochválil a inspiroval se.

Třeba už ve zmíněných Teplicích to vypadá tak, že lídr kotle stojí na plotě nad už zmíněnými hroty. Nedej bože, aby spadl…

FC speciál

Vydali jsme nadčasový speciál k MS. Pouštíme se v něm do FIFA i do katarských pořadatelů. Podíváme se ale i do historie nebo na taktickou revoluci.

To chci!

Související články

Video: Frajeřinka nevyšla. Originálně zahozená penalta v La Lize

Mohla z toho být paráda, je z toho šaráda. Fotbalistům Raya Vallecana nevyšla rozehraná penalta.

Zábava

Olayinkova hlava je minimálně na čtyřzápasovou stopku. První liga s Jakubem Podaným

Kdo si zaslouží anticenu za největší pitomost předchozího víkendu? Jak blízko má Sparta k titulu poté, co smazala náskok Slavie? A skončí Pavel Hapal už teď v Baníku? Aktuální ligové otázky po 24. kole zodpovídáme s Jakubem Podaným.

První liga

Hloupost nás připravila o důležité body. Víkendová liga očima trenérů

Macík si dal do rukavic magnety a Petera Olayinku s Martinem Fillem čekají nepříjemné pohovory, když jejich týmy poztrácely body po jejich zkratech. Vítězem víkendu v boji o titul je Sparta, v boji o sestup to jsou Pardubice. Jak dění na ligových trávnících viděli koučové všech šestnácti klubů? Máme jejich hlasy.

Česká liga
Popup se zavře za 8s