Koupit předplatné webu

Proč Slavia ruší přípravky? Nechceme dětem ničit sny, říká šéf akademie

11. duben 2023
Sdílejte:
Pražská Slavia postupně zruší tři nejmenší přípravkové kategorie pro šestileté až osmileté kluky. Důvody v rozhovoru vysvětluje Petr Hurych, manažer slávistické mládežnické akademie. Kromě jiného také vypočítává, kolik musí Slavia prodat odchovanců, aby se akademie zaplatila.
Kluci ze slávistické přípravky. Ilustrační snímek.Foto: SK Slavia Praha

Od sezony 2023/2024 přistupujete ke zrušení přípravkových kategorií U6 a U7, tedy pro šestileté a sedmileté děti. Nejmladším týmem pro příští sezonu bude kategorie U8. Od sezony 2024/2025 dojde také k jejímu zrušení a nejmladším týmem pro následující sezony zůstane kategorie U9. Jde o rozhodnutí, které vzbudilo velkou pozornost fotbalové veřejnosti, jak jste k němu došli?

Šlo o dlouhodobou myšlenku, která čekala na toho, kdo najde odvahu k realizaci. Ale ten směr, aby se nejmenší děti nevytrhávaly ze svého přirozeného prostředí a aby se do většího klubu přesouvaly až v určitém věku, je ve světě dobře známý a realizovaný. Nám dává možnost sledovat děti déle a vybírat z většího vzorku.

Proč není dobře, aby Slavia měla vlastní nejmenší přípravky?

Máme spočítáno, že z kluků, které v šesti letech přivedeme z náborů nebo školiček, jen 10 až 15 % vydrží do dorostu. To znamená, že je tam velká fluktuace hráčů a je to pro všechny neefektivní. Přijmeme 12 dětí do týmu U6 a v U10 je tam třeba už deset jiných kluků. To znamená, že energii, finance a čas dáváme do dětí, které tady pak nejsou. Slavia je výběrový klub a postupně si z jiných týmů stahuje jiné a lepší hráče. Ti přicházejí postupně místo hráčů, které už v mládeži máme. To ty děti ničí, když jim po roce nebo dvou vysvětlíme, že u nás nestíhají kvalitě dalších hráčů. Tahle rotace vede často k tomu, že dětem vezme chuť na fotbal a rodiče jsou z toho vyřízení. Je to na ně zbytečný tlak.

Související články

Jednu Spartu, prosím. Proč fotbal láká miliardáře, i když prodělají

Pro bohaté Čechy nikdy fotbal nebyl příležitost k byznysu. Že by na něm vydělávali. Sloužil jim ale jako vstupenka: díky němu získávali kontakty, vazby a taky společenské uznání.

Peníze

Fotbaloví důchodci. Pět hvězd, které zastavily čas

Kdo by chtěl do penze? Ten, kdo se na ní dobře připraví a dá tomu čas. Jako tihle borci. A pokud nejste fotbalová hvězda, máme pro vás pár rad, jak si pohlídat klidný důchod.

Spolupráce

Haló, co se děje? Zdeněk Folprecht radí, jak zlepšit VAR

Povedená fanzóna i dlouhé čekání na VAR. Zdeněk Folprecht vyrazil na fotbal do Teplic a radí českému fotbalu, co opsat z Anglie, aby byl o další krůček dál.

Střed(a)
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.