Češi na něj vzpomínají s nostalgií, fotbalově to ale před 35 lety byla nuda. Nepadaly góly, defenzivy vládly. Revoluční byl italský šampionát ale v mnoha jiných věcech…
Žádný český fotbalista si za Real Madrid nikdy nezahrál. Slovákovi Peterovi Dubovskému se to v devadesátých letech podařilo. Pojďme si čtvrt století po jeho tragické smrti připomenout, jak k tomuto senzačnímu přestupu došlo.
V roce 1962 touto dobou vrcholil československý šampionát snů. Odepisovaní reprezentanti porazili slavné Španěly a nastartovali jízdu až do finále mistrovství světa v Chile. Vítejte ve fotbalovém světě bez teplé vody, s tajnými policisty ve výpravě či směšnými odměnami za finále.
Když v roce 2016 získal Leicester City anglický titul, pátralo se v historii, kdy došlo k podobnému šoku. Jednoho takhle zázračného mistra má i česká liga – v sezoně 1959/60 se posadil na trůn Spartak Hradec Králové a bylo to poprvé, kdy soutěž opanoval klub mimo Prahu a Bratislavu. Dodnes je to také jediný šampion-nováček.
Ne každý den se podaří na mistrovství světa porazit Argentinu. Ale občas se to stane. Ovšem nastřílet jí šest branek, to se povedlo jen Čechoslovákům před 67 lety.
Živým lidem se pomníky nestavějí. Santiago Bernabéu si ten svůj ale postavil sám. Na vedení klubu už bylo jen navrhnout, aby po něm stadion Realu pojmenoval. Při přestavbách se dál drží Bernabéuových zásad: stadion po nich musí být velkolepější, modernější – a musí víc vydělávat.
V kariéře získal téměř všechny možné trofeje, ale byl jeden večer, kdy všechno bylo nepochopitelně proti němu. Přesně před 20 let došlo v Istanbulu k fotbalovému zázraku. Italský playmaker Andrea Pirlo byl na jeho špatné straně. Tady jsou jeho vzpomínky.
Everton končí s Goodisonem. Stadion z roku 1892 zůstane vzpomínkou na doby, kdy byl fotbal blíž lidem, dřevu a cihle než sklu a betonu.
„Když přijde nabídka z Realu, musíte ji vzít, i kdybyste se do Madridu měli vydat pěšky.“ Autorem bonmotu je Paul Breitner, který si to do španělské metropole namířil před padesáti roky. Stejný názor zatím mělo i devět jeho krajanů. Nejúspěšnější z nich je Toni Kroos, ale ani ostatní Němci nebyli v Realu do počtu.
Řecký hrdina se domů plavil deset dlouhých let. Kylianovi Mbappému trvala cesta tam, kam patří – do klubu, který je synonymem fotbalu – ještě o dva roky déle. Byla to cesta klikatá, zamotaná a plná zvratů.