Zajíc na EURO by Football Club! Nejlepší průvodce turnajem. Objednat zde

Plzeň, nebo Slavia? A má šanci Sparta? Boj o titul očima expertů

17. listopad 2022
Sdílejte:
Liga šla spát. Na scénu nastupuje mistrovství světa. Než se ale ligová opona do konce ledna úplně zatáhne, pojďme zjistit, komu teď fotbaloví znalci věří. Vyhraje titul Plzeň, Slavia, nebo Sparta? Odpovídají novináři, bývalý ligový fotbalista a taktický expert.
Obhájí?Foto: Michal Beránek / CNC / Profimedia

1. Plzeň 39 bodů, 2. Slavia 37, 3. Sparta 32.

Tak to po ligovém podzimu a 16 odehraných kolech vypadá na špici české ligy.

Čtvrtá Olomouc má na první Plzeň ztrátu 15 bodů.

O titul si to od konce ledna, kdy ligu čeká restart, rozdá první trojka.

Získá druhý titul v řadě Plzeň? Nebo se na trůn vrátí Slavia? A co Sparta, lze ji brát jako vážného kandidáta na titul se sedmibodovým odstupem na prvního?

Připomeňme, že největší ztráta, kterou po podzimu dokázal pozdější český mistr překonat, byla právě sedmibodová. Za posledních 29 ročníků se to stalo dvakrát.

Odpovídají fotbaloví experti a nadšenci.

Jaroslav Plašil

redaktor Radiožurnálu Sport

Mistrem bude jeden z dvojice Plzeň a Slavia, mírně bych favorizoval Slavii. Plzeň má velmi zkušený odolný tým, možná složí nejkvalitnější základní jedenáctku, ale nemá tolik možností, jak si poradit se ztrátou klíčových fotbalistů ve srovnání se Slavií. Jarní část bude tentokrát delší, a už jen čistě matematicky považuji za pravděpodobnější, že v tak vyrovnané soutěži, jakou je česká liga, Slavia dvakrát za sebou o titul nepřijde.

Jasně to ale nevidím, Plzeň byla dlouho velmi pevná, akorát v závěrečných kolech už ji dohnala psychicky i fyzicky náročná podzimní část, měla i štěstí, že byla tentokrát kratší, a že ztrát nebylo víc. Určitě na to ale zareaguje, a pokud nepřijde o důležité hráče, v tomto případě hlavně o gólmana Staňka, jestli si udrží formu Chorý, může to být velmi těsné až do konce.

Sparta se může do hry o titul zapojit, asi jen když zvládne vyhrát oba domácí zápasy se Slavií a Plzní. A samozřejmě pokud nebude ztrácet v jiných duelech. Ale že by titul skutečně získala, tomu teď nevěřím. V těžších, významnějších zápasech se zatím ukazují její nedostatky, se Slavií pohořela, v Plzni domácí „nachytala,“ ale spíš využila příznivějších okolností, než, že by šlo o nějaký velký sportovní progres. Ale ve srovnání s Plzní a Slavií má zase možná největší potenciál se ještě zlepšovat.

Vojtěch Mrklas

autor twitterového účtu Priskeho křídelník a taktický expert Football Clubu

Stejně jako před sezonou, věřím i teď Slavii. Je pravda, že Plzeň mě překvapila, jak byla navzdory napěchované termínové listině schopna sbírat body. Na druhou stranu se i Slavie na jaře zbaví náročného kalendáře a bude se soustředit jen na ligu. Odhaduji, že sešívání budou silní i na zimním přestupovém trhu a zakryjí tím pro jaro některé své slabiny z podzimu.

Zbraní Slavie oproti Spartě a Plzni může být i to, že se jí podaří mnohé zápasy rozhodnout velmi brzy, jako v závěrečné části podzimu a následně bude moci šetřit hráče v závěrech utkání nebo experimentovat. Tato zbraň se ještě umocní šířkou kádru a taktickou přípravou trenéra Trpišovského.

Ačkoliv pořád očekávám, že Slavie bude mít nejlepší jaro, je důležité dodat, že o průběhu budou do velké míry rozhodovat vzájemné zápasy top trojky a průběh nadstavby. Možná letos tahle fáze bude ještě o něco zajímavější než loni a konečně tak splní svou roli rozhodující ligové součásti.

Sparta podle mě může vyhrát ligu, ale je to spíše hypotetický scénář. Musela by vyhrát drtivou většinu zápasů, uhrát kladnou bilanci s Plzní a Slavií a navíc doufat v jejich krizi. Pokud by měla v lize zvítězit, bylo by to díky silnému přestupovému období a nejspíš až díky nadstavbové části. Rozhodující pro případné snížení manka může být vstup týmů do jara, který často přináší zajímavé výsledky.

Pavel Jahoda

redaktor ČT Sport a autor podcastu Fotbal fokus

Podzimním králem, a to zaslouženým, jsou fotbalisté Plzně. Jenže jejich vedení má jedno výrazné ALE. Nedokázali dostatečně využít určité chvilkové malátnosti Slavie, svého největšího rivala v boji o titul. Nyní tak vedou o pouhé dva body, což se ve finále může ukázat, a dle mého se to i ukáže, jako zásadní moment v konečné honbě za vytouženou trofejí.

Pro sešívané totiž bude po zimní pauze hrát několik faktorů. Obecně šíře a kvalita kádru, která se s uzdravením opor a možným doplněním ještě zvýší. A výrazně jim pomůže, že nebudou hrát evropské poháry. Věc, která tady nějaký čas nebyla.

Pro Slavii je to na jednu stranu samozřejmě nepříjemná záležitost, která je nadále i ostudou (protože ze skupiny se Sivassporem, Kluží a Ballkani měla jednoznačně postoupit), zároveň však týmu kolem Jindřicha Trpišovského dává možnost se plně koncentrovat na jediný cíl. Proto je to současný vicemistr, jehož považuji za hlavního favorita na mistra.

A Sparta? Nepochybuji, že na jaře bude zmíněné duo nahánět, ale zároveň ji pod Brianem Priskem ještě čeká dost práce. Zatím je to spíš taková kukla, která k přerodu v titulového motýla potřebuje čas. A jaro je pro takový vývojový skok přeci jenom krátké.

Ondřej Tůma

ředitel Football Clubu

Jako permanentkář z Letné bych měl odpovědět, že titul tuhle sezonu získá Sparta. Když ale zůstanu nohama na zemi, dávám největší šance Slavii. Sparta musí dál trpělivě pracovat na zlepšení a dát trenérovi Priskemu a jeho realizačnímu týmu delší čas. K titulu by v tomhle ročníku mohly vést snad jen velké problémy jejích soků. To ale není úplné sci-fi, Slavia ani Plzeň nemají tak konsolidovaný kádr jako minulou sezonu.

Slavia nebude tříštit síly v evropských pohárech, takže by ji neměla tolik omezovat zranění, jako tomu bylo letos na podzim. Plzeň podle mě na jaře začne i přes její efektivní a pragmatický herní styl ztrácet body.

Klíčové by v souboji o titul mohlo být, jak se komu podaří přes zimu posílit. Sparta, které se přestupy dlouhodobě nedaří, by po třech ligových výhrách v řadě, neměla usnout na vavřínech, bez větší kvality na určitých postech nemůže na titul pomýšlet.

Jeden až dva přesně zacílení hráči by prospěli i Slavii a Plzni. Vzhledem k souboji o titul by už nemělo jít o pouhé doplnění kádru, ale o příchod klíčových hráčů, kteří svou kvalitou výrazně převyšují standard Fortuna ligy.

Antonín Rosa

bývalý ligový fotbalista, dnes expert O2 TV

Před sezonou jsem tipoval jako budoucího mistra Viktorii Plzeň a nejlepšího střelce ligy Tomáše Chorého. Byl to z mé strany čistě pragmatický názor. Slavia byla v době jakéhosi dalšího přerodu, ale má směr, kterým chce jít. Sparta na mě stále působí tak, že se vždy upne na určitého trenéra, ale strategický směr tam nevidím. Plzeň naopak udržela kádr a jejich styl fotbalu je s ohledem na jejich kvalitu kádru prostě na naši ligu ideální.

Mezi Plzní a Slavií mi to teď přijde vyrovnané. Spartě na titul tuto sezonu ještě nevěřím. Občas se stane, že vyletí nějaký klub, jako v minulosti například Liberec, ale v tuhle chvíli jsou Plzeň se Slavií kvalitativně jinde.

Kdo to řekl nejlíp?

Související články

„Už nejsme malá země.“ Slovenské sebevědomí zvedl nečekaný hrdina

Slováci už se nepovažují za outsidery. Velkou zásluhu na tom má italský trenér Francesco Calzona. Máme pro vás pohled na novou éru tamější reprezentace přímo ze Slovenska od reportéra Lukáše Vráblíka.

Cesta na Euro

Koller mě dost urážel, vzpomíná na bundesligové souboje Gabriel

Petr Gabriel se pro deník Sport rozpovídal o své kariéře. Překvapivé vzpomínky přitom odvyprávěl na duely proti Janu Kollerovi.

Bundesliga

Anglie, Francie, nebo třeba Španělsko. Pokud Česko postoupí, půjde na favority

Pokud Česko zvládne středeční zápas s Tureckem a postoupí do osmifinále, dostane vítěze skupin B, C, nebo D. Lehcí soupeři to každopádně nejsou.

Euro 2024
Popup se zavře za 8s