MS 2026 budou společně pořádat USA, Mexiko a Kanada. Půjde o první mistrovství světa, které budou pořádat tři země najednou. Dalším prvenstvím tohoto šampionátu je 48 účastníků. V Kataru hraje 32 týmů. Tento počet byl stabilní od MS 1998 ve Francii.
Na MS 2026 se 48 reprezentací rozdělí do 16 skupin po třech týmech. Postupovat budou vždy první dva. Dál už se bude hrát vyřazovací fáze na jeden zápas, jako je tomu dosud. Jen se nebude startovat v osmifinále jako teď, ale už o kolo dřív.
Kdo vypadne ve skupině, odehraje na příštím šampionátu o zápas míň než v současném systému, všechny další týmy odehrají stejný počet zápasů jako doteď - minimálně tři a maximálně sedm.
Celkový počet odehraných zápasů se zvýší z 64 na 80, takže si kromě jiného fotbalové mistrovství získá ještě víc prostoru v televizním vysílání a FIFA na tom vydělá víc peněz. O tom, že rozšíření počtu účastníků vedení FIFA využívá jako politický nástroj, který mu zajišťuje hlasy při volbách, hovořil v podcastu ke katarskému šampionátu k novinář Luděk Mádl.
Jako každá změna nese i tato sebou kritiku. Někdo se obává, že bude se 48 týmy na mistrovství výrazně klesat jeho kvalita ve skupinové fázi. Podobně se to řešilo i u rozšíření Eura z 16 na 24 týmů od roku 2016.
Možná ještě relevantnější kritika pak dopadla na systém se třemi týmy v základní skupině. Kromě jiného to znamená, že poslední zápas ve skupině proti sobě můžou hrát týmy, které určitým výsledkem budou moci vzájemně vyšachovat třetí tým ze skupiny ze hry.
Hojně se v této souvislosti připomínala vyloženě nechutná remíza Německa s Rakouskem z posledního zápasu ve skupině na MS 1982, která vyšachovala ze hry Alžírsko (pod titulkem Podvodníci vše podrobně popisujeme v tištěném speciálu FC ke Kataru). Rakouský televizní komentátor tehdy dokonce diváky vyzýval, aby vypnuli televizi, že to je fraška. Byla, FIFA kvůli tomu měnila pravidla – od té doby se až dosud poslední zápasy ve skupině hrají ve stejný čas.
Například Marco van Basten kvůli tomu navrhoval, aby se v novém systému MS nehrálo na remízy – pokud by na ně po 90 minutách ve skupinách došlo, ať se kopou třeba penalty. Mluví se i o tom, že by FIFA ještě systém překopala a vrátila se ke čtyřčlenným skupinám, ze kterých by postupovaly i některé týmy ze třetích míst.
Aktualizace k 16. prosinci: Šéf FIFA Gianni Infantino před koncem MS v Kataru uvedl, že by bylo škoda přijít o drama na konci skupin, kdy se proti sobě hrají dva zápasy a zástupci FIFA budou systém příštího MS ještě řešit. Podrobnosti: Míň týmů ve skupině asi nebude. FIFA bude příští mistrovství ještě řešit
Šance Česka na kvalifikaci na příští mistrovství světa nevzroste tak moc, jak by poloviční navýšení celkových účastníků mohlo na první pohled ukazovat. Evropa totiž dostane jen tři nová místa. Místo současných 13, tak na MS 2026 bude 16 zemí z federace UEFA.
Když se Česko dostalo na svůj jediný světový šampionát v roce 2006 v Německu, hrálo tam tehdy 14 týmů z Evropy. Česko se naopak pravidelně účastní mistrovství Evropy, kde až do roku 2012 hrálo 16 týmů, což není o moc víc, než kolik je evropských týmů na MS. O to víc vyniká rozdíl úspěšnosti v kvalifikacích na Euro, kde Česko zatím nechybělo. Zvlášť když na mundialech v letech 1998 a 2002 bylo 15 týmů z Evropy.
Výrazně lehčí cesta na Euro je až od roku 2016, kdy na kontinentálním mistrovství účinkuje 24 týmů.
Složení 48 týmů na příštím mistrovství světa bude následující:
Ve Střední a Severní Americe jsou už mezi účastnickými týmy započteny i všechny tři pořadatelské země (Kanada, Mexiko a USA). Třetinová šance v baráži upozorňuje na fakt, že se o dvě závěrečná místa bude hrát baráž šesti týmů rozdělená na dvě části, ve které vždy jeden ze tří týmů postoupí.
Už jsme si řekli, že Evropě přibydou tři týmy. U ní je 16 účastníků jediný předem jistý počet. Další kontinenty mají vždy šanci k jistému počtu týmů ještě přidat úspěšný tým z baráže (Střední a Severní Amerika bude mít v baráži jako jediná dva týmy).
Afrika má jistotu, že si na příštím šampionátu polepší minimálně o čtyři týmy, Asie o tři, Jižní Amerika i Severní a Střední Amerika o dva a nově má jednoho jistého účastníka i Oceánie (plus všichni budou mít ještě týmy v baráži).
V Kataru 2022 je složení následující:
Začínalo se ve 13 týmech na prvním mistrovství světa v roce 1930 v Uruguayi. Ale tam to bylo ještě téměř tak, že kdo chtěl, tak přijel. Od šampionátu 1934 v Itálii se až do roku 1978 hrálo v 16 týmech. V Argentině tenkrát hrálo 10 týmů z Evropy, tři z Jižní Ameriky a k tomu po týmu z Afriky, Asie a Střední Ameriky.
Jen s hrstkou trenérů je tak blízce spojený herní styl jako s Jürgenem Kloppem. Jeho slavný kontrapresink přivedl Mainz, Dortmund a Liverpool k velkým úspěchům. Německý kouč exkluzivně pro Football Club popisuje detaily své fotbalové filozofie.
Od Španělska 1982 do USA 1994 se hrálo ve 24 týmech, které začaly v šesti skupinách po čtyřech. Kromě prvních dvou ze skupin postupovaly i čtyři nejlepší týmy ze třetích míst. Pak už se hrála klasická vyřazovací část od osmifinále dál. Například v Itálii 1990 bylo 14 týmů z Evropy, čtyři z Jižní Ameriky a po dvou z Afriky, Asie a Střední a Severní Ameriky. V USA o čtyři roky později Evropa o jedno místo přišla na úkor Afriky.
Od Francie 1998 se pak hraje ve formátu, který vidíme naposledy i v Kataru. Můžeme říct, že jde o jednoduchý systém s osmi skupinami, ze kterých vždy postupují první dva do osmifinále. Na prvních dvou šampionátech s 32 týmy měla Evropa 15 zástupců, na dalším pak 14 a dál vždy 13 s výjimkou Ruska 2018, kde bylo opět 14 evropských týmů.
Jak už jsme uvedli dřív v textu, od roku 2026 se 48 týmů rozdělí do 16 skupin po třech a postupovat z nich budou také vždy dva první. Bude to znamenat, že vyřazovací část začne už o kolo dřív než teď. Nebude ho hrát 16 nejlepších, ale hned 32.
Hlasovalo se v Moskvě v roce 2018 před zahájením tehdejšího šampionátu. Hlasování bylo veřejné, což bylo v kontrastu s předchozími volbami, kdy pořadatelství v letech 2018 a 2022 získaly Rusko a Katar.
Pro společnou kandidaturu USA, Mexika a Kanady hlasovalo 134 zástupců fotbalových asociací, pro konkurenční nabídku Maroka 65. Nikdo jiný se o pořádání šampionátu nehlásil. Protože předchozí dvě mistrovství získala Evropa (Rusko) a Asie (Katar), nemohly se země z těchto kontinentů ucházet o kandidaturu na rok 2026.
Za první tři zápasy na MS v Kataru se už hrála téměř hodina v nastavení. Průměr tak vychází na deset minut za poločas. Kromě mimořádných událostí za tím je i Pierluigi Collina.
Kanada, Mexiko a Spojené státy se nejprve hlásily jako tři samostatní pořadatelé, až později se jejich zástupci dohodli na společné kandidatuře. Stalo se tak poté, co FIFA zrušila předchozí zákaz společných kandidatur. Doposud bylo mistrovství světa najednou nejvíc ve dvou zemích. Bylo to v roce 2002 v Japonsku a Jižní Koreji.
Spojené státy už mistrovství světa pořádaly v roce 1994, Mexiko v letech 1970 a 1986. Kanada nikdy. Hrát se bude v roce 2026 v 11 městech USA (Atlanta, Boston, Dallas, Houston, Kansas City, Los Angeles, Miami, New York/New Jersey, Philadelphia, San Francisco/Bay Area, Seatle), ve třech městech v Mexiku (Guadalajara, Mexico City, Monterrey) a ve dvou kanadských (Toronto, Vancouver).
„Bude to mnohem, mnohem, mnohem větší. Myslím, že tahle část světa ani netuší, co se tu bude v roce 2026 dít. Tyhle tři země budou vzhůru nohama. To bude invaze světa do Kanady, Mexika a Spojených států,“ uvedl Gianni Infantino, šéf FIFA.
„Myslím, že zvolení společné kandidatury Kanady, USA a Mexika, nebylo pro většinu zástupců světových federací překvapením. Nevýhodou může být možná jen časový posun, jednoznačným plusem ale bude ekonomický přínos pro FIFA, UEFA i členské národní asociace,“ řekl po volbě Martin Malík, tehdejší předseda FAČR.
Vychází tištěný Football Club plný mistrovství světa. Nebude jen o fotbalu. Těšit se můžete třeba na reportáž z Nepálu. Ta popisuje život rodin dělníků, kteří přišli při práci v Kataru o život. Vysvětlíme vám ale například i to, díky čemu se Československo dostalo dvakrát do finále mistrovství světa. Na 170 stranách najdete plno skvělého čtení. Objednávejte předplatné od čtvrtého čísla roku 2022. Nebo si nás klidně vyzkoušejte už na čísle předešlém, kde jsme měli rozhovory s Jürgenem Kloppem nebo Jindřichem Trpišovským.
Kdy se Baník vrátí na Bazaly? Kolik to bude stát? Kdo to bude platit? Pro kolik lidí má nový stadion být? Co bude s akademií, která teď je na Bazalech? Plánované stěhování Baníku shrnujeme v otázkách a odpovědích.
Karel Poborský, Tomáš Křivda, Adam Gebrian, Zdeněk Folprecht a řada dalších osobností vystoupí na dalším eventu magazínu Football Club už 20. listopadu v Praze. Tentokrát se budeme věnovat fotbalovým stadionům a jejich místě ve městě i v našich srdcích. Nenechte si ujít tento jedinečný event.
Datové modely říkají, že Slavia z ligové fáze Evropské ligy postoupí. A nejen to, sešívaní podle nich stále patří mezi největší favority na celkové vítězství v téhle soutěži.