Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Devět let jsme nevyhráli titul, obětovali jsme mu vše. Derby očima trenérů

14. květen 2023
Sdílejte:
Proč Sparta hrála pasivně? A bude na to sázet i dál? Proč Slavia v zápase, kde měla přes 80% držení míče, padla? A jaký byl výkon rozhodčího? Projděte si hodnocení zápasu, který Spartě zřejmě zajistí první titul od roku 2014, od Briana Priskeho a Jindřicha Trpišovského.
Foto: Profimedia / Milan Kammermayer

AC Sparta Praha - SK Slavia Praha 3:2 (1:1)

  • branky: 30. Haraslín, 63. Sörensen, 90.+7 Ladislav Krejčí II z pen. - 35. Schranz, 85. Tecl
  • diváci: 18 113

Brian Priske, trenér Sparty

Získal vám dnešní výsledek titul?

Nikoliv, titul ještě není doma. Máme pět bodů náskok, ale ve hře je stále ještě devět bodů. To, co jste u hráčů, realizačního týmu a fanoušků po konečném hvizdu viděli, byly čisté emoce a radost z výhry. Byl to také důkaz vášně, kterou všichni ke své práci chováme. Zároveň naše radost byla umocněna i tím, že nás Slavia v minulosti několikrát potrestala.

Ceníte si výhry o to víc, jelikož se vám vydařila změna taktiky?

Bezpochyby jsem na hráče pyšný. My jsme opravdu změnili naší filozofii. Smekám klobouk za to, že hráči zvládli za necelý týden všechny taktické změny absorbovat. Především s výkonem v první půli obdržené brance navzdory jsem spokojený. Po změně stran a po druhém gólu jsme v některých chvílích byli až moc pasivní. Jsem za kluky hrozné rád. Celý tým táhl za jeden provaz. Nejen u hráčů na hřišti, ale i u všech ostatních byl vidět obrovský týmový duch. Na příklad Ondra Čelůstka, který byl v nominaci po hrozně dlouhé době, po celý zápas vehementně podporoval všechny svoje spoluhráče. Celý týden jsme měli jeden cíl, za kterým jsme si šli a mám velkou radost, že se nám to podařilo. Chci proto vyzdvihnout všechny hráče a celý realizační tým za práci, kterou jsme během týdne odvedli a která nás dovedla k vítězství.

Měli jste velmi nízké držení míče (17 - 83 % pro Slavii), bylo to součástí vašeho záměru?

Náš záměr byl vcelku jednoduchý, nedat Slavii moc prostoru, zkrátit vzdálenosti mezi hráči, hru trošku zpomalit a nechat iniciativu na soupeři. V minulosti se nám právě určitá otevřenost hry v utkání se Slavií vymstila. V těchto aspektech jsou silní, a proto jsme museli změnit naše nastavení. Máte pravdu, že naše držení míče bylo nízké. Očekával jsem, že bude možná o něco vyšší, naším cílem ale bylo změnit oproti předchozím utkáním ráz hry. Na konci dne šlo o výhru, což se nám povedlo. Když se kouknete na zápasy týmů, se kterými Slavia poztrácela body, tak hráli podobně.

Není pasivní způsob hry, kterým jste se v derby prezentovali, pro vás dlouhodobě neudržitelný?

Myslím, že odpověď znáte. Není. Chceme hrát fotbal a mít kontrolu nad zápasem, jak jste ostatně viděli ve všech ostatních zápasech sezony. Určitě pamatujete utkání, ve kterých jsme měli držení míče přes sedmdesát procent. Někdy ale musíte sami sebe a svou filozofii obětovat. Devět let jsme nevyhráli titul. Titul chceme, a je třeba udělat všechno proto, aby se nám to povedlo. Slavia nás v otevřené hře třikrát porazila, a my tak museli udělat změny. K naší filozofii se samozřejmě vrátíme, teď je ale hlavním cílem získat titul. Bylo to těžké, ale dnes všichni v týmu udělali maximum, běhali, bojovali, rvali se a byli jednoduše úžasní. Myslím si, že i lidé na tribunách pochopili, co bylo motto naší taktiky. Jsem moc rád za to, jakou úroveň disciplíny a odhodlání hráči dnes ukázali.

Jak moc důležitý je pro vás Asger Sørensen?

Jsem moc šťastný, že ho tu máme. Dnes, stejně jako řada dalších, odehrál výborné utkání. Je skvělý v soubojích, po celou sezonu předvádí výborné výkony a je super, že ho máme zpátky, což nám nabízí další možnosti pro skládání základní sestavy. Na příklad Ladislava Krejčího jsme dnes díky tomu mohli posunout do zálohy. Doufám, že někdo z vás pochválí i Patrika Vydru, který dnes předvedl také výborný výkon a ukázal svou kvalitu. Velmi mě těší, že s mladými kluky jako je Vydrys můžeme počítat, což je výborná reklama pro naší akademii a B-tým.

Jste rád, že se z Jana Kuchty stal kmenový hráč Sparty?

Je to jednoduché, jsem moc rád, že se klubu podařilo jednání o přestupu dotáhnout k úspěšnému konci. V průběhu sezony jeho výkony rostly a je pro nás nesmírně důležitý. Dnes odvedl spolu se Šulem (Lukáš Haraslín) a Minčim (Martin Minčev) spoustu důležité defenzivní práce a je to jeden z naších klíčových hráčů. To, že s námi pokračuje, je garance spousty góly.

Dovedete si představit tým bez Ladislava Krejčího?

To je náročná otázka, ale bez debat je Láďa ve spoustě ohledech pro nás naprosto klíčový. Ostatně jsme o tom několikrát v minulosti mluvili. Má výbornou mentalitu, vůdčí schopnosti a je vzorem pro všechny v týmu. Jeho kapitánské vlastnosti jsou opravdu důležité, tmelí celý tým. Nechci si upřímně představovat jaké by to bylo bez něj. Samozřejmě se ve fotbale stává, že klíčoví hráči odcházejí, já ale věřím, že se tu všichni spolu i s Láďou můžeme dál rozvíjet. Každopádně je to skvělý kluk.

Awer Mabil hrál většinu jara špatně. Teď na konci ligy byl u několika rozhodujících momentů, když dal dvě penalty v Liberci a teď se po faulu na něj kopala penalta v poslední minutě zápasu. Jak hodnotíte jeho působené ve Spartě?

Je pravdou, že já i Awer jsme čekali, že bude mít jinou roli. Konkurence je ale ve Spartě velká, a on nakonec přes Kuchtu, Čvančaru a Haraslína, kteří jsou v druhé polovině sezony velmi produktivní, nedostával tolik minut, kolik si představoval. Možná i z tohoto důvodu se mu tolik nedařilo. Na druhou stranu je nutno říci, že chápe, co je náš cíl, přijal svou roli a popasoval se s ní výborně. Otázky na jeho budoucnost jsou zatím předčasné.

Jindřich Trpišovský, trenér Slavie

Jak hodnotíte zápas?

Zápas nabídl pět gólů, což je dobře. Na druhou stranu ale neměl takové tempo, jako ty minulé dva. My jsme chtěli vyhrát, Sparta hrála trochu níž, do bloku, se zabezpečenou obranou. My se od začátku snažili dostat do vedení, najít si prostory, dostat se do zakončení. Bohužel jsme dostali gól z přímáku, pak se nám po krásné akci podařilo srovnat. Ve druhé půli jsme zase měli naši asi nejlepší pasáž a dostali jsme gól z autu. Opět se nám to po hezkém gólu podařilo srovnat, přišel ale další gól ze standardky v nastavení. Pět gólů, nervóznější zápas, velká důležitost. Měli jsme velkou převahu, nedali jsme ale šance a nepovedlo se nám ten zápas zlomit, jít do vedení. Kovář měl dva skvělé zákroky, Mick (van Buren) netrefil bránu z otočky. Bohužel jsme ani jednou v zápase nevedli, abychom se dostali do otevřené obrany. Potřebovali jsme dát gól, to na průběh utkání mělo vliv. Dostali jsme tři góly ze standardek, to je to nejhorší, co se mohlo stát. Je to pro nás hořký průběh, myslím si, že náš výkon nebyl na to, abychom prohráli, rozhoduje se ale ve vápnech. Dali jsme dva krásné góly, další šance jsme ale neproměnili, bohužel jsme zápas prohráli, navíc další kaňkou je, že ta penalta byla v poslední minutě.

Překvapil vás trenér Priske hodně pasivní taktikou?

Čekali jsme, že Sparta hlavně nebude chtít prohrát a pouštět nás do věcí, ve kterých jsme silní. Věděli jsme, že i remíza jim bude stačit. Proto jsme tým poskládali tak, abychom si poradili i ve hře do plné obrany. Spíše nám chyběla větší produktivita ze standardek a rohů, někdy jsme to netrefili, jak jsme chtěli, jindy to přeběhli. Na standardky to tentokrát bylo vlastně 3:0, my jsme si jimi nepomohli. Věděli jsme, že Sparta to bude chtít rozkouskovat, být silná ve vzduchu a při standardkách. Věděli jsme to, bohužel nám tam ale ty míče propadly, jak při tom autu, tak tom nákopu v poslední minutě.

Budete Igohu Ogbuovi vyčítat penaltový zákrok?

Zápas se možná lámal minutu před tím, kdy měl Matěj Jurásek dva míče do kapsy z levé strany. Jeden ze sparťanských hráčů to ale ztečoval Kovářovi do rukavic a vznikla z toho tahle situace. Prohráli jsme už ten souboj před penaltou, o skluzech ve vápně se bavíme pořád, musíte je hrát, jen když jste si na sto procent jistí, že budete mít míč. Samozřejmě to bylo v prostoru a situaci, kdy to nic neřešilo. Mrzí mě to za tým, protože jsme do toho dali všechno, vrátili jsme se z těžké situace, na prohru to ale nebylo, rozhodla naše chyba.

Na Spartu ztrácíte pět bodů, jak to vidíte s bojem o titul?

Čekají nás tři zápasy, musíme udělat devět bodů, to je to jediné, na co se musíme soustředit. Doma hrajeme dobré zápasy s Plzní a se Slováckem, pak v Olomouci. Musíme se z toho oklepat, tým podal dobrý výkon, bohužel jsme prohráli. Jediný lék je vyhrát tři zápasy.

Vyměnil byste tenhle zápas za výhru v poháru?

Takhle nad tím nepřemýšlím, v poháru jsme podali dobrý výkon, ani teď to nebylo špatné, rozhoduje se ale ve vápnech. Aktuálně to za mě nejvíce kazí ta penalta, že k tomu vůbec došlo mě teď mrzí ze všeho nejvíc.

Je vůbec možné zvládnout v sezoně čtyři derby na výbornou?

Určitě to jde, chcete to. Jedna věc je výkon, druhá výsledek. Ve třech derby jsme byli výsledkově úspěšní. V tom jednom jsme si dali vlastní gól, klíčem je asi spíše to nastavení, kde jsme chybovali. Když vezmu jen těch devadesát minut, tak naše výkony byly velice dobré, byli jsme hodně produktivní, dali jsme čtyři, tři, dva a dva góly, laciné jsme ale inkasovali. Obecně jsem spokojený s výkonem a projevem týmu ve všech těch zápasech, bohužel v tom nejdůležitějším zápase přišla prohra z takovéto situace. Výkonnostně se to určitě dalo a podařilo zvládnout, v nastaveném čase to ale šlo proti nám.

Budete i tentokrát chválit výkon rozhodčího Dalibora Černého?

Je to pro něj těžké, třikrát za sebou pískat derby je unikum, zvládl to dobře. Teď to bylo trochu úzkostlivější, oboustranně se toho pískalo víc, bylo to kouskovanější, to ale není kritika. Vždycky se nějaké chyby najdou, můžeme se také bavit, jestli na Vencu Jurečku nebyl také faul v první půli ve vápně, je to o úhlu pohledu, rozhodčí ale rozhodně nebyl slabým článkem. Líbí se mi jeho projev, není jednoduché takový zápas ustát, bylo tam extrémní množství soubojů. Příčiny naší prohry jsou určitě jinde.

Jak se vůbec dá překousnout, když se takhle důležitý zápas rozhodne takovým momentem, jako penalta v poslední minutě?

Bezprostředně je to velké zklamání, nepříjemné. Minule jsme si dali vlastní gól, inkasovat ale z penalty poté, co jsme se dvakrát vrátili do zápasu a chtěli urvat vítězství, a vracet se s prohrou… Nechci říkat, že to je kruté, soupeř si to zasloužil, je to ale strašné zklamání. Myslím si, že to byl boj, dali jsme do toho všechno, ten prohraný souboj před penaltou a následný zákrok, to prostě byl strašně smutný moment. Fakt jsme věřili, že dáme gól, cítili jsme, že Sparta to chce dohrát na 2:2 a máme šanci. Po centrech ze strany v závěru jsme ale neměli ty druhé balony, které vypadly před velké vápno. Zklamání je to tentokrát deset z deseti.

Napadá vás zpětně, v kolika jarních utkáních jste byli lepší, soupeř ale hrál účinně, a vy jste pak takhle ztratili body?

Každý tým má přednosti a slabší stránky. My víme, že soubojová stránka není naše přednost. Souhlasím, že všechny ztráty byly v zápasech, kdy to byl hrubý boj, i Sparta měla teď soubojovější mužstvo, než v předchozích zápasech. I proto byl v sestavě Lukáš Provod, aby nám s tím pomohl. Je to věc, o které víme, že ji potřebujeme zlepšit. Gólů jsme dali dost, v nastaveních jsme ale dostali hodně zbytečných gólů, všechno to jsou situace po nákopech, víme to.


Zdroj citací: přepisy pozápasových tiskových konferencí na webech Sparty a Slavie


Související články

Počítáme koeficient: Česko je desáté! Příští liga se bude hrát o poklad

Česko se posunulo na klíčové desáté místo v tabulce národních koeficientů UEFA a už je jisté, že tam do konce sezony zůstane. Český šampion z příští sezony si tak zahraje Ligu mistrů.

Koeficienty

Nezmarův dluh. Kania sní o tom, že ho v Liberci splatí

V roce 2002 nebyl Jan Nezmar daleko od toho, aby dostal liberecký Slovan do Ligy mistrů ještě jako hráč. Sám si to i později vyčítal. Ondřej Kania teď doufá, že i tohle požene nového generálního ředitele klubu k úspěchům.

Přímák

Případ Brno. Zpožděná změna majitele v otázkách a odpovědích

Zbrojovka chtěla letos zpátky do první ligy, místo toho má z průběžného 10. místa blíž k sestupu do třetí. Fanoušci klubu propadají skepsi a někteří z nich se upínají k výměně majitele, která měla být už hotová, ale není. V jakém je teď transakce mezi Václavem Bartoňkem a Pavlem Svoreněm stavu? Odpovídá náš průvodce.

Druhá liga
Popup se zavře za 8s