Zajíc na EURO by Football Club! Nejlepší průvodce turnajem. Objednat zde

Je Slavia favorit? Překvapí Priske? Rozhodující derby očima expertů

12. květen 2023
Sdílejte:
Derby o titul je tu. Vyhraje v sobotu Sparta, nebo Slavia? A jaké šachy předvedou trenéři? Odpovídají bývalí ligoví fotbalisté, datoví nadšenci a fotbaloví novináři.
Václav Jurečka, král střelců české ligy za sezony 2022/23 a 2023/24.Foto: Profimedia / Milan Kammermayer

V sobotu od 18 hodin čeká českou ligu další svátek. Velké derby, které bude výrazně promlouvat do boje o titul. Zatím trumfy drží Sparta, která vede čtyři kola před koncem ligu o dva body před sešívanými a má také výhodu týmu s lepším postavením po základní části: kdyby na konci nadstavby měla obě pražská S stejně bodů, titul bere Sparta.

Slavia zase může jít do posledního derby aktuální sezony sebevědomější z titulu posledních vzájemných duelů. Velké derby má v aktuální sezoně bilanci 2-1-0 pro Slavii, kterou sešívaní naposled korunovali výhrou v poháru na Letné.

Expertů se ptáme:

Sparta, nebo Slavia? Komu v sobotu věříte? Souhlasíte s tím, že do něj po předchozích derby jde jako výrazný favorit Slavia? Berete aktuální měření Sparty a Slavie i jako velký test kvality obou trenérů, ve kterém má zatím navrch Jindřich Trpišovský? A čekáte od Briana Priskeho a Sparty po remíze zachráněné až v úplném závěru posledního ligového derby a prohře ve finále poháru nějakou zásadní změnu taktiky?

Zdeněk Folprecht

bývalý ligový hráč, expert O2 TV

Poslední derby sezony bude to nejdůležitější. Jde o zápas, který (nejspíš) rozhodne o tom, kdo získá titul. Jak bude tento souboj pražských S vypadat? Myslím, že Slavia v něm nebude oproti předchozím dvěma derby se Spartou nic měnit. Nemá proč. To první vyhrála na pomyslné boxerské body i s početným lazaretem a ve druhém pak dominovala herně i výsledkově.

A byla to právě Priskeho Sparta, která donutila Slavii změnit systém z jejího tradičního 4-2-3-1 na „spartanské“ 3-4-3. Známe to všichni: Ctrl C - Ctrl V. Jindřich Trpišovský se nestyděl okopírovat sparťanské rozestavení a slavil úspěch. Oprávněně totiž věřil, že jeho hráči jsou ve hře 1 na 1 silnější. Bravo, překvapil nás všechny.

Její vlastní personální nouze tak ukázala Slavii nový systém. Systém, ve kterém sice úplně nevyniknou přednosti Davida Juráska, možná největší hvězdy naší ligy (poslední zápas hrál na levém stoperu), ale také systém, kterým dokázala minulou neděli rozdrtit silného klokana z Vršovic 6:0. Jednoznačné a s intenzitou sobě vlastní. Slavia nebude nic měnit ani v sobotu. Jak jsem už uvedl - nemá proč.

Co s tím ale může dělat Sparta v čele s Brianem Priskem? Ta to narozdíl od sešívaných musí alespoň trochu překopat. Nevyšlo jí herně poslední derby, ale ani zápasy v Liberci a Olomouci. Jak by řekl klasik: ,,Důležitý jsou body a na ostatní se vys*r.“ Jenže proti rozjeté Slavii by tohle zřejmě nestačilo ani na jeden bod. Na ten, který je v boji o titul pro Spartu naprosto dostačující. Jak ho tedy urvat?

Priske by mohl zkusit to, co předvedl ve druhé půli na Slovácku a přineslo to svoje ovoce v podobě výrazně zlepšené hry. Hrát bez balonu svoji klasiku 3-4-3 a s míčem se rychle transformovat do 4-2-3-1, kdy se Láďa Krejčí přesune do středu hřiště a sparťané tam tedy vytvoří přečíslení tři na dva. Slavia by na to musela nějak reagovat a byl bych zvědavý jak.

Sparta ušla od začátku sezony dlouhý kus cesty. V posledních zápasech ji trošku dochází dech, a řekl bych, že to je hlavně kvůli přetížení některých hráčů. Sadílek a Haraslín už nemají ten drajv jako v březnu a Čvančara se Sørensenem absentují kvůli zranění. Ale můžeme to Priskemu vyčítat? Pro mě je logické, že v momentě, kdy se Sparta nečekaně vrátila do boje o titul, tak to prostě rvali na těch 11 až 13 hráčů a doufali, že to zvládnou. Neudělal bych to jinak.

Sparta zatím není herně tak daleko jako Slavia, ale míří tam. A to je pro český fotbal dobře. Nemůže svého rivala zatím pravidelně porážet, ale může ho porazit. Jednou za čas. Bude to teď v sobotu? To fakt netuším, vždyť jsem jenom blbá kopačka. 😊

Jakub Dobiáš

datový analytik, zakladatel společnosti 11 Hacks

Zatímco v dubnovém ligovém derby pro mě byla mírným favoritem Sparta, od té doby se mnohé změnilo a do stejné pozice proto aktuálně pasuji Slavii. Hlavním narativem zápasu pro mě tehdy byl střet velmi kvalitní slávistické defenzivy a skvěle hrajícího sparťanského útoku. Slavia je od té doby směrem dozadu snad ještě lepší, z velké části i díky Igohu Ogbuovi, který si pro sebe od té doby krade téměř každý zápas.

Sparťanský útok se naopak nachází v mnohem horším stavu. Pro Tomáše Čvančaru vinou zranění sezona skončila, Lukáš Haraslín se potýká s poklesem formy a takřka vůbec se nedostává do dobrých prostorů pro zakončení, tudíž se letenští v uplynulých utkáních spoléhali především na pravidelný přísun gólů od Jana Kuchty. Což by proti skvěle bránící Slavii mohlo být málo.

Abyste tým Jindřicha Trpišovského vzadu dostali pod tlak, potřebujete ve finální třetině zkoušet překvapivá řešení, protože s centry si umí Slavia většinou dobře poradit. Sparta ale ve středu hřiště nemá hráče s tak výraznými kreativními schopnostmi a po rozpadu fungujícího ofenzivního trojzubce bude muset Brian Priske na soupeře přijít s něčím novým. Hráči budou sice chybět i Slavii, ovšem vzhledem k šířce jejího kádru a silným individualitám se nastalé problémy budou Trpišovskému řešit snadněji než Priskemu.

Jakub Podaný

bývalý ligový fotbalista, expert O2 TV a Canal+ Sport, spoluautor podcastu Footcast

Čekám víc gólů než v pohárovém finále, tedy tři a víc. Slavia musí hrát na vítězství. Sparta má sice výhodu dvoubodového vedení v tabulce, ale nečekám, že by hrála na remízu. Slavia v posledním derby ukázala, že ví minimálně to, jak Sparta zápasy začíná a umí se na ni připravit. Jsem zvědavý, jak Sparta zareaguje. Zároveň ale platí, že derby jsou nevyzpytatelná, a protože jsou ty týmy teď v tabulce tak blízko sebe a mají podobnou kvalitu základní jedenáctky, tak je momentálně těžké předpovídat, jak zápas dopadne.

Trenér Trpišovský dokázal taktiku Sparty v minulých zápasech přečíst poměrně dobře, ale měl to ulehčené tím, že Letenští hrají ve stejném rozestavení takřka celé jaro a sázeli i dál na to, co jim fungovalo. Pokud chce být Sparta v sobotu úspěšná, tak by měla zápas začít nějakým plánem B a do ideálního rozestavení se třeba vrátit až v průběhu zápasu, klidně už v prvním poločase. Sparta potřebuje Slavii něčím překvapit, protože když pak hráči v zápase řeší nějaké nestandardní věci, než na které jsou připraveni, tak vznikají okénka a útočník má třeba o něco víc času na efektivní akci.

Nečekám, že by Sparta vsadila na defenzivu a chtěla se probránit k remíze nebo spoléhat jen na brejky. Podle mě je pro ni těžké hrát defenzivněji v tom jejím současném rozestavení 3-4-3, když její křídla jsou hodně ofenzivní. Zatáhnout se do hlubšího bloku a být tam precizní, tak podle mě není pro Spartu klíč k úspěchu.

Marek Kabát

konzultant, StatsBomb

V takto vyrovnaném zápase s mnoha nepředvídatelnými proměnnými se opět mírně přikláním ke stabilní kvalitě obrany Slavie.

Ta po poslední reprezentační přestávce dosáhla svých nejlepších hodnot v celé (už tak defenzivně výjimečné) sezoně - 0,46 xG oproti 0,93 xG na straně sparťanské obrany. Kromě toho údaje za dané období naznačují také vyrovnanou ofenzivní sílu obou týmů v podobě průměrného 1,8 xG na zápas (celkově má Sparta lepší ofenzivní xG v sezoně v poměru 2 ku 1,8).

Pokud bychom však na základě těchto dat chtěli opravdu najít alespoň nějakou slabinu v obraně Slavie, mohli bychom ji hledat v obranných standardkách, kde za posledních sedm zápasů zaznamenala nárůst průměrného počtu vstřelených xG, a to je v podstatě jediný defenzivní ukazatel, ve kterém je aktuálně horší.

Na druhé straně dokáže být Slavia velmi nebezpečná po úspěšném presinku (nejlepší v lize v počtu střel do 5 sekund od zisku míče na polovině soupeře) a také z protiútoků (druhá nejlepší v počtu střel po Baníku), kde je naopak podle dat obrana Sparty o něco zranitelnější než její soupeř.

Celkově tedy, stejně jako v boji o titul, favorizuji o něco víc Slavii, ale vůbec bych se nedivil, kdybychom v tomto zápase viděli remízu.

Tomáš Hořava

bývalý ligový fotbalista

Většina veřejnosti a odborníků bude spíš věřit Slavii. Jistě k tomu mají své důvody. Slavia působí poslední dobou sebevědoměji, kompaktněji a kvalitněji. Navíc ve finále poháru Spartu zaslouženě porazila. Jenže každý zápas je jiný a myslím si, že Sparta se může poučit. Aby se ji to podařilo, bude muset předvést výrazně lepší výkon. Evidentně si to nemůže se Slavií rozdat jako rovný s rovným, o což se v minulých zápasech snažila. Svůj výkon musí postavit na dobré taktice a agresivitě. Hráči Sparty budou potřebovat zlepšit osobní i týmové nastavení, protože ve finále poháru z nich nebyla cítit touha po vítězství, postrádali energii a zápal. Zde by měl sehrát důležitou roli trenér Priske a dobře svůj tým připravit a namotivovat.

Je ovšem pravdou, že Sparta z dosavadních tří duelů v této sezoně proti Slavii byla vždy horším týmem a nedošlo k nějaké změně, což je pro realizační tým důvod k velkému zamyšlení. Tak jsem sám zvědavý, jestli změní taktiku a hráči se dokáží vyrovnat s tímto velkým zápasem. Spartě může taky pomoci, že v případě vítězství udělají velký krok k titulu, jelikož mají o dva body víc. Na Slavii zároveň číhá nebezpečí z přílišného sebevědomí a pocitu neohrožení z posledních zápasů, protože, jak už jsem psal, jen kvalita nerozhodne. A tak bude velice záležet, jak dokáží trenéři své hráče takticky a mentálně připravit.

Zatím v tom má navrch jednoznačně trenér Trpišovský. Osobně si ovšem myslím, že Sparta se už musí napočtvrté zlepšit, předvést kompaktní výkon a s fanoušky v zádech tipuju, že neprohraje. Sám nikomu vyloženě nefandím a tak si přeju zajímavý zápas a ať vyhraje ten lepší, připravenější.

Ondřej Tůma

ředitel Football Clubu

Pokud chce Sparta proti Slavii uspět, musí změnit styl hry, který předváděla ve třech derby této sezony. Dlouhé balony sice můžou fungovat jako prevence zbytečných chyb v obraně, ale nejde na nich postavit celý zápas. Navíc když si klíčový (a v tuhle chvíli v podstatě i jediný) útočník Sparty Kuchta proti stoperovi Ogbuovi ve vzduchu neškrtne.

Jak dostat Kuchtu a také Haraslína – tedy hráče, kteří letenské výkonnostně táhli větší část sezony – zpět do hry, by mělo být v tomto týdnu hlavním rébusem trenéra Briana Priskeho. V souboji s jeho protějškem Jindřichem Trpišovským je teď míč na jeho straně. Slávistický lodivod přišel do každého derby s něčím překvapivým, nyní se musí s nějakým trumfem vytasit Sparta.

Nutno dodat, že manévrovací možnosti Priskeho nejsou ideální, kromě zraněných hráčů mu chybí i dynamičtí wingbeci, kteří by v klíčových utkáních zvládli na jedničku defenzivní i ofenzivní povinnosti. V tom mají naopak sešívaní velkou výhodu. Je tedy dost množné, že Sparta opět vsadí na fyzický boj a standardky. Přitom by proti Slavii mohla uspět klidně i s míčem u nohy, kdyby se zápas povedl trojlístku záložníků Kairinen, Sadílek, Karabec, kteří můžou vršovické ve středu pole přehrát.

Kdybych si měl vsadit na nějaký výsledek, dal bych remízu. Ta v boji o titul pomůže domácí Spartě.

Pavel Jahoda

redaktor ČT Sport a autor podcastu Fotbal fokus

To, co v sezoně dokázal Brian Priske se Spartou, nelze nazvat jinak než úspěchem. V mých očích dokonce těží nad plán, protože jsem očekával, že porodní bolesti pod novým koučem budou na Letné větší. Nyní tak Pražané mají tým, který bojuje o titul, má položené jasné základy, na nichž může nadále stavět, a má jasnou tvář. Vše by proto chtěli zakončit i vytouženou trofejí, ale zde se projeví ještě jedna věc, jež zatím není vyřešena. Kvalita šíře kádru.

Dokud všichni byli zdraví, šlapala Sparta skvěle. Priskemu se však v posledních dnech a týdnech začal funkční stroj zadrhávat. Tomáše Čvančaru, Asgera Sørensona či Martina Vitíka zastavilo, resp. zpomalilo zranění, Lukáše Sadílka a Haraslína zase úbytek formy. A na tento zažehlý oheň zatím na Letné nemají na lavičce dostatečně silný hasící přístroj. Na rozdíl od Slavie, která se může pyšnit výrazně širším a sehranějším výběrem, který se navíc dostal na startu nadstavby do pohody.

Říká se, že derby favorita nemá, ale právě faktor šíře kádru a větší pohody je pro mě klíčem závěrečného měření sil a důvodem, proč si Slavia s pravděpodobně dojde pro vítězství. Priske tak opět na Trpišovského nevyzraje. A samozřejmě to bude pro sparťany bolavý hattrick neúspěchů s rivalem. Ještě doma a v jednom měsíci. Pokud tento scénář nastane, měli by to však brát pozitivně. Konečně mají tým, který má směr a vizi, a pokud vedení bude pokračovat v nastoleném trendu, mohl by přijít i moment, kdy Priske na Trpišovského vyzraje. Tuto sobotu to ale ještě nebude.

Jak to v sobotu dopadne?


Související články

„Už nejsme malá země.“ Slovenské sebevědomí zvedl nečekaný hrdina

Slováci už se nepovažují za outsidery. Velkou zásluhu na tom má italský trenér Francesco Calzona. Máme pro vás pohled na novou éru tamější reprezentace přímo ze Slovenska od reportéra Lukáše Vráblíka.

Cesta na Euro

Koller mě dost urážel, vzpomíná na bundesligové souboje Gabriel

Petr Gabriel se pro deník Sport rozpovídal o své kariéře. Překvapivé vzpomínky přitom odvyprávěl na duely proti Janu Kollerovi.

Bundesliga

Anglie, Francie, nebo třeba Španělsko. Pokud Česko postoupí, půjde na favority

Pokud Česko zvládne středeční zápas s Tureckem a postoupí do osmifinále, dostane vítěze skupin B, C, nebo D. Lehcí soupeři to každopádně nejsou.

Euro 2024
Popup se zavře za 8s