Baník Ostrava slaví tento měsíc sto let od svého založení. Bývalá SK Slezská z hornického města se může chlubit bohatou historií: nechybí v ní úspěšní odchovanci, velké evropské bitvy na Bazalech a především ligové tituly. Ten vůbec první získal Baník v sezoně 1975/76, kdy sesadil z trůnu tehdy dominující bratislavský Slovan. Čekání na zopakování tohoto úspěchu netrvalo dlouho. Pod vedením legendárního trenéra Evžena Hadamczika slavil Baník v sezoně 1979/80 další titul a hned v následujícím ročníku přidal úspěšnou obhajobu.
V dalších dvou sezonách získal Baník ještě dvě stříbrné příčky, zlatá éra ale pomalu končila. V rámci československé ligy už klub další titul nezískal a výrazně lépe se mu nedařilo ani v samostatné české lize. V jejím premiérovém ročníku 1993/94 sice Ostrava vybojovala důstojné 3. místo, pak ale přišla slabá léta plná ekonomických problémů. Noví majitelé Alois Hadamczik a Petr Lamich z nich klub na přelomu tisíciletí postupně vytáhli, několik let trvající boj se ale neobešel bez výkonnostního úpadku.
Když FCB v sezoně 2000/01 horko těžko zachraňoval účast v první lize, asi málokdo by tipoval, že je za rohem další historický úspěch. Baník se ale po tomto kritickém období přeci jen odrazil k lepším časům. Další rok skončil na solidním 6. místě, v sezoně 2002/03 pak umístění ještě o příčku vylepšil.
Konec tohoto ročníku byl poznamenán trenérskou změnou, když byl pět kol před koncem soutěže kvůli sporům s novými majiteli klubu odvolán z lavičky Erich Cviertna. Nahradil ho tehdejší asistent Pavel Vrba, jehož trenérská premiéra mohla jen těžko dopadnout hůř: Baník prohrál na Slavii 0:7. Ve zbytku soutěže už to bylo lepší, FCB uhrál 8 bodů a obsadil konečné 5. místo.
Pro další ročník se Pavel Vrba vrátil zpět do pozice asistenta, na lavičku totiž v létě přišel nový hlavní trenér. Tím se stal František Komňacký, který v předchozí sezoně vyhrál slovenský pohár s Matadorem Púchov. Bohaté zkušenosti měl i z českého fotbalu, na začátku tisíciletí dovedl do ligy FC Synot (dnešní Slovácko) a mihl se i na lavičce Zlína. V Baníku dostal za úkol navázat na pozitivní trend posledních dvou sezon a vrátit klub do boje o nejvyšší příčky.
Musel se ale obejít bez nejlepšího střelce minulé sezóny. Václav Svěrkoš si 14 ligovými góly vysloužil přestup do německého Mönchengladbachu a FCB tak ztratil hlavní útočnou zbraň. Právě z Německa ale dokázal Baník přivést jeho náhradu: po třech sezonách v Bundeslize se zpět do české soutěže vrátil 26letý útočník Marek Heinz. Bývalá opora Olomouce se v Hamburgu a později na hostování v Bielefeldu nedokázala prosadit podle představ a návrat do Gambrinus ligy tak byl příležitostí pro nakopnutí kariéry.
Kromě Heinze posílil Baník také Radek Slončík, který se po angažmá ve Spartě a maďarském Újpestu vrátil domů. Jinak ale kádr větších změn nedoznal. Důležitou roli v něm měli mladí hráči: odchovance Pavla Bestu (20), Davida Bystroně (20), Maria Ličku (21) či Miroslava Matušoviče (22) doplňovali Jan Laštůvka (21) či Zdeněk Pospěch (24), kteří do Baníku přišli v předchozích sezonách. Nechyběli ale ani zkušení matadoři. Ty zastupoval především 33letý Radoslav Látal, své už měli odehráno rovněž René Bolf (28) nebo Petr Drozd (29). Dohromady to byl zajímavý mix, adepti na titul ale byli jiní.
Jako prakticky každý rok byla favoritem Sparta, která opanovala šest z posledních sedmi ročníků. V předchozí sezoně 2002/03 s ní zvládla držet krok jen Slavia, která nakonec na mistra ztratila jen bod. Třetí Žižkov naopak zaostal o propastných 15 bodů, ztráta pátého Baníku byla ještě o pět vyšší. Letenští, kteří do ročníku 2003/04 šli pod vedením trenéra Jiřího Kotrby, byli zkrátka jinde. Kádr složený z hráčů jako byli Jaromír Blažek, Radoslav Kováč, Tomáš Hübschman, Karel Poborský či Tomáš Jun budil respekt.
„Když chytnete začátek, dějí se věci, které se normálně nedějí,“ prohlásil před startem aktuální sezony současný kouč Baníku Pavel Vrba. Jeho týmu se to moc nepovedlo, Vrba ale dobře ví, o čem mluví. Jako asistent byl totiž u toho, když Baníku v sezoně 2003/04 vyšlo přesně to, po čem volal: chytl start. Ostrava využila příznivého losu, díky kterému v úvodních šesti kolech hrála hned čtyřikrát doma, a s bilancí 5-1-0 se překvapivě usadila na čele tabulky. Sparta, která na startu sezony sbírala jednu remízu za druhou, na ni rázem ztrácela šest bodů.
V 7. kole čekala na Baník první velká zkouška: výjezd na Slavii. Ta sice v úvodních kolech také nezářila, o její síle se ale nedalo pochybovat. Baník tento test zvládl. Na Stadionu Evžena Rosického po gólech Pospěcha a Heinze vyhrál 2:1 a připsal si první velký triumf sezony. V dalším kole pak uhrál remízu 0:0 na půdě druhého Brna a Ostravu pomalu začala ovládat fotbalová horečka.
Chcete mistrovství světa v Rusku nebo Kataru? Proč si dát pozor na putinizaci sportu a co to je? Jak to v Anglii dělali, než přišel Abramovič? Proč si v Německu za špinavé peníze nejde koupit klub? Jak vypadá fotbalová romantika ve Florencii? Odpovědi najdete v novém Football Clubu s tematickým blokem Fotbal a prachy.
Na domácí zápas 9. kola proti Zlínu dorazilo na Bazaly přes 16 tisíc diváků, více než dvojnásobek návštěvy, která v 1. kole sledovala výhru Baníku nad Českými Budějovicemi. Pod hranici 16 tisíc už počet diváků na Bazalech po zbytek sezony neklesl. Naopak, čísla ještě stoupala. V 11. kole proti Příbrami bylo na tribunách 17 493 chacharů, o dva týdny později proti Olomouci už návštěva atakovala hranici 18 tisíc.
Výkony hráčů euforii jen prohlubovaly. Po 13 kolech měl Baník bilanci 9-4-0 a vedl tabulku o 6 bodů před Spartou, která se po slabém startu sezony probrala a posunula se alespoň na 2. místo. Ve 14. kole měl obhájce titulu velkou šanci se dotáhnout, na Letné byl totiž na programu vzájemný duel. Pro Baník to byl zápas podzimu. Do Prahy vyrazil jeden z největších výjezdů v historii českého fotbalu, počet cestujících baníkovců se odhaduje na čtyři tisíce. Vyprodanou Letnou čekala bitva o titul.
Baník se v ní proti favoritovi držel a ve 33. minutě šel dokonce do vedení. Čížkův roh našel Bolfa, ten sklepl míč Petru Drozdovi a zkušený obránce zblízka propálil Blažka. Možná nejdůležitějším gólem kariéry se Drozd navždy zapsal do historie Baníku. Ten se ve druhém poločase dostal pod tlak a Spartě se nakonec podařilo vyrovnat, když se v 76. minutě trefil Jun. Obrat už ale domácí nestihli, i díky tomu, že Gluščevičovu hlavičku vytáhl pár minut před koncem skvělý Laštůvka. Gólman Baníku zpětně tento zákrok označil za nejdůležitější v sezoně. FCB na Letné vydoloval remízu 1:1 a uhájil svůj náskok na čele tabulky.
O pár týdnů později se Baník s přehledem stal podzimním mistrem. Do zimní přestávky šel bez jediné porážky a s pohodlným náskokem na nejbližší pronásledovatele: Sparta byla pozadu o sedm bodů, Slavia a Olomouc hned o devět. Kdo čekal, že FCB ztratí během dvouměsíční pauzy formu, musel být zklamán. Ostrava na úvod jara vyhrála v Liberci a v dalším kole doma smetla Synot 6:2. Únorové počasí ani pondělní termín zápasu se na divácké euforii nijak nepodepsaly: na Bazalech bylo přes 18 tisíc fanoušků.
V 19. kole čekal Baník výjezd na hřiště posledních Blšan. Papírově jasný zápas proti soupeři, se kterým Komňackého svěřenci na podzim doma zametli 5:2, se ale nečekaně zvrtl. Ostrava na půdě outsidera padla 1:2, připsala si vůbec první prohru v sezoně a její sebedůvěra se otřásla. Zaváhání samozřejmě využila konkurence, nejblíže byla rázem Slavia, která se dotáhla na šest bodů. Hned v dalším kole navíc Baník doma jen remizoval 0:0 se Žižkovem, dalším týmem ze spodku tabulky. Mistrovské ambice dostaly další ránu.
Pivo a fotbal. Od fotbalových počátků si jsou předurčeny. Aktuální vývoj pivo spíše degraduje na pouhý občerstvovací doplněk zápasů. Přitom v minulosti mělo zásadní vliv na rozvoj jednotlivých klubů. Podíváme se třeba do Liverpoolu, kde Everton začínal na hřišti místního pivovarníka - na Anfield Road.
Ostrava se v dalším kole chytla těsnou výhrou v Plzni, o týden později ale doma prohrála se Slavií 0:2. Díky zaváháním konkurentů se náskok na pražská S nadále držel kolem šesti bodů, forma Baníku ale rozhodně nebyla mistrovská a do konce pořád zbývalo osm zápasů. Ve 23. kole proti Brnu ale FCB konečně zabralo. Hosté sice na Bazalech už od 7. minuty vedli, domácí ale nakonec soupeře rozstříleli 5:1 a brali důležité body. Dvakrát se v zápase trefil Miroslav Matušovič, jehož góly měly hrát v závěru sezony velkou roli.
Byl to právě Matušovič, kdo v dalším kole penaltou v 90. minutě zachránil Baníku bod ve Zlíně. O pár dní později se doma proti Jablonci neprosadil on ani nikdo z jeho spoluhráčů, remíza 0:0 ale modrobílé díky ztrátám rivalů tolik mrzet nemusela. Ostrava navíc ve 26. a 27. kole urvala dvě klíčové výhry: nejdříve 3:0 v Příbrami, kde se dvakrát trefil Heinz a jednou Matušovič, a poté doma 1:0 proti Teplicím. Penaltou v 85. minutě opět rozhodl Miroslav Matušovič.
Baníku se na jaře nevyhýbaly ztráty, konkurence je ale nedokázala potrestat. Sparta, Slavia ani Olomouc, která v druhé půlce ročníku držela krok se špičkou ligy, nedokázaly držet stálou formu a ve vzájemných zápasech se obíraly o důležité body. Díky tomu byl Baník tři kola před koncem krok od trofeje: na zmiňovanou trojici rivalů měl osm bodů náskok.
Ve 28. kole byl na programu zápas v Olomouci a karty byly rozdány jasně: pokud Ostrava vyhraje, získá mistrovský titul. Na Andrův stadion zamířil další obrovský výjezd chacharů, podobně jako na podzim na Letnou. A hráči je nezklamali. Baník díky gólu Reného Bolfa vyhrál 1:0 a po 23 letech získal ligový titul.
V Olomouci se slavilo na ploše, stejně jako o týden později v Ostravě. Baník sice doma prohrál se Spartou 1:2, pozápasové přebírání trofeje mu to ale moc nezkazilo. Poslední kolo v Opavě pak mělo navzdory rozhodnuté tabulce větší náboj, než by se čekalo. V rámci čerstvě propuknuté korupční aféry se totiž řešily možné kontumace zápasů podezřelých klubů. Na tom by vydělala Sparta, která na jaře prohrála se Synotem a mohla by tak získat tři body navíc. Baník ale derby v Opavě zvládnul, vyhrál 4:2 a pojistil si tak titul i pro tento scénář. Ligu nakonec vyhrál s pětibodovým náskokem na Spartu, třetí příčku obsadila Olomouc.
Baníkovci mohli slavit dokonce double, ve finále poháru ale nestačili na Spartu 1:2. I tak to byla výjimečná sezona, která se navždy zapsala do historie FCB. Měla celou řadu hrdinů. Brankář Jan Laštůvka v lize nevynechal ani minutu a vychytal deset čistých kont. Radoslav Látal byl i ve 33 letech stálicí obrany a sedmi gólovými nahrávkami přispěl k tomu, že měl Baník nejlepší útok ligy.
Zdeněk Pospěch se blýskl bilancí 9+2, Martin Čížek se díky 12 asistencím stal nejlepším nahrávačem ligy a Miroslav Matušovič deseti góly trefil Ostravě spoustu důležitých bodů. Asi nejvýraznější individualitou byl Marek Heinz, který dal 19 branek a stal se nejlepším střelcem soutěže. Celé to řídil František Komňacký, který prožil snovou premiérovou sezonu v klubu a stal se třetím trenérem historie, který s Baníkem vyhrál titul.
Samostatnou kapitolou byli fanoušci. Průměrná návštěva na Bazalech byla v sezoně 2003/04 přes 15 tisíc a počet diváků se několikrát dostal i přes 18 tisíc. Výjezdy na Spartu či do Olomouce jsou dodnes jedny z největších, jaké český fotbal zažil. „Všude, kde jsme hráli, jsme hráli před vlastním publikem,“ řekl na konci sezóny František Komňacký. „Jestliže my jsme vyhráli ligu o pět bodů, naši fanoušci měli v průběhu i na konci soutěže mnohem větší náskok.“
Baníkovci Bolf a Heinz si ještě prodloužili skvělou sezonu účastí na Euru 2004, kde přispěli k zisku bronzových medailí. Ani jeden už se do Baníku nevrátil: Bolf přestoupil do francouzského Auxerre, Heinz zamířil zpět do Německa, kde se upsal Mönchengladbachu, stejně jako rok před ním Svěrkoš. Ostravu opustil taky brankář Laštůvka, který posílil Shakhtar.
Oslabený kádr pak nezvládl předkola evropských pohárů, kde nestačil na Leverkusen a Middlesbrough, a nevyšel mu ani vstup do ligového ročníku 2004/05. Po domácí prohře 0:4 s Libercem v devátém kole byl dokonce trenér Komňacký odvolán a nahrazen Jozefem Jarabinským. V zimě pak mistrovský kádr opustili také Lička, který odešel hostovat do Livorna, a především Matušovič, jenž kontroverzně přestoupil do Sparty.
V sezoně, ve které obhajoval titul, skončil nakonec Baník až sedmý a trofej se vrátila zpět na Letnou. Útěchou mohl být Ostravě aspoň triumf v domácím poháru: dodnes je to poslední velká trofej, kterou klub vybojoval. V dalších letech už se Baník přiblížil zisku titulu jen v dramatické sezoně 2009/10, nakonec ale bral třetí místo. Pak už přišla slabá léta, opuštění Bazalů i první ligy a postupné dobývání ztracených pozic zpět.
Přes to všechno Baník o dalším titulu snít nepřestává. I letošní prohlášení Pavla Vrby o věcech, které se normálně nestávají, dokazuje, že ambice usednout zpět na trůn slavný klub neopustila. Těžko říct, kdy a jestli vůbec se mu to zase povede, jisté ale je, že vzpomínka na mistrovskou jízdu ze sezony 2003/04 z Ostravy jen tak nezmizí. Tehdy byl Baník king.
Klopp, Trpišovský, van der Vaart nebo Zeman. V čísle (3/2022) máme silnou sestavu. Byli jsme za nimi.
Tři nejlepší české kluby, šest kritérií. Když se vedle výsledků podíváme i mimo hřiště, jak vypadá přínos jednotlivých klubů z top trojky pro český fotbal?
Hervé Renard rezignoval na funkci hlavního trenéra mužského týmu Saúdské Arábie a v létě povede Francii na mistrovství světa žen.
Životní zážitek připravil kotel salcburské Austrie hráčům přípravky.