E-shop Football Club: Předplatné webu, knihy a mnohem více!

Konec bílých čarodějů? Africký pohár není jen obrovský trh pod širým nebem

25. leden 2024
Sdílejte:
Srdce afrických fanoušků opět bije v rytmu kontinentálního šampionátu. Na turnaji v Pobřeží slonoviny brzy začne vyřazovací část. Díky profesionálnější organizaci, přítomnosti velkých hvězd a stále vyšší úrovni hry se turnaj stává celosvětovou událostí. Už to není jen barevný karneval.
Hodně barev, ale i hodně hvězd. To je AFCON. Titul afrických šampionů obhajuje Senegal, který je spolu s Marokem největším favoritem.Foto: Profimedia

„Přepsali dějiny kontinentu!“

„Senzační vítězství!“

10. listopadu 2022 se Maroko zapsalo do historie. Vítězstvím nad Portugalskem 1:0 se stalo první africkou zemí, která dosáhla na semifinále mistrovství světa. Postup přivítala s nadšením řada předních světových fotbalových osobností. „Ať žije Afrika!“ zvolal Didier Drogba na Twitteru.

O čtrnáct měsíců později Afrika dál žije svůj fotbalový sen. Po úspěšné jízdě Lvů z Atlasu, či po neméně slavných vítězstvích Tuniska a Kamerunu nad Francií a Brazílií v Kataru, bije tentokrát její srdce v rytmu nejprestižnější a nejsledovanější sportovní soutěže pořádané na kontinentu.

Tento ročník se měl původně jako třetí od roku 2019 konat v létě na severní polokouli, aby se omezily kolize termínů se soutěžemi evropských klubů. Kvůli obavám ze špatného počasí v období dešťů v tropickém podnebném pásu jej však africká asociace CAF v červenci 2022 přeložila na období sucha (tedy na zimu v Evropě), přičemž původní název Africký pohár národů 2023 zůstal zachován pro sponzorské účely.

Související články

Češky proti mistryním světa. Už ví, s kým se poperou o Euro 2025

Češky už znají své soupeřky, které jim stojí v cestě na historicky první velký turnaj.

Ženský fotbal

Video: Proč nehraješ? Kiks roku z turecké ligy

Dát gól dá obyčejně hodně práce. V tomhle případě ho ale Oguz Aydin z Alanyasporu dostal zadarmo. Hostující obránce si myslel, že brankář dá míč jinam…

Zábava

Přestup ze Slavie? Rád bych si zkusil zahraničí, říká Provod

Na druhou stranu vím, že už mám nějaký věk a ve Slavii jsem spokojený, dodává v rozhovoru s Football Clubem slávista Lukáš Provod.

Slavia
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.