Koupit předplatné webu za akční cenu 99 Kč napořád

Weltklasse Mannschaft. Zlatá éra Baníku očima fanatiků ostravské historie

05. říjen 2022
Sdílejte:
Když je klub váš život, není co řešit. Pět křížků na krku a Baník v srdci. O své vášni vypráví oddaní fanoušci i archiváři Roman Popek a Roman Srkala. Historie je fascinuje, ovšem opuštění Bazalů by z ní nejradši vymazali.
Odměna za titul. Přátelské utkání s olympijským výběrem Brazílie sledovalo na Bazalech 35 000 lidí. Baník vyhrál 1:0, psal se 28. červen 1976.Foto: FC Baník Ostrava

Romanu Popkovi je padesát let, s tátou jezdil na Bazaly wartburgem, v šestnácti si začal lepit výstřižky z novin týkající se ostravského klubu. V současnosti má jeho sbírka zhruba třicet tisíc stran. „Vždycky lepím, když mám třeba měsíc nemocenskou. To doháním, jinak přes rok není moc čas. Sbírám vstupenky a bulletiny, archiv je můj koníček. Naplňuje mě to,“ říká chlapík z Bohumína.

Roman Srkala padesátku zanedlouho oslaví také. Jeho prvním navštíveným zápasem byl ten proti Dynamu Kyjev (1:0) v roce 1979, láska k Baníku mu od té doby zůstala. Za největší záliby označuje lidské příběhy a statistiky, zejména ty nekompletní, například co se týče vstřelených branek. Střelce dohledával třeba v archivech v Bělehradu či Burgasu. „Udělal jsem si výlet a listoval,“ usmívá se.

Oba se podíleli na knize My jsme Baník, oba jsou opravdoví fanatici do historie slezského celku. Když se sejdou u jednoho stolu v útulné hospůdce v centru Ostravy nedaleko Stodolní, kde symbolicky nechybí modrobílý koutek s dresy a vlaječkami FCB, padá jedna perla z minulosti za druhou.

Máte v hlavě něco, co vás na první dobrou napadne, když po vás chlapi u piva chtějí zajímavost z historie Baníku, nikoli ty obecně známé záležitosti?

Srkala: Třeba kontrasty, co se týče původů hráčů. Od roku 1934 se angažovali i ti se židovským nebo německým původem, což nebylo až tak nic originálního. Ale jen do doby, než to tady začala nacistická ideologie třídit. V roce 1937, v prvním ligovém ročníku Slezské, to v kabině vřelo. Slovák Vanák nesouhlasil s inklinací Slovenska k fašismu, a tak byl nakonec násilně donucen odejít. Ani Maďar Gleisza to neměl jednoduché. Byli tady židé Luger, Böhm či Weinstock, zatímco jejich spoluhráč Thiemel z Opavska, které bylo poseto německými rody, zase silně podporoval NSDAP. To byly věci, které podstatně ovlivňovaly kabinu a celkový život.

Popek: Mě fascinuje třeba to, že v šedesátých letech si byl Baník schopen přerušit ligu a jet třeba na pět týdnů do Jižní Ameriky. Ligová komise nechtěla odložit utkání, Baník byl na Kubě a myslel si, že s Košicemi to za něj odehraje béčko. Přísná pravidla to však nepovolila, a když přistála výprava na Ruzyni, zjistila, že zápas byl kontumován. Za dva dny hráli na Kladně, tak už tam aspoň zůstali.

Související články

Happy end z Netflixu. Ještě nedávno utrápený klub sází na mládí, má Bellinghama

Sunderland má mladého majitele i nejmladší kádr v druhé lize. Věří, že ho to časem dovede zpátky do Premier League. Netflix už u toho ale asi nebude. Legendární dokumentární série Sunderland ’Til I Die servíruje tři nové díly, které zachycují obrat k lepšímu.

Přímák

AC Milán, Liverpool, ale i Rangers. Tady jsou možní soupeři pro českou top trojku

Tři české týmy v osmifinále evropských pohárů najednou je velká a příjemná novinka. V pátek po poledni se Sparta, Slavia a Plzeň dozvědí soupeře. Evropská liga se losuje v poledne, Konferenční liga o hodinu později. Projděte si, koho může česká top trojka dostat.

Zprávy

Ze Slavie do Sparty a zase zpět. Kdo měl Koška, byl nejlepší

Podle legendy právě při slavných volejích Jana Koška vzniklo zvolání „Piš!“ Fanoušci ho z tribun křičeli ještě dlouho po smrti nedostižného kanonýra.

Historie
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.