Konec bílých čarodějů? Africký pohár není jen obrovský trh pod širým nebem

25. leden 2024
Sdílejte:
Srdce afrických fanoušků opět bije v rytmu kontinentálního šampionátu. Na turnaji v Pobřeží slonoviny brzy začne vyřazovací část. Díky profesionálnější organizaci, přítomnosti velkých hvězd a stále vyšší úrovni hry se turnaj stává celosvětovou událostí. Už to není jen barevný karneval.
Hodně barev, ale i hodně hvězd. To je AFCON. Titul afrických šampionů obhajuje Senegal, který je spolu s Marokem největším favoritem.Foto: Profimedia

„Přepsali dějiny kontinentu!“

„Senzační vítězství!“

10. listopadu 2022 se Maroko zapsalo do historie. Vítězstvím nad Portugalskem 1:0 se stalo první africkou zemí, která dosáhla na semifinále mistrovství světa. Postup přivítala s nadšením řada předních světových fotbalových osobností. „Ať žije Afrika!“ zvolal Didier Drogba na Twitteru.

O čtrnáct měsíců později Afrika dál žije svůj fotbalový sen. Po úspěšné jízdě Lvů z Atlasu, či po neméně slavných vítězstvích Tuniska a Kamerunu nad Francií a Brazílií v Kataru, bije tentokrát její srdce v rytmu nejprestižnější a nejsledovanější sportovní soutěže pořádané na kontinentu.

Tento ročník se měl původně jako třetí od roku 2019 konat v létě na severní polokouli, aby se omezily kolize termínů se soutěžemi evropských klubů. Kvůli obavám ze špatného počasí v období dešťů v tropickém podnebném pásu jej však africká asociace CAF v červenci 2022 přeložila na období sucha (tedy na zimu v Evropě), přičemž původní název Africký pohár národů 2023 zůstal zachován pro sponzorské účely.

Související články

Kritizuje europoslance Turka, pole by předělil podle dánského vzoru. „Jiný“ fotbalista Adam Gabriel

Adam Gabriel je originál. Není moc fotbalistů, kteří se zajímají o životní prostředí a nebojí se o tom mluvit. Stejně jako třeba o svých názorech na politického skokana poslední doby.

Zelená je tráva

Video: Vítězný gól Němců rozzlobil Maďary. Ptáme se: měl rozhodčí pískat faul?

Německo – Maďarsko 2:0. První gól dali Němci po situaci, proti které Maďaři protestovali u rozhodčího Makkelieho. Ten si však stál za svým a nerozporoval ho ani VAR, který vše zkoumal. Prohlédněte si Musialův gól a dejte vědět, jak vidíte spornou situaci.

Euro 2024

Glosář Luďka Mádla: Kéž by to byl jen špatný sen…

Tohle nebyla smolná prohra, ale krutá srážka s realitou, hodnotí úvodní vystoupení Česka na mistrovství Evropy reportér Luděk Mádl.

Glosář
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.