Vzal si balon. Postavil ho na penaltový puntík. Rozběhl se. A… přestřelil. Pak už jen zůstal stát jako solný sloup s rukama v bok a s pohledem zarytým do země. S výrazem absolutního zmaru, zoufalství a prázdnoty. Když se řekne fotbalová osamělost, okamžitě se mi vybaví právě tenhle moment. Rozhodující neproměněná penalta Roberta Baggia ve finále mistrovství světa v USA v roce 1994.
Když jsem byl malý kluk, dost to na mě zapůsobilo. Možná poprvé jsem si uvědomil, že fotbal je spojený i se smutkem a samotou. Italský driblér ještě řadu let říkal, že neexistuje den, kdy na tuhle penaltu nepomyslí a kdy ji v duchu znovu nepromění.
Baggio nakonec zažil alespoň částečný happy end – o čtyři roky později se na dalším světovém šampionátu bez rozmyslu postavil k první možné penaltě, kterou squadra azzura kopala, a suverénně ji proměnil. Příběh, jak ho ani osudová rána nad břevno nepřipravila o odvahu postavit se tváří v tvář brankáři soupeřů, použil v reklamě výrobce whisky Johnnie Walker. Keep walking, musíš jít dál. Jenže penalta v základní skupině není to samé, co ve finále. A ani pěkná sumička za reklamní šot nezahojí hluboké šrámy na duši, když přijdete o životní šanci stát se mistrem světa.
Na vrcholové sportovce se často pohlíží jen jako na stroje na výkon, vítězství a vydělávání velkých peněz. Jenže ty stroje řídí vždycky hlava. A psychika je při téhle práci vystavena extrémnímu tlaku. Na péči o psychické zdraví se ale nejen ve fotbale tak trochu zapomíná. I proto jsme se rozhodli ukázat odvrácenou tvář sportu, který milujeme – tu, kdy se jeho (hlavní i vedlejší) aktéři cítí osamělí.
Nečekejte ale v tomhle čísle Football Clubu jen vážné čtení. Druhý velký tematický blok jsme věnovali průsečíku fotbalu a umění. Píšeme v něm o muzice, divadle, filmech, obrazech a fotografiích. O fotbalistech v neobvyklých uměleckých rolích i umělcích, které to zase táhne na fotbalové hřiště.
A mimo tematické sekce rozhodně nevynechejte ani exkluzivní rozhovor s kapitánem české fotbalové reprezentace Tomášem Součkem.
Přeji vám příjemné čtení.
Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme přes 160 stran unikátního čtení.
Mířil vysoko
Do důchodu se nechystám
Zaměstnání: fotbalové manželství
Tajemná smrt východoněmeckého Beckenbauera
Locos a jejich motivy
Vyhoďte toho komouše
Kiko. Hrdina (jednoho) dne
Kapitoly z taktické osamělosti
Pořád chci víc
Jak jsme dokráčeli na „championát světa“
Zpřelámat hnáty
Krásná závorka
Čech, Maradona a jiné fotbalové rapsodie
Magická vůně připálené klobásy
Když hraje Ypsilonka fotbal
Mistři z Chebu
Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme přes 160 stran unikátního čtení.
České reprezentantky Franny Černá a Antonie Stárová mluví v pokračování Football Club podcastu o boji o titul, konfrontacích se zahraničními týmy a o tom, jak se ženský fotbal v Česku za poslední dva roky posunul.
I o víkendu se bude podle nás v ligových soutěžích dařit týmům, které předvedly dobré výkony v evropských pohárech. Přečtěte si analýzy zápasů z české, německé a anglické ligy.
Do Hradce Králové se vrátil dřív, než čekal – po dvou letech v Plzni a Ruchu Chorzów. Přesto se za tím Adam Vlkanova ohlíží s úsměvem. „Zahrál jsem si za reprezentaci, v Lize mistrů, splnil jsem si sny,“ bilancuje ofenzivní šikula. Jedním dechem dodává, že evropské poháry si chce zahrát i v černobílém dresu.