Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Weltklasse Mannschaft. Zlatá éra Baníku očima fanatiků ostravské historie

05. říjen 2022
Sdílejte:
Když je klub váš život, není co řešit. Pět křížků na krku a Baník v srdci. O své vášni vypráví oddaní fanoušci i archiváři Roman Popek a Roman Srkala. Historie je fascinuje, ovšem opuštění Bazalů by z ní nejradši vymazali.
Odměna za titul. Přátelské utkání s olympijským výběrem Brazílie sledovalo na Bazalech 35 000 lidí. Baník vyhrál 1:0, psal se 28. červen 1976.Foto: FC Baník Ostrava

Romanu Popkovi je padesát let, s tátou jezdil na Bazaly wartburgem, v šestnácti si začal lepit výstřižky z novin týkající se ostravského klubu. V současnosti má jeho sbírka zhruba třicet tisíc stran. „Vždycky lepím, když mám třeba měsíc nemocenskou. To doháním, jinak přes rok není moc čas. Sbírám vstupenky a bulletiny, archiv je můj koníček. Naplňuje mě to,“ říká chlapík z Bohumína.

Roman Srkala padesátku zanedlouho oslaví také. Jeho prvním navštíveným zápasem byl ten proti Dynamu Kyjev (1:0) v roce 1979, láska k Baníku mu od té doby zůstala. Za největší záliby označuje lidské příběhy a statistiky, zejména ty nekompletní, například co se týče vstřelených branek. Střelce dohledával třeba v archivech v Bělehradu či Burgasu. „Udělal jsem si výlet a listoval,“ usmívá se.

Oba se podíleli na knize My jsme Baník, oba jsou opravdoví fanatici do historie slezského celku. Když se sejdou u jednoho stolu v útulné hospůdce v centru Ostravy nedaleko Stodolní, kde symbolicky nechybí modrobílý koutek s dresy a vlaječkami FCB, padá jedna perla z minulosti za druhou.

Máte v hlavě něco, co vás na první dobrou napadne, když po vás chlapi u piva chtějí zajímavost z historie Baníku, nikoli ty obecně známé záležitosti?

Srkala: Třeba kontrasty, co se týče původů hráčů. Od roku 1934 se angažovali i ti se židovským nebo německým původem, což nebylo až tak nic originálního. Ale jen do doby, než to tady začala nacistická ideologie třídit. V roce 1937, v prvním ligovém ročníku Slezské, to v kabině vřelo. Slovák Vanák nesouhlasil s inklinací Slovenska k fašismu, a tak byl nakonec násilně donucen odejít. Ani Maďar Gleisza to neměl jednoduché. Byli tady židé Luger, Böhm či Weinstock, zatímco jejich spoluhráč Thiemel z Opavska, které bylo poseto německými rody, zase silně podporoval NSDAP. To byly věci, které podstatně ovlivňovaly kabinu a celkový život.

Popek: Mě fascinuje třeba to, že v šedesátých letech si byl Baník schopen přerušit ligu a jet třeba na pět týdnů do Jižní Ameriky. Ligová komise nechtěla odložit utkání, Baník byl na Kubě a myslel si, že s Košicemi to za něj odehraje béčko. Přísná pravidla to však nepovolila, a když přistála výprava na Ruzyni, zjistila, že zápas byl kontumován. Za dva dny hráli na Kladně, tak už tam aspoň zůstali.

Související články

Nejlepší vyhráli. Španělé berou zlato, protože se nebáli riskovat

Na EURO nepřijeli jako hlavní favorité. Už po úvodních zápasech ale bylo jasné, že přijeli pro zlato. Španělé hráli zábavně, odvážně, sebevědomě. A hlavně nejlíp ze všech. Evropský fotbal má po dvanácti letech šampiony, na kterých se snad všichni shodnou.

Euro 2024

Pyrotechnika pod lupou. Bezpečnost a svoboda můžou jít ruku v ruce

Spor o pyrotechniku na stadionech není jen bojem o bezpečnost, ale také o svobodu a soudržnost v moderní společnosti, píše v detailní analýze Vendula Divišová z katedry politologie na Masarykově univerzitě, která se dlouhodobě zaměřuje také na otázku zajišťování bezpečnosti na fotbalových utkáních.

Fanoušci

Glosa od plotny: EURO je mrtvé, ať žije liga!

Že nás můžou Wallem, Vorlický, Birmančević nebo Panoš bavit víc než největší hvězdy Eura? Kateřina Bužková o tom nepochybuje. Liga za pár dnů startuje, pojďme si ji užít!

Komentář
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.