Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Rozhodčího bychom měli naklonovat. Finálové derby očima trenérů

04. květen 2023
Sdílejte:
Vítězem poháru je Slavia, která na Letné porazila Spartu před skvělou kulisou 2:0. Projděte si, jak finále na pozápasových tiskových konferencích zhodnotili oba trenéři.
Jindřich Trpišovský má už čtvrtý pohár.Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

AC Sparta Praha - SK Slavia Praha 0:2 (0:0)

 • branky: 59. Douděra, 64. Panák vlastní
 • diváci: 17 037
 • hlavní rozhodčí: Dalibor Černý

Jindřich Trpišovský, trenér Slavie

Samozřejmě jsem pozitivně naladěný z mnoha důvodů. Prvním je celková úroveň zápasu, respekt našemu soupeři. Měli těžkou cestu do finále, byl to těžký souboj, v těžkém prostředí. Další věc je podpora našich fanoušků, která byla neskutečná. Na jednu stranu to bylo povzbuzující, na tu druhou obrovsky zavazující. Patří jim poděkování za to prostředí, které nám tady vytvořili, dá se říct, že jak se nám podařilo zvítězit na hřišti, tak jim v hledišti. Celkově si myslím, že je to velká podpora pro pohár jako takový, jak semifinále, tak i finále bylo skvělé. Ještě bych neměl zapomenout na rozhodčího, měli bychom ho naklonovat, aby byl na víc zápasech. Samozřejmě tam byly a vždycky budou nějaké chyby, ale to, že ty zápasy takto vypadají je dané i jeho kvalitou a vystupováním. Všechny strany přispěly k důstojnému finále po všech stránkách.

Druhá věc, kterou chci říct, je, že jsme vyhráli zaslouženě, měli jsme dobrý vstup do zápasu, dařil se nám týmový i individuální výkon. Podařilo se nám praktikovat hru, kterou jsme chtěli hrát. Neproměnili jsme na začátku dvě šance, pak jsme přežili tutovku Karabce. To ale v první půli bylo jediné ohrožení naší branky. Jestli jsme něco kazili, byla to přechodová fáze po zisku, kdy jsme řadu situací mohli vyřešit mnohem lépe. Nesehráli jsme to dobře, někdy jsme si to chtěli dát do nohy a šli jsme do prostoru, někdy obráceně. V tom jsme v první půli mohli být efektivnější. Po rohu ve druhém poločase se nám pak podařilo jít do vedení, Sparta měnila rozestavení na 4-5-1 do druhého poločasu, to nám, myslím, vyhovovalo. Samozřejmě přišly dvě velké šance soupeře, napřed Krejčího, pak střela po navedení, skvěle nás v tu chvíli podržel Koli (Ondřej Kolář). I to ale přispělo ke kvalitě utkání.

Kdybych měl říct nějaká negativa, tak první věc bylo to chování po zisku míče, druhá pak samozřejmě ty dvě šance, ale ty si Sparta vytvořila svojí kvalitou. Celkově jsme šťastní a rádi za to, že jsme to dotáhli.

Naše číslo 24

Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme více jak 160 stran unikátního fotbalového čtení.

   To chci!

   Je to pro vás prolomení výsledků ve venkovních zápasech?

   Pochválit musím kvalitu hřiště, je dobré, rychlé, připomíná evropské. I to přispívá k tomu, co se děje na hrací ploše. Samozřejmě nám tentokrát pomohla produktivita, to je to vzývané slovo. Někdy můžete hrát skvěle a pak dostanete gól, což devalvuje vaše výkony. Myslím si, že v některých venkovních zápasech jsme měli mnohem víc gólových šancí než teď, neproměnili jsme je, a ten výsledek pak byl jiný. Naopak, i když měl Ibra (Ibrahim Traoré) nebo Venca (Václav Jurečka) šance, tak ten gól pak pomohl otevřít zápas. Brzký gól nám vždy vyhovuje, máme rychlé hráče směrem nahoru a otevře se nám prostor. Zápasy proti jiným soupeřům jsou samozřejmě jiné, teď to byl zápas o trofej, oba týmy chtěli vyhrát a musí se tlačit nahoru. Hráli kvalitní hráči na obou stranách, za sebe jsem nadšený, mohlo to sice chvílemi být kombinačnější, ale zpracování, technika, hra pod tlakem i běžecký výkon vedly k tomu, že to byl dobrý fotbal. Cítil jsem z nás pevnost v rozhodování v obranné fázi, komunikaci v defenzivě. Šance Karabce vyplynula z kvality soupeře a chyby, ke které nás soupeř donutil. Jinak tam ale byla jistota a sebedůvěra v rozhodování v obranné fázi.

   Proč jste se rozhodl nasadit Ibrahima Traorého?

   Kdybychom byli v jiném stavu, asi by nenastoupil. Samozřejmě nám nějací hráči chyběli, zápas s Hradcem, ač výsledkově nepovedený, byl navíc běžecky strašně náročný. Data některých hráčů, Lukáše Provoda nebo Vency Jurečky, dosahovaly hraničních hodnot. Řešili jsme proto post druhého středového hráče, nabízely se i jiné varianty, chtěli jsme ale zkušenost, aby Oscar nebyl na nabídku sám. Ibra nám navíc tři finále vyhrál, má zkušenost a sebedůvěru, proto jsme si, s vědomím, že Zafeiris nemohl od začátku, vyhodnotili, že nám to rozběhne Ibra. Lukáše Provoda a Christose Zafeirise jsme si nechali do zápasu, který samozřejmě mohl jít i do prodloužení. Ibra měl za úkol jít s pedálem na podlahu a pak jsme za něj měli připravené střídání.

   Obě branky padly až po příchodu Christose Zafeirise. Měli jste to s ním takhle připravené?

   Bylo to na to dohrání zápasu, kdy jsme čekali, že to bude tahání a těžké utkání. Navíc jsme měli na lavičce jen šest hráčů, což vypadá jako malichernost, zužuje vám to ale možnost střídání, s Bohemkou to rozhodovalo. Věřili jsme tomu, že budeme mít dobrý pohyb a kombinaci a na hřišti bude víc místa než při prvním derby, vzhledem k tomu, kolik toho oba týmy mají v posledních týdnech za sebou. To se, myslím, potvrdilo. Nebyla to jednoduchá volba, protože v osobním bránění jsme měli nějaké hráče na hraně, Osky (Oscar) nebo Ibra hlídali větší hráče, čekali jsme ale, že na konci přijdou situace, kdy bude spousta nakopnutých míčů a soubojů, k tomu jsme chtěli mít na hřišti Lukáše (Provoda). Zafeiris zase dobře udrží balon, patří mu obrovský respekt, kdyby to byl jiný zápas, nešel by do něj. Měl zranění, které ho limitovalo už proti Hradci, kde nemohl střídat. Dal se ale zázračně dohromady, věděli jsme, že chce míče pod tlakem a rizikem a udrží nás ve hře. Když pak i domácí přešli do 4-5-1, my jsme také změnili formaci a utkání se zlomilo v náš prospěch.

   Ondřej Kolář udělal v zápase s Hradcem chybu, přemýšleli jste, jestli ho na finále postavíte?

   To je úděl brankářů. Nešťastné momenty někdy přijdou, gólmani jsou tomu vystavení. Důležitá je podpora trenérů, které má okolo sebe a kteří mu stoprocentně věří. Přijde mi, že čím těžší zápas je, tím víc se Koli vybičuje k výkonu. Pokud má nějaké zaváhání, je to třeba v zápasech, kdy nemá takovou permanenci. Myslím si, že mu vyhovují zápasy, kdy je ve hře, soupeř je častěji na naší polovině. Nebylo to vůbec téma, on je pro nás navíc strašně důležitý v centrovaných míčích, kde jsme cítili deficit, on si pro ně hodně chodí. Nejvíc nám Koli obecně pomáhá právě ve vzdušném prostoru před brankou.

   Kdo, kdy, kde hraje v nadstavbě? A jaké evropské poháry jsou v sázce? Průvodce k ligovému finále

   Základní ligová část skončila, takže už víme, kdo půjde do nadstavby s výhodou domácího prostředí nebo kdy se hraje derby o titul (brzy). Během května se rozhodne o mistrovi, vítězi poháru, účastnících evropských pohárů i sestupujících. Bude to frmol. Tady je jeho jízdní řád.

   Přečíst

   Je to, že derby nebylo tolik vyhecované, i zásluha vás jako trenérů a hráčů?

   Bylo to vyhecované i teď, spousta věcí tam byla. Samozřejmě to ale bylo jiné, je to dané i rozhodčím, bylo vidět, že to chce odpískat dobře a má respekt všech hráčů. Je to i kulturou, která tady je, není tam taková nevraživost, jako dřív. Možná je to tím, že trenéři Sparty jsou ze zahraničí, nevím. Celkově to neumím ničím nazvat, změna za poslední dobu je ale obrovská. Musí být rivalita se vším všudy, ale s nějakým respektem. Vždycky přijdou nějaké momenty, po zápase si ale podáme ruce. Nejdůležitější je výsledek, pak ten produkt, který zůstane na hřišti, který týmy chtějí předvést a který chtějí vidět i diváci. Na tom záleží oběma týmům. Priorita je výsledek, pro oba týmy je ale důležitá i cesta, kterou k ní chtějí dojít.

   Jak se vám líbil Igoh Ogbu? Nebojíte se, že za něj budete muset brzo hledat náhradu?

   Za mě asi 9/10, minule to bylo 10/10, tentokrát ale nedal gól (smích). Je fantastický, skvělý, je pro nás stejně důležitý jako Sørensen pro soupeře. Nejen tím výkonem, ale i tím, jak působí na tým. Na hráče přenáší emoce, je to velitel, kterého všichni poslouchají na slovo, dobře se rozhoduje v klíčových situacích na ose hřiště. Jeho výkony jsou skvělé a upřímně z toho strach mám. Zaregistroval jsem, že při posledním ligovém derby sem jela spousta skautů na jiné hráče obou týmů, všichni ale měli podtrženého jeho, čemuž se nedivím. Na druhou stranu chci, aby tady zůstal, a doufám, že tu chce zůstat on. Jen pro dokreslení: říkal, že už týden chodí usínat s tím, že chce držet ten pohár nad hlavou a že to musíme vyhrát. On to řekne tak, že se na něj skoro zamilovaně díváte, přenáší to na tým. Strašně moc nám po odchodu některých hráčů chyběl takhle emoční hráč, který je přirozený emoční vůdce, teď ho máme na nejdůležitějším postu. Jsem nadšený a doufám, že nám vydrží co nejdéle, hledáme k němu nějakého podobného hráče, tak doufáme, že to nebude náhrada za něj.

   Jak hodnotíte progres Davida Douděry po jeho příchodu do Slavie?

   Našel bych ještě jedno jméno, Vencu Jurečku. To je podobný raketový vzestup v poslední době. U Doudise máme strašnou radost. Někdy děláte velký přestup za velké peníze a myslíte si, jak to bude wow. Někdy to ale trvá, někdy nedopadne vůbec. David byl nízkonákladový hráč, byli jsme ale fakt přesvědčení, že nám padne do stylu, kterým hrajeme. Hodně jsem sázel na to, že ve třiadvaceti má odehráno přes sto ligových zápasů. Vždycky si musel vydobýt místo, rvát se, nikdy to nedostal zadarmo, musel přetrpět i nějaké křivdy. To mu pak pomůže v klubu, kde jsou očekávání a konkurence. Byla to věc, na kterou jsme hodně sázeli, výhoda byla, že Houšťa (asistent Trpišovského Zdeněk Houštecký) hrál s jeho tátou, já se tenkrát ve svých dvaadvaceti snažil jim dělat asistenta trenéra (smích). Ten progres je velký, hlavně v defenzivní činnosti, která u něj vždy byla slabší stránkou. Za ten gól jsem rád, biomechanika jeho pohybu je nevídaná, rotace u těch střel. Pomohl mu klid a myslím, že i reprezentace. Venca i on zapadli skvěle, oba jsou tahouny týmu.

   Brian Priske, trenér Sparty

   Vyhrál dnes lepší tým?

   Ano, Slavia si zasloužila zvítězit. Byli lepší v mnoha aspektech. Byli silnější, rychlejší a chytřejší. Ukázali i vyšší kvalitu. Tohle bylo utkání, které rozhodne první branka a ten dala Slavia.

   Přizpůsobili jste v průběhu svou hru soupeři?

   Bohužel ano. Ve svém stylu jsou nejlepší, a proto jsem před zápasem hovořil, že musíme hrát svoji hru. Porazili nás v aspektech, které zdobí jejich hru, což jsou souboje, sbírání odražených balonů a přímočarost. Slavia je dobrý tým s hráči, kteří hrají za národní týmy, mají výborného trenéra a dnes nás zkrátka porazili. Je to bolestivě, ale takový je fotbal. Jeden je vítěz a druhý poražený.

   Co musíte za deset dní, kdy se hraje další derby v ligové nadstavbě, změnit?

   Přiznám se, že na podrobnou analýzu je ještě brzy, počkám raději, až opadnou emoce. Konkrétně vám tedy neodpovím. Naším nejbližším úkolem je každopádně vrátit naše hráče do formy a připravit je na nedělní utkání. Pokud chcete porazit Slavii, musíte jednoduše předvést to nejlepší, co ve vás je. Všichni, ne pouze osm nebo devět hráčů, ale všech jedenáct plus ti, co přijdou z lavičky.

   Ukázal vám zápas, že je třeba k příštímu derby přistoupit jinak?

   Dám vám podobnou odpověď, jako před chvíli. Chápu, že chcete znát odpovědi směrem k příštímu utkání, my ale musíme ještě počkat a vyhodnotit si to. Jak už jsem říkal, Slavia byla lepší v mnoha aspektech. Do příštího utkání budeme samozřejmě brát v potaz rozestavení, systém naší hry i individuální výkony a role, které mají hráči plnit, aby mohli odevzdat úplné maximum. Chtěl bych dnes proto pochválit Karabce, který předvedl dobrý výkon a je příkladem toho, o čem jsem právě mluvil. Měl velkou šanci, ve které mu chyběla trocha štěstí, několik dalších jich i připravil. Příště budeme potřebovat, aby i ostatní hráči předvedli výkon jako Kara a odevzdali maximum. Jinak se nám zvítězit nepodaří.

   Jak si vysvětlujete, že se vám nedařilo hrát vaši hru?

   Bylo to z vícero důvodu. Jak už jsem říkal, Slavia hrála výborně, zasloužila si vyhrát a musím jí složit poklonu. Nezbývá nám nic jiného, než jim poblahopřát. Když se dostanou ke svému stylu hry, tak je to proti ní těžké. Dneska předvedli top úroveň. Na druhou stranu, jak asi víte, já raději mluvím o nás. My musíme předvést lepší výkon jak individuálně, tak jako tým, což se nám nepovedlo a prohráli jsme. Samozřejmě je to i moje odpovědnost. Jsem tu od toho abych hráčům pomohl a do hry nějak zasáhl. Takže to jde nejen za hráči, ale i za mnou a členy realizačního týmu. V příštích dnech se musíme soustředit na všechny ty mále nedostatky, které v naší hře byli, a rychle se oklepat.

   Proč jste změnil v druhé půli rozestavení?

   Potřebovali jsme dostat dalšího hráče do zálohy, abychom mohli mít míč častěji ve svém držení. Myslím, že nám to pomohlo, na druhou stranu jsme ale dostali dva góly. Jeden byl ze standardní situace a druhý byl tak trochu nešťastný. Formace je ale jedna věc, druhou je náš výkon a jak už jsem říkal, umíme zahrát lépe.

   Co říkáte na atmosféru?

   Byla výborná. Doufám, že si to lidé nejen tady, ale i u televizí užili. Oba tábory odvedli skvělou práci a zaslouží si pochvalu. Je to výborná vizitka pro český fotbal.

   Jak hodnotíte výkon Lukáše Haraslína?

   To je dobrá otázka. V první řadě věřím, že se mu neděje nic špatného. Dnes se v zápase nechytil. Já i on ale víme, že umí zahrát lépe. Společně si utkání zanalyzujeme a hru týmu i jednotlivců si vyhodnotíme.


   Zdroj citací: Slavia.cz a Sparta.cz


   Naše číslo 24

   Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme přes 160 stran unikátního čtení.

   To chci!

   Související články

   Ať Liberec žije Slovanem jako Brémy Werderem, přeje si Gebre Selassie

   Devět let působil v Bundeslize. Zkušenosti, které tam nasbíral, teď bude Theodor Gebre Selassie uplatňovat při tvorbě nového Slovanu Liberec. S Ondřejem Kaniou a Janem Nezmarem chtějí vybudovat moderní klub, kterým žije celé město. „Moji synové hrají fotbal, vidím šanci nastavit klub tak, aby v něm oni i další mladí kluci měli dobrou budoucnost,“ říká o své motivaci.

   Rozhovor

   Spartu na Strahově chceme, říká starosta. Nový stadion vidí jako příležitost pro restart celé lokality

   „Pan starosta Čižinský si oddechne, že se mu povede vytlačit Spartu z Prahy 7 na Prahu 6. A my zase budeme rádi,“ říká v rozhovoru starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS). Podle něj je navíc reálné, že nový stadion Sparty pro 35 tisíc lidí bude stát dřív než za doposud diskutovaných 11 let.

   Rozhovor

   Glosář Luďka Mádla: Blázni na stadionu a Baník v Evropě

   Válce s fanoušky předejde dialog s nimi, Baník se sice dočkal Evropy, ale evropsky se zatím příliš nechová a Zlínu se nevyplatilo zaměnit poslední varování za úspěch.

   Glosář
   Popup se zavře za 8s