Víc týmů, víc peněz. Rozšířením mistrovství si vedení FIFA kupuje vliv

07. prosinec 2022
Sdílejte:
Příští mistrovství světa bude hrát o polovinu týmů víc než doteď. Vygeneruje to víc zápasů, a tedy víc peněž pro pořádající FIFA. I tak se kupuje vliv, říká novinář Luděk Mádl.
Prezident FIFA Gianni Infantino ví, co dělá.Foto: Profimedia

Mistrovství světa 2026 budou společně pořádat USA, Mexiko a Kanada. Půjde o první šampionát, který budou pořádat tři země najednou. Dalším prvenstvím tohoto šampionátu bude 48 účastníků. V Kataru hraje 32 týmů. Tento počet byl stabilní od MS 1998 ve Francii.

Na MS 2026 se 48 reprezentací rozdělí do 16 skupin po třech týmech. Postupovat budou vždy první dva. Dál už se bude hrát vyřazovací fáze na jeden zápas, jako je tomu dosud. Jen se nebude startovat v osmifinále jako teď, ale už o kolo dřív.

Kdo vypadne ve skupině, odehraje na příštím šampionátu o zápas míň než v současném systému, všechny další týmy odehrají stejný počet zápasů jako doteď - minimálně tři a maximálně sedm.

Celkový počet odehraných zápasů se zvýší z 64 na 80, takže si kromě jiného fotbalové mistrovství získá ještě víc prostoru v televizním vysílání a FIFA na tom vydělá víc peněz. O tom, že rozšíření počtu účastníků vedení FIFA využívá jako politický nástroj, který mu zajišťuje hlasy při volbách, hovořil v podcastu ke katarskému šampionátu k novinář Luděk Mádl.

„Je to další příklad, jak FIFA ničí fotbal, rozmělňuje kvalitu. A proč? Když tam bude 48 účastníků, tak bude spokojených daleko víc funkcionářů z Afriky a Asie, kteří pak budou volit pana Infantina. A co je ještě důležitější: nový systém vygeneruje celkově víc zápasů, a ty vygenerují víc peněz a když tyto peníze přistanou na účtech fotbalové asociace třeba v Trinidadu a Tobagu, tak se tam slaví Vánoce,“ říká Mádl.

A když to vezmeme čistě prakticky, přes větší šance pro Česko na kvalifikaci na příští mistrovství? Nevzroste tak moc, jak by poloviční navýšení celkových účastníků mohlo na první pohled ukazovat. Evropa totiž dostane jen tři nová místa. Místo současných 13, tak na MS 2026 bude 16 zemí z federace UEFA (podrobnosti čtěte v tomto textu).

Jako každá změna nese i tato sebou kritiku. Někdo se obává, že bude se 48 týmy na mistrovství výrazně klesat jeho kvalita ve skupinové fázi. Podobně se to řešilo i u rozšíření Eura z 16 na 24 týmů od roku 2016.

Vadí vám mistrovství světa v Kataru?

Možná ještě relevantnější kritika pak dopadla na systém se třemi týmy v základní skupině. Kromě jiného to znamená, že poslední zápas ve skupině proti sobě můžou hrát týmy, které určitým výsledkem budou moci vzájemně vyšachovat třetí tým ze skupiny ze hry.

Hojně se v této souvislosti připomíná vyloženě nechutná remíza Německa s Rakouskem z posledního zápasu ve skupině na MS 1982, která vyšachovala ze hry Alžírsko (pod titulkem Podvodníci vše podrobně popisujeme v tištěném speciálu FC ke Kataru). Rakouský televizní komentátor tehdy dokonce diváky vyzýval, aby vypnuli televizi, že to je fraška. Byla a FIFA kvůli tomu měnila pravidla – od té doby se až dosud poslední zápasy ve skupině hrají ve stejný čas.

Například Marco van Basten kvůli tomu navrhoval, aby se v novém systému MS nehrálo na remízy – pokud by na ně po 90 minutách ve skupinách došlo, ať se kopou třeba penalty. Mluví se i o tom, že by FIFA ještě systém překopala a vrátila se ke čtyřčlenným skupinám, ze kterých by postupovaly i některé týmy ze třetích míst.

Složení 48 týmů na příštím mistrovství světa bude následující:

 • Evropa (UEFA) 16 týmů
 • Afrika (CAF) 9 týmů + třetinová šance v baráži
 • Asie (AFC) 8 týmů + třetinová šance v baráži
 • Střední a Severní Amerika (CONCACAF) 6 týmů + dvakrát třetinová šance v baráži
 • Jižní Amerika (CONMEBOL) 6 týmů + třetinová šance v baráži
 • Oceánie (OFC) 1 tým + třetinová šance v baráži

Ve Střední a Severní Americe jsou už mezi účastnickými týmy započteny i všechny tři pořadatelské země (Kanada, Mexiko a USA). Třetinová šance v baráži upozorňuje na fakt, že se o dvě závěrečná místa bude hrát baráž šesti týmů rozdělená na dvě části, ve které vždy jeden ze tří týmů postoupí.

Už jsme si řekli, že Evropě přibydou tři týmy. U ní je 16 účastníků jediný předem jistý počet. Další kontinenty mají vždy šanci k jistému počtu týmů ještě přidat úspěšný tým z baráže (Střední a Severní Amerika bude mít v baráži jako jediná dva týmy).

Afrika má jistotu, že si na příštím šampionátu polepší minimálně o čtyři týmy, Asie o tři, Jižní Amerika i Severní a Střední Amerika o dva a nově má jednoho jistého účastníka i Oceánie (plus všichni budou mít ještě týmy v baráži).

V Kataru 2022 je složení následující:

 • Evropa má 13 týmů (Anglie, Belgie, Dánsko, Francie, Chorvatsko, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Srbsko, Španělsko, Švýcarsko, Wales).
 • Asie má 5 týmů (Írán, Japonsko, Jižní Korea, Katar, Saudská Arábie).
 • Afrika má 5 týmů (Ghana, Kamerun, Maroko, Senegal, Tunisko).
 • Jižní Amerika má 4 týmy (Argentina, Brazílie, Ekvádor, Uruguay).
 • Střední a Severní Amerika má 4 týmy (Kanada, Kostarika, Mexiko, USA).
 • Oceánie má 1 tým (Austrálie, která hrála asijskou kvalifikaci).

Související články

Sázkařské tipy: Gólové hody v Edenu i Pardubicích. A spanilá jízda dalších favoritů

Favoriti budou v závěru tohoto týdne vítězit od Prahy až po Ružomberok. Nouze by podle našich analýz neměla být ani o větší počet gólů.

Sázkařský koutek

Tykač, Kania a přijdou další. Proč se jim vyplatí fotbalový klub?

Slavia, Liberec, nejnověji Mladá Boleslav a České Budějovice, ale nápadníci jsou i v Hradci Králové či Olomouci. Vysvětlíme vám, proč zájem roste.

Peníze

Počítáme koeficient: Česko jde do nové sezony z desátého místa

Pro české kluby startuje v tomto týdnu pohárová sezona. Představíme si ji z pohledu národních koeficientů. Kam nejvýš může Česko myslet, kdo nás nejvíc ohrožuje a co se stane, když se dostaneme na deváté místo před Turecko?

Popup se zavře za 8s