Co hrozí City a kdy bude jasno? Průvodce obřím skandálem v Premier League

08. únor 2023
Sdílejte:
Pokuta, bodový odpočet ale třeba i ztráta získaných titulů hrozí Manchesteru City, pokud se prokáží obvinění z obcházení finančních pravidel Premier League a UEFA. Zástupci klubu jsou připraveni dokázat svou nevinu. V otázkách a odpovědích vysvětlíme, o co v celém sporu jde a že si na výsledek budeme muset počkat.
Fouká to.Foto: bodrumsurf / Shutterstock

Co Manchesteru City hrozí?

Finanční sankce, bodové odpočty, vyloučení z Premier League, ale třeba i ztráta titulů z mistrovských sezon, kterých se vyšetřování týká. Manchester City mezi lety 2009 až 2018, kterých se vyšetřování týká, vyhrál Premier League třikrát, včetně památného prvního titulu v nové éře pod šejkem Mansúrem ze Spojených arabských emirátů z ročníku 2011/12, který vystřelil Sergio Agüero v poslední minutě sezony.

„Očekával bych, že pokud dojde k odečtení bodů, bude se uplatňovat na nadcházející období," řekl James Hill, právník specializující se na sportovní právo, webu The Athletic.

„Jedná se o potenciálně největší finanční skandál v historii Premier League. Žádný klub nikdy nečelil takovému množství obvinění,“ uvedl Dan Roan, editor BBC sports.

„City také může přijít o Pepa Guardiolu, který loni varoval, že odstoupí, pokud se ukáže, že ho klub uvedl v omyl, když popřel porušení pravidel,“ dodal. Trenér Manchesteru City loni na jedné z tiskových konferencí prohlásil, že kdyby mu klubové vedení lhalo, nebudou už spolu mluvit a Španěl z klubu odejde. Své vyjádření vztahoval k předchozímu vyšetřování porušení finančních pravidel ze strany UEFA.

Kdy bude jasno?

Podle The Athletic se nedá čekat rychlé rozhodnutí. Jasno má být nejdříve za několik měsíců, možná let. Představu si lze udělat na základě toho, že zástupci Premier League na současných obviněních pracovali už od listopadu roku 2018, kdy německý magazín Der Spiegel zveřejnil uniklé dokumenty, podle nichž City nadhodnotilo hodnotu sponzorské smlouvy a záměrně uvedlo UEFA v omyl, aby mohlo splnit pravidla finanční fair play.

„Může se to táhnout celé měsíce a vrhnout to dlouhý stín na Premier League,“ říká Roan.

Už v roce 2020 dostali Citizens od UEFA dvouletý zákaz účasti v evropských pohárech. Anglický celek se ale úspěšně odvolal ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu a vyvázl s pokutou 10 milionů eur.

Z čeho je klub obviněn?

Po víc než čtyřletém vyšetřování vydala Premier League v pondělí prohlášení, že obvinila City z víc než 100 porušení finančních pravidel v letech 2009 až 2018.

Podle profesora a experta na fotbalové účetnictví Kierana Maguira lze obvinění rozdělit do dvou oblastí. „Zaprvé obvinění, že Manchester City uměle nafoukl peníze přicházející do klubu, zejména s ohledem na obchodní a sponzorské smlouvy. Zdá se, že Premier League tvrdí, že peníze ve skutečnosti pocházely od majitele klubu, což se do finanční fair play nezapočítává, ale byly maskovány jako příjmy ze sponzoringu, které se započítávají,“ řekl Maguire pro BBC Radio 5 Live. To by znamenalo, že by si Citizens vylepšovali bilanci o vyšší příjmy.

„Další obvinění se týkají toho, že Manchester City údajně uměle snižoval náklady na provoz klubu tím, že měl manažery na smlouvy s jinou společností napojenou na majitele, takže přes účetnictví procházela jen malá část skutečných nákladů na klubové vedení,“ pokračoval Maguire.

Co říkají zástupci Manchesteru City?

Klub v prohlášení uvedl, že ho obvinění překvapilo, protože s Premier League rozsáhle na předchozím šetření spolupracoval a poskytl obrovské množství podrobných materiálů.

„Klub vítá přezkoumání této záležitosti nezávislou komisí, aby nestranně posoudila rozsáhlý soubor nezvratných důkazů, které existují na podporu jeho stanoviska,“ stojí v prohlášení. „Těšíme se, že tato záležitost bude jednou provždy vyřešena,“ dodali zástupci klubu a dodali, že jsou odhodláni se proti obviněním bránit.

Kdo celou věc vyšetří?

Nezávislá soudní komise Premier League, které předsedá Murray Rosen, advokát z kanceláře 4 New Square Chambers. Podle The Athletic je pravděpodobné, že Rosen vybere tříčlenný senát.

Rosen je rovněž rozhodcem Sportovního arbitrážního soudu, kde Citizens v roce 2020 částečně uspěli s odvoláním proti rozhodnutí UEFA.

V aktuálním případě se ale City k tomuto soudu nebude moci odvolat, protože sídlí ve Švýcarsku a jeho pravomoci do anglického arbitrážního řízení nedosahují, píše The Athletic.


Související články

Video: Frajeřinka nevyšla. Originálně zahozená penalta v La Lize

Mohla z toho být paráda, je z toho šaráda. Fotbalistům Raya Vallecana nevyšla rozehraná penalta.

Zábava

Olayinkova hlava je minimálně na čtyřzápasovou stopku. První liga s Jakubem Podaným

Kdo si zaslouží anticenu za největší pitomost předchozího víkendu? Jak blízko má Sparta k titulu poté, co smazala náskok Slavie? A skončí Pavel Hapal už teď v Baníku? Aktuální ligové otázky po 24. kole zodpovídáme s Jakubem Podaným.

První liga

Hloupost nás připravila o důležité body. Víkendová liga očima trenérů

Macík si dal do rukavic magnety a Petera Olayinku s Martinem Fillem čekají nepříjemné pohovory, když jejich týmy poztrácely body po jejich zkratech. Vítězem víkendu v boji o titul je Sparta, v boji o sestup to jsou Pardubice. Jak dění na ligových trávnících viděli koučové všech šestnácti klubů? Máme jejich hlasy.

Česká liga
Popup se zavře za 8s