Koupit předplatné webu za akční cenu 99 Kč napořád

Pohřbil Mbappé finanční fair play? I bohatí musí počítat podle nových pravidel

22. červen 2022
Sdílejte:
Finanční fair play skončila. Za zhruba deset let se sice podařilo evropský fotbal zkultivovat, řada bohatých klubů se ale pravidla naučila obcházet. Poslední ránu starým pořádkům zasadila pandemie, se kterou vypadly příjmy ze vstupného. Od této sezony UEFA finanční pravidla zreformovala.
Prezident PSG Nasser Al-Khelaifi a Kylian Mbappé po podpisu nové smlouvy.Foto: Profimedia

Tříletá smlouva francouzského útočníka Kyliana Mbappého v Paris-Saint Germain z loňského května bořila rekordy. Týdenní gáže na úrovni jednoho milionu eur, podpisový bonus 150 milionů eur a klauzule, jež hráči umožňuje spolurozhodovat o výběru nových spoluhráčů i trenérů. Tak lukrativní podmínky jsou ojedinělé. Katarští majitelé francouzského velkoklubu jimi Mbappého na poslední chvíli přesvědčili, aby zůstal, i když už byl domluvený na přestupu do Realu Madrid.

Jak je ale možné, že se klub, který jen v sezoně 2021/22 vykázal ztrátu 224 milionů eur a v následující sezoně podle odhadů prodělal dalších 200 až 300 milionů, nedostal do křížku s Finanční fair play UEFA? Nahlas se na to ptal prezident španělské La Ligy Javier Tebas i řada dalších osobností fotbalového světa.

Vždyť po započtení daní a dalších nákladů má jen Mbappého nový kontrakt vyjít PSG za tři roky na celkem 435 milionů eur. Soupiska PSG se přitom jen hemží dalšími zvučnými jmény, jejichž odměny jdou dohromady do stamilionů eur ročně – za všechny jmenujme Messiho s Neymarem.

Související články

Happy end z Netflixu. Ještě nedávno utrápený klub sází na mládí, má Bellinghama

Sunderland má mladého majitele i nejmladší kádr v druhé lize. Věří, že ho to časem dovede zpátky do Premier League. Netflix už u toho ale asi nebude. Legendární dokumentární série Sunderland ’Til I Die servíruje tři nové díly, které zachycují obrat k lepšímu.

Přímák

AC Milán, Liverpool, ale i Rangers. Tady jsou možní soupeři pro českou top trojku

Tři české týmy v osmifinále evropských pohárů najednou je velká a příjemná novinka. V pátek po poledni se Sparta, Slavia a Plzeň dozvědí soupeře. Evropská liga se losuje v poledne, Konferenční liga o hodinu později. Projděte si, koho může česká top trojka dostat.

Zprávy

Ze Slavie do Sparty a zase zpět. Kdo měl Koška, byl nejlepší

Podle legendy právě při slavných volejích Jana Koška vzniklo zvolání „Piš!“ Fanoušci ho z tribun křičeli ještě dlouho po smrti nedostižného kanonýra.

Historie
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.