Míň týmů ve skupině asi nebude. FIFA bude příští mistrovství ještě řešit

16. prosinec 2022
Sdílejte:
Příští mistrovství světa v roce 2026 má začínat ve tříčlenných skupinách. Prezident FIFA ale dnes uvedl, že je o tom třeba diskutovat, protože o drama posledních skupinových zápasů, jaké bylo k vidění v Kataru, by byla škoda přijít. Oznámil také, že prezidenta může dělat déle, než se myslelo a že plánuje MS klubů pro 32 týmů.
Všechno bude větší. Prezident FIFA Gianni Infantino na závěrečné tiskové konferenci v Dauhá.Foto: Profimedia

Příští mistrovství světa v roce 2026 se bude hrát v Severní Americe a nově na něm bude 48 týmů, což je o polovinu víc než doteď. Zatím FIFA počítala s tím, že se bude začínat v 16 tříčlenných skupinách, ze kterých postoupí vždy dva týmy do play-off.

Model, který byl už dříve kritizovaný, se ale ještě může změnit. „Po tomto mistrovství světa a úspěchu skupin čtyř týmů o tom musíme znovu diskutovat. Až do poslední minuty nebylo jisté, kdo postoupí, bylo to neuvěřitelné,“ uvedl dnes prezident FIFA Gianni Infantino na tiskové konferenci v Kataru.

Zatímco ve čtyřčlenných skupinách se hrají poslední dva zápasy proti sobě ve stejný čas, ve tříčlenných by poslední zápas hrály dva týmy, kterým by například mohl vyhovovat stejný výsledek k postupu a mohla by se opakovat fraška z MS 1982. Tehdy Německo porazilo Rakousko 1:0 a obě reprezentace postoupily ze skupiny na úkor Alžírska.

Lákavé pro FIFA jsou i vyšší příjmy, pokud by se hrálo víc zápasů.

„Jsme přesvědčeni, že fotbal se může stát číslem jedna i v Severní Americe,“ dodal Infantino k výhledu na příští mistrovství, které se bude hrát hlavně na stadionech v USA, ale menší část zápasů budou hostit v Mexiku a Kanadě.

Infantino dnes také uvedl, že podle výkladu vedení FIFA dokončuje teprve první prezidentský mandát. To znamená, že teoreticky může FIFA vládnout až do roku 2031 a nikoli do roku 2027, s čímž se dosud počítalo.

Prezidentem FIFA je od roku 2016, kdy nahradil Seppa Blattera, který na post tehdy rezignoval. Infantino se nyní opírá o výklad, že do roku 2019, kdy byl zvolený na kongresu FIFA v Paříži, mu neběžel oficiální mandát. Stanovy FIFA připouští nejvíc tři čtyřletá prezidentská období.

Příští volba prezidenta FIFA bude v březnu 2023 v Kigali ve Rwandě. Infantino nemá protikandidáta a je takřka jisté, že bude znovuzvolen. Každá národní federace má jeden hlas, ten český Infantino dostane.

„Je po uzávěrce přihlášek, Infantino je jediným kandidátem a my jsme se už v červnu rozhodli, že jej budeme podporovat. Nic se na tom nemění. I přesto, že kongres proběhne až v březnu,“ uvedl Petr Fousek, předseda Fotbalové asociace ČR pro isport.cz.

Infantino dnes také oznámil, že FIFA rozšíří mistrovství světa klubů od roku 2025 na 32 týmů. Už v roce 2021 ho mělo v Číně hrát 24 týmů, ale kvůli pandemii koronaviru bylo nakonec zrušené a letos v létě se hrálo v sedmi týmech.

Detaily k novému formátu klubového MS i ke skupinovému formátu MS 2026 se budou řešit právě i na březnovém kongresu FIFA.

V plánu je také jednou za dva roky v březnu pořádat FIFA World Series, turnaj pro čtyři reprezentační týmy z různých kontinentů. Hrát by se mělo vždy v sudých letech, tedy před mistrovstvím světa a Evropy.


Zdroj info: Kicker.de


Související články

Video: Dal gól z půlky a nevěděl kde slavit. Ve Skotsku si vzpomněli na Schicka

Jak završit domácí vítězství? V 98. minutě. Od půlící čáry. Slabší nohou. Anglický útočník Hearts Stephen Humphrys si řekl o potlesk.

Zábava

Zemřel František Cipro. Muž, který Slavii vrátil titul

Ve věku 75 let zemřel František Cipro.

Slavia

Kdo vyhraje Ligu mistrů? A odejde Guardiola ze City bez ní?

Už příští týden se opět rozjedou evropské poháry. Liga mistrů jde rovnou na osmifinále, které nabízí i přímé střety gigantů. Ve speciální situaci je Manchester City, který touží královskou soutěž konečně vyhrát, ale má plnou hlavu jiných starostí. Kdo podle vás Ligu mistrů letos vyhraje?

Otázka týdne
Popup se zavře za 8s