Sláva! Jedna z nejsledovanějších událostí historie je tady. Ve velikosti publika se mistrovství světa ve fotbale vyrovnají jen olympijské hry nebo pohřby a svatby v britské královské rodině. Poslední finále v Moskvě si v televizi pustily tři a půl miliardy lidí, tehdy půlka zeměkoule.
Skvělá šance ukázat nejpopulárnější sport v tom nejlepším světle. Nebo taky ne.
Světové šampionáty, které se konají jednou za čtyři roky, mi kromě vědomí, že stárnu rychleji, než bych si přál, dávají i jedinečné vzpomínky. Vysmátý Maradona před dopingovou kontrolou a zazděná penalta Roberta Baggia v roce 1994. Góly brazilského snajpra Ronalda – a taky jeho šílený účes – v roce 2002. Moje takřka měsíční cestování po Německu a Zidanův knockout Materazziho o čtyři roky později. Potupný výprask, který v roce 2014 uštědřili Němci domácím Brazilcům, a řada dalších nezapomenutelných momentů. To je pro mě fotbal v ryzí podobě.
Naopak poslední mistrovství světa v Rusku, kdy dělala FIFA užitečného idiota Putinovu sportswashingu, jsem už úspěšně vytěsnil z hlavy. Vyrovnat se se šampionátem v Kataru bude ale větší výzva. Porušování lidských práv, podplacení funkcionáři FIFA, tisíce mrtvých zahraničních pracovníků při budování infrastruktury pro mistrovství, klimatizované stadiony uprostřed pouště, naaranžovaní fanoušci naoko křepčící v ulicích v dresech fotbalistů, které před měsícem dost možná ani neznali. Absurdní akce, která se nikdy neměla konat.
Nedávno se Jürgen Klopp po otázce na společenské poměry v Kataru pustil do novinářů, ať se hráčů a trenérů neptají na politiku. Na rozdíl od novinářů prý není jejich práce, aby na tyhle problémy upozorňovali.
Tak jednoduché to ale není. Za přípravou mistrovství je v každé zemi velký realizační tým. Ale nakonec jsou to právě a jedině fotbalisti, na koho se na trávníku upírá pozornost půlky světa. Oni jsou ten fotbal. A nemůžou se vyvlékat z odpovědnosti s tím, že jsou jen pěšáci, kteří plní rozkazy. To je prostě alibismus.
Mlčet samozřejmě nebudeme ani my. Ve speciálu Football Clubu k mistrovství světa věnujeme velkou část kontroverzím, které se týkají nejdražšího šampionátu všech dob. A to nemluvím o dvou stech miliardách dolarů, za něž šejkové mistrovství uspořádali. Cenu zmařených lidských životů vyčíslit nejde…
Nadčasový speciál k mistrovství světa. Pouštíme se v něm do FIFA i do domácích pořadatelů. Podíváme se ale i do historie nebo na taktickou revoluci. A pořád přitom budeme na mundialech.
Dělníci fotbalu
Mistrovství světa v prázdnosti
Hvězdy, které za mistrovství položily život
Tady je Katar, tady kopejte. Hroby
Fotbal ve zlaté kleci
Pohádka o klimatické neutralitě
Římská cesta
Hvězdný prach padá na São Paulo
Podvodníci!
Kamerunský lev v americkém parku
Zápas s velkým satanem
Trénuj, Forreste, trénuj!
Yes, Canada can
Mr. President
Taktická (r)evoluce
Vydali jsme nadčasový speciál k MS. Pouštíme se v něm do FIFA i do katarských pořadatelů. Podíváme se ale i do historie nebo na taktickou revoluci.
Jak završit domácí vítězství? V 98. minutě vstřelil gól na 3:1. Od půlící čáry, navíc slabší nohou. Anglický útočník Hearts Stephen Humphrys si řekl o potlesk.
Ve věku 75 let zemřel František Cipro.
Už příští týden se opět rozjedou evropské poháry. Liga mistrů jde rovnou na osmifinále, které nabízí i přímé střety gigantů. Ve speciální situaci je Manchester City, který touží královskou soutěž konečně vyhrát, ale má plnou hlavu jiných starostí. Kdo podle vás Ligu mistrů letos vyhraje?