Pohřbil Mbappé finanční fair play? I bohatí musí počítat podle nových pravidel

22. červen 2022
Sdílejte:
Finanční fair play skončila. Za zhruba deset let se sice podařilo evropský fotbal zkultivovat, řada bohatých klubů se ale pravidla naučila obcházet. Poslední ránu starým pořádkům zasadila pandemie, se kterou vypadly příjmy ze vstupného. Od této sezony UEFA finanční pravidla zreformovala.
Prezident PSG Nasser Al-Khelaifi a Kylian Mbappé po podpisu nové smlouvy.Foto: Profimedia

Tříletá smlouva francouzského útočníka Kyliana Mbappého v Paris-Saint Germain z loňského května bořila rekordy. Týdenní gáže na úrovni jednoho milionu eur, podpisový bonus 150 milionů eur a klauzule, jež hráči umožňuje spolurozhodovat o výběru nových spoluhráčů i trenérů. Tak lukrativní podmínky jsou ojedinělé. Katarští majitelé francouzského velkoklubu jimi Mbappého na poslední chvíli přesvědčili, aby zůstal, i když už byl domluvený na přestupu do Realu Madrid.

Jak je ale možné, že se klub, který jen v sezoně 2021/22 vykázal ztrátu 224 milionů eur a v následující sezoně podle odhadů prodělal dalších 200 až 300 milionů, nedostal do křížku s Finanční fair play UEFA? Nahlas se na to ptal prezident španělské La Ligy Javier Tebas i řada dalších osobností fotbalového světa.

Vždyť po započtení daní a dalších nákladů má jen Mbappého nový kontrakt vyjít PSG za tři roky na celkem 435 milionů eur. Soupiska PSG se přitom jen hemží dalšími zvučnými jmény, jejichž odměny jdou dohromady do stamilionů eur ročně – za všechny jmenujme Messiho s Neymarem.

Související články

Kritizuje europoslance Turka, pole by předělil podle dánského vzoru. „Jiný“ fotbalista Adam Gabriel

Adam Gabriel je originál. Není moc fotbalistů, kteří se zajímají o životní prostředí a nebojí se o tom mluvit. Stejně jako třeba o svých názorech na politického skokana poslední doby.

Zelená je tráva

Video: Vítězný gól Němců rozzlobil Maďary. Ptáme se: měl rozhodčí pískat faul?

Německo – Maďarsko 2:0. První gól dali Němci po situaci, proti které Maďaři protestovali u rozhodčího Makkelieho. Ten si však stál za svým a nerozporoval ho ani VAR, který vše zkoumal. Prohlédněte si Musialův gól a dejte vědět, jak vidíte spornou situaci.

Euro 2024

Glosář Luďka Mádla: Kéž by to byl jen špatný sen…

Tohle nebyla smolná prohra, ale krutá srážka s realitou, hodnotí úvodní vystoupení Česka na mistrovství Evropy reportér Luděk Mádl.

Glosář
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.