Česká liga před výkopem. Hledáme černé koně i sestupující

28. červenec 2022
Sdílejte:
Česká liga startuje už v sobotu. Projděte si s námi výhledy jednotlivých klubů do nové sezony. Na vzestup to vypadá v Olomouci nebo v Jablonci, naopak třeba před Hradcem je sezona pravdy. Udrží si Slovácko pozici nejlepšího týmu za velkou trojkou a najde zase Zlín recept na klidnou záchranu?
Bude Baník černým koněm letošní sezony? Na fotce děkovačka hráčů po přátelském utkání s Celticem.Foto: Michal Beranek / CNC / Profimedia

Plzeň, SlaviaSparta během léta posilovaly tak, že se dá čekat další prohloubení propasti mezi top trojkou a zbytkem ligy. Budou zřejmě hrát vlastní soutěž o titul, proto jsme si je nechali na samostatný text. Dnes rozebereme zbylé prvoligové kluby a jejich ambice.

Nejlepší ze zbytku

Loni čtvrté Slovácko přišlo o dva ze svých nejdůležitějších hráčů (Jurečka a Sadílek) a oba přitom posílili pražská S. Pryč je i urostlý útočník Rigino Cicilia, který během léta poněkud bizarně „utekl“ a chvilku to vypadalo, že posílí Plzeň.

I když Slovácko těžce oslabilo, osa týmu zůstala pohromadě a také se podařilo sehnat zajímavé alternativy. Za Sadílka přišel hostující Michal Trávník, Ciciliu nahradil Libor Kozák a Václava Jurečku Patrik Brandner. Navíc dorazil sebevědomý Estonec Vlasij Sinjavskij, který se nebojí soubojů 1 proti 1 a na levém křídle vytvoří tlak na Daniela Holzera. Náhrady za odcházející hráče jsou sice profilově správné, ale kvalitativně většinou o dost horší. Kozák je ještě méně pohyblivý než byl Cicilia, Brandner je sice podobně náběhový jako Jurečka, ale chybí mu jeho jiné kvality jako držení míče a zakončení, a Trávník je slušnou náhradou za Sadílka, ale je v týmu pouze na hostování, což problém neřeší z dlouhodobého hlediska.

Každoroční upozorňování na stárnutí kádru se dost možná ještě letos týmu nevymstí. O to větší náraz může přijít v dalších sezonách, pokud v Uherském Hradišti nezačnou dávat větší prostor mladším hráčům.

Sečteno, podtrženo, má Slovácko k dispozici vynikající herní systém, zkušenou osu týmu a navíc může být stále motivované úspěchem v loňském Mol Cupu. Dále zůstává nejsilnějším týmem mimo velkou trojku a jediné, co by ho o tuto pozici mohlo připravit, je vlastní snaha o zabezpečení budoucnosti a s ní související výpadky, nebo nečekané a výrazné zlepšení Baníku, Sigmy nebo třeba Jablonce.

Ostravský Baník je nejvíce kritizovaným týmem za přestupovou (ne)aktivitu. V podstatě přešlapuje na místě. Na druhou stranu nepřišel o žádnou oporu a získal vytouženého trenéra Pavla Vrbu. Na Spartě se neukázal v ideálním světle, ale Baníku stále může nabídnout zajímavý a rychlý herní styl s velkým počtem vstřelených (ale i obdržených) branek. Otázka je, zda dokáže svůj systém včas nastartovat. Baník navíc nemá dostatečnou hloubku na některých pozicích, například na křídlech.

Naopak v klidu může jít do nové sezony Sigma Olomouc. Hanáci přišli prakticky jen o zkušeného Romana Hubníka a Kryštofa Daňka, který ale v poslední době v Olomouci spíš uvadal. Naopak Sigma posílila ve středu pole, když si přivedla zajímavého záložníka Denise Ventúru a technického univerzála Filipa Zorvana. Povedlo se také nahradit už zmíněného kapitána Hubníka, když olomoučtí chytře po vypršení kontraktu pořídili ze Zlína stopera Lukáše Vraštila.

V druhé sezoně pod trenérem Václavem Jílkem může Sigma těžit z výraznějšího ukotvení jeho náročného rukopisu. Trenér má navíc opět k dispozici dostatek stoperů, aby v případě zájmu přešel na tříobráncové rozestavení. Přitom klub udržel oba své kvalitní beky, většinu útoku a doplnil zálohu. I když tedy v Olomouci nepředvedli žádnou přestupovou hitparádu, může se stát, že si v nové sezoně z minulého osmého místa polepší.

Asi nejtěžší pozici z předešlé top osmičky bude mít ve druhém ročníku v lize Hradec, který po obrovském úspěchu a skupině o titul prodal do Sparty klíčového beka Jana Mejdra a kapitán Adam Vlkanova má za sebou léto, kdy si neúspěšně hledal angažmá a otevřeně mluvil o tom, že chce z Hradce pryč. Týmu to před sezonou pravdy, která často pro předešlého nováčka znamená nepříjemný pád tabulkou směrem dolů, nedává dobré vyhlídky. Plusem je, že zůstal trenér Miroslav Koubek a hradečtí tak budou dál stavět na tvrdé práci a disciplíně. Pád v tabulce nejspíš přijde, ale nemusí být úplně střemhlavý, i když si lze v krajním případě představit i boj o záchranu.

Větší ztráty řeší v Mladé Boleslavi, která prodejem Douděry a Ewertona do Slavie přišla o dva nejproduktivnější hráče a 21 branek a 10 gólových přihrávek z poslední sezony. Středočeský tým tak výrazně oslabil a navíc se nachází na křižovatce mezi dvěma směry skladby kádru. V Boleslavi se doposud snažili o kurz jakéhosi azylového klubu, který nabízí útočiště například navrátilcům ze zahraničí. K tomu sedí minulost trenéra Pavla Hoftycha, jenž je zvyklý na velké změny v kádru z Liberce.

V posledních letech se ale zároveň dostává ke slovu zajímavá mladoboleslavská mládež, kterou navíc vedení solidně podporuje hráči na hostování (zásahem může být hostování Daniela Samka, pokud se ho Boleslavi ze Slavie podaří dotáhnout). V sestavě vedle sebe budou letos působit zkušení Marek Matějovský, Marek Suchý, Milan Škoda nebo Jan Šeda a mladíci jako David Pech, Lukáš Mašek, nebo Ladislav Krobot.

Vzhledem ke ztrátám Ewertona nebo Douděry a nutnému času na rozehrání pro mladíky je nejpravděpodobnější, že Boleslav letos bude balancovat někde na kraji první osmičky. Středočeši před sebou pravděpodobně mají další průměrnou sezonu, na jejímž konci by měli být jejich mladí lépe zapracovaní a připraveni na další růst týmu.

Sever míří nahoru

Z týmů, které loni skončily v druhé půlce tabulky jsou na novou sezonu nejlépe připraveni ve Slovanu Liberec a v Jablonci. Slovan v létě ztratil cenného defenzivního záložníka Christa Tiéhiho, ale na druhou stranu si ze Slavie pořídil náhradu v podobě nízko hrajícího tvůrce Lukáše Červa. Ze stejného klubu přichází hostovat křídelník Mick van Buren, který by měl nahradit slovenského kolegu Ľubomíra Tuptu. Ten se vrátil z hostování do Verony. Tým opustil také Martin Koscelník, Júsuf Hilál, Milan Faško a Lukáš Štetina, což jsou v celku výrazné změny.

Do obrany získal trenér Luboš Kozel dalšího hosta ze Slavia Maksyma Talovjerova, kterého ve středu obrany doplní řecký stoper Marios Pourzitidis a případně Dominik Plechatý. Oba kraje obrany má tým vyřešené prostřednictvím Thea Gebre Selassieho, Jana Mikuly a Michala Fukaly, na střed zálohy má nyní k dispozici už zmíněného Červa a navrátilce Kamsa Maru, společně s několika dalšími mladými hráči.

Kdo bude na konci ligy čtvrtý?

Nejzajímavější skládačka je pak před koučem Kozlem v útočné řadě, kde si může pohrát s mladými tvůrci Denisem Višinským a Christianem Frýdkem, zkušenějšími křídly van Burenem a Karolem Mészárosem a se třemi typologicky odlišnými útočníky. Na hrotu totiž může nastoupit zády k bráně hrající Michael Rabušic, vysoký a energický levák Imad Rondič a náběhový Matyáš Kozák, který hostuje ze Sparty.

Ačkoliv Liberec výrazně promíchal kádrem, jeho kvalita zůstává vysoká a neměl by mít problémy s udržením v lize. Kozel není úplně trenér, který přináší nadšení z nového projektu, jako je to ve vedlejším Jablonci s Davidem Horejšem, ale jeho týmy jsou takticky solidní a dává v nich prostor na prosazení individuální kvality, které by Slovan měl mít dostatek. Jakmile Liberec najde potřebný rytmus a stabilizuje osu týmu, může se klidně dostat do skupiny o titul. Také se však klidně může stát, že se stabilizace nepovede vůbec a celek skončí někde na hraně baráže. Změn v kádru totiž bylo opravdu hodně.

I Jablonec je aspirantem na skupinu o titul, oproti Liberci je ale mnohem blíže opravdovému projektu. Příchod trenéra Horejše s sebou přináší obrovský potenciál pro budoucí růst klubu. Jde o všestranného kouče, který se nebojí používat progresivnější metody a taktické prvky. Jeho Jablonec je jasným černým koněm příští sezony a může v lize skončit mimo prvních třech pozic, které mají rezervované Plzeň, Slavia a Sparta, kdekoliv.

Důležité je dodat, že přechod na modernější herní pojetí může hráčům zvyklým na spíše motivační trénování Petra Rady zabrat opravdu hodně času. Jablonec může první měsíce v lize „prospat“ a bude do velké míry záležet, jak daleko mu během přechodové fáze unikne nejlepší šestka. Pokud bude mezera hratelná, klidně se tým může zapojit do boje o nejvyšší nadstavbovou skupinu.

Kolik stojí permanentky? A kde k ní dostanete klobásu? Velké srovnání

S permanentkou máte ligový fotbal nejlevnější. Podívali jsme se, kolik za ně jednotlivé kluby v české lize chtějí a co s nimi nabízejí. Skutečný skvost dostanete v Teplicích! I ve fotbale je vidět inflace, většina klubů zdražovala.

Přečíst

Severočeši si pro tento úkol přivedli na hostování ze Sparty mladého útočníka Václava Sejka a levého beka Matěje Polidara plus stopera Atalanty Davida Heidenreicha. Kromě této trojice vypůjčených hráčů si Jablonec pořídil starého známého Vladimira Jovoviće a ze Slavie přišel definitivně na přestup Tomáš Malínský. I přes ztráty v Jaroslavu Zeleném (Sparta) a Václavu Pilařovi (Plzeň) tak tým udržuje oproti svému loňskému umístění nadstandardní kádr.

V obraně může v zeleném dresu nastoupit nově příchozí Heidenreich společně s fyzicky dominantním Jakubem Martincem, na becích se potom mohou střídat Polidar, Jan Krob a Michal Surzyn.

Zcela neadekvátní loňským výsledkům je potom záloha, kde může hrát zkušený Tomáš Hübschman nebo Jakub Považanec a nad nimi Miloš Kratochvíl, David Houska nebo Vojtěch Kubista. Velký potenciál má tým také na křídlech, kde může nastupovat Jovovič, Malinský, Dominik Pleštil nebo třeba Tomáš Smejkal. A i na hrotu má Horejš z čeho vybírat. Nejvíc šancí bude nejspíš dostávat talentovaný Sejk a překvapit může třeba zapomenutý Václav Kadlec.

Skupina o udržení

Ze zbylých týmů ze spodního patra poslední ligové tabulky může sestoupit kdokoliv. Do této skupiny počítáme i nováčka z Brna. Jednoznačně nejvíc oproti minulé sezoně oslabily České Budějovice a Teplice. Budějovice přišly prakticky o celý útok, když odešel Patrik Brandner (Slovácko), Ondřej Mihálik (návrat do Plzně) a van Buren. K tomu tým opustil všestranný záložník Matěj Valenta (návrat do Slavie). Zároveň je pryč vyštvaný trenér Horejš, kterého nahradil Josef Weber.

Novému kouči budou chybět lepší hráči na krajích hřiště a kádr je až nepříjemně mělký. Budějovice naplňují nutné hráčské prvky pro přežití v lize, kterými jsou dominantní stoper (Martin Králik) a náběhový útočník (nově příchozí Tomáš Zajíc) a dokonce mají i solidní možnosti do zálohy, jako Jakub Hora, Patrik Hellebrand nebo chválený Jakub Grič. Jinak ale tým schytal opravdu velké rány a bude to mít pořádně těžké. Dynamo se může vyhnout baráži, ale s odchodem Davida Horejše pravděpodobně nadobro ztratil svou pozici celku z blízkosti středu tabulky.

Teplice jsou na tom možná ještě hůře. Klub sice na rozdíl od Budějovic prozatím udržel progresivního trenéra Jiřího Jarošíka, nicméně přišel o produktivní sparťany Jana Fortelného a Sejka a o výrazného stopera Mohameda Tijaniho. Ve Filipu Žákovi mají Teplice pracovitého hroťáka, který dokáže udržet míč, ale má problémy s produktivitou. Důležité branky v posledních sezonách střílel Jakub Mareš, na severu Čech ale nepokračuje.

Kromě gólů Teplicím může chybět i dominantní stoper. Tijaniho se pokusí nahradit Soufiane Dramé z Karviné, což se ale po jeho nepříliš povedeném působení ve Slezsku může ukázat jako příliš těžký úkol. Teplice jsou tak do velké míry opět závislé na tom, zda se jim ještě podaří sehnat nějaké hráče na hostování. Ačkoliv tým může hrát pod trenérem Jarošíkem rozumný fotbal a má stále alespoň pár zajímavých fotbalistů především v záloze, jediným bodem na jejich programu bude nejspíš boj o záchranu.

Kdo z ligy sestoupí?

Síly nováčků se vždy odhadují složitě. V předchozích sezonách vždy jeden z nich dosáhl na překvapivě vysoké umístění, brněnská Zbrojovka na to ale hraje až příliš naivně a riskantně. V Brně nejspíš první ligu udrží už jenom proto, že v systému s baráží se sestupuje těžko, žádný extra výkon ale od výběru trenéra Richarda Dostálka čekat nelze. Klub má pár zajímavých hráčů (mladý Michal Ševčík nebo Šimon Falta), nechybí mu góloví útočníci (Jakub Řezníček) a náběhoví fotbalisté (například útočník Jakub Přichystal), kteří jsou v boji o udržení klíčoví. Schází mu ale lepší stopeři a jeho útočný styl v lize mohou některé brejkové týmy snadno rozebrat.

Zlín je mezi ostatními kandidáty na sestup unikátní v tom, že ač se většinou do sestupových bojů namočí, většinou je u něj poměrně jasné, že se opět udrží. A ačkoliv letos oslabil s odchody Cheicka Condého nebo Lukáše Vraštila a k dispozici stále není ani talentovaný David Tkáč, nejspíš tomu tak bude i tentokrát. Ševci navíc sehnali fyzicky výborného Josse Didibu z Opavy, který může nahradit Condého s Vraštilem a udrželi některé náběhové hráče z jejich útoku. K tomu navíc klub už v zimě natrvalo koupil skvělého záložníka Roberta Hrubého. K dispozici jsou i zkušení Martin Fillo nebo Lukáš Bartošák. Na udržení by to opět mělo s přehledem stačit.

Problematičtější sezona zřejmě čeká Pardubice. Klubu se stále daří dobrými příchody udržovat konkurenci uprostřed zálohy, kde mohou nově působit třeba explzeňští Dominik Janošek a Michal Hlavatý. Zároveň jako by však tým kompletně vynechal ostatní pozice, když mu stále chybí alternativa do útoku k dvojici David Huf a Pavel Černý, stejně jako lepší stoper po odchodech Filipa Čiháka a Robina Hranáče. Pardubičtí také přišli o Cadua, zpět do Sparty se vrátil Vojtěch Patrák a na jiné hostováni odešel Lukáš Červ. Ve výsledku tak tým nejspíš zůstane nepříjemně namočený ve skupině o záchranu. Na vyšší pozice kádr mít nebude, a to hlavně kvůli nedostatečné potenci v útoku a problematické obraně.

Zbývají Bohemians, kde je klid. Přišli sice Martin Hála z Olomouce a Adam Jánoš z Baníku, jinak se ale tým bude muset spolehnout na své stabilní jádro s hráči jako David Puškáč, Petr Hronek a Roman Květ. Pražskému klubu tedy nechybí stabilita. Slabinu mají Bohemians opět v obraně, ale jinak je tým plný zkušených fotbalistů, kteří se do další baráže jistě nebudou chtít nechat zatáhnout. I tak jsou na hraně, čemuž nepomáhá ani nepříliš zkušený trenér Jaroslav Veselý.

Vyzýváme vás na souboj!

Společně se Sazka Fantasy jsme pro vás připravili speciální turnaj Fantasy ligy k podzimní části české nejvyšší soutěže. Stačí se zaregistrovat a v profilu zadat promo kód „FCLiga“ (podrobnější návod najdete na našem Twitteru). O co budeme hrát?

Každé kolo dva nejlepší trenéři vyhrají:

To ale není vše! Nejlepších devět trenérů v celkovém hodnocení podzimní části získá:

  • 1. místo –⁠ Chytré hodinky Apple Watch Series 6
  • 2-3. místo –⁠ Tričko Football Club + předplatné Football Clubu na dva roky
  • 4-8. místo –⁠ voucher na fotbalový plakát 442 prints
  • 9. místo –⁠ láhev Chandon Garden Spritz

A uspět nebude snadné. Do boje o přední příčky se vydá nejen redakční tým Football Clubu, ale i řada našich spolupracovníků. Tak neváhejte a přihlaste se ještě dnes, startujeme již tuto sobotu v 16:00.

FC na papíře

Obálka od Ilony Polanski prozrazuje, že v čísle 21 (02/2022) řešíme ženský fotbal. Druhý tematický blok je o vlastnictví klubů. Další číslo už se blíží, vyjde v půlce září a bude to velké, těšte se! Kromě jiného v něm bude série textů ke 100 letům Baníku.

To chci!

Související články

Slavia táhne český fotbal dopředu, Plzeň ztrácí. Top trojka a její přínos

Tři nejlepší české kluby, šest kritérií. Když se vedle výsledků podíváme i mimo hřiště, jak vypadá přínos jednotlivých klubů z top trojky pro český fotbal?

Česká liga

Od Saudů k Francouzkám. Úspěšný kouč hasí požár před mistrovstvím světa

Hervé Renard rezignoval na funkci hlavního trenéra mužského týmu Saúdské Arábie a v létě povede Francii na mistrovství světa žen.

Ženský fotbal

Video: Malí hráči, obrovská podpora. Ultras fandí přípravce

Životní zážitek připravil kotel salcburské Austrie hráčům přípravky.

Zábava
Popup se zavře za 8s