Pro Katar s jeho zásobami plynu a pevně vládnoucí monarchií nebyly peníze nikdy problém. Podíl v Barclays, Deutsche Bank, Harrods, Siemensu nebo Volkswagenu? Žádný problém. Vlastnictví Paris Saint-Germain? Žádný problém. Mistrovství světa? Žádný problém a dá se na to rovnou astronomických 220 miliard dolarů, což zároveň zrychlí rozvoj Dauhá.
Je toho jen velmi málo, co by si katarské peníze nemohly koupit. Ale sportovní úspěch? Jak může domácí reprezentace uspět?
Pro Katar začne mistrovství světa zostra. V zahajovacím zápase bude tlak enormní, zvedne se opona a celý svět se bude dívat. V sázce bude národní hrdost, na stadionu Al Bayt poblíž města Al Khor bude přítomen i katarský emír Tamím bin Hamad Ál Thání. A Ekvádor navíc představuje zrádného soupeře. Žádné velké jméno, ale těžký úvod rozhodně. Trenér Brazílie Tite označil Ekvádor za černého koně turnaje.
Co si Katar, aktuální asijský šampion, čistě fotbalově připravil?
Komplex Aspire na okraji Dauhá tvoří oázu zeleně a odpočinku. Jsou zde nedotčená fotbalová hřiště – říká se, že tráva je někdy stříhána skutečnými nůžkami – obrovská víceúčelová hala nebo 300 metrů vysoký hotel. Je to jedna z mála zelených skvrn v Kataru, spolu s centrálním parkem Al Bidda v Dauhá, hlavním městě Kataru.
Středobodem komplexu je stadion Al Khalifa s kapacitou 45 000 míst. Anglie a Írán zde zahájí svou cestu mistrovstvím světa. Jde o stánek, který už za sebou má velké akce. Hostil klubové mistrovství světa, mistrovství světa v atletice v roce 2019 nebo Asijské hry v roce 2006.
V Aspiru je vše nejmodernější a září, což částečně odráží katarskou posedlost čistotou. Natrefíte tu na tréninky různých mládežnických týmů. V zimě sem jezdí evropské top kluby, včetně Bayernu Mnichov, který se kvůli tomu doma v Německu často dostává pod palbu kritiky. Narazit tu můžete také na Boru Milutinoviče, velvyslance mistrovství světa v Kataru, který zdejší návštěvníky baví svými znalostmi o fungování světového fotbalu. Dokonce je zve na kávu nebo partii šachů.
My tu ale jsme kvůli katarskému národnímu týmu, pro který je místní akademie domovem. Na nákladech na její vybudování se nešetřilo. Katar to i se sportovním úspěchem na „svém“ šampionátu myslí vážně. Přesný údaj nikdo nezná, Reuters uvádí 1,3 miliardy dolarů. Založil ji šejk Jassim Bin Hamad Al-Thani, fotbalem posedlý bratr katarského vladaře.
„Aspire je klíčem k úspěchu národního týmu,“ vysvětluje Mohamed Gharbawy, katarský fotbalový novinář. „Katarská reprezentace působí od roku 1970, tehdy začínala s arabskými a anglickými trenéry a úplně to nefungovalo,“ bere nás do historie. V roce 1979 prohrál Katar 1:7 se Saúdskou Arábií v Gulf Cupu a rozhodl se vše změnit.
Přivedl brazilského trenéra Evaristo de Macedo. Ten postavil tým od nuly a v roce 1984 se dostali na olympijské hry v Los Angeles a hlavně do čtvrtfinále olympijských her v Barceloně v roce 1992. Na tento úspěch chce Katar od roku 2004, kdy byla akademie Aspire otevřena, navázat. Přivedl nejlepší trenéry, vědce a postavil nejmodernější zařízení s veškerou představitelnou výbavou.
Mnozí z tisíců dělníků, kteří přišli o život nebo utrpěli zranění při budování infrastruktury pro letošní mistrovství světa, pocházejí z Nepálu. Podmínky zahraničních pracovníků jsou v Kataru stále bídné, ale v posledních letech se významně zlepšily. Seznamte se s úředníky a „diplomaty smrti“, kteří pomáhají rodinám nepálských obětí se získáním náhrad a zlepšením podmínek pro námezdní práci v zahraničí.
V roce 2006 dorazil Felix Sanchez z barcelonské La Masie. Španěl se zkušenostmi z jedné z nejposvátnějších fotbalových škol vybudoval nový tým a v roce 2014 vyhrál vůbec první titul pro Katar - Asijský pohár hráčů do 19 let. Samozřejmě to zvládl za pomoci Aspire. Akademie doslova v průmyslovém měřítku hledala talenty po celé Africe.
„V letech 2007 až 2014 bylo skautováno víc než 3,5 milionu dětí v 17 zemích, přičemž každý rok bylo uděleno 18 až 20 stipendií,“ stojí na webu akademie Aspire. Katar své příští reprezentanty hledal třeba v Ghaně, Jižní Africe, Kamerunu, Keni, Maroku, Nigérii nebo v Senegalu. Výběry se konaly i na těch nejodlehlejších místech a zapojily se do nich komerční obři Nike a Bonus Sports Marketing, poradenská firma založená bývalým barcelonským prezidentem Sandro Rosellem. Vybraní talenti se přesunuli do kampusu Aspire v Dauhá.
Podle Gharbawy je spojení Sancheze s katarským fotbalem klíčem k úspěchu národního týmu. „Španělští trenéři, tiki taka, nejlepší kondiční trenéři, odborníci na sportovní medicínu. Vybudoval se celý nový fotbalový systém, šlo se na to s vědeckým přístupem,“ říká katarský novinář.
I když Katar z Afriky dovážel fotbalové talenty, v reprezentaci je většina hráčů, kteří se ve zhruba třímilionovém Kataru narodili. Hráčů z „dovozu“ je ve výběru pro mistrovství světa deset.
Gharbawy vyzdvihuje změnu v přístupu k trenérovi reprezentace. Tím je už od roku 2017 zmíněný Španěl Sanchez. „Je to poprvé, kdy Katar důvěřuje trenérovi tak dlouho. Pamatujte, Sanchez není velké jméno. To se oproti minulosti změnilo," říká.
V roce 2014 byli Akram Afif, Almoez Ali, Tarek Salman, Assim Madibo, Salem Al-Hajri a brankář Youssef Hassan součástí Sanchezova úspěšného reprezentačního týmu do 19 let. O pět let později tato generace vyhrála Asijský pohár ve Spojených arabských emirátech.
„Nikdo to nečekal. Felix Sanchez před turnajem odmítl vzít zkušené hráče jako Sebastiana Soriu a v přípravě prohrál s týmy jako Curaçao," vzpomíná Gharbawy.
Nečekaný triumf potvrdil správnou cestu, na kterou se Katar vydal vybudováním akademie Aspire. Ve finále Katar přehrál Japonsko (3:1), rekordní čtyřnásobné šampiony. Dokázal to smrtícím útokem, výbornou poziční hrou a pevnou obranou. Úspěch násobilo, že na cestě do finále Katar vyřadil těžké váhy asijského fotbalu - Saúdskou Arábii, Jižní Koreu, Irák a hostitelské Spojené arabské emiráty.
Sanchez sází na flexibilní rozestavení 4-3-3, rychlé přechody a presování, což má za následek dynamiku, která soupeře často ohromí. Katar na asijském mistrovství v roce 2019 nastřílel 19 gólů a dostal jediný. To vše v nepřátelském prostředí ve Spojených arabských emirátech, což vycházelo z tehdejší blokády Kataru vedené Saúdskou Arábií.
Mistrovství světa v Kataru budilo kontroverze dlouho před tím, než vůbec začalo. Proč se FIFA rozhodla pro malou zemi na březích Perského zálivu? O čem volba Kataru vypovídá? V prvé řadě o samotné FIFA.
V Al Ain čelili skupině severokorejských roztleskávaček na téměř prázdném stadionu a v Blockade Derby fanoušci soupeře vypískali katarskou hymnu. Kontroverze přetrvávaly: v semifinále byl Katar zasypán botami – hluboce urážlivým gestem na Blízkém východě – a dalšími předměty z tribun: I tak roztrhal domácí reprezentaci Spojených arabských emirátů vedenou Albertem Zaccheronim na kusy - 4:0.
Odpověď katarské reprezentace byla skutečně jednoduchá a účinná: tváří v tvář nepřátelství skórovali a skórovali. Asistence Akrima Afifa byly nepostradatelné, Almoez Ali byl na konci těchto přihrávek a vstřelil devět branek.
Teď se ale zdá, že asijský šampionát v roce 2019 byl vrcholem Kataru. Afif s Alim, kteří si tehdy vyhověli i se zavřenýma očima, už nikdy nenašli svou původní formu. V roce 2019 hostoval Katar na jihoamerickém mistrovství a po remíze s Paraguayí a prohrách s Kolumbií (0:1) a Argentinou (2:2), skončil hned ve skupině.
Loni se Katar účastnil i mistrovství Severní a Střední Ameriky. Dokázal tam postoupit třeba přes Honduras a Salvádor, ale v semifinále vypadl s USA (0:1).
Co dělal Katar na amerických šampionátech? Zaplatil si tam cennou přípravu na domácí mistrovství světa. Když máte peníze, tak ani hranice nejsou problém.
Že je úspěch reprezentace na domácím šampionát doslova státním zájmem ukázala i příprava Kataru. Tamní fotbalová asociace rozhodla poslat tým na několik měsíců na tréninkový kemp do Španělska a Rakouska, přičemž na celou tuto dlouhou dobu stáhla hráče ze svých klubů. Během přípravy Katar například prohrál s Kanadou (0:2) nebo remizoval s Chile (2:2). Ale v poslední fázi před šampionátem zapsal čtyři výhry v řadě (nad Albánií, Panamou, Hondurasem a Guatemalou).
Šlo o podobně dlouhé soustředění, jaké v roce 1970 absolvovala Brazílie, která tehdy díky přísnému vědeckému přístupu navrženému technokraty a fitness trenéry dosáhla na titul mistrů světa (a také měla Pelého). Katar podobnou bizarní pouť teď absolvoval s cílem odvést dobrý výkon ve skupinové fázi.
„Bylo to riskantní. Proč bránit reprezentantům hrát klubový fotbal? Místo toho absolvovali pouze přátelská utkání,“ upozorňuje Gharbawy. I proto si není jistý, zda Sanchez dokáže své svěřence dostat znovu do top formy z asijského mistrovství. Když se mu to nepovede, potvrdí se, že ani všechny peníze světa nemohou pokaždé zaručit sportovní úspěch.
Během pár dnů vyjde tištěný Football Club plný mistrovství světa. Nebude jen o fotbalu. Těšit se můžete třeba na reportáž z Nepálu. Ta popisuje život rodin dělníků, kteří přišli při práci v Kataru o život. Vysvětlíme vám ale například i to, díky čemu se Československo dostalo dvakrát do finále mistrovství světa. Na 170 stranách najdete plno skvělého čtení. Objednávejte předplatné od čtvrtého čísla roku 2022. Nebo si nás klidně vyzkoušejte už na čísle předešlém, kde jsme měli rozhovory s Jürgenem Kloppem nebo Jindřichem Trpišovským.
Reprezentaci čeká v pondělí druhý zápas z osmi v kvalifikaci o Euro 2024. V Kišiněvě budou chtít Češi navázat na povedený páteční zápas z Edenu, kde porazili Poláky 3:1. Projděte si myšlenky reprezentačního trenéra Jaroslava Šilhavého z předzápasové tiskovky.
Nedělní ženské derby v první lize poutá pozornost už před výkopem. Na zápas o průběžné první místo je zatím prodáno přes šest tisíc vstupenek. Do slávistického rekordu chybí pár stovek diváků.
Sváteční zápas navíc okořenil Lionel Messi svým 800. gólem v kariéře.