Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Nové plány na Superligu, chce být velká. České kluby jsou proti

Aktualizováno
09. únor 2023
Sdílejte:
Zástupci Superligy pokračují v otevřené bitvě s UEFA o další podobu evropského fotbalu. Představili novou vizi pro až 80 klubů. Asociace zastupující i českou ligu oznámila, že se Superligou nejedná a plně podporuje současný model evropských pohárů. Výrazně negativně reaguje i asociace, která zastupuje také české kluby.
Foto: rafapress / Shutterstock

Evropská Superliga, pokud někdy vznikne, by mohla zahrnovat 60 až 80 týmů ve čtyřpatrovém formátu, uvedl výkonný ředitel soutěže Bernd Reichart. Pokud by na Superligu skutečně někdy došlo, znamenalo by to revoluci v evropských pohárech. Předchozí návrh z roku 2021 hlasitě odmítli fanoušci a vyvolal ostrou reakci asociací UEFA a FIFA.

Nový návrh na Superligu počítá s tím, že by byla založena na sportovní výkonnosti a neměla by stálé členy. Stejně jako v současných evropských pohárech by o účasti v nové soutěži rozhodovaly výsledky v národních soutěžích. Reichart to řekl německému listu Die Welt. Kvalifikované týmy by v jednotlivých ročnících Superligy měly garantováno minimálně 14 zápasů za sezonu.

Společnost A22, kterou Reichart vede, byla založena za účelem pomoci s vytvořením Superligy a od října loňského roku konzultovala návrh s padesátkou evropských klubů. Z těchto diskuzí vyplynuly problémy, na které má Superliga podle Reicharta reagovat. Řeč je třeba i o finanční převaze Premier League, ve které hráči mají podle německého webu Kicker průměrný roční plat 4,2 milionu eur, zatímco v La Lize je to 2,1 milionu eur, v Bundeslize a Serii A 1,8 milionu eur a 1,3 milionu v Ligue 1.

Welt vše shrnuje větou, že manažer Reichart chce na přání Realu Madrid, Juventusu Turín a Barcelony prolomit monopol UEFA.

Související články

Lednička plná piv. Brazilská legenda udělala i z dopingové kontroly mejdan

Odevzdat vzorek po vyčerpávajícím utkání je pro mnoho fotbalistů noční můrou. Legendární Brazilec Sócrates, který před 12 lety zemřel, však na mistrovství světa v roce 1982 při jednom čůrání na povel zažil krásný večer.

Legendy

Vstupenky na Euro 2024? Pořád se k nim dá dostat, tady je průvodce

Registrace přes web Fotbalové asociace ČR sice skončila už ve středu, ale o lístky na zápasy Česka můžete pořád ještě zažádat přímo přes web UEFA. Čas je do úterý. Prošli jsme celý proces a ukážeme vám, jak na to. Máme i printscreeny z procesu registrace.

Euro 2024

Milovníci retra v sedmém nebi. Predátorky se vrací

Nostalgie v posledních letech prostupuje celou společností a na retro vlně se veze i fotbal. V kurzu jsou předělávky starých dresů i dalšího oblečení v klubových barvách. Adidas teď navíc brnká na retro strunu i prostřednictvím nových modelů legendárních kopaček Predator a připravuje se na jejich 30. výročí.

Přímák
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.