Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Dělám práci za ligu, říká fanoušek. Chce přesné termíny zápasů

12. leden 2023
Sdílejte:
Chcete vyrazit na fotbal, ale nevíte přesně, kdy se bude hrát. Taková je běžná realita fanoušků v Česku. Liga teď má vypsané termíny jen na první tři jarní kola. Fanoušek pražské Slavie, který vystupuje pod přezdívkou Vlajkonoš na Twitteru a také v podcastu Za čárou, vyzývá zástupce ligy, klubů, ale i fanoušky, aby se domluvili na změně.
Ilustrační snímek.Foto: Michal Beránek / CNC / Profimedia

Proč je pro vás jako pro fanouška problém, že nevíte, kdy přesně se hrají zápasy české ligy třeba na začátku března?

Protože si myslím, že termín a místo zápasu jsou pro většinu fanoušků naprosto zásadní. Když nevíte, na kdy si máte udělat čas, je to těžké. Pro fanouška, který chce jít na stadion, je rozdíl, jestli se hraje v 17 hodin nebo je výkop ve 20. Pokud na zápas nejedete autem, klidně se vám může stát, že už se nemáte jak dostat domů a ráno do práce nebo do školy. Ještě jiné to je, pokud jste fanoušek hostí, na které se už prakticky vůbec nemyslí. Když Slavia hraje třeba v neděli od 19 hodin na Moravě, tak vám po zápase už vlak ani autobus domů prostě nejede. V tom, jak se určují termíny zápasů, není vidět žádný systém, pro fanoušky je to těžko uchopitelné. Plánovat je nemožné. Když bude fanoušek vědět termín dostatečně dopředu, může si zařídit volno v zaměstnání a celá příprava na fotbal je výrazně jednodušší. Bohužel vidím u lidí, kteří řídí český fotbal naprostou lhostejnost. Přitom si nemyslím, že naplánovat přesný rozvrh zápasů by bylo tak náročné. Je to, jako kdybyste chtěl jít na koncert nebo do divadla a oni vám řekli, že to bude určitý víkend, ale už vám neřekli, ve který přesně den a v kolik hodin.

O víkendech jsou také často rodinné oslavy a třeba i ty fanoušci s návštěvami zápasů ladí.

Ano. Lidé mají také různé další koníčky a zájmy, se kterými fotbalový program vzájemně ladí. Ale nejde jen o zábavu. Fanoušci chodí do školy a hlavně do práce. Ne každý může odejít, kdy zrovna chce. Lidi si plánují směny na týden, měsíc a klidně i půl roku dopředu. Pro každého není jednoduché nebo možné vzít si dovolenou, jak se mu to hodí. Přesný termín výkopu je pro fanoušky velmi důležitý. Podívejte se například na web Bundesligy, tam už teď mají konkrétně rozepsané termíny až do 25. kola, do půlky března. Vyberete si a můžete hned koupit vstupenku. Jak to má česká liga? Termíny jsou většinou na dvě kola dopředu. V dnešní době je veliká konkurence a fotbal by se měl hodně snažit a o diváky bojovat. Je potom smutné sledovat poloprázdné stadiony. Období covidu nám všem jasně ukázalo, že bez fanoušků na tribunách to opravdu nemá smysl.

Proč jste zatím se svým voláním neúspěšní?

Nejvíc mi u všech možných témat chybí diskuze. Odborná ale i obecná s veřejností. Jsem přesvědčený, že například na přesných hracích termínech by každý vydělal. Fotbalová liga, jednotlivé kluby i fanoušci. Následně i sponzoři, televize a jejich diváci. Zlepšila by se organizace, postupně by se zvedla návštěvnost, fotbal by měl lepší kulisu a rostly by výdělky klubů. Opravdu mě nenapadá žádné negativum. Hezky to teď bylo vidět, když před Vánoci liga určila první dva jarní termíny a některé kluby na to cílily svůj marketing. Proběhly akce ve stylu: kupte pod stromeček lístky na fotbal. Když máte dané termíny dostatečně dopředu, můžete s tím mnohem lépe marketingově pracovat. My se v projektu Za čárou snažíme právě o změnu k lepšímu. Důležitá je podle nás opravdu diskuze. Věříme, že se vedení ligy, kluby i televize sejdou a domluví se jako rozumní lidé. Deklarují, že jim jde o fanoušky, je na čase ukázat, že nemluví jen do větru. Roky tu slýcháme, jak to liga hází na televizi a ta zase na ligu. Je to pro všechny nedůstojné.

Příkladem by mohly být evropské poháry?

Určitě. Chvilku po losu základních skupin víte, kdy budou tři domácí zápasy a kdy tři výjezdy. Znáte datum i přesný čas výkopu. Fanoušek si může naplánovat volno v zaměstnání, cestu, letenky, ubytování. S předstihem máte vše zařízeno a je klid. Nechápu, proč to v naší lize stále nejde. Od funkcionářů slyšíme jen výmluvy a sliby. Trochu to funguje jen před nadstavbou, kdy se dopředu dozvíte pár zbývajících utkání.

Jste fanoušek Slavie, ptali jste se v klubu, proč liga termíny dopředu nevypisuje?

Komunikujeme se zástupci klubu. Slavia se snažila tohle téma zvednout, zatím ovšem bez většího úspěchu. Je smutné, že v minulosti se kluby vymlouvaly na FAČR. Teď ligu řídí kluby a změna nenastala. Chceme vytvořit větší tlak. Rád bych touhle cestou apeloval zejména na všechny fanoušky, aby se dotazovali svých zástupců ve vedení LFA a požadovali jasně dané termíny.

Nedávno jste na Twitteru za podcast Za čárou psali také dotaz na zástupce českého poháru a FAČR, kdy zveřejní termíny pro čtvrtfinále. Potěšilo vás, když se ještě ten den požadované informace na webu českého poháru objevily?

Potěšilo. I když musím přiznat, že mě úplně nebaví dělat práci za někoho jiného. Jsem fanoušek a měl bych se soustředit jen na fandění. Bohužel, prostředí v našem fotbale je žalostné. Je opravdu na čase si přiznat reálný stav věcí a začít s tím něco dělat. Ti, co vedou ligu a kluby by si měli uvědomit, že stadiony plné spokojených fanoušků zvyšují marketingovou hodnotu fotbalu. Liga musí pracovat se stávajícími fanoušky a zároveň přilákat nové. Kdyby byl fotbal běžná firma, která má normální konkurenci, tak by od něj už fanoušci v Česku dávno odešli. Kdo by ho sledoval v takových podmínkách, na takových stadionech? Je smutné, že ještě donedávna byl třeba v sektoru hostů ve Vítkovicích žiletkový drát a síť, přes kterou šlo špatně vidět. Dokonce nebyla nikde ani tekoucí voda. Mám radost, když se nám společným tlakem s dalšími fanoušky podaří takové věci napravit. Akorát mě mrzí, že se to často musí dělat negativní publicitou. Mrzí mě, že se tématy, která trápí fanoušky také víc nezabývají média. Jde o selhání většiny sportovních novinářů.

Poznámka autora: Rozhovor vznikl v době, kdy byly vypsané přesné termíny jen na první dvě jarní kola. Den před vydáním liga upřesnila termín i pro třetí. Stále ale jsou termíny známé jen do první půlky února.


Související články

Ať Liberec žije Slovanem jako Brémy Werderem, přeje si Gebre Selassie

Devět let působil v Bundeslize. Zkušenosti, které tam nasbíral, teď bude Theodor Gebre Selassie uplatňovat při tvorbě nového Slovanu Liberec. S Ondřejem Kaniou a Janem Nezmarem chtějí vybudovat moderní klub, kterým žije celé město. „Moji synové hrají fotbal, vidím šanci nastavit klub tak, aby v něm oni i další mladí kluci měli dobrou budoucnost,“ říká o své motivaci.

Rozhovor

Spartu na Strahově chceme, říká starosta. Nový stadion vidí jako příležitost pro restart celé lokality

„Pan starosta Čižinský si oddechne, že se mu povede vytlačit Spartu z Prahy 7 na Prahu 6. A my zase budeme rádi,“ říká v rozhovoru starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS). Podle něj je navíc reálné, že nový stadion Sparty pro 35 tisíc lidí bude stát dřív než za doposud diskutovaných 11 let.

Rozhovor

Glosář Luďka Mádla: Blázni na stadionu a Baník v Evropě

Válce s fanoušky předejde dialog s nimi, Baník se sice dočkal Evropy, ale evropsky se zatím příliš nechová a Zlínu se nevyplatilo zaměnit poslední varování za úspěch.

Glosář
Popup se zavře za 8s