Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Viktoria Plzeň

FC Viktoria Plzeň je jeden z nejúspěšnějších českých klubů posledních let. Viktoria byla založena v roce 1911 a v roce 2011, na stoleté výročí, vyhrála svůj první český titul. V sezoně 2021/22 přidala titul už šestý.

Plzeňská kometa Šulc. Jak moc dobrý je? A o kolik lepší ještě může být?

Ofenzivní klenot Viktorie je v čele tabulky ligových střelců. Nejen proto z něj je žhavý vývozní artikl a hráč pro reprezentaci. Umí toho hodně. Přitom je mu stále 23 let a má tak velký prostor pro zlepšování. Máme pro vás detailní rozbor jeho hry, který pro Šulce nachází i překvapivou pozici.

Česká liga

Glosář Luďka Mádla: Gang tří se dostal ke klíčové kapitole

Nový Glosář je vlastně pohádkový. Vypichuje, jak mimořádnou sezonu Česko v Evropě prožívá.

Glosář

Někdo měl i slzy v očích. Víkendová liga očima trenérů

Slavia na úplném vrcholu tabulky vydržela jen týden a po prohře v Plzni ho opět opustila. Sparta je první po výhře nad Bohemians. A v Olomouci šli na morál a vyplatilo se. Jak 28. ligové kolo viděli koučové všech šestnácti klubů? Máme jejich hlasy.

Česká liga

Počítáme koeficient: Česko je desáté! Příští liga se bude hrát o poklad

Česko se posunulo na klíčové desáté místo v tabulce národních koeficientů UEFA a už je jisté, že tam do konce sezony zůstane. Český šampion z příští sezony si tak zahraje Ligu mistrů.

Koeficienty

Počítáme koeficient: Plzeň může posunout českého šampiona do Ligy mistrů

Posun Česka na klíčové desáté místo v tabulce národních koeficientů UEFA na konci této sezony je díky historickému postupu Plzně do čtvrtfinále reálný. Jediný zbývající konkurent už totiž nemá nikoho ve hře.

Koeficienty

Glosář Luďka Mádla: Lákavé ligové menu ještě okořenil sparťanský ďáblík

Dominance S v české lize je srovnatelná s Realem Madrid, Spartě ale komplikuje život Angelo Preciado. Do detailu vše rozebírá nový Glosář.

Glosář

Klíčový duben. Kdo ho zvládne, získá do finále dvě výhody

Projděte si zbývající program Sparty a Slavie v základní části. Ukážeme vám i to, proč je důležité, kdo ji v tomhle těsném souboji ovládne.

Česká liga

Video: Chorý opět na hraně. Ptáme se: Měl jít v Jablonci ze hřiště?

Je ve formě, v Jablonci Plzni zajistil výhru asistencí a gólem. Ale opět ukázal i svou druhou tvář. V 54. minutě dohrál tvrdě Michala Černáka a dostal žlutou. Je to tak podle vás správně?

Anketa

Pokud to VAR nevidí, tak ho zrušme. Víkendová liga očima trenérů

Sparta zastavila sérii neúspěchů a po výhře nad Hradcem je stále o bod před Slavií, která si v těžkém zápase poradila s Libercem. Oběma lídrům se po těžkém programu hodí reprezentační pauza. To Jaroslav Veselý má jiné starosti... Jak 25. ligové kolo viděli koučové všech šestnácti klubů? Máme jejich hlasy.

Česká liga

Jedličkova show. Plzeň oslavuje historický úspěch i novou hvězdu

Viktoria Plzeň je ve čtvrtfinále Evropské konferenční ligy, kde si zahraje s Fiorentinou. V evropských pohárech neprohrála 14 zápasů v řadě a 6 zápasů v řadě už nedostala gól. Trenér Miroslav Koubek po penaltovém dramatu, které dopadlo lépe pro Viktorii, odpovídal na otázky novinářů.

Rozhovor
Aktualizováno

Kdy vznikla FC Viktoria Plzeň?

Historie nejúspěšnějšího západočeského klubu se píše od roku 1911. „Ustavující schůze Viktorie se konala v roce 1911. Ještě před ní sehrála Viktoria 27. srpna 1911 první utkání proti Olympii Plzeň. V rudých tričkách a tmavomodrých trenýrkách prohrála 3:7,“ specifikuje datum vzniku web Viktorie, která původně vznikla jako SK Viktoria Plzeň a za komunismu byla nejčastěji známa jako Škoda Plzeň. K Viktorii v názvu se plzeňský klub vrátil v roce 1992.

Kdy vyhrála FC Viktoria Plzeň první titul?

V roce 2011 pod trenérem Pavlem Vrbou. Dohromady teď už má šest českých titulů, když ligu ovládl ještě v letech 2013, 2015, 2016, 2018 a 2022. O takových úspěších si Viktoria v lize mohla nechat zdát, když podobně vysoko byla jen v roce 1948, kdy brala stříbro.

„Z nenápadného týmu s regionálním rozměrem se stal špičkový český klub s několika mistrovskými tituly a naplněným evropským potenciálem, jehož renomé zdaleka překračuje hranice města Plzeň a České republiky,“ komentuje vzestup z posledních zhruba patnácti let klubový web.

V letech 1971 a 2010 vyhrála plzeňská Viktorka český pohár a z let 2011 a 2015 má ještě český superpohár.

Jaké největší úspěchy slavila FC Viktoria Plzeň v evropských pohárech?

Třikrát hrála základní skupinu Ligy mistrů, konkrétně to bylo v letech 2011, 2013 a 2018. Třikrát se také probojovala až do osmifinále Evropské ligy (v letech 2013, 2014, 2018). A v roce 2023 jako první český klub v historii ovládlo některou ze skupin evropských pohárů bez ztráty bodu, Viktorii se to povedlo v Konferenční lize.

Komu patří FC Viktoria Plzeň?

Do Viktorie Plzeň vstoupila v polovině roku 2023 rakousko-švýcarská podnikatelská skupina. Ve vedení klubu zůstal i Adolf Šádek. Jeho noví kolegové mají zkušenosti s působením v Rapidu Vídeň či FC Basilej.

„Novým většinovým vlastníkem klubu se stává společnost FCVP GmbH se sídlem v Rakousku. Stojí za ní velmi ambiciózní lidé s bohatými zkušenostmi z evropského fotbalu. Jsem rád, že se celý proces podařilo uzavřít před startem nové sezony,“ oznamoval na konci června 2023 generální ředitel klubu Adolf Šádek.

„Mým dlouhodobým cílem bylo najít takové partnery, kteří klubu zajistí finanční stabilitu, budou mít vysoké ambice, motivaci a chuť pracovat koncepčně a posouvat náš klub dopředu. Navíc jde o partnery ze západní Evropy, kteří přicházejí s dlouhodobou vizí. Jsem tedy rád, že se vše nyní podařilo dotáhnout a mohu tuto informaci sdělit všem našim fanouškům i partnerům,“ doplnil Šádek, který zůstal generálním ředitelem klubu a ponechal si v něm i menšinový vlastnický podíl.

Kdo je ve vedení FC Viktorie Plzeň?

Noví většinoví majitelé a jejich spolupracovníci jsou zastoupeni v představenstvu i dozorčí radě. V představenstvu společnosti jsou vedle Adolf Šádka (předseda představenstva) Martin Dellenbach a Raphael Landthaler.

Martin Dellenbach (57) je zkušený podnikatel, který od devadesátých let působil v automobilovém průmyslu, kde zbohatl na byznysu s automyčkami. Od roku 2010 se věnuje rozvoji mladých fotbalistů, v roce 2020 se stal ředitelem mládeže švýcarského fotbalového klubu FC Basilej. O dva roky později vstoupil jako investor do klubu TSV Hartberg (1. rakouská bundesliga), kde buduje velkou fotbalovou akademii. Od května 2023 se stal rovněž ředitelem SV Licht-Loidl Lafnitz (2. rakouská bundesliga).

„Společně s akademií v Laufnitzu, Hartbergem a Viktorií Plzeň zapadá vše naprosto ideálně do našeho výchovného konceptu. Mladí talentovaní hráči dostávají skvělou příležitost, aby se přes akademie a spolupráci profesionálních týmu dokázali prosadit a udělat mezinárodní kariéru. Přesně to je naše filozofie,“ vysvětlil Dellenbach.

Raphael Landthaler (48) je rakouský podnikatel a fotbalový funkcionář, který v minulosti působil například v pozici ředitele pro finance a rozvoj v klubu Rapid Vídeň, byl v představenstvu rakouské bundesligy a členem výkonného výboru ECA. Zároveň je zakladatelem a generálním ředitelem společnosti Nikita & Company, která se věnuje finančnímu poradenství pro fotbalové kluby.

„Těší nás, že jsme se stali součástí klubu s bohatou historií a velkými úspěchy na domácí i evropské scéně. Společně se současným týmem kolem Adolfa Šádka je naším cílem další rozvoj klubu. Naše strategie je založená na stabilním ekonomickém základu a rozvoji mladých talentovaných hráčů,“ uvedl Landthaler.

Popup se zavře za 8s