Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Velký čínský obrat. Derby vyhrává favorit, ukazuje poslední desetiletka

14. duben 2023
Sdílejte:
Výsledky za posledních deset let ukazují, že je hláška „v derby favorit nevyhrává“ mimo. A ukazují také to, jak Slavii pomohla stabilita pod vlastnictvím Číny a jak se Sparta v posledních letech hledala. Potvrdí teď ve velkém zápase, že se našla?
Bylo derby, byl lásky čas.Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Jedno z nejotřepanějších fotbalových klišé říká, že v derby favorit nevyhrává. Kdyby to platilo teď v sobotu, tak nevyhraje Sparta. Do domácího souboje se Slavií jde totiž z prvního místa, na kterém má dvoubodový náskok na sešívané, a hlavně s nejlepší formou v Česku. Z posledních 13 ligových zápasů má 12 výher a jednu remízu, posledních devět vyhrála.

Slavia jde naopak do souboje jako tým dvou tváří. Doma je dál stoprocentní, venku ale už čtyřikrát v řadě nevyhrála, a to hrála v Teplicích, Budějovicích, Liberci a naposledy v Mladé Boleslavi. Navíc hlásí výraznou marodku, když podle zpráv ze slávistického tábora měla v týdnu většina kádru lehnout s chřipkou a mezi marody je třeba i slávistická kometa Christos Zafeiris.

Sparta je mírným favoritem i podle bookmakerů sázkových kanceláří. V průměru kurzy Betana, Fortuny, Sazky a Tipsportu vychází 2,24 na Spartu, 3,19 na Slavii a 3,55 na remízu.

Slavia se může utěšovat tím, že v podobné situaci se do velkého derby šlo už na podzim, kdy z toho byla jednoznačná výhra sešívaných 4:0. Slavia tehdy měla krátce za sebou dvě prohry s Kluží a jednu v Olomouci a stejně jako teď rozhodně nepřipomínala ten ligový válec, jakým byla po většinu působení Jindřicha Trpišovského v Edenu. Naopak Sparta v říjnu do Edenu jela se sérií 12 zápasů bez prohry, i když samozřejmě ještě měla daleko do současné pohody, protože ve zmíněné sérii bylo i pět ligových remíz v řadě (třeba se Zlínem nebo v Teplicích).

Když se vrátíme k hlášce, že derby favorit nevyhrává a podíváme se na poslední desetiletku, tak se dá říci, že jde nejen o klišé otřepané, ale i prázdné, což dává Spartě před sobotním duelem o první místo naději navíc. Poslední desetiletí vzájemného soupeření jde rozdělit na dvě části. V tom prvním byla Slavia pod majitelem Alešem Řebíčkem v krizi a Sparta naopak pod vedením Vítězslava Lavičky zapsala v sezoně 2013/14 svůj poslední titul.

Jak dopadne sobotní derby na Letné?

Když se koukneme jen na tento ročník, tak favorit jednoznačně dominoval. Sparta vyhrála 2:0 v Edenu a 3:0 na Letné. Šlo o sezonu, ve které od sebe byla pražská S v samostatné české lize nejvíce výkonnostně vzdálena. Zatímco Sparta byla šampionem, Slavia hrála do posledního kola o záchranu a od sestupu ji dělil jen bod.

Jak špatně na tom Slavia tehdy byla, dokazuje i fakt, že ji v této sezoně vedli z postu hlavního trenéra postupně tři muži – Michal Petrouš, Miroslav Koubek a závěr sezony horko těžko zachraňoval Alex Pastoor. Naopak Sparta byla uprostřed tříletého Lavičkova panování, což je v poslední době na Letné nevídané období stability.

Kontroverzní vlastnící ohrožují fotbal. Trojského koně máme i v Česku

Jsou jako trojští koně, kluby si nekupují z lásky k fotbalu. Chtějí si přes ně zlepšit obraz, vyprat peníze nebo je mají jen jako hračku. Dost jich je v Anglii, jednoho máme i v Praze. Nemusíme to akceptovat.

Přečíst

Za dobu Řebíčkova vlastnictví (srpen 2011 až září 2015) Slavia na Spartu nestíhala a v ligových derby byla bilance jednoznačná – 7 výher pro letenské a jediná remíza. S příchodem čínských zájmů do Česka a postupným úplným ovládnutím vršovického klubu se Slavie pod úspěšným vedením přítele Číny Jaroslava Tvrdíka postupně stává hlavní silou v českém fotbale a situace se obrací i v derby.

Sezona 2015/16 je přechodová. Slavia na podzim v Edenu gólem Jaromíra Zmrhala poráží Spartu 1:0. Na jaře na Letné naopak domácí vítězí 3:1. Na lavičkách proti sobě tehdy stáli Zdeněk Ščasný (Sparta) a Dušan Uhrin mladší (Slavia). V lize skončila Sparta druhá za Plzní a Slavia se třetím místem vrátila mezi českou špičku.

Následovala první mistrovská sezona Slavie od ročníku 2008/09. Jaroslav Šilhavý k ní sešívané dovedl i s pomocí čtyř bodů z derby. Milan Škoda na jaře v Edenu zachraňoval bod z penalty v závěrečném nastavení. To samé se mu povedlo i o rok později na Letné, když dokonal nečekané zmrtvýchvstání Slavie. Ta i po dvou sparťanských gólech Nica Stanciua prohrávala po poločase 3:0, ale nakonec ještě v prvním derby pod Jindřichem Trpišovským zvládla zachránit remízu 3:3.

Nebýt těchto dvou remíz vybojovaných v poslední minutě, nepyšnila by se Slavia do podzimu 2021 nevídanou sérií 14 derby bez prohry (12 v lize + 2 v poháru). Až předloni Sparta tuto sešívanou dominanci utnula, když v minulé sezoně naopak vyhrála tři derby ze čtyř – v lize vyhrála dvakrát Sparta, jednou Slavia a letenští ještě přidali úspěch v poháru.

Naše číslo 24

Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme více jak 160 stran unikátního fotbalového čtení.

   To chci!

   I tak si ale Slavia dál drží sérii šesti umístění v lize nad Spartou. Konkrétně z toho od sezony 2016/17 byly čtyři mistrovské tituly a dvě stříbra. Sparta za tu dobu byla čtyřikrát třetí, jednou druhá a jednou pátá. I proto by Slavia byla před sobotním derby přirozenějším favoritem, kdyby nebyl tak velký rozdíl v aktuální formě.

   O tom, že se Sparta v posledních letech hledala, vypovídá i počet trenérů, kteří stáli na její lavičce proti Trpišovskému. Konkrétně jde o šest jmen – Pavel Hapal, Zdeněk Ščasný, Václav Kotal, Václav Jílek, Pavel Vrba a dvakrát jako dočasné řešení na konci sezony i trenér béčka Michal Horňák.

   S Brianem Priskem se proti Trpišovskému staví další vyzyvatel a zatím je bilance 1:0 pro slávistického kouče, který dnes v Edenu podepíše smlouvu na další tři roky, tedy do konce sezony 2025/26.

   Speciální pozornost bude opět upřena na Jana Kuchtu, který se v dresu Slavie v ligovém derby neprosadil, ale dva góly dal Spartě v poháru. Jediným mužem, který dal za poslední desetiletku gól v derby za obě S je Josef Hušbauer. Na podzim 2017 se mu to povedlo v Edenu při domácí výhře 2:0 nad Stramaccioniho Spartou, na jaře 2014 naopak pomohl Spartě k titulu i gólem v derby na Letné, které Sparta vyhrála 3:0.

   Slávisté si budou přát, aby ho Kuchta nenapodobil a aby si Trpišovský vylepšil svou kladnou bilanci v derby, která v lize dělá 6 výher, 5 remíz a 2 prohry. Letenští si naopak budou přát návrat starých časů, kdy přirozeným favoritem, který v derby většinou vyhrává, bývala Sparta.

   Ligová derby v minulých 10 sezonách

   2021/22

   10. kolo: Sparta – Slavia 1:0 (Lukáš Haraslín), Pavel Vrba – Jindřich Trpišovský

   24. kolo: Slavia – Sparta 2:0 (Ondřej Lingr, Ivan Schranz), Jindřich Trpišovský – Pavel Vrba

   35. kolo: Slavia – Sparta 1:2 (Petr Ševčík – Tomáš Čvančara, Adam Hložek), Jindřich Trpišovský – Michal Horňák

   Na konci sezony: 2. Slavia 78, 3. Sparta 73

   2020/21

   10. kolo: Sparta – Slavia 0:3 (2x Abdallah Sima, Ondřej Lingr), Václav Kotal – Jindřich Trpišovský

   26. kolo: Slavia – Sparta 2:0 (Tomáš Holeš, Stanislav Tecl), Jindřich Trpišovský – Pavel Vrba

   Na konci sezony: 1. Slavia 86, 2. Sparta 74

   2019/20

   10. kolo: Sparta – Slavia 0:3 (Tomáš Souček, Michal Sáček vlastní, Lukáš Masopust), Václav Jílek - Jindřich Trpišovský

   24. kolo: Slavia – Sparta 1:1 (Petar Musa – Benjamin Tetteh), Jindřich Trpišovský – Václav Kotal

   35. kolo: Slavia – Sparta 0:0, Jindřich Trpišovský – Václav Kotal

   Na konci sezony: 1. Slavia 85, 3. Sparta 60

   2018/19

   14. kolo: Sparta – Slavia 2:2 (Benjamin Tetteh, Guélor Kanga – Ondřej Kúdela, Tomáš Souček), Zdeněk Ščasný - Jindřich Trpišovský

   28. kolo: Slavia – Sparta 1:1 (Tomáš Souček - Srdjan Plavšič), Jindřich Trpišovský - Zdeněk Ščasný

   35. kolo: Slavia – Sparta 2:1 (Tomáš Souček, Alexandru Baluta - Guélor Kanga), Jindřich Trpišovský – Michal Horňák

   Na konci sezony: 1. Slavia 83, 3. Sparta 66

   2017/18

   7. kolo: Slavia – Sparta 2:0 (Milan Škoda, Josef Hušbauer), Jaroslav Šilhavý - Andrea Stramaccioni

   21. kolo: Sparta – Slavia 3:3 (2x Nicolae Stanciu, Tomáš Souček vlastní – Miroslav Stoch, Simon Deli, Milan Škoda), Pavel Hapal – Jindřich Trpišovský

   Na konci sezony: 2. Slavia 59, 5. Sparta 53

   2016/17

   8. kolo: Sparta – Slavia 0:2 (Muris Mešanovič, Jaromír Zmrhal), Zdeněk Ščasný – Jaroslav Šilhavý

   22. kolo: Slavia – Sparta 1:1 (Milan Škoda – Václav Kadlec), Jaroslav Šilhavý – Petr Rada

   Na konci sezony: 1. Slavia 69, 3. Sparta 57

   2015/16

   8. kolo: Slavia – Sparta 1:0 (Jaromír Zmrhal), Dušan Uhrin ml. – Zdeněk Ščasný

   22. kolo: Sparta – Slavia 3:1 (David Lafata, Costa Nhamoinesu, Ondřej Zahustel – Milan Škoda), Zdeněk Ščasný - Dušan Uhrin ml.

   Na konci sezony: 2. Sparta 64, 5. Slavia 52

   2014/15

   9. kolo: Slavia – Sparta 0:2 (2x David Lafata), Miroslav Beránek – Vítězslav Lavička

   23. kolo: Sparta – Slavia 2:1 (David Lafata, Jakub Brabec – Milan Škoda), Vítězslav Lavička - Miroslav Beránek

   Na konci sezony: 2. Sparta 67, 11. Slavia 34

   2013/14

   10. kolo: Slavia – Sparta 0:2 (Lukáš Vácha, Milan Bortel vlastní), Miroslav Koubek – Vítězslav Lavička

   24. kolo Sparta – Slavia 3:0 (David Lafata, Josef Hušbauer, Bořek Dočkal), Vítězslav Lavička – Alex Pastoor

   Na konci sezony: 1. Sparta 79, 13. Slavia 30

   2012/13

   9. kolo: Slavia – Sparta 1:0 (Martin Latka), Petr Rada – Vítězslav Lavička

   23. kolo: Sparta – Slavia 3:1 (David Hubáček vlastní, Václav Kadlec, Ladislav Krejčí – Jan Vošahlík), Vítězslav Lavička - Petr Rada

   Na konci sezony: 2. Sparta 63, 7. Slavia 42


   Související články

   Video: Fantastické nůžky do Ligy mistrů. Boloňská kometa dobývá Itálii

   Kandidátů na pozice zajišťující Ligu mistrů bylo před startem této sezony Serie A spousta. Málokdo by ale mezi ně zařadil Boloňu. Tým ze severu Itálie si jde ale nekompromisně za svým. Proti AS Řím nasměrovaly Boloňu k výhře parádní nůžky Oussamy El Azzouziho.

   Serie A

   Policejní šikana? K natáčení fanoušků došlo za pozvracený autobus

   Proč si policie v neděli natáčela hradecké fanoušky s občankami u obličeje? Odvolává se na jejich problémové chování, které ale nespecifikuje. Podle hradeckého mluvčího šlo o pozvracený autobus. Policie svůj zákrok hájí tím, že předešla spáchání trestného činu. Žádnou konkrétní situací to ale nedokládá.

   Fanoušci

   Tragédie na pozadí historické éry. Prokletá čtyřka z Plzně

   V roce 2011 pomohli Viktorii Plzeň k historickému postupu do Ligy mistrů. Jenže pak s nimi osud rozehrál krutou hru. Tři členové výtečného obranného kvarteta Plzně už nejsou naživu. Od sebevraždy Františka Rajtorala, který tento svět opustil jako první, teď uplynulo přesně sedm let.

   Viktoria Plzeň
   Popup se zavře za 8s