Fotbalové pohádky Zdeňka Folprechta nově i v audioverzi! 🎧 K poslechu zde

Ostrý start Thomase Müllera. Útočí na střelecký rekord i na FIFA

23. listopad 2022
Sdílejte:
Ofenzivní hráč Německa Thomas Müller zahájí stíhací jízdu za nejlepšími střelci historie světových šampionátů. Ještě předtím začal slovně „pálit“ po FIFA i vlastních fanoušcích.
Už jenom šest! Thomas Müller a radost z gólu.Foto: Vitalii Vitleo / Shutterstock

Stane se Lionel Messi konečně světovým šampionem? Ukáže zhrzený Cristiano Ronaldo Manchesteru United, zač je toho loket? A potvrdí Neymar, nebo Kylian Mbappé formu z PSG ziskem nejcennější trofeje?

Většina článků, které se věnují největším superstar letošního mistrovství světa, skloňuje právě tahle jména. Přitom se do Kataru vypravil i jeden nenápadnější chlapík, který má šanci stát se jednou z největších legend historie munidalů. Je to ofenzivní záložník/útočník (sám sebe nazývá raumdeuterem) německé reprezentace Thomas Müller.

Zapomeňte na desítky a sedmičky, největší hvězda šampionátu by na zádech mohla nosit číslo 13. Ofenzivní úkaz německého nároďáku se sice výše zmíněným fotbalistům na hřišti nevyrovná uměleckým dojmem, produktivitou a efektivitou za nimi ale nezaostává, ba právě naopak.

Klíčový hráč Bayernu Mnichov to dokazuje nejen v Bundeslize, kde si pravidelně připisuje nejvíc asistencí z celé soutěže. Müller umí taky střílet góly. Na světových šampionátech zvlášť.

Ze všech hráčů, kteří se účastní turnaje v Kataru, jich má Müller na mistrovství světa nastříleno suverénně nejvíc – 10. Pokud letos přidá další čtyři zásahy, překoná Sándora Kocsise s Jürgenem Klinsmannem (11), Pelého (12) i Justa Fontaina (13) a na třetí příčce historické tabulky střelců MS vyrovná svého jmenovce Gerda (14).

Na stříbrné pozici je v této statistice Brazilec Ronaldo, který nasázel 15 gólů. A ještě o jeden víc má na kontě Müllerův předchůdce v německé reprezentaci Miroslav Klose, který je se šestnácti brankami nejlepší střelec historie světových šampionátů. Na vrchol tak Müllerovi chybí šest gólů.

Nejlepší střelci historie MS:

  • 16 – Miroslav Klose (Německo)
  • 15 – Ronaldo (Brazílie)
  • 14 – Gerd Müller (Německo)
  • 13 – Just Fontaine (Francie)
  • 12 – Pelé (Brazílie)
  • 11 – Jürgen Klinsmann (Německo) a Sándor Kocsis (Maďarsko)

Zlatý, stříbrný, bronzový i nulový

Světový šampionát v Kataru bude pro Müllera už čtvrtým v pořadí. Hned při svém debutu na mistrovství světa v Jihoafrické republice v roce 2010 získal Zlatou kopačku pro nejlepšího střelce turnaje s pěti góly a s Německem si došel pro bronz. O čtyři roky později byl se stejnou porcí branek druhý za Kolumbijcem Jamesem Rodríguezem a hlavně mistrem světa.

Zapsat se mezi legendy mohl Müller už na posledním mundialu v Rusku v roce 2018, ale příležitostí pohrdl, Německu ani jemu samotnému se turnaj nepovedl a vyšel střelecky naprázdno. Teď může v Arábii složit reparát – v základní skupině ho čekají obrany Japonska, Kostariky a Španělska.

Další kanonýři světových šampionátů, kteří si můžou v Kataru výrazněji statisticky polepšit, jsou pak Luis Suárez, Cristiano Rolando a Lionel Messi (tomu už jsme započítali branku z úvodního zápasu Argentiny proti Saúdské Arábii) se sedmi gólovými trefami. Harry Kane a Neymar jsou za nimi v závěsu se šesti trefami.

Nejlepší střelci posledních deseti šampionátů:

  • 2018 v Rusku: Harry Kane 6 gólů
  • 2014 v Brazílii: James Rodríguez 6 gólů
  • 2010 v JAR: Thomas Müller 5 gólů
  • 2006 v Německu: Miroslav Klose 5 gólů
  • 2002 v Japonsku a Jižní Koreji: Ronaldo 8 gólů
  • 1998 ve Francii: Davor Šuker 6 gólů
  • 1994 v USA: Christo Stoičkov a Oleg Salenko 6 gólů
  • 1990 v Itálii: Salvatore Schillaci 6 gólů
  • 1986 v Mexiku: Gary Lineker 6 gólů
  • 1982 ve Španělsku: Paolo Rossi 6 gólů

Boj o pásku

Už před prvním zápasem Německa na šampionátu, ve kterém dnes změří síly s Japonskem, Müller zaujal obsáhlejším vyjádřením ke kauze, která nyní dopadá na německou a některé další reprezentace. Jde o postoj FIFA ke všemu, co hraje barvami a přes co některé evropské reprezentace chtěli upozornit na svou podporu různorodosti, konkrétně komunitě LGBT+.

„Neklid kolem událostí před mistrovstvím světa v Kataru, zákaz kapitánské pásky „One Love“ a další podivné akce a prohlášení FIFA znepokojují nás hráče i celý tým. Postoj FIFA, stejně jako způsob komunikace o zákazu kapitánské pásky, pro nás není v žádném případě pochopitelný,“ uvedl Müller.

Vyjádřil se i ke kritice, která se na fotbalové svazy i samotné fotbalisty snesla od fanoušků či médií poté, co po hrozbě trestem od FIFA nakonec obrátili a pásky s duhou jejich kapitáni nenavlékli a nenavléknou. „Chápu a přijímám kritiku, ale nesdílím tento názor!“ píše Müller.

„DFB (německý svaz) zaujal stanovisko a jasně vyjádřil svůj postoj proti FIFA. Svaz i my hráči se léta angažujeme. Mnoho reprezentantů má své vlastní nadace nebo s velkým nasazením podporuje různé sociální instituce,“ hájí se.

„Kdo od nás očekává, že se vzdáme svých sportovních snů, pro které jsme celý fotbalový život dřeli, abychom se ještě jasněji politicky vyjádřili, bude zklamán,“ dodal a uzavřel, že doufá, že se fanoušci nakonec za národní tým postaví.

Připomeňme, že reprezentace Anglie, Belgie, Dánska, Německa, Nizozemska, Švýcarska a Walesu měly původně v plánu poslat na hřiště v Kataru své kapitány s páskou iniciativy One Love. Nakonec od toho ale ustoupily po výhružce od FIFA, která neurčitě hrozila sportovními sankcemi, nejčastěji se psalo o žlutých kartách pro kapitány.

„Jako národní federace nemůžeme dostat naše hráče do situace, kdy budou čelit sportovním sankcím. Proto jsme požádali kapitány, aby na zápasech mistrovství světa ve fotbale nenosili pásky,“ uvedli následně zástupci zmíněných fotbalových svazů.

Za svaz i své hráče se postavil trenér německé reprezentace Hansi Flick. Na tiskové konferenci před dnešním zápasem s Japonskem řekl, že jeho tým rozhodnutí FIFA velmi zklamalo. Zároveň se snažil vysvětlit, proč se zástupci svazů rozhodli nejít do otevřeného konfliktu. „Asociace nedostaly od FIFA čas na reakci. Neexistoval způsob, jak vyjednávat,“ uvedl.

Páska byla kromě jiného veřejností chápána jako odpověď na katarské zákony, které trestají homosexualitu. A například bývalý katarský fotbalový reprezentant Chalíd Salmán, který je vyslancem mistrovství světa, označil krátce před startem šampionátu homosexualitu v rozhovoru pro německou stanici ZDF za duševní poruchu.

Na protest proti „otočce“ v postoji německého svazu vypověděla s okamžitou platností sponzorskou smlouvu s DFB společnost Rewe, která provozuje například řetězce Billa a Penny, a která byla sponzorem německého svazu od roku 2008.

„Stojíme za rozmanitostí a fotbal je také rozmanitost. Žijeme tímto postojem a hájíme tento postoj - i proti možnému odporu. Skandální postoj FIFA je pro mě jako generálního ředitele různorodé společnosti a jako fotbalového fanouška absolutně nepřijatelný,“ uvedl Lionel Souque, šéf Rewe.


Zdroj info: FIFA, Kicker

Související články

Prohráli, a přesto si došli pro trofej. Tahle chyba rozhodčího vešla do dějin

Troufneme si tvrdit, že tenhle přes padesát let starý příběh je v době totálního profesionalismu neopakovatelný. Je o jediném vítězi evropského poháru, který na cestě za trofejí prohrál penaltový rozstřel.

Přímák

Pořád nechávejte výhodu! Slavný izraelský rozhodčí i o tom, jak si získat autoritu

Abraham Klein pískal první zápas mezi německým a izraelským klubem po 2. světové válce, i když část jeho rodiny vyvraždili nacisti. Dnes slaví 90. narozeniny. Tenhle velký rozhovor je zároveň exkurzí do zlatých časů mistrovství světa 70. a 80. let i skvělý rádce pro české rozhodčí, kterým do rozhodování hráči stále zhusta nepěkně mluví.

Rozhovor

Video: Pocem, kam jdeš! Španělský zázrak Lamine Yamal školil Brazilce

Je mu šestnáct let, válí za Barcelonu a na chleba si při reprezentačních zápasech maže hráče Brazílie. Seznamte se s kousky Lamine Yamala, největšího fotbalového talentu současnosti.

Zábava
Popup se zavře za 8s