Naložil Berbrovi, teď dal Kabáty. Kučerova hudební hvězda stoupá

07. listopad 2022
Sdílejte:
Díky maximální pracovitosti, loajalitě a pokoře sklízí Tomáš Kučera respekt hudebních i sportovních novinářů. Pod hlavičkou TK27 úspěšně rozvíjí dvojí život – hraje ligu za Teplice a má rapovou kapelu s nejprodávanější deskou u nás.
TK27Foto: Vlastimil Vacek/Právo/Profimedia

Námět na článek, blesklo mi hlavou, když jsem loni v létě míjel na žižkovské ulici hubeného, zahloubaného fotbalistu v neodmyslitelné čepici a se značkovou taštičkou na boku. Ať už k centru mířil z jakéhokoliv důvodu, překvapilo, že na denním světle vypadá k nerozeznání od místních dealerů. Uvolněná chůze signalizovala úlevné vychýlení z tréninkové rutiny.

české lize jde o výjimečný úkaz, když je schopný kombinovat fotbal a hudbu na špičkové úrovni. Výjimečný je i jistým druhem plachosti, kterou popisuje v projektu Bez frází jako trému. Svět fotbalu je totiž maximálně soutěživý a staví na odiv téměř automaticky extrovertnost, od účesu až po dokonalost přemetů po vstřeleném gólu.

Tomáš Kučera na liduprázdném Žižkově připomínal někoho z okraje společnosti, reprezentanta periferie, z jejíž poetiky se zrodila už třetí dlouhohrající nahrávka projektu 58G. Album City Park se vyšplhalo až na pozici nejprodávanější desky a porazilo i Kabáty, což je v Česku velká věc.

Krok za krokem, než našel jistotu

Dodnes nevynechá jedinou příležitost připomenout světu, že fotbal je pro něj číslo jedna, jeho práce, jeho vášeň. Rap má jako hobby, které teprve pozvolna přerůstá v regulérní džob. Rád hovoří o tom, že vše probíhalo v etapách, každé období přineslo nějaký nový posun a další výzvu. Posun, který nebyl nijak strmý díky pochybnostem a pečlivému rozmýšlení.

Do svých sedmadvaceti – snad pro definitivní utvrzení se ve správném frázování slov – odmítal rapovat pro širší publikum, než které se nacházelo na privátech. Ačkoliv suverénně ovládá míč a na hřišti si umí říct o pozornost spoluhráčů, perfektní vystižení razantního českého grimu dlouho skrýval.

Signál, že s ním v dobrém slova smyslu není něco v pořádku, přitom svými živelnými rádiovými show na Spinu propálil rapper Jakub Janeček, známější jako Smack One už na přelomu první dekády. To období se kryje s přechodem fotbalisty Kučery do dospělých. Ještě jako dorostenec v sezoně 2009/2010 se mihnul v Moravskoslezské fotbalové lize v dresu Vysočiny Jihlavy.

Rok s nulou na konci přinesl i mnohem méně příjemnější diagnózu, než jen to, že má na vstup mezi fotbalovou špičku. Onemocnění mononukleozou zbrzdilo jeho cestu o několik měsíců. Další důkaz, že pozvolnost do jeho života neodmyslitelně patří.

Číslo 22

Byli jsme za Kloppem v Liverpoolu, za Trpišovským v Edenu a za Zemanem ve Foggii. K tomu jsme od znalců historie a Baníku dali do kupy sadu textů ke sto letům tohoto spícího obra. Naše číslo 22 (3/2022) je v top formě.

To chci vidět!

Mladý talent, který přispěl k postupu Jihlavy mezi nejlepších šestnáct týmu republiky, debutuje v první lize v sezoně 2012/13. Start to není úplně hladký a po sezoně odchází na hostování do tehdy druholigového Hradce. Po půl roce ho Petr Rada stáhne zpět do žlutomodrého dresu, kde už se prosadí natolik, že na začátku sezony přestoupí do nadupaného plzeňského kádru hrajícího Ligu mistrů. Nevyjde to a sezonu zakončí půlročním hostováním v Jihlavě.

Zpět u „svých“ míchá vedle fotbalu na svém mixpultu ve volných chvílích UK funky, garage, grime, drill, ale i trap. Hudbě věnuje pozornost do té míry, že se později organicky propojí s dalšími fotbalovými fanatiky na scéně, mimojiné s Dvojlitrboyzz crew, tvůrci hitu Martin Fenin.

Na sezonu 2016/17 se přesouvá do Teplic, kde nachází fotbalový domov.

Škůdcem dobrého jména českého fotbalu

Skladba Off-Season s rapujícím TK27, který brzy oslaví dva miliony shlédnutí, se stala nejen provokativním trackem plným vulgarit, ale také poprvé širokou veřejnost seznámila s druhou kariérou teplického fotbalisty.

„Nejsme asi úplně blbí, takže když ta písnička vznikala, uvědomovali jsme si, že může vzbudit nějaký ohlas. Nečekali jsme ho ale až v takové míře. Problém byl v tom, že se toho podle mě bulvární média zbytečně tendenčně chytla za účelem vyšší čtenosti. Svým způsobem mi to vlastně přišlo docela komické,” prozradil tehdy aktér vyumělkované, v důsledku ale dost vypovídající kauzy v rozhovoru pro iSport.cz.

„Hraju za Teplice, ne za vyje*anou Spartu, je*u toho Berbra a samozřejmě Peltu.“ Za tohle nekompromisní poselství si od strahovské disciplinárky po předchozím výslechu vysloužil pokutu 60 tisíc korun. Prý za vážné poškození jména fotbalu. Po odvolání nakonec sáhl do kapsy pro 40 tisíc, ale dodnes tvrdí, že kauza byla přefouknutá, ničeho nelituje a stojí za vším, co do Off-Season vložil.

Však se mu získaná zkušenost brzy hodí pro vlastní projekt inspirovaný estetikou špinavých a brutalitou oplývajících předměstí anglických měst.

Ona je TV star, já jedu ten rap

„Ona je TV star, já jedu ten rap, já chci, co chci a chci to fakt hned. Pokud máš něco, co není tvoje, koukej to vrátit zpět.“ Refrén, který dílem odkazuje na Kučerův vztah s televizní moderátorkou a novinářkou Lindou Bartošovou, dílem vypichuje fairplay chování při psaní songů, je z otvírákové písně Mac z debutového alba 58G.

Znáte 58G?

Na albu 58 tape vol.1 se vokálně podílel v sedmi případech, zbylé dva tracky jsou bez něho. Chtěl mít jistotu, že řízný elektronický podklad vyplní něčím, co bude i jemu samotnému dávat význam. Dostal se tak velmi daleko za běžný standard fotbalových spoluhráčů, spolupodílel se na kvalitní dlouhohrající nahrávce, což se předtím u nás povedlo pouze minimu vrcholových sportovců. Například Adamovi Nenadálovi s deskou Srdce v kusech zvuku, v době, kdy hrál s Vyšehradem první basketbalovou ligu.

V zahraničí je situace podobně tristní, jednu z mála výjimek tvoří Memphis Depay z Barcelony, jehož hudební videoklipy protkané žonglováním s míčem na Youtube vídává podobné množství diváků jako ty od TK27. Na rozdíl od nizozemského útočníka však Kučera svým přístupem přilákal velkou pozornost hudebních kritiků.

Drill, i když celosvětově postupně vyklízí pozice, je vzhledem ke zpoždění trendů na našem území stále žhavou komoditou, na kterou se slyší. (Jen pro vysvětlení: UK drill navazuje na grime vlnu, britští rappeři si upravili původně chicagský styl k obrazu svému.) Trojice 58G, která z podhoubí dlouholetého přátelství vypiplává se zahraničními produkcemi srovnatelné nahrávky, sklízí mnohá ocenění. V krátkosti připomeňme nominaci na Anděla nebo vítězství v anketě Vinyla v kategorii Objev roku 2020.

Mezi nominované se dostali i s druhou, opět desetipísňovou nahrávkou 58 tape vol.2. To už nemohla být náhoda. Kučera, který se v klipech na pozadí tvrdých beatů pohybuje stejně elegantně jako v obležení protihráčů, znovu přesvědčil, že umí napsat hitovou věc.

A nedělá to přílišnou snaživostí, podlézáním anebo extrémní tlačenkou u publicistů. Za tímhle úspěchem je spíš soustředěný trénink, podobně jako ve fotbale. Ze schopnosti pravdivě ukázat, s čím se vyrovnává, co vidí, co se děje, co obléká, koho z fotbalistů cení, nebo čím se vůbec netrápí, udělal odrazový můstek k průniku mezi nejprodávanější hudební interprety.

Velká věc

13. října proběhla sociálními sítěmi krátká zpráva o vydání alba a možnosti ho streamovat na různých platformách. Opatrné očekávání střídaly obavy o udržení kvality při pravidelné roční frekvenci. Podobné debaty se vedou téměř nepřetržitě od chvíle, kdy trio poprvé vstoupilo do veřejného prostoru.

Kučera, který nepřestává průběžně kriticky vyhodnocovat progres u sebe i v případě ostatních, plynule míří do nových oblastí a inspiruje k odlišnému způsobu nahlížení pravidel na české scéně. A v mnohém má pravdu.

Jde dělat ligu bez peněz na přestupy? Jarošík o tom, jak zvedá Teplice ze dna

Nemůžeme si dovolit hráče za milion korun. Musíme vzít ty, kteří jsou zadarmo a nemají velké finanční požadavky, říká v otevřeném rozhovoru Jiří Jarošík, trenér Teplic. Vysvětluje také, jak v takových podmínkách učí své svěřence jeho oblíbený „španělský“ fotbal a jak se k trénování dostal, i když po tom jako hráč netoužil.

Přečíst

Publicista a spisovatel Karel Veselý na Twitteru 25. října upozornil na neuvěřitelnou věc: novinka City Park se během čtrnácti dnů vyšplhala v konkurenci mnohem naboostovanějších nahrávek nejvýš. Ve 42. týdnu byla v Česku nejprodávanější deskou. „Tohle je fakt velká věc pro domácí rap. Porazit Kabát a ještě s takhle přísnou deskou, která je navíc totálně fantastická.“

Tím ale chvála nekončí. Superlativy nešetřil ani známý sportovní novinář Adam Nenadál, který na iSportu.cz před Kučerou smekl hned dvakrát. Pozitivní reakce Jana P. Muchowa, vyhledávaného tvůrce soundtracků českých filmů, je už jen třešinkou na dortu.

Novinka trojice TK27, Doktor601, Humla je hudebně svěží a nadupaná, přesto zvukově mnohem přístupnější než předchozí dvě desky. Hudebně totiž Kučera a spol. zrají stejně dobře jako jeho výkony na hřišti. Dokáže vyzdvihnout fotbalové vzory, pranýřovat slabošství a zbabělost, potemní hlas, dbá na důrazy. Hejtři se mohou přetrhnout, aby našli na nahrávce chyby a neautentičnost. Mission impossible.

Koktejlu namíchanému z drillu, grime a trapu neodolali ani jedni z nejprodávanějších českých rapperů. Na desce City Park hostují Yzomandias a Nik Tendo. V tracku Rewind je Annet X, další velký příslib scény. Z alba nemizí nadšení, ve srovnání s předchozími dvěma deskami se však vymyká profesionalitou provedení.

Nad působením největší osobnosti teplického fotbalu v hudbě se dál zmenšuje otazník, zda jeden ze dvou jeho světů nakonec nepohltí ten druhý. Může se stát, že se jedenatřicetlitý Kučera s přibližujícím se koncem fotbalové kariéry postupně posune s 58G do pozice největších rapových hvězd v Česku? Už teď je jasné, že area code Jihlavy (58) v popkultuře nikdo lépe nezpropagoval. A kdo ví, třeba se 58G dostanou i do sféry, kde zatím vládnou jiní - také z lokální scény vzešlí Milion Plus.

Příběhy s otevřeným koncem jsou nejlepší, dávají fanouškům prostor k uvažování nad možnými zvraty. Nyní jeden vlastní neohroženě píše špičkový sportovec, který o sobě tvrdí, že chodí radši do studia než na penalty.


Zdroj info: veřejné zdroje jako například v textu citovaný iSport nebo Radio Wave; autor s Tomášem Kučerou o věcech zmíněných v textu také osobně komunikoval


Související články

Video: Frajeřinka nevyšla. Originálně zahozená penalta v La Lize

Mohla z toho být paráda, je z toho šaráda. Fotbalistům Raya Vallecana nevyšla rozehraná penalta.

Zábava

Olayinkova hlava je minimálně na čtyřzápasovou stopku. První liga s Jakubem Podaným

Kdo si zaslouží anticenu za největší pitomost předchozího víkendu? Jak blízko má Sparta k titulu poté, co smazala náskok Slavie? A skončí Pavel Hapal už teď v Baníku? Aktuální ligové otázky po 24. kole zodpovídáme s Jakubem Podaným.

První liga

Hloupost nás připravila o důležité body. Víkendová liga očima trenérů

Macík si dal do rukavic magnety a Petera Olayinku s Martinem Fillem čekají nepříjemné pohovory, když jejich týmy poztrácely body po jejich zkratech. Vítězem víkendu v boji o titul je Sparta, v boji o sestup to jsou Pardubice. Jak dění na ligových trávnících viděli koučové všech šestnácti klubů? Máme jejich hlasy.

Česká liga
Popup se zavře za 8s