Zajíc na EURO by Football Club! Nejlepší průvodce turnajem. Objednat zde

Aniš už domů nezavolá. Příběh dělníka, který se z Kataru vrátil v rakvi

05. prosinec 2022
Sdílejte:
Přípravu na letošní mistrovství v Kataru nepodcenili. Budovat začali už před dvanácti lety a nelitují při tom nejen peněz, ale ani životů. Při výstavbě infrastruktury umřelo několik tisíc zahraničních dělníků. Jednomu z nich teď dáme tvář, byli jsme v Nepálu za jeho rodinou.
Khuili Gurungová má jinou zkušenost. Její 21letý syn se z Kataru nevrátil.Foto: Martin Schibbye, Blankspot

Z hlavy jednadvacetiletého Aniše Gurunga zbyla krvavá kaše. Lebka rozdrcena. Aby hlava aspoň nějak držela pohromadě, omotali ji pevně pruhy bílé látky a lepicí páskou. Od smrtelné dopravní nehody už je to skoro týden, jenže v Kataru je kremace nelegální.

Jako by nestačilo, v jakém stavu je Anišovo tělo, byrokracie na letišti v Káthmándú jeho rodinu zdržuje celý den. Jeho otec Džagan Gurung, sestra Amina a rodinný přítel Lačin se snaží získat tělesnou schránku a dostat ji z haly pro zavazadla. Celý den pendlují tam a zpátky, aby získali správná razítka, nejrůznější dokumenty, úmrtní list a kopie jeho pasu.

Je skoro půlnoc, když se jim konečně podaří převézt Anišovo tělo na vozíku pro zavazadla z letiště do zlatého chrámu Pašupatináth. Seženou dřevo, samozřejmě draho, a vzbudí mnicha, který může provést pohřební rituál.

Pak ale narazí na nový problém. Podle tradice má mnich vložit do úst zesnulého trochu jídla, jenže to není možné. Ve tmě zvoní zvony a nářek rodiny se v ozvěně rozlévá mezi kamenné chrámy na břehu řeky. Dělají, co můžou, aby do zbytků Anišova obličeje vpravili aspoň malé sousto.

Související články

„Už nejsme malá země.“ Slovenské sebevědomí zvedl nečekaný hrdina

Slováci už se nepovažují za outsidery. Velkou zásluhu na tom má italský trenér Francesco Calzona. Máme pro vás pohled na novou éru tamější reprezentace přímo ze Slovenska od reportéra Lukáše Vráblíka.

Cesta na Euro

Koller mě dost urážel, vzpomíná na bundesligové souboje Gabriel

Petr Gabriel se pro deník Sport rozpovídal o své kariéře. Překvapivé vzpomínky přitom odvyprávěl na duely proti Janu Kollerovi.

Bundesliga

Anglie, Francie, nebo třeba Španělsko. Pokud Česko postoupí, půjde na favority

Pokud Česko zvládne středeční zápas s Tureckem a postoupí do osmifinále, dostane vítěze skupin B, C, nebo D. Lehcí soupeři to každopádně nejsou.

Euro 2024
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.