Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Jsme lepší než kdy dřív a příště budeme doma. Reportáž z americké hospody

07. prosinec 2022
Sdílejte:
Soccer se vrátí domů a my budeme připravení, hlásí po vyřazení v Kataru Američani před MS 2026. Pozice evropského fotbalu se v USA od MS 1994 výrazně změnila. I díky efektu „globální hospody“, kde někteří fandí i třem reprezentacím. Proč i Íránci poprvé v historii fandili soupeři svého týmu?
Team USA skončil v osmifinále. Za čtyři roky bude hrát MS doma a doufá, že na to v Kataru dobře potrénoval.Foto: Profimedia

Američani do hospody „na jedno“ moc nechodí. Alkohol tu je drahý, pije ho výrazně menší procento populace než v Česku, navíc to číslo stále klesá a víc a víc lidí si pivo dá spíš doma. Takže ano, Američani do hospody relativně nechodí, a zvlášť ne v 10 hodin ráno. Ale v sobotu po snídani praskal náš lokální bar na předměstí Washingtonu ve švech.

Vášeň pro hraní a sledování evropského fotbalu je naopak stále silnější. Tady mu říkejme po jejich, soccer. Dobíhám do lokálu se zpožděním a celý hlučný sál se zrovna hromadně chytá za hlavu. Běží třetí minuta osmifinále mistrovství světa NizozemskoUSA a Christian Pulisic (tady mu skutečně říkají Pulisik, uši mi to může utrhnout) o osm časových pásem východněji právě zahazuje obří šanci dát dějinám tohohle zápasu úplně odlišný směr.

V hospodě to vře jako v úle, většina lidí stojí přímo pod obrazovkami, které se vinou jako prstenec kolem celého sálu, snad s výjimkou zahrádky obehnané teď v prosinci igelitovou plachtou. Někteří fanoušci mají pomalované tváře, docela dost jich má na sobě šátek v amerických barvách svázaný do čelenky. Je těžké se davem vůbec prosmýknout do zadní části zařízení, kde mi kamarádi drží jednu z posledních židlí.

„Blahopřeju! Vy se s outsidery nezahazujete a porážíte jenom velký ryby, co?“ směju se na Keisukeho. „Měli jsme štěstí,“ odpovídá s japonskou skromností a ještě netuší, co za penaltovou tragédii ho čeká v pondělí.

Související články

Nejlepší vyhráli. Španělé berou zlato, protože se nebáli riskovat

Na EURO nepřijeli jako hlavní favorité. Už po úvodních zápasech ale bylo jasné, že přijeli pro zlato. Španělé hráli zábavně, odvážně, sebevědomě. A hlavně nejlíp ze všech. Evropský fotbal má po dvanácti letech šampiony, na kterých se snad všichni shodnou.

Euro 2024

Pyrotechnika pod lupou. Bezpečnost a svoboda můžou jít ruku v ruce

Spor o pyrotechniku na stadionech není jen bojem o bezpečnost, ale také o svobodu a soudržnost v moderní společnosti, píše v detailní analýze Vendula Divišová z katedry politologie na Masarykově univerzitě, která se dlouhodobě zaměřuje také na otázku zajišťování bezpečnosti na fotbalových utkáních.

Fanoušci

Glosa od plotny: EURO je mrtvé, ať žije liga!

Že nás můžou Wallem, Vorlický, Birmančević nebo Panoš bavit víc než největší hvězdy Eura? Kateřina Bužková o tom nepochybuje. Liga za pár dnů startuje, pojďme si ji užít!

Komentář
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.