Zlí jazykové tvrdí, že Francie za pravidelnou účast ve finále mistrovství světa a Evropy vděčí koloniální minulosti. Země opravdu těží i z rozmanitosti svého obyvatelstva, ale především má mimořádně účinný systém výchovy mladých hráčů. Představí vám ho přímo francouzští experti.
Bruselský Molenbeek je známý jako evropská bašta islamistů. Ale kdysi byl vyhlášený i pro svou fotbalovou tradici, což poznal také Josef Masopust. Teď se RWD Molenbeek vrací do první belgické ligy. Proto vám přinášíme reportáž z prvního vydání tištěného Football Clubu z roku 2017, která se věnuje právě téhle čtvrti.
Tradiční belgický klub Union Saint-Gilloise povstal z popela díky nečekaným úspěchům kosmopolitní party neznámých hráčů a penězům britských majitelů. Dnes vstupuje do osmifinále Evropské ligy proti Unionu Berlín. Při té příležitosti odemykáme celý text z loňského druhého čísla tištěného Football Clubu.
Gay hráči zcela jistě běhají po trávnících na celém světě, tak proč i v 21. století stále raději skrývají svoji sexuální orientaci? V reakci na coming out Jakuba Jankta zveřejňujeme text z 12. čísla tištěného Football Clubu (první vydání roku 2020), který se snaží vcítit do duše gay fotbalistů na hřišti i mimo něj.
Kamerunskému prezidentovi, který zemi vládne čtyřicet roků, táhne na devadesátku. Nahradí ho někdejší hvězdný útočník Samuel Eto’o? Politická obratnost, s níž si vybojoval místo šéfa Kamerunského fotbalového svazu, a razance, s jakou se ho ujal, otevírají prostor spekulacím.
Fotbal a rozpad Jugoslávie má víc průsečíků, než by se mohlo zdát. Poslední kapitán týmu této země přemýšlí, proč se z jeho známých stali váleční zločinci. Rozhovor, který původně vyšel v tištěném Football Clubu číslo 2/2018, odemykáme v celém znění k Vánocům jako pořádnou porci čtení na svátky.
O Vánocích roku 1914 zavládlo na několika místech západní fronty první světové války příměří. Legenda praví, že na bojištích mezi zákopy sehráli britští a němečtí nepřátelé improvizované fotbalové zápasy. Bylo to tak? Football Club se vydal na místo činu.
Stéphanie Frappartová je nejlepší ženská rozhodčí. Důkazem uznání je i to, že dnes jako první žena v historii bude řídit zápas na mistrovství světa. Konkrétně to bude utkání mezi Německem a Kostarikou o postup. Při té příležitosti odemykáme Frappartové profil z letošního druhého čísla tištěného Football Clubu.
Novinář Jérôme Lefilliâtre, autor knihy o Danielu Křetínském, přináší v rozhovoru pro Football Club francouzský pohled na čtvrtého nejbohatšího Čecha a jeho byznysové a fotbalové aktivity po celém kontinentu.
Stéphanie Frappartová je nejlepší ženská rozhodčí na světě. Nenápadná Francouzka svými výkony přesvědčila většinu skeptiků, až se stala přirozenou součástí nemilosrdného mužského fotbalového prostředí. Důkazem uznání je i to, že už nedostává kytice před výkopem.