Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Proč Slavia ruší přípravky? Nechceme dětem ničit sny, říká šéf akademie

11. duben 2023
Sdílejte:
Pražská Slavia postupně zruší tři nejmenší přípravkové kategorie pro šestileté až osmileté kluky. Důvody v rozhovoru vysvětluje Petr Hurych, manažer slávistické mládežnické akademie. Kromě jiného také vypočítává, kolik musí Slavia prodat odchovanců, aby se akademie zaplatila.
Kluci ze slávistické přípravky. Ilustrační snímek.Foto: SK Slavia Praha

Od sezony 2023/2024 přistupujete ke zrušení přípravkových kategorií U6 a U7, tedy pro šestileté a sedmileté děti. Nejmladším týmem pro příští sezonu bude kategorie U8. Od sezony 2024/2025 dojde také k jejímu zrušení a nejmladším týmem pro následující sezony zůstane kategorie U9. Jde o rozhodnutí, které vzbudilo velkou pozornost fotbalové veřejnosti, jak jste k němu došli?

Šlo o dlouhodobou myšlenku, která čekala na toho, kdo najde odvahu k realizaci. Ale ten směr, aby se nejmenší děti nevytrhávaly ze svého přirozeného prostředí a aby se do většího klubu přesouvaly až v určitém věku, je ve světě dobře známý a realizovaný. Nám dává možnost sledovat děti déle a vybírat z většího vzorku.

Proč není dobře, aby Slavia měla vlastní nejmenší přípravky?

Máme spočítáno, že z kluků, které v šesti letech přivedeme z náborů nebo školiček, jen 10 až 15 % vydrží do dorostu. To znamená, že je tam velká fluktuace hráčů a je to pro všechny neefektivní. Přijmeme 12 dětí do týmu U6 a v U10 je tam třeba už deset jiných kluků. To znamená, že energii, finance a čas dáváme do dětí, které tady pak nejsou. Slavia je výběrový klub a postupně si z jiných týmů stahuje jiné a lepší hráče. Ti přicházejí postupně místo hráčů, které už v mládeži máme. To ty děti ničí, když jim po roce nebo dvou vysvětlíme, že u nás nestíhají kvalitě dalších hráčů. Tahle rotace vede často k tomu, že dětem vezme chuť na fotbal a rodiče jsou z toho vyřízení. Je to na ně zbytečný tlak.

Související články

Počítáme koeficient: Česko je desáté! Příští liga se bude hrát o poklad

Česko se posunulo na klíčové desáté místo v tabulce národních koeficientů UEFA a už je jisté, že tam do konce sezony zůstane. Český šampion z příští sezony si tak zahraje Ligu mistrů.

Koeficienty

Nezmarův dluh. Kania sní o tom, že ho v Liberci splatí

V roce 2002 nebyl Jan Nezmar daleko od toho, aby dostal liberecký Slovan do Ligy mistrů ještě jako hráč. Sám si to i později vyčítal. Ondřej Kania teď doufá, že i tohle požene nového generálního ředitele klubu k úspěchům.

Přímák

Případ Brno. Zpožděná změna majitele v otázkách a odpovědích

Zbrojovka chtěla letos zpátky do první ligy, místo toho má z průběžného 10. místa blíž k sestupu do třetí. Fanoušci klubu propadají skepsi a někteří z nich se upínají k výměně majitele, která měla být už hotová, ale není. V jakém je teď transakce mezi Václavem Bartoňkem a Pavlem Svoreněm stavu? Odpovídá náš průvodce.

Druhá liga
Popup se zavře za 8s
Soutěž pro nové předplatitele!

Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.