Život, láska a klubová věrnost při emotivním návratu brazilského klubu Santa Cruz ze čtvrté do první ligy. Přečtěte si jeden z nejlepších textů, který kdy vyšel v tištěném Football Clubu a propracoval se i do naší výroční knížky.
Malou obec za Brnem s malebným názvem Podolí před pár měsíci zaplavila radost z postupu mužů i dorostu do krajské 1.A třídy, na kterou si pořád zvykají. Postup byl o to sladší, že šlo o výsledek dlouhodobé koncepční práce.
Mexická část mistrovství světa v roce 2026 bude jistě nejautentičtější. Zároveň je ale Mexiko země, kde společnost do velké míry ovládají drogové kartely. Má se tam fotbalový fanoušek těšit, nebo si tuhle cestu radši odepřít? Vydali jsme se na průzkum.
Atmosféra na Balkáně je pověstná a při letním výletě do Srbska, Bosny a Chorvatska jsme s kamarády chtěli stihnout co nejvíc zápasů. V Bosně nám bohužel nic nevyšlo, ale i tak to stálo za to. Slavná Crvena Zvezda, prvoligový fotbal na střeše obchodního centra i stadion uprostřed historické pevnosti.
Obrovský stadion s jedinečnou konstrukcí. Domov dvou z nejslavnějších evropských klubů. A také stánek, jenž stárne a tiká mu čas. O tom, v čem má milánské San Siro své kouzlo a proč mu učaroval italský fotbal, píše přímo z místa autor Football Clubu Jan Pikous.
Nemají na kopačky, někdy ani na jídlo. Přesto vyhrávají zápasy, turnaje a nakonec i stipendia. Tak vyrůstají fotbalisti na americko-mexickém pomezí, kde vládne španělština, pašeráci drog i lidí a láska k evropskému fotbalu.
Ještě před pár lety tu bylo metr vysoké houští. Teď si tady skupinka chlapců po tréninku vyměňuje fotbalové kartičky, na hřišti se rozcvičují muži a za míčem pobíhá drobný hnědý pes. Vítejte na Unionu Břevnov.
Bruselský Molenbeek je známý jako evropská bašta islamistů. Ale kdysi byl vyhlášený i pro svou fotbalovou tradici, což poznal také Josef Masopust. Teď se RWD Molenbeek vrací do první belgické ligy. Proto vám přinášíme reportáž z prvního vydání tištěného Football Clubu z roku 2017, která se věnuje právě téhle čtvrti.
Na fotbal se jezdí různě. Tramvají. Autem. Autobusem. Nebo vlakem, jasně. Ale už vás někdy vlak dovezl až na stadion před tribunu? Už to skoro vypadalo, že se vám to nikdy nepovede, ale nakonec jste dostali šanci.
Mladý Rus vede v Plzni tým ukrajinských dětí, kterým tak po útěku před válkou pomáhá s integrací v nové zemi. Podobných nadšenců by Česko potřebovalo víc, aby se z desítek tisíc mladých Ukrajinců nestala ztracená generace.