Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Nové plány na Superligu, chce být velká. České kluby jsou proti

Aktualizováno
09. únor 2023
Sdílejte:
Zástupci Superligy pokračují v otevřené bitvě s UEFA o další podobu evropského fotbalu. Představili novou vizi pro až 80 klubů. Asociace zastupující i českou ligu oznámila, že se Superligou nejedná a plně podporuje současný model evropských pohárů. Výrazně negativně reaguje i asociace, která zastupuje také české kluby.
Foto: rafapress / Shutterstock

Evropská Superliga, pokud někdy vznikne, by mohla zahrnovat 60 až 80 týmů ve čtyřpatrovém formátu, uvedl výkonný ředitel soutěže Bernd Reichart. Pokud by na Superligu skutečně někdy došlo, znamenalo by to revoluci v evropských pohárech. Předchozí návrh z roku 2021 hlasitě odmítli fanoušci a vyvolal ostrou reakci asociací UEFA a FIFA.

Nový návrh na Superligu počítá s tím, že by byla založena na sportovní výkonnosti a neměla by stálé členy. Stejně jako v současných evropských pohárech by o účasti v nové soutěži rozhodovaly výsledky v národních soutěžích. Reichart to řekl německému listu Die Welt. Kvalifikované týmy by v jednotlivých ročnících Superligy měly garantováno minimálně 14 zápasů za sezonu.

Společnost A22, kterou Reichart vede, byla založena za účelem pomoci s vytvořením Superligy a od října loňského roku konzultovala návrh s padesátkou evropských klubů. Z těchto diskuzí vyplynuly problémy, na které má Superliga podle Reicharta reagovat. Řeč je třeba i o finanční převaze Premier League, ve které hráči mají podle německého webu Kicker průměrný roční plat 4,2 milionu eur, zatímco v La Lize je to 2,1 milionu eur, v Bundeslize a Serii A 1,8 milionu eur a 1,3 milionu v Ligue 1.

Welt vše shrnuje větou, že manažer Reichart chce na přání Realu Madrid, Juventusu Turín a Barcelony prolomit monopol UEFA.

Související články

Video: Tohle nejde nedat. Nebo? Po tomhle kiksu útočníka utěšoval soupeř

Když vás po neproměněné tutovce utěšuje soupeřův brankář, víte, že jste to hodně zazdili. Nedávno to zažil mladý švédský útočník Gustav Lindgren.

Zábava

Rebelství i zásady. FC St. Pauli je originál, třeba dresy si dělá sám

Děláme fotbal jinak než ostatní. To je jedno z hesel hamburského klubu FC St. Pauli. V příští sezoně si to bude moct vyzkoušet znovu v Bundeslize, kam se vrací po třinácti letech. Čím obohatí německou nejvyšší soutěž?

Zelená je tráva

Další stanice Liga mistrů. Jsme nejlepší v Česku, užívá si Priske titul

Zatímco si Brian Priske užívá úspěch, který se naposledy ve Spartě podařil ještě Ivanu Haškovi, Jindřich Trpišovský ví, že zapsal neúspěch.

Česká liga
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.