Anglické fotbalové kluby utratily v lednu víc než polovinu z celkové částky za všechny světové přestupy. Za hráče během ledna zaplatily celkem 898,6 milionu dolarů (zhruba 19,8 miliardy korun), což představovalo 57,3 procenta z výdajů všech klubů na světě. Vyplývá to ze zprávy o přestupovém trhu, kterou publikovala FIFA.
Na druhém místě se umístila Francie s celkovými výdaji 131,9 milionu dolarů, následuje Německo s 85,8 miliony dolarů a Brazílie s 70,1 miliony dolarů.
Během lednového přestupového období došlo k rekordnímu počtu přestupů a to v mužském i ženském fotbale. V mužském bylo během posledního lednového okna uskutečněno celkem 4387 přestupů, což představuje 14,4% nárůst oproti předchozímu oknu v roce 2022.
Rekordní byla také celková částka utracená za přestupy, kdy kluby nakoupily nové hráče za celkem 1,57 miliardy dolarů (34,5 miliardy korun), což bylo o 230 milionů dolarů víc než v dosud rekordním lednu 2018. Před rokem za stejné období na přestupy padlo 1,05 miliardy dolarů, v covidovém roce 2021 to bylo 0,59 miliardy dolarů.
V ženském fotbale FIFA napočítala během ledna 341 přestupů a ve srovnání s lednem loňského roku se jednalo o nárůst o 30,2 procenta. Ženské týmy vynaložily letos v lednu na přestupy celkem 774 300 dolarů (17 milionů korun), přičemž na čele žebříčku se s 35 příchody umístila Kolumbie.
Nejvíc v lednovém okně utratila Chelsea, která podepsala sedm hráčů za 340 milionů dolarů (7,5 miliardy korun), včetně britského rekordu v přestupové částce za Enza Fernándeze z Benfiky.
Ve sportu se často mluví o zraněních spojených hlavně s pohybovým aparátem. V ženském sportu přitom hraje velkou roli i menstruace a s ní spojené obtíže. Téma se teď snaží odtabuizovat hráčky Arsenalu. Podporuje je i kapitánka Slavie.
Na konci srpna budeme také vědět, jestli Česko nemá poprvé v historii dva týmy v Lize mistrů. Tady jsou nejdůležitější termíny.
Šín, Rigo, Zadražil, Boula, Mikulenka, Planka, Hlavatý a řada dalších! Top třem týmům v lize za poslední rok výrazně narostly možnosti na tuzemském přestupovém trhu. Na koho by se mohly zaměřit Slavia, Sparta a Plzeň při letní nákupní horečce? Jaké jsou silné, ale slabší stránky nejzajímavějšího ligového „zboží“ a do kterého týmu by jednotliví hráči nejvíc pasovali?