Nejlepší u nás!!! Fanoušci Baníku to myslí vážně

10. listopad 2022
Sdílejte:
Jít na fotbal je pro Ostraváky podobné jako jít do kostela. Modrobílé barvy zdejšího klubu spojují místní obyvatele jako nikde jinde v Česku. Baník tak zůstává fenoménem tuzemského fotbalu, přestože ho generace čerstvých třicátníků v podstatě nikdy neviděla vyhrávat trofeje.
Bílé peklo.Foto: Michal Beranek/CNC/Profimedia

Do dvacáté řady svého sektoru B7, kam si každý rok kupuje novou permanentní vstupenku, musí zdolat na dvě desítky schodů. Každý z nich dobře zná. Zavěšený do paže svého kamaráda a se slepeckou holí v ruce si musí dávat pozor na každý svůj krok.

Vážná nemoc tohohle chlapíka připravila v nejlepších letech o zrak prakticky ze dne na den, lásku k fotbalu mu ale vzít nedokázala. Když hraje Baník, jeho smutné a nemocné oči se na chvíli zase rozzáří.

Rád si s vámi vypráví o tom, jak kdysi s klubem svého srdce jezdil na výjezdy. Živě vzpomíná na zápasy i góly, které viděl. A vůbec nejraději má časy, kdy Baník hrával předkola evropských pohárů a on byl u toho přímo také na stadionech soupeřů.

Vlastně má svým způsobem i kus štěstí: Na rozdíl od mé generace čerstvých třicátníků si na tyhle úspěšné časy živě pamatuje, protože je mohl sám přímo s klubem taky prožít.

„Teď jsem nevidomý, už nevidím vůbec nic, ale na fotbal budu chodit dál. Ta atmosféra, ta hymna baníkovská…,“ hledá slova fanoušek David Procházka s obrovským zápalem v srdci. A taky na startu této sezony vyráží na stadion. Domácí zápasy si ani přes svůj vážný hendikep prakticky nikdy ujít nenechá, ty venkovní zase poslouchá doma u televize.

David je jedním z těch chacharů, kteří na tribuně nechávají vše. Je dvanáctým hráčem našeho týmu. Svým hlubokým hlasem zpívá všechny chorály, spílá sudím při sporných verdiktech, po gólech točí svou šálou nad hlavou a samozřejmě také lamentuje, když se týmu nedaří.

Pamatuje si přesně ligovou tabulku, včetně skóre týmu a jeho pronásledovatelů, takže za každého stavu v zápase bezpečně ví, jestli se Baníček na jeho konci posune výš, nebo propadne za své pronásledovatele.

Od svých kamarádů a fanoušků kolem sebe si o přestávce nechává číst rozhovory z programů, které sbírá, a během samotného utkání zase popisovat, co se zrovna děje na trávníku před ním. I když to už po letech života v černé tmě prý často dokáže vycítit stejně jako my. Pozná, když Baník hraje hezky, a moc dobře ví, když to stojí za starou belu.

„Ještěže jsem to dneska neviděl,“ říkal David na tribuně s nadhledem, když jsme na fotbale seděli vedle sebe naposledy. Všichni se zasmáli. Baník prohrál s Olomoucí 0:3. „Buď rád,“ odpovídali mu jeho kamarádi. Těšili se na novou sezonu a spolu s ní měli i nové naděje. A hned v prvním kole je přepadl pocit, že Baník ani letos o moc lepší než loni nebude. Stejně příště přijdou zas.

Příběh Davida Procházky a spousty dalších podobných šílenců, kteří si bez Baníku nedovedou svůj život představit, zachycuje i dokumentární film Nejlepší u nás!!! Ten u příležitosti stoletého výročí klubu odtajnil nejen to, co se děje v kabině fotbalového týmu během vypjatých okamžiků velkých ligových šlágrů, diváky nechal nahlédnout také do duše ostravských fanoušků, kteří jsou za svou oddanost obdivováni, často i právem nenáviděni.

Jsou zkrátka sví. A je jich tolik, že svým velkým srdcem nadále vytvářejí z Baníku fenomén, jakým by tento klub v Česku už dávno neměl být, pokud bychom se řídili sportovní stránkou věci.

Číslo 22

Byli jsme za Kloppem v Liverpoolu, za Trpišovským v Edenu a za Zemanem ve Foggii. K tomu jsme od znalců historie a Baníku dali do kupy sadu textů ke sto letům tohoto spícího obra. Naše číslo 22 (3/2022) je v top formě.

To chci vidět!

Ať už je to mladá učitelka angličtiny na místní základní škole, která na Baník vodí své žáky. Podnikatel z Prahy, kterého kdysi slavný celek omámil tak, že mu modrá krev v žilách proudí i dnes. Farář, který na farnosti kousek za Ostravou pořádá za Baník pravidelné mše, někdejší lídr kotle, který před lety na konci vyhroceného zápasu přímo na stadionu zkolaboval a dnes se vší vážností tvrdí, že za Baník už jednou svůj život položil, a když bude třeba, udělá to klidně znovu.

A samozřejmě nevidomý David. Každý z nich je tak jiný, přesto všechny jedno spojuje – láska k Baníku. Nepřetrhnutelné modrobílé pouto, jakýsi těžko uchopitelný vztah, který je pro sportovní nadšence z rázovitého regionu severní Moravy a Slezska tak typický.

Ať už jste přímo z Ostravy, z Třince, Karviné Frýdku nebo Místku či z Valašského Meziříčí, hrdý ostravský klub váš život pravidelně protíná. A to i v dobách, kdy zklamání bylo mnohem víc než radosti.

Jaké to je z pohledu fanouška Baníku sledovat vzestup kdysi provinčního klubu z Plzně? A naproti tomu slavit postup z druhé ligy jako titul? Jak vznikl legendární pokřik „Baník pičo! Baník pičo! F-C-B!“? A jak si fanoušci udržují naději, že jednou zase i doslovně bude platit další z jejich pokřiků o tom, že Baník je nejlepší u nás? Vše se dozvíte v kompletním textu, který najdete v čísle 22 (3/2022) tištěného Football Clubu.

Baník má 100 let, my máme nové číslo!

A v něm najdete celý blok textů k baníkovskému výročí:

V pátek U Dubu

  • Filip Bláha vypráví příběh založení Baníku Ostrava a jeho etablování se na tuzemské fotbalové mapě

Je to tady tvrdé, ale upřímné

  • Michal Kvasnica poseděl s Romanem Srkalou a Romanem Popkem, historiky a autory knihy My jsme Baník

Nejlepší u nás!!!

  • Adam Sušovský a jeho pohled ze zákulisí fungování Baníku a jeho fanoušků při natáčení filmového dokumentu

Moje baníkovská jedenáctka

  • Karel Häring sestavil svůj bílomodrý tým snů

Baník je krev a chrám

  • Michal Koštuřík si povídal s ostravskou legendou Vernerem Ličkou

Chacharem v USA

  • Jan Woska a jeho vyznání fotbalové lásky za velkou louží
To musím mít!

Související články

Bavil vás ten fotbal vůbec? Gecov o podnikání, šikaně i vytuněné fabii

Marcel Gecov byl vždy známý svou hyperaktivitou. Aplaus na stadionech ale vyměnil za byznys. A je to jízda, díky které nelituje, že už v 28 letech skončil s profesionálním fotbalem. Proč se vzdal pěkné a pravidelné výplaty v Polsku?

Rozhovor

Agresoři už zase kopou. Rusko hledá cestu na mistrovství světa

Zatímco Bělorusko v poklidu rozehrálo kvalifikaci na Euro 2024, Rusko se snaží vrátit do mezinárodního fotbalu asijskou cestou. To vše navzdory pokračující válce na Ukrajině.

Komentář

Bayern v panickém módu. Nagelsmannův vyhazov nedává smysl

Přišlo jako blesk z čistého nebe. Odvolání Juliana Nagelsmanna překvapilo celou fotbalovou Evropu. A ani s odstupem několika dnů pořád nedává smysl.

Komentář
Popup se zavře za 8s