Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Sparta, nebo Slavia? Ztrácet budou oba. Boj o titul očima expertů

05. květen 2023
Sdílejte:
Ligové finále je tu. O víkendu startuje nadstavba, která kromě jiného rozhodne o mistrovi. Vyhraje Slavia, nebo Sparta? Odpovídají bývalí ligoví fotbalisté, taktický a datový expert a sportovní novináři.
Bitva trenérů.Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Mistrovská část ligového finále letos slibuje atraktivní podívanou a boj o titul do posledního kola. Ten se po dlouhých letech vrací do Prahy a i s rozdílem dvou bodů ve prospěch Sparty mají oba pražské celky vše ve svých rukou – kdo z nich případně pětkrát vyhraje, má titul.

Sparta má výhodu dvou bodů navíc, Slavia zase může jít sebevědomější do posledního derby aktuální sezony, které se hraje už za týden v sobotu 13. května od 18 hodin na Letné. Velké derby má v aktuální sezoně bilanci 2-1-0 pro Slavii, která si výhrou v poháru na Letné zajistila vstup do nadstavby ve větší pohodě oproti největšímu rivalovi.

Ptáme se: Kdo z pražských S má teď před nadstavbou větší šanci na titul a kdo ho podle vás získá a proč?

Vojtěch Mrklas

autor twitterového účtu Priskeho křídelník a taktický expert Football Clubu a Sparťanských novin

Navzdory tomu, že pohárové derby ukázalo na sílu Slavie, ligová situace je stále o malinko výhodnější pro Spartu. Klíčovou roli bude mít samozřejmě derby v lize, nicméně je klidně možné, že skončí opět remízou a Slavia tak nebude moci v nadstavbě ztratit byť jen jediný další bod a navíc doufat ve ztrátu Letenských. Osobně očekávám, že boj o titul bude ještě zamotaný, top šestka obsahuje hned několik pořádně nepříjemných soupeřů a vlastně by mě překvapilo, kdyby ani jedno z S neztrácelo.

Slavie je pořád lepší tým než Sparta, má širší kádr a může se spolehnout na skupinu individuálně silných hráčů. Sparťané budou muset experimentovat, protože jejich aktuální herní systém byl narušen zraněními a výpadkem formy klíčového Lukáše Haraslína. K tomu je čeká opravdu velice náročný konec nadstavby v Uherském Hradišti a proti Plzni, která jistě bude chtít do boje o titul promluvit. Procentuálně to vidím pořád 55 ku 45 pro Slavii, za 14 dní ale může být všechno úplně jinak.

Antonín Rosa

bývalý ligový fotbalista, expert O2 TV

Za mě je to v tuhle chvíli Slavia, protože umí zvládat velké zápasy a ty teď přijdou. Umí se na ně takticky připravit a změnit taktiku i s ohledem na to, s jakým soupeřem hraje. Sparta hraje účinně, vyhrává, ale neumí tak dobře reagovat v případě, kdy ji soupeř eliminuje silné stránky. Hrají i v takových případech stále stejně a nedokáží soupeře překvapit. Neříkám tím, že hrají špatně, protože dlouhou dobu teď byli sparťani prakticky neporazitelní, ale velká mužstva jako Slavia se na to umí připravit a ty jejich silné stránky eliminovat.

Další benefit u Slavie vidím v tom, že má pevnější defenzivu. Je v ní hodně znát Ogbu, který je naprosto skvělý. Pro Slavii hovoří i šíře kádru. Bylo to vidět ve finále poháru – Slavia v průběhu zápasu udělala změny, ale na kvalitě to neubralo. U Sparty vypadne Čvančara a Sørensen a už má problém. Do hry naskakuje třeba Daněk, který prakticky celé jaro nehrál.

Sparta hodně překvapila, tipoval jsem v zimě, že skončí třetí za Slavií a Plzní. Měla dosud skvělé jaro, klobouk dolů, ale teď se to seběhlo všechno tak, že ji v úplném finiši proti Slavii nevěřím.

Jaroslav Plašil

redaktor Radiožurnálu Sport

Sparta má o dva body víc v tabulce, což jsou v podstatě body tři vzhledem k pravidlu o lepším postavení v základní části při rovnosti bodů. To není málo, protože máme jen pět kol do konce.

Slavia sice získala triumfem v poháru velkou psychologickou výhodu do zbytku nadstavby, ale favoritem na titul je pořád Sparta.

Slavia má sice větší kvalitu širšího kádru, ale za jarní část sezony poztrácela spoustu bodů, což ji teď dohání a může ji to stát titul.

Aby o něj mohla stále reálně hrát, musí zvládnout následující utkání s Bohemians, což pro ni nebude jednoduché po emočním vypětí ve finále v poháru. A pak musí znovu porazit Spartu na Letné, bez toho mi nepřijde reálné, že by to na titul mohla poskládat.

Plzeň (třetí tým tabulky) mi teď nepřijde dostatečně silná, aby mohla venku „škodit“, jako se to třeba loni dařilo Hradci Králové. Olomouc taky hodně ztratila ze své dřívější jarní formy, takže větší roli mohou hrát pro Spartu i Slavii krom derby asi jen duely se Slováckem a Bohemians.

Proto hodně napoví už první kolo nadstavby. Sparta jede do Olomouce po tvrdé lekci v derby, ale když se podíváme na podzimní část, obrat k současnému prvnímu místu nastartovala právě drtivá porážka v Edenu. Tady bych to neviděl tak dramaticky.

Spíš bude možná záležet i na tom, jak teď sparťané v poli pomůžou mladému gólmanovi Kovářovi, který nepůsobil nejjistěji. Ale v tomto mi současný tým Sparty přijde zdravý, soudržný, a do závěru konkurenceschopný i bez některých opor.

Slavia to může mít složitější v derby proti Bohemians, a spíš bych se přikláněl k tomu, že se utkání bude dramatičností a vývojem podobat pohárovému semifinále než nedávnému ligovému duelu.

Bohemka se na utkání v klidu týden připravovala, půjde si zahrát s „čistou“ hlavou, Slavia se zase po pohárové euforii musí znovu psychicky a fyzicky nahodit a to nemusí být snadné. Navíc ví, že pokud v tomto zápase ztratí, už nemusí mít situaci ve svých rukou a nemusela by jí stačit ani výhra na Letné.

Takže už tady přichází ohromná zkouška, která hodně ukáže. A skoro bych řekl, že i může rozhodnout. Slavii dá šanci reálně bojovat o titul jen, když se ztráta na Spartu před derby nezvětší.

A naopak, pokud Sparta půjde do derby byť jen s nepatrným náskokem, klidně i s rovností bodů, bude mít stále velmi dobrou výchozí pozici do zbytku nadstavby, protože ji bude stačit derby na Letné neprohrát, aby udržela „živé“ první místo. Taky se výrazně změní kulisa v ochozech proti poháru, toto všechno hraje do karet spíš Letenským.

Abych to shrnul, teď nemá moc ani cenu rozebírat jednotlivé posty, šíři kádru, když se to doteď pro Slavii výrazně neprojevilo. Při tak malém počtu zápasů v závěru už bude rozhodovat spíš mentalita, psychická odolnost. Slavia je zřejmě sportovně kvalitnějším celkem, ale sama se dostala do pozice, která ji celkem dost znevýhodňuje.

Marek Kabát

konzultant, StatsBomb

Při pohledu na data bych, i když jen velmi mírně, favorizoval Slavii. Hlavním důvodem je jejich dlouhodobě špičková defenziva, která dosahuje v průměru až neobvykle nízkou hodnotu 0,6 očekávaných gólů (xG) na zápas. Pro porovnání: nejlepší defenzivní xG v rámci top 5 evropských lig si drží Manchester City s průměrem 0,67 xG na zápas a minulý rok stačilo Plzni na titul 0,78 xG (Slavia byla v lize nejlepší s 0,67 xG).

Co se aktuální formy týče, tak si defenziva Slavie drží v posledních deseti zápasech ještě výrazně lepší průměrné xG (0,46) a v posledních pěti zápasech (mimo derby se Spartou) dovolila soupeřům xG jen v hodnotě 0,25 a méně.

Když se podíváme na všechny ztráty Slavie po zimní přestávce mimo zápasu se Spartou (4 remízy, 1 prohra), vidíme skóre 5:6. Z pohledu xG však Slavia „vyhrála“ v každém z těchto pěti zápasech a v součtu dosáhla celkovou hodnotu ofenzivního xG ve výši 8,21 a defenzivního xG pouze ve výši 1,76.

Na druhou stranu ve prospěch Sparty hovoří ofenziva, ve které po zimní přestávce excelovala s výjimečným průměrem 2,48 xG na zápas. Je ale třeba brát v potaz, že výrazná část z této hodnoty byla dosažena v zápasech s týmy z dolní části tabulky a poslední tři zápasy Sparty mohou naznačovat určitý výkonnostní regres, který může znamenat negativní trend před zápasy s nejlepšími ligovými týmy.

Celkově bych proto nejspíš sázel, i v kombinaci s trenérskou kvalitou Jindřicha Trpišovského, na obranu Slavie.

Luděk Mádl

fotbalový reportér, spoluautor podcastu Nosiči vody

Sparta si do nadstavby nese náskok dvou bodů na Slavii. V tuto chvíli se ale zdá, že ji její jarní jízda vyčerpala a opotřebila. Každý výpadek hráče základní sestavy je pro ni citelný. Pokud znovu naplno zprovozní Sörensena a Čvančaru a v ideálním případě se i Haraslínovi vrátí forma, pak Sparta po letech může titul získat. Ale obávám se, že to je příliš podmínek najednou.

Hlavní pozornost se upíná k poslednímu derby S, ovšem oba hlavní favorité podle mě budou nějaké ty body ztrácet i v dalších zápasech. Tři týmy jsou plně motivované bojem o čtvrté místo, i Plzeň si ještě „kousne“. A personálně oslabená Sparta bude ztrácet víc než Slavia, disponující širším a variabilnějším kádrem.

Vychází mi z toho, že pokud závěr ligy proběhne v duchu fair-play, titul získá Slavia.

Tomáš Hořava

bývalý ligový fotbalista

Myslím, že Slavia je zkušenější mužstvo a její výkony jsou dlouhodobě vyrovnané a kvalitní. Z toho může v nadstavbě těžit. Naopak Sparta poslední dobou sbírá body se štěstím a předvedená hra není až tak kvalitní. Osobně se mi nelíbí, že její zápasy rozhodují poslední dobou velmi sporné situace. Na druhou stranu má teď psychickou výhodu, že v posledním ligovém zápase získala dvoubodový náskok a vzájemný duel bude hrát doma. Vzhledem k těmto okolnostem vidím šance velmi vyrovnané a rozhodne momentální rozpoložení, nastavení a aktuální forma hráčů. Jestli si musím tipnout, tak se mírně přikloním ke Spartě a to kvůli výsledkům z posledního kola, které mohou mít na oba týmy velký vliv.

Ondřej Tůma

ředitel Football Clubu

Než jsem se pustil do odpovědi, schválně jsem si pročetl, co jsem v této anketě psal loni v listopadu. Tehdy jsem favorizoval Slavii díky šířce kádru a větší herní pohodě. Tenhle argument je pro mě bohužel (z pozice permanentkáře na Letné) stále platný. Možný gamechanger jsem zejména z pohledu Sparty viděl v nezbytném posílení hotovými hráči, kteří by se okamžitě stali tahouny mužstva. To se ale podařilo jen v případě Kairinena, který dodává letenským potřebný klid na balonu. Slavia byla během zimního přestupového honu úspěšnější a Ogbu i Zafeiris pro ni představují v boji o titul velkou konkurenční výhodu. Nutno dodat, že Sparta je pod novým trenérem stále ještě v procesu přestavby mužstva a letní posily jako Kovář, Sørensen nebo Kuchta jsou na jaře ve skvělé formě.

Pokud se chce Sparta udržet v čele tabulky, bude muset v zápasech víc dominovat. Poslední kola jí vzala hodně sil, což je vzhledem k marodce a nepříliš silné lavičce (absence Čvančary a Sørensena jsou pro hru Sparty víc než citelné) velká komplikace. Pokud počítám i finále poháru, tak v posledních pěti zápasech vždy prohrávala a o dobrý výsledek musela bojovat do poslední minuty. V zápasech nadstavby s Olomoucí a Bohemians by proto mělo být jasným cílem rychlé a pohodlné vedení. Navíc když na Slovácku a doma s Plzní se dá čekat fyzicky hodně náročný boj.

Otázkou tedy zůstává, jestli v souboji o titul může být rozhodující už derby pražských S ve druhém kole. Myslím, že ani Slavia všechny zápasy nadstavby nevyhraje a Sparta tak bude mít ve vzájemném zápase výhodu v tom, že se na domácím stadionu nebude muset hnát za každou cenu dopředu a že bude moci hrát na remízu. Pokud by dokázala vyhrát, byla by to naopak pro Slavii dost možná smrtelná rána. Trenér Priske ale bude muset vymyslet jinou taktiku. Ve třech derby letošní sezony totiž jeho tým vždy tahal za kratší konec. Jestli se mu ale podaří dostat do hry Kuchtu a Haraslína, není to neřešitelný úkol.

Kdo bude český mistr?

Naše číslo 24

Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme přes 160 stran unikátního čtení.

To chci!

Související články

Rebelství i zásady. FC St. Pauli je originál, třeba dresy si dělá sám

Děláme fotbal jinak než ostatní. To je jedno z hesel hamburského klubu FC St. Pauli. V příští sezoně si to bude moct vyzkoušet znovu v Bundeslize, kam se vrací po třinácti letech. Čím obohatí německou nejvyšší soutěž?

Zelená je tráva

Další stanice Liga mistrů. Jsme nejlepší v Česku, užívá si Priske titul

Zatímco si Brian Priske užívá úspěch, který se naposledy ve Spartě podařil ještě Ivanu Haškovi, Jindřich Trpišovský ví, že zapsal neúspěch.

Česká liga

Glosář Luďka Mádla: Další stanice Liga mistrů. Priske Spartu pořád zlepšuje

Obhajobě titulu položila Sparta lepší základy v prvních poločasech, jejím fanouškům pokazil oslavy tvrdý zákrok policie a Zlín už se možná v lize kalibrované čáry nedočká.

Glosář
Popup se zavře za 8s