Koupit předplatné webu

Míň týmů ve skupině asi nebude. FIFA bude příští mistrovství ještě řešit

16. prosinec 2022
Sdílejte:
Příští mistrovství světa v roce 2026 má začínat ve tříčlenných skupinách. Prezident FIFA ale dnes uvedl, že je o tom třeba diskutovat, protože o drama posledních skupinových zápasů, jaké bylo k vidění v Kataru, by byla škoda přijít. Oznámil také, že prezidenta může dělat déle, než se myslelo a že plánuje MS klubů pro 32 týmů.
Všechno bude větší. Prezident FIFA Gianni Infantino na závěrečné tiskové konferenci v Dauhá.Foto: Profimedia

Příští mistrovství světa v roce 2026 se bude hrát v Severní Americe a nově na něm bude 48 týmů, což je o polovinu víc než doteď. Zatím FIFA počítala s tím, že se bude začínat v 16 tříčlenných skupinách, ze kterých postoupí vždy dva týmy do play-off.

Model, který byl už dříve kritizovaný, se ale ještě může změnit. „Po tomto mistrovství světa a úspěchu skupin čtyř týmů o tom musíme znovu diskutovat. Až do poslední minuty nebylo jisté, kdo postoupí, bylo to neuvěřitelné,“ uvedl dnes prezident FIFA Gianni Infantino na tiskové konferenci v Kataru.

Zatímco ve čtyřčlenných skupinách se hrají poslední dva zápasy proti sobě ve stejný čas, ve tříčlenných by poslední zápas hrály dva týmy, kterým by například mohl vyhovovat stejný výsledek k postupu a mohla by se opakovat fraška z MS 1982. Tehdy Německo porazilo Rakousko 1:0 a obě reprezentace postoupily ze skupiny na úkor Alžírska.

Lákavé pro FIFA jsou i vyšší příjmy, pokud by se hrálo víc zápasů.

„Jsme přesvědčeni, že fotbal se může stát číslem jedna i v Severní Americe,“ dodal Infantino k výhledu na příští mistrovství, které se bude hrát hlavně na stadionech v USA, ale menší část zápasů budou hostit v Mexiku a Kanadě.

Infantino dnes také uvedl, že podle výkladu vedení FIFA dokončuje teprve první prezidentský mandát. To znamená, že teoreticky může FIFA vládnout až do roku 2031 a nikoli do roku 2027, s čímž se dosud počítalo.

Prezidentem FIFA je od roku 2016, kdy nahradil Seppa Blattera, který na post tehdy rezignoval. Infantino se nyní opírá o výklad, že do roku 2019, kdy byl zvolený na kongresu FIFA v Paříži, mu neběžel oficiální mandát. Stanovy FIFA připouští nejvíc tři čtyřletá prezidentská období.

Příští volba prezidenta FIFA bude v březnu 2023 v Kigali ve Rwandě. Infantino nemá protikandidáta a je takřka jisté, že bude znovuzvolen. Každá národní federace má jeden hlas, ten český Infantino dostane.

„Je po uzávěrce přihlášek, Infantino je jediným kandidátem a my jsme se už v červnu rozhodli, že jej budeme podporovat. Nic se na tom nemění. I přesto, že kongres proběhne až v březnu,“ uvedl Petr Fousek, předseda Fotbalové asociace ČR pro isport.cz.

Infantino dnes také oznámil, že FIFA rozšíří mistrovství světa klubů od roku 2025 na 32 týmů. Už v roce 2021 ho mělo v Číně hrát 24 týmů, ale kvůli pandemii koronaviru bylo nakonec zrušené a letos v létě se hrálo v sedmi týmech.

Detaily k novému formátu klubového MS i ke skupinovému formátu MS 2026 se budou řešit právě i na březnovém kongresu FIFA.

V plánu je také jednou za dva roky v březnu pořádat FIFA World Series, turnaj pro čtyři reprezentační týmy z různých kontinentů. Hrát by se mělo vždy v sudých letech, tedy před mistrovstvím světa a Evropy.


Zdroj info: Kicker.de


Související články

Jak tohle může být penalta? Sporná situace z Paříže pod lupou

Hráči Newcastlu, který trápí velká marodka, ze všech zbytků sil bránili jednobrankové vedení na půdě PSG. V úplném závěru ale dostali gól z penalty za ruku, která by se v české lize nebo v Premier League velmi pravděpodobně nepískala. Proč ji nařídil jeden z nejlepších sudích na světě v Lize mistrů?

Pravidla

Proč bude stát Durosinmi balík? Střed(a) Zdeňka Folprechta

Slavia ho měla na dosah za z dnešního pohledu směšnou částku. Proč plzeňského střelce nakonec nepřivedla? A proč ho chtějí dobré zahraniční kluby i přes aktuální zranění? Odpovídá Zdeněk Folprecht ve svém pravidelném sloupku.

Střed(a)

TV práva na ligu chtěly tři firmy. Nadstavba bude i v dalších letech

Zástupci ligových klubů dnes na Ligovém gremiu LFA schválili výsledky tendru na nejdůležitější audiovizuální práva.

Zprávy
Popup se zavře za 8s