Je ve Spartě moc cizinců? Zahraniční pohled je třeba, reaguje Priske

05. leden 2023
Sdílejte:
Sparta posiluje svou zahraniční kliku, když přivedla čtyři nové hráče. Hned se objevily hlasy, které varují, že moc cizinců ve Spartě nedávno už bylo a nedělalo to dobrotu. Kritiku vnímají i na Letné a Tomáš Rosický ujišťuje, že Sparta je český klub.
„Hráči ze zahraničí vždycky mohou přinést něco jiného. Nikdy ale nezměníme českou kulturu klubu a budeme ji chránit,“ říká Brian Priske.Foto: AC Sparta Praha

Sparta ohlásila čtyři zimní posily a všechno to jsou cizinci. Netrvalo dlouho a začala se vynořovat srovnání se sezonou 2017/18, kdy letenský klub zkoušel projekt internacionalizace s Andreou Stramaccionim v hlavní roli.

Tehdy to skončilo březnovým vyhazovem po vypadnutí v předkole Evropské ligy s CZ Bělehrad a hlavně na průběžném pátém místě v ligové tabulce s bilancí 9 výher, 6 remíz a 4 porážek.

Teď je Sparta uprostřed první sezony s Brianem Priskem a po šestnácti kolech ztrácí na první Plzeň sedm bodů a na druhou Slavii pět. Za sebou má kromě jiného vypadnutí v předkole konferenční ligy se Stavangerem, ale třeba také postup do čtvrtfinále českého poháru.

Některým lidem se teď zdá, že podobnost se Stramaccioniho Spartou je čím dál větší, minimálně co se příchodů zahraničních hráčů týče.

„Mám obavy, že se jedná o déjà vu. Už jednou byla Sparta našlapaná cizinci, naši kluci si nezahráli a nevedlo to k ničemu dobrému,“ zní jeden takový typický hlas na sociálních sítích. Tento konkrétně reagoval na včera oznámený příchod australského reprezentanta Awera Mabila.

Se srovnáváním současné Sparty s tím, co vytvořila s trenérem Stramaccionim, by se ale mělo zacházet opatrně. Tehdy to byl extrém. Do sezony 2017/18 zasáhlo v dresu Sparty celkem 19 cizinců (z toho byli tři Slováci). V současném kádru Sparty je cizinců deset (1 Slovák), což je mimochodem stejně jako má teď cizinců první tým Slavie (2 Slováci). Plzeň je na šesti a nejlepší tým světa Real Madrid na 16.

Už jen tohle nejjednodušší číselné srovnání ukazuje, že aktuálně Sparta není místem, kde by čeština byla v menšině. Navíc současný kádr je široký a těch deset cizinců je rozprostřeno mezi 32 hráči.

Ale teď to hlavní. Asi se shodneme, že přestupy by se neměly hodnotit podle toho, jaké je kdo národnosti, ale podle toho, jak byl vybrán, jestli to dává smysl a co do týmu přináší.

Glosa: Nebuďte jako trenér Tottenhamu, neshazujte své lidi

Antonio Conte si po prohře s Aston Villou postěžoval, že má proti bazukám malé pistole. Je to nevkusné.

Přečíst

„Přijde mi, že letní dění ve Spartě bylo blíž tomu, co si představujeme pod internacionalizací, než tohle přestupové období. Tehdy přišli nevyskautovaní hráči a došlo k narušení kontinuity v kádru. Teď v zimě mám oproti tomu pocit, že trenér už kádr zná a ví, co přibližně chce,“ hodnotí aktuální přestupy Sparty Vojtěch Mrklas, taktický expert Football Clubu, který letenský klub dlouhodobě sleduje.

Jenom doplňme, že v textu už dvakrát použitý pojem internacionalizace není náš výmysl. Takto o dění ve Spartě v sezoně 2017/18 mluvili přímo její představitelé.

„Andrea Stramaccioni měl ve Spartě nelehký úkol zahájit projekt internacionalizace klubu. Jeho pozici jsme řešili již po skončení podzimu, mandát pro jaro byl podmíněný okamžitým zlepšením výkonů týmu, což jsme podpořili dalšími investicemi do zkvalitnění kádru. Bohužel, ani první tři jarní kola očekávaný posun nepřinesla, a proto se vedení klubu rozhodlo pro okamžitou změnu. Trenérovi přejeme mnoho úspěchů v další práci," uvedl při Italově propouštění tehdejší generální ředitel Sparty Adam Kotalík.

Zpět ale do současnosti. „Teď v zimě přišly posily zřejmě vyhlédnuté trenérem Priskem, což je vždy dobře. A je to rozdíl proti létu, kdy přicházeli hráči a on tam ještě nebyl,“ říká Horst Siegl, který kromě jiného byl jako asistent trenéra Michala Bílka u toho, když Sparta v sezoně 2006/07 vyhrála double.

Siegl patří k těm, kdo mají na zahraniční posily skeptický pohled. „Je otázka, jestli to opravdu budou posily. Když se na ty hráče podíváme, tak nikdo z nich pořádně v předchozích klubech nehrál. Uvidíme, jak do kádru zapadnou. Konec podzimu od Sparty nebyl špatný,“ říká.

V Česku podle něj možné posily pro Spartu jsou. „Třeba Adam Vlkanova by se hodil i do Sparty. Dřív chodili nejlepší hráči z ligy do Sparty, teď do Plzně nebo Slavie, je to škoda,“ dodává.

„S cizinci už byl dřív problém, nezapadli a pak se jich Sparta těžko zbavovala. Byly to šílené nákupy,“ uzavírá Siegl a myslí přitom na Stramaccioniho období, kdy třeba přestupy Ria Mavuby, Marca Janka, Tala Ben Chajima, Semiha Kayi nebo Georgese Mandjecka skutečně lze označit jako propadáky.

Jisté je, že žádný z aktuálně přiváděných hráčů není nad 30 let, jako byly za Stramaccioniho Mavuba a Janko a hlavně nejde o kobercový nálet posil, jako se to stalo před sezonou 2017/18, kdy se ve Spartě hlásilo jedenáct nových hráčů a všechno byli cizinci. Koneckonců i Siegl uznává, že Sparta posily do každé řady potřebovala, a to přesně se teď stalo.

Sparťanští cizinci

  • Florin Nita, Rumun
  • Casper Hojer, Dán
  • Asger Sorensen, Dán
  • Andreas Vindheim, Nor
  • Dimitrije Kamenovič, Srb
  • Martin Minčev, Bulhar
  • Kaan Kairinen, Fin
  • Qazim Laci, Albánec
  • Awer Mabil, Australan
  • Lukáš Haraslín, Slovák

Jisté také je, že na Letné tuhle kritiku slyší. „Hráči ze zahraničí vždycky mohou přinést něco jiného. Nikdy ale nezměníme českou kulturu klubu a budeme ji chránit. Je ale potřeba také pohled ze zahraničí. Zahraniční hráči vytváří konkurenci. Všichni ale pracujeme dohromady,“ řekl na čtvrteční tiskové konferenci Priske.

„Náš směr se nijak nemění. Momentálně máme trenéra, který je více otevřený celému světu. O složení týmu se s Brianem bavíme a nadále platí, že Sparta je český klub a základ musí zůstat český. To platí i směrem k devatenáctce a dalším týmům,“ dodal Rosický.

Křídelník Awer Mabil a záložník Kaan Kairinen mají přímou zkušenostem s trenérským štábem kolem Priskeho, když s ním pracovali v dánském Midtjyllandu.

„Pod ním jsem hrál svůj nejlepší fotbal. Vím, že mě zná opravdu dobře. Stejně tak znám já jeho. Je to ambiciózní chlapík. Takže máme tyhle ambice společné. A dokázat to tady bude naším cílem. Přinést fanouškům radost, hrát pěkný fotbal, protože jeho způsob pohledu na fotbal je úžasný. A tuhle zkušenost jsem získal v Dánsku,“ řekl Mabil pro sparťanský web.

V 64 zápasech za Midtjylland vstřelil 14 gólů a přidal 16 asistencí. V první sezoně pomohl vybojovat triumf v dánském poháru, o rok později pak slavil zisk mistrovského titulu. Naskočil také do 15 zápasů v Lize mistrů, ve kterých vstřelil tři góly a má asistenci z kvalifikačního utkání proti Slavii, které Midtjylland vyhrál 4:1.

V poslední době se ale Mabilovi nedařilo. Teď sedmadvacetiletý křídelník a záložník přichází na Letnou na hostování s opcí ze španělského Cádizu z La Ligy, kde v této sezoně odehrál v pěti zápasech celkem jen 162 minut.

„Awer je ofenzivní křídlo, pracovitý hráč, který umí přejít přes protihráče v souboji jeden na jednoho. Má zkušenosti z mezinárodních zápasů, které odehrál jak v dresu národního týmu Austrálie, tak v evropských pohárech. Je to týmový hráč s vítěznou mentalitou,“ říká o nové posile Tomáš Rosický, sportovní ředitel Sparty.

Mabil se s australskou reprezentací představil na MS v Kataru, kde zasáhl do dvou zápasů (17 minut proti Francii a 5 minut proti Tunisku). V dresu národního týmu odehrál dohromady 31 zápasů a dal sedm gólů.

Plzeň, nebo Slavia? A má šanci Sparta? Boj o titul očima expertů

Liga šla spát. Na scénu nastupuje mistrovství světa. Než se ale ligová opona do konce ledna úplně zatáhne, pojďme zjistit, komu teď fotbaloví znalci věří. Vyhraje titul Plzeň, Slavia, nebo Sparta? Odpovídají novináři, bývalý ligový fotbalista a taktický expert.

Přečíst

Kaan Kairinen je 24letý finský reprezentant (sedm zápasů), kterého Sparta koupila z norského Lilleströmu, kde pravidelně nastupoval a pomohl naposledy tomuto klubu ke čtvrtému místu v lize. V Norsku hrají systémem jaro-podzim, takže Kairinen přichází po kompletní odehrané sezoně, v které odehrál 22 ze 30 zápasů a většinou do nich nastoupil v základu. Připsal si po jednom gólu a asistenci.

„Získáváme reprezentanta své země, který nám zvýší kvalitu a konkurenci ve středové řadě. Dobře se zapojuje do kombinace a rozehrávky, je poctivý směrem do defenzivy. Kvalitně zahrává standardní situace a správně reaguje po ztrátě a zisku míče,“ říká Rosický.

Qazim Laci je 26letý albánský reprezentant (20 zápasů/1 gól) a také záložník. Do Sparty přišel z francouzského AC Ajaccio. V aktuální sezoně nastoupil do devíti zápasů a odehrál 14 % ze všech ligových minut. Nezapsal během nich gól ani asistenci. Předtím v Ligue 2 nastupoval za Ajaccio pravidelně, třeba v minulé sezoně měl bilanci 36 zápasů, 1 gól a 3 asistence. Nejlépe na tom byl v sezoně 2019/20, kdy v Ligue 2 nastoupil k 27 zápasům a dal 3 góly a 3 asistence.

„Qazim svou typologií výborně doplní náš střed a trenérovi dá širokou škálu možností. Z Francie je zvyklý na fyzicky náročné zápasy. Je technicky vybavený, dokáže měnit tempo hry a zrychlovat ji. Dobře dostupuje a má vítěznou mentalitu,“ říká Rosický.

A posledním ze čtveřice zimních posil je 22letý srbský obránce Dimitrije Kamenovič, který je na Letné na hostování do konce sezony z Lazia Řím.

„Fyzické dispozice, variace přihrávek, důraz a síla ve vzduchu. To jsou atributy, které Dimitrije zdobí a díky kterým rozšiřuje naše obranné řady. Je stále mladý, a má tak velký potenciál se zlepšovat a rozvíjet,“ říká Rosický.

Mládežnický reprezentant do Lazia přestoupil před rokem a půl, ale od té doby zasáhl jen do jednoho ligového zápasu proti Veroně. Před odchodem do Serie A hrál za Čukarički, za které nastoupil do 50 ligových zápasů a vstřelil dva góly.

Někomu vadí cizinci, jinému to, že jde většinou o hráče, kteří se ve svých předešlých klubech neprosadili. Jisté je, že přestupy se hodnotí nejlíp zpětně. Když Sparta bude pod Priskem a s jeho posilami vyhrávat, nikdo už nebude řešit, že v zimě přivedla místo čtyř Čechů Fina, Albánce, Srba a Australana.

Když úspěch mít nebude, bude větší počet cizinců ve Spartě snadným terčem pro ty, pro které cizinec není našinec. Tak svět prostě chodí, i když to není správně. Samozřejmě i cizinci se mají kritizovat, když si to zaslouží, ale ne pouze z toho důvodu, že jsou z ciziny.


Související články

Video: Dal gól z půlky a nevěděl kde slavit. Ve Skotsku si vzpomněli na Schicka

Jak završit domácí vítězství? V 98. minutě. Od půlící čáry. Slabší nohou. Anglický útočník Hearts Stephen Humphrys si řekl o potlesk.

Zábava

Zemřel František Cipro. Muž, který Slavii vrátil titul

Ve věku 75 let zemřel František Cipro.

Slavia

Kdo vyhraje Ligu mistrů? A odejde Guardiola ze City bez ní?

Už příští týden se opět rozjedou evropské poháry. Liga mistrů jde rovnou na osmifinále, které nabízí i přímé střety gigantů. Ve speciální situaci je Manchester City, který touží královskou soutěž konečně vyhrát, ale má plnou hlavu jiných starostí. Kdo podle vás Ligu mistrů letos vyhraje?

Otázka týdne
Popup se zavře za 8s