Nové plány na Superligu, chce být velká. České kluby jsou proti

Aktualizováno
09. únor 2023
Sdílejte:
Zástupci Superligy pokračují v otevřené bitvě s UEFA o další podobu evropského fotbalu. Představili novou vizi pro až 80 klubů. Asociace zastupující i českou ligu oznámila, že se Superligou nejedná a plně podporuje současný model evropských pohárů. Výrazně negativně reaguje i asociace, která zastupuje také české kluby.
Foto: rafapress / Shutterstock

Evropská Superliga, pokud někdy vznikne, by mohla zahrnovat 60 až 80 týmů ve čtyřpatrovém formátu, uvedl výkonný ředitel soutěže Bernd Reichart. Pokud by na Superligu skutečně někdy došlo, znamenalo by to revoluci v evropských pohárech. Předchozí návrh z roku 2021 hlasitě odmítli fanoušci a vyvolal ostrou reakci asociací UEFA a FIFA.

Nový návrh na Superligu počítá s tím, že by byla založena na sportovní výkonnosti a neměla by stálé členy. Stejně jako v současných evropských pohárech by o účasti v nové soutěži rozhodovaly výsledky v národních soutěžích. Reichart to řekl německému listu Die Welt. Kvalifikované týmy by v jednotlivých ročnících Superligy měly garantováno minimálně 14 zápasů za sezonu.

Společnost A22, kterou Reichart vede, byla založena za účelem pomoci s vytvořením Superligy a od října loňského roku konzultovala návrh s padesátkou evropských klubů. Z těchto diskuzí vyplynuly problémy, na které má Superliga podle Reicharta reagovat. Řeč je třeba i o finanční převaze Premier League, ve které hráči mají podle německého webu Kicker průměrný roční plat 4,2 milionu eur, zatímco v La Lize je to 2,1 milionu eur, v Bundeslize a Serii A 1,8 milionu eur a 1,3 milionu v Ligue 1.

Welt vše shrnuje větou, že manažer Reichart chce na přání Realu Madrid, Juventusu Turín a Barcelony prolomit monopol UEFA.

„Základům evropského fotbalu hrozí zhroucení. Je čas na změnu. Jsou to kluby, které nesou ve fotbale podnikatelské riziko. Když však jde o důležitá rozhodnutí, jsou příliš často nuceny nečinně přihlížet, jak se kolem nich hroutí sportovní a finanční základy,“ říká Reichart.

„Z našich rozhovorů také jasně vyplynulo, že pro kluby je často nemožné veřejně vystoupit proti systému, který využívá hrozbu sankcí k potlačení opozice. Je toho hodně, co je třeba udělat a my budeme v našem dialogu pokračovat,“ dodal.

Prezident španělské La Ligy Javier Tebas, který Superligu dlouhodobě kritizuje, přestože ji Real Madrid a Barcelona podporují, napsal na Twitter: „Superliga je vlk, který se dnes převléká za babičku, aby se pokusil oklamat evropský fotbal. Čtyři divize v Evropě? Samozřejmě pro ty největší bude ta první. A soutěž řízená kluby? Jen těmi velkými."

K novým plánům na Superligu se už vyjádřila třeba také asociace European Leagues, jejíž součástí je i česká Ligová fotbalová asociace. Organizace zastupující téměř 1100 klubů z 34 evropských zemích uvedla, že podporuje současnou podobu evropského klubového fotbalu.

Premier League ničí fotbal, jak ho známe. Je z ní superliga

Několikanásobné platy hráčů, drahé přestupy i u klubů ze dna tabulky. Devětkrát vyšší částky za televizní práva, než má třeba Serie A. O nejlepší a nejlukrativnější lize na světě nemůže být pochyb. Anglická Premier League má peníze, vliv i popularitu. A skvěle našlápnuto k tomu, aby ostatní evropské soutěže zadupala do země.

Přečíst

Společnost A22 u soudu napadla právo UEFA a FIFA zablokovat vznik Superligy a sankcionovat kluby. Podle zástupců Superligy zneužívají obě asociace své dominantní postavení. Evropský soudní dvůr má v tomto roce vydat konečné rozhodnutí. Už v prosinci vydal generální advokát předběžné stanovisko, ve kterém uvedl, že pravidla umožňující UEFA a FIFA blokovat vznik soutěží jsou v souladu s právem EU.

„Stanovisko generálního advokáta sice není závazné, má nicméně velkou váhu, protože se jím ve finále Soudní dvůr EU často řídí. Někdy se tak mluví o tom, že generální advokát v podstatě supluje první soudní instanci, jelikož druhá, odvolací instance v tomto typu řízení neexistuje,“ vysvětloval už dříve Tomáš Kočař z advokátní kanceláře KPMG Legal.

Reichart uvedl, že Superliga má být otevřenou soutěží, do níž se bude kvalifikovat prostřednictvím výkonů na národní úrovni a všechny její týmy budou zároveň soutěžit ve svých domácích ligách. Podle tohoto popisu se dá snadno usuzovat, že si Superliga klade za cíl vybudovat plnohodnotnou konkurenci evropských pohárů, jak je teď organizuje UEFA. Ta i v reakci na snahu o vznik Superligy už dřív oznámila změny v evropských pohárech včetně Ligy mistrů, které od sezony 2024/25 rozšíří počet účastníků i zápasů a měly by přinést víc peněz pro UEFA i samotné kluby.

Právě obava o osud národních lig stála za rychlým odstoupením anglických klubů od původního plánu na Superligu. Fanoušci tenkrát dali jasně najevo, že současný systém je pro ně svatý a nechtějí žádnou uzavřenou top ligu po vzoru amerických NHL, NBA nebo NFL. Národní ligy zůstanou základem hry, říká Reichart. A kluby do Superligy láká samozřejmě na peníze, na víc peněz.

„Původní myšlenka byla přijata tak špatně, že je těžké si představit nějakou cestu zpět. Evropská asociace klubů (ECA) je s UEFA spjata víc než kdykoli předtím. Prezident UEFA Aleksander Čeferin a předseda ECA Násir Al-Chelajfí (ten zároveň šéfuje klubu Paris Saint Germain) mají společnou vizi pro evropský fotbal. To bude těžké překonat,“ komentuje kauzu Simon Stone, reportér BBC Sport.

„Od roku 2024 se bude evropských mužských klubových soutěží účastnit každou sezonu víc klubů z více zemí, což zvýší vášeň pro evropský fotbal a výrazně zvýší objem rozdělovaných příjmů. Významný pokrok lze pozorovat i v dalších aspektech hry, od ženského fotbalu, přes rozvoj mládeže a akademií, finance a regulaci až po udržitelnost a sociální dopad,“ reagovala na nové superligové plány ECA, jejímiž členy jsou i české kluby včetně zdejší velké trojky. „Takto vypadá skutečná změna. My jsme se posunuli dál, kdy se posune A22?“ končí své prohlášení ECA.

Superligu si jako vlastní projekt založila v roce 2021 skupina významných klubů ze Španělska (Real Madrid, Atlético Madrid, Barcelona), Itálie (AC Milán, Inter Milán, Juventus) a Anglie (Manchester United, Manchester City, Liverpool, Arsenal, Chelsea, Tottenham). Členové Superligy se ale nadále chtěly účastnit i soutěží pořádaných FIFA a UEFA. Obě federace však varovaly, že ze svých klání členy Superligy vyloučí. Hrozba těchto a dalších sankcí vedla k tomu, že mnoho klubů ze Superligy rychle odstoupilo.


Související články

Video: Slavný gól zadkem. Sparta popřála Hovorkovi hodně štěstí

David Hovorka, dvojnásobný ligový mistr se Slavií a vítěz domácího poháru, se po vleklých zdravotních problémech rozhodl ve 29 letech ukončit kariéru. I Sparta, jejímž je Hovorka odchovancem, mu popřála vše dobré.

Kde jsou rozhodčí nejpřísnější a jak je na tom Česko? Nový žebříček

Analýza vycházející ze všech prvoligových zápasů od začátku roku 2020 ukazuje, kolik karet dávají za zápas rozhodčí v jednotlivých ligách. Česko je blízko evropskému průměru.

Video: Přejel Messiho i Lukaka. Teď Hovorka předčasně končí

David Hovorka, dvojnásobný ligový mistr a vítěz domácího poháru se Slavií, se po vleklých zdravotních problémech rozhodl ve 29 letech ukončit kariéru. Připomeňte si, jak v roce 2019 řádil v Lize mistrů a podívejte se i na jeho rozlučku s kabinou.

Popup se zavře za 8s