Vzal si balon. Postavil ho na penaltový puntík. Rozběhl se. A… přestřelil. Pak už jen zůstal stát jako solný sloup s rukama v bok a s pohledem zarytým do země. S výrazem absolutního zmaru, zoufalství a prázdnoty. Když se řekne fotbalová osamělost, okamžitě se mi vybaví právě tenhle moment. Rozhodující neproměněná penalta Roberta Baggia ve finále mistrovství světa v USA v roce 1994.
Když jsem byl malý kluk, dost to na mě zapůsobilo. Možná poprvé jsem si uvědomil, že fotbal je spojený i se smutkem a samotou. Italský driblér ještě řadu let říkal, že neexistuje den, kdy na tuhle penaltu nepomyslí a kdy ji v duchu znovu nepromění.
Baggio nakonec zažil alespoň částečný happy end – o čtyři roky později se na dalším světovém šampionátu bez rozmyslu postavil k první možné penaltě, kterou squadra azzura kopala, a suverénně ji proměnil. Příběh, jak ho ani osudová rána nad břevno nepřipravila o odvahu postavit se tváří v tvář brankáři soupeřů, použil v reklamě výrobce whisky Johnnie Walker. Keep walking, musíš jít dál. Jenže penalta v základní skupině není to samé, co ve finále. A ani pěkná sumička za reklamní šot nezahojí hluboké šrámy na duši, když přijdete o životní šanci stát se mistrem světa.
Na vrcholové sportovce se často pohlíží jen jako na stroje na výkon, vítězství a vydělávání velkých peněz. Jenže ty stroje řídí vždycky hlava. A psychika je při téhle práci vystavena extrémnímu tlaku. Na péči o psychické zdraví se ale nejen ve fotbale tak trochu zapomíná. I proto jsme se rozhodli ukázat odvrácenou tvář sportu, který milujeme – tu, kdy se jeho (hlavní i vedlejší) aktéři cítí osamělí.
Nečekejte ale v tomhle čísle Football Clubu jen vážné čtení. Druhý velký tematický blok jsme věnovali průsečíku fotbalu a umění. Píšeme v něm o muzice, divadle, filmech, obrazech a fotografiích. O fotbalistech v neobvyklých uměleckých rolích i umělcích, které to zase táhne na fotbalové hřiště.
A mimo tematické sekce rozhodně nevynechejte ani exkluzivní rozhovor s kapitánem české fotbalové reprezentace Tomášem Součkem.
Přeji vám příjemné čtení.
Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme přes 160 stran unikátního čtení.
Mířil vysoko
Do důchodu se nechystám
Zaměstnání: fotbalové manželství
Tajemná smrt východoněmeckého Beckenbauera
Locos a jejich motivy
Vyhoďte toho komouše
Kiko. Hrdina (jednoho) dne
Kapitoly z taktické osamělosti
Pořád chci víc
Jak jsme dokráčeli na „championát světa“
Zpřelámat hnáty
Krásná závorka
Čech, Maradona a jiné fotbalové rapsodie
Magická vůně připálené klobásy
Když hraje Ypsilonka fotbal
Mistři z Chebu
Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme přes 160 stran unikátního čtení.
Jeden z nejkrásnějších gólů historie mistrovství světa dnes slaví 27 let. Pusťte si video nezapomenutelného mementu, kdy nizozemský kanonýr Dennis Bergkamp potupil obranu Argentiny.
Předvede brankář superman další skvělou show? Uvidíme na hřišti Alishu Lehmannovou? A zvládnou anglické lvice první krok za obhajobou Eura? V další porci víkendových analýz v našem sázkařském koutku jsme se zaměřili na Mistrovství světa klubů v USA a Euro žen ve Švýcarsku.
Krajní beci pro Slavii, defenzivní záložník pro Spartu? S analytiky Vojtěchem Mrklasem a Tomášem Daníčkem dopodrobna rozebíráme, kde nejvíc tlačí bota kádry ligových týmů a které konkrétní posily by se jim teď hodily.