Uklidněná Plzeň, hladová Slavia, nebo Priskeho Sparta. Kdo vyhraje ligu?

29. červenec 2022
Sdílejte:
Mistrovská Plzeň hned na úvod sezony splnila hlavní cíl, má jistou skupinu evropského poháru. Na obhajobu tak může útočit v klidu, zatímco největší tlak je na Slavii, která se chce vrátit k dominanci z předchozích let. A Sparta v rekonstrukci a po norské facce zkusí zachytit úvod, aby mohla snít o prvním titulu od roku 2014.
Kdo jako další zvedne nad hlavu pohár pro vítěze Fortuna ligy?Foto: Karel Kopac / CNC / Profimedia

Letnímu dění do velké míry dominovala debata, kdo z trojice Viktoria Plzeň, Slavia PrahaSparta Praha posílil nejlépe. Trochu skrytý ale zůstal fakt, který českou ligu ovlivní více. Top trojka vlastně jako jediná masivně posilovala a kvalitou kádru výrazně poodskočila od zbytku ligy, který jsme si detailně rozebrali rozebrali včera.

Všechny tři týmy přišly o několik klíčových hráčů, většinu opor ale udržely. Dalším společným znakem je nákup nových útočníků s ligovými zkušenostmi, top trojka k tomu navíc v tuzemské soutěži vyluxovala většinu zajímavých pravých beků. Plzeň, Slavia i Sparta se také dokázaly s většinou svých aktivit vypořádat velmi brzy, takže absolvovaly takřka nerušenou letní přípravu.

Letenským ale ani to nepomohlo, aby do sezony vkročili úspěšně a do ligy vstupují s kocovinou. Nadšení z nástupu Briana Priskeho výrazně zkalil neúspěch s Vikingem v předkole konferenční ligy. Plzeň má naopak už teď základní cíl splněný a k tomu slušné vyhlídky na proniknutí až do Ligy mistrů (v příštím předkole Šeriff Tiraspol a v závěrečném play-off případně pozici nasazeného týmu). Do ligy tedy obhájce vstupuje absolutně v pohodě. Sparta se může utěšovat tím, že Viktoria loni po depresi z vyřazení v předkolech došla až k titulu. U Slavie se chleba v prvním předkole zatím nelámal.

Rozšířená Viktoria

Mistrovská Plzeň před evropskými poháry masivně nafoukla kádr. Po povedeném dvojzápase s Helsinkami má kontinentální dobrodružství minimálně na celý podzim jisté, takže nemá potřebu ho ihned zase zužovat. V týmu je teď na poměry Michala Bílka opravdu hodně hráčů a bude velmi zajímavé sledovat, jak s tím Západočeši budou pracovat.

Trenér se také musí vypořádat s odchodem Jeana Davida Beauguela, což ho může vést k novým taktickým záměrům. Zkušený kouč má po odchodu urostlého Francouze v týmu hned čtyři varianty, jak hrot zaplnit. Z hlediska herního stylu je velmi důležité, zda zvolí jednoho z pohyblivější dvojice Jan Kliment a Matej Trusa, nebo urostlé věže Tomáše Chorého a René Dediče. Hrotový útočník byl loni v Plzni důležitý. A nešlo jen o hrozbu z častých centrů do vápna soupeře. Beauguel byl důležitý také při brejcích a zakládání akcí. Na jeho umění krýt míč, dokud se tým nepřeskupí, a vyhrávat obrovský počet osobních soubojů byla postavena spousta západočeských akcí.

Kdo vyhraje ligu?

Pokud Plzeňští útočníci nebudou schopni udržet míč zády k brance, bude muset aktuální mistr přejít na více brejkovou alternativu s rychlým Trusou či pohyblivým Klimentem. Trenér Bílek by eventuálně mohl také o něco zvýšit linii presinku, což by mohlo těmto energičtějším typům vyhovovat. Plusem pro Plzeň každopádně je, že si Bílek připravil více možností a ze hry koneckonců není ani varianta na dva typologicky odlišné útočníky.

Jinak plzeňský tým zůstává velmi podobný tomu mistrovskému, když se mu povedl i klíčový nákup Jana Sýkory. Klub si přitom dovolil kromě pár rozumných kroků s všestrannými hráči jako Václav Pilař i trochu riskantnější angažmá pro Albánce Kristi Qoseho či Brazilce Cadua.

Nově příchozí Mohamed Tijani potom vyztuží obrannou linii a pravděpodobně, společně s dalším nováčkem Filipem Čihákem, umožní hladší využívání tříobráncového systém, což by pro Západočechy mohla být zajímavá taktická alternativa například do zápasů se silnějšími soupeři. Obecně platí, že pokud se Plzni posily podaří zapracovat do kádru, má nově více možností, jak hrát.

Boj o Prahu

Aktivní počínání Plzně a výrazná obměna Sparty částečně zastínily počínání největšího favorita na vítězství ve Fortuna lize. I když Sparta posílila pravděpodobně vůbec nejvíc, její kádr se stále jen těžko může rovnat týmu z druhého břehu Vltavy. Slavia na jaře zápasila se zraněními a nebyla schopna ukočírovat působení ve dvou soutěžích navzdory velmi širokému kádru. A i na startu nové sezony platí, že nadprůměrných hráčů je v Edenu stále mnohem víc než kdekoliv jinde v lize.

Nečekaný triumf Plzně může být pro sešívané skvělou motivací opět nastolit tuzemskou dominanci. Tým se v létě rozloučil s kreativním bekem Alexandrem Bahem a oblíbencem fanoušků Ondřejem Kúdelou. Na druhou stranu může Jindřich Trpišovský na podzim počítat s uzdraveným a připraveným Lukášem Provodem, dominantním stoperem Eduardem Santosem, elitním tvořivým křídlem Ewertonem, novým energickým útočníkem Václavem Jurečkou, náběhovým pravým wingbekem Davidem Douděrou a dvojicí pracovitých středopolařů Christem Tiéhim a Matějem Valentou.

Slavia na rozdíl od loňského roku, kdy se vydala cestou poněkud obskurních hráčů, které si měl trenér Trpišovský se svým týmem vybrousit, tentokrát cílila na čistou kvalitu. Vyzbrojila se tak třeba druhým nejlepším střelcem loňského ligového ročníku (Jurečka), pravděpodobně nejlepším hráčem mimo nejlepší trojku (Ewerton) a nejlepším stoperem jara (Santos), který se ukázal jako klíčový prvek v boji o titul.

Fotbal a prachy

Chcete mistrovství světa v Rusku nebo Kataru? Proč si dát pozor na putinizaci sportu a co to je? Jak to v Anglii dělali, než přišel Abramovič? Proč si v Německu za špinavé peníze nejde koupit klub? Jak vypadá fotbalová romantika ve Florencii? Odpovědi najdete v novém Football Clubu s tematickým blokem Fotbal a prachy.

Kupuju!

Další nováčci jsou schopní hrát více pozic, ale specializují se převážně na jednu. Ať už je to defenzivní záložník Tiéhi, všestranný box to box záložník Valenta, nebo wingbek Douděra. Trpišovský tak má v kádru spoustu kvalitních variant a potenciálních vrcholových soubojů o různá místa. Vždyť už jen představa, že o jednu konkrétní pozici ve Slavii mohou bojovat dvojice jako Jurásek a Oscar, nebo Peter Olayinka a Ewerton, případně pak Tiéhi a Tomáš Holeš, musí nahánět ostatním týmům v lize strach.

Slavia s novou motivací je hlavním favoritem Fortuna ligy. Koneckonců důležitý test je to i pro trenéra Trpišovského. Od jeho příchodu do hlavního města a přetvoření sešívaných k obrazu svému se poprvé stalo, že ho někdo porazil, což určitě nechce opakovat. I z tohoto pohledu je potom zajímavý příchod nového trenérského jména na Letnou. Brian Priske navíc přichází s relativně podobným pohledem na fotbal, který vychází z tvrdé fyzické přípravy.

Priskeho Sparta by mohla v některých ohledech Slavii připomínat. Tým v létě nakoupil sedm nových hráčů a většina z nich bude rovnou bojovat o místo v prvním týmu. Vrcholným kouskem letenských je příchod Jana Kuchty, nicméně vůbec nejdůležitějším transferem je exslovácký Lukáš Sadílek. Ten by měl do Sparty kromě své neutuchající energie přinést lepší distribuci míče z nižších prostorů, než jak činil třeba loučící se Bořek Dočkal, a do budoucna by se měl stát plnohodnotným dirigentem hry rudých.

Sparta prostřednictvím Sadílka vyřešila svůj největší problém, kdy jí chyběl spolehlivý tvůrce hry. Mimo tento profil se potom tým zaměřil na posílení obou krajů obrany a také jejího středu, což se povedlo elegantním příchodem všestranného Jaroslava Zeleného. Na poslední chvíli před dvojzápasem proti Vikingu do týmu dorazil také vysoký dánský stoper Asger Sørensen. Na pravého beka zase přišel Jan Mejdr. Tým posílil též talentovaný Kryštof Daněk, který by měl vytvořit větší tlak na Adama Karabce, zlepšit aktivitu týmu mezi řadami soupeře a rozšířit jeho prezenci v pravém meziprostoru (prostor mezi krajem a středem hřiště).

O příchodu Kuchty už toho bylo napsáno dost a pro Spartu je důležité, že se bude moci v lize zapojit hned od úvodních kol, díky prominutí stopky za červenou kartu v posledním utkání za Slavii. Kromě přestupů Sparta také získala zpět z hostování Jana Fortelného. Ten se předvedl v Teplicích ve velkém stylu a nyní má možnost ukázat svůj um na Letné. Spartě zároveň jeho příchod opět pomáhá při přestavbě zálohy.

Tajemný pan K a jeho fotbal. Francouzský pohled na majitele Sparty

Novinář Jérôme Lefilliâtre, autor knihy o Danielu Křetínském, přináší v rozhovoru pro Football Club francouzský pohled na čtvrtého nejbohatšího Čecha a jeho byznysové a fotbalové aktivity po celém kontinentu.

Přečíst

Kromě chvály za příchody je však také nutno upozornit na stále trvající problémy. Sparta má silnější kádr než Plzeň, ale v porovnání se Slavií letenským chybí větší šířka, a to obzvláště na pozici defenzivního záložníka a křídel. Tato slabina je ještě viditelnější, když si vzpomeneme na chatrné zdraví hráčů z osy týmu. Novopečený kapitán Ladislav Krejčí mladší do prvních zápasů sezony nezasáhne a v současnosti je navíc zraněný i jeho jediný čistokrevný náhradník na pozici defenzivního záložníka David Pavelka. Tým tak pravděpodobně bude mnohem níže využívat Sadílka.

Aby dokázala Sparta udělat obří skok a dovedla se Slavii vyrovnat v počtu získaných bodů za sezonu, bude potřebovat ideální vstup do sezony. Vzhledem k tomu, že prochází velkou přestavbou, je takový scénář méně pravděpodobný. A platí to dvojnásob po vyřazení od Vikingu, které na pohodě nepřidá.

Podobně těžké to proti Slavii bude mít Plzeň. Už sestava proti Helsinkám ukázala, že ačkoliv do Viktorie přišlo několik zajímavých hráčů, reálná základní sestava zůstává prakticky stejná, jen tým přišel o Beauguela. Ačkoliv tak Plzeň byla na přestupovém poli aktivní, její nejsilnější sestava je dost možná slabší než ta loňská.

Ve Spartě je situace hůře čitelná, letenští ale přišli o svého nejlepšího hráče Adama Hložka a ačkoliv pozičně mají jak ho nahradit, úbytek čisté kvality může být znát. Z hlediska kvality a šířky kádrů a průběhu přestupového období tak lze spíš očekávat souboj Sparty a Plzně o druhé místo než jejich plnohodnotnou bitvu se Slavií o titul. Pokud tedy nedojde v Edenu k nečekanému výbuchu.

Dáme fantu?

Společně se Sazka Fantasy jsme pro vás připravili speciální turnaj Fantasy ligy k podzimní části české nejvyšší soutěže. Stačí se zaregistrovat a v profilu zadat promo kód „FCLiga“ (podrobnější návod najdete na našem Twitteru). O co budeme hrát?

Každé kolo dva nejlepší trenéři vyhrají:

To ale není vše! Nejlepších devět trenérů v celkovém hodnocení podzimní části získá:

  • 1. místo –⁠ Chytré hodinky Apple Watch Series 6
  • 2-3. místo –⁠ Tričko Football Club + předplatné Football Clubu na dva roky
  • 4-8. místo –⁠ voucher na fotbalový plakát 442 prints
  • 9. místo –⁠ láhev Chandon Garden Spritz

A uspět nebude snadné. Do boje o přední příčky se vydá nejen redakční tým Football Clubu, ale i řada našich spolupracovníků. Tak neváhejte a přihlaste se ještě dnes, startujeme již tuto sobotu v 16:00.

FC na papíře

Obálka od Ilony Polanski prozrazuje, že v čísle 21 (02/2022) řešíme ženský fotbal. Druhý tematický blok je o vlastnictví klubů. Další číslo už se blíží, vyjde v půlce září a bude to velké, těšte se! Kromě jiného v něm bude série textů ke 100 letům Baníku.

To chci!

Související články

Bude to jako s Polskem, jsme připravení. Šilhavý o Moldavsku

Reprezentaci čeká v pondělí druhý zápas z osmi v kvalifikaci o Euro 2024. V Kišiněvě budou chtít Češi navázat na povedený páteční zápas z Edenu, kde porazili Poláky 3:1. Projděte si myšlenky reprezentačního trenéra Jaroslava Šilhavého z předzápasové tiskovky.

Jaroslav Šilhavý

Sparta má před derby blízko k rekordu. Tvrdík vzkazuje, že si ho vezme zpět

Nedělní ženské derby v první lize poutá pozornost už před výkopem. Na zápas o průběžné první místo je zatím prodáno přes šest tisíc vstupenek. Do slávistického rekordu chybí pár stovek diváků.

Girl Power
Aktualizováno

Video: Radost a slzy v Argentině. Mistři světa nastoupili poprvé doma

Sváteční zápas navíc okořenil Lionel Messi svým 800. gólem v kariéře.

Zábava
Popup se zavře za 8s