Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Sparta už není křehká, zvládla i plzeňské MMA. První liga s Jakubem Podaným

27. duben 2023
Sdílejte:
Vyhrála Sparta zaslouženě? Co nám trojice těžkých zápasů o Letenských řekla? A byla to penalta? Otázky po zápase Sparty s Plzní zodpovídáme s Jakubem Podaným.
Kdyby tuhle penaltu rozhodčí pískl, VAR ji neodvolá, říká Jakub Podaný.Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Držení míče 70 % na 30 %, střely celkem 21:9, střely na bránu 7:3. Pohled na statistiky říká, že Sparta nad Plzní vyhrála zaslouženě? Souhlasíte s tím, vypadal zápas podle toho?

Sparta určitě měla delší čas převahu, i statistiky to jasně dokládají. Jen když Plzeň vstřelila branku, tak Sparta na chvíli vypadala trochu otřesená. Po neuznaném gólu Ladislava Krejčího se ale dostala zpět na koně a téměř celý zápas tak byla lepší, i když tam Viktoria měl pár šancí.

Sparta má za sebou trojutkání, které mělo ukázat její skutečnou sílu – 3:3 se Slavií, 1:1 na Slovácku a 2:1 nad Plzní. Co po těchto zápasech o Spartě víme nového?

Ukázala sílu, když ve všech těch zápasech musela dotahovat nepříznivý vývoj, ve všech prohrávala. Sparta už není tak křehká jako dřív. Má tam teď hráče, kteří dokáží zavelet k obratu a že to teď zvládli třikrát v řadě, ukazuje, že sebevědomí, které během jara sparťané získali, se jim dostalo pod kůži a nebylo falešné vzhledem k zápasům s papírově slabšími soupeři.

Sparťanský lídr je jasný, kapitán Ladislav Krejčí, který na sebe vzal třeba klíčové penalty proti Slavii a teď i Plzni. Koho dalšího řadíte k hlavním tahounům v současné úspěšné jízdě?

Svoje standardní velmi kvalitní výkony odvádí Jan Kuchta, Lukáš Haraslín je hráč, který dokáže v každém utkání udělat věci, které spoluhráče nastartují. Jaroslav Zelený je na wingbeku velmi spolehlivý, a i když třeba v poslední době častěji ztrácel míč, tak včera předvedl excelentní běžecký výkon, kterým strhával k aktivitě i další. Sparta teď má víc hráčů, kteří i v těžkých momentech dokážou zbytek týmu zvednout.

Viz brankář Matěj Kovář, který třeba v prvním poločase vytáhnul skvělý zákrok proti Tomáši Chorému. Sparta ale počítá i ztráty, v průběhu zápasu kvůli zraněním včera odstoupili Tomáš Čvančara a Asger Sørensen.

Kdyby vypadli, tak je to pro Spartu velký problém. Navíc do příštího zápasu s Libercem budou kvůli kartám chybět Krejčí se Zeleným, když oba dostali čtvrtou žlutou v sezoně, a nebude ani Martin Minčev, který dostal na konci zápasu červenou. Sparta tak bude muset výrazně obměňovat sestavu.

Baví vás postřehy Jakuba Podaného? Mnohem víc si jich můžete užít v podcastu Footcast, který vysílá společně s Davidem Sobiškem. Mluví se zajímavými hosty o tématech, která rezonují. Dostupný je na Spotify, Apple podcastech nebo na Youtube. A na O2 TV Sport nově každý ligový týden vysílají také preview před dalším kolem.

Včerejší zápas měl hodně emotivních situací, které byly spojené s rozhodnutím sudího. Udělal v zápase podle vás nějakou zásadní chybu?

Byla tam spousta momentů, které zůstaly přehlédnuté a byly minimálně na hraně. Tomáš Wiesner podle mě mohl brankáře Jindřicha Staňka rozhodně přeskočit opatrněji a ne ho kopnout do obličeje. Filip Kaša pak ve stylu MMA knockoutoval Zeleného, což byl úmysl, když do toho šel nataženou rukou se zaťatou pěstí. Můžete si vyzkoušet dát naprázdno ránu loktem, automaticky vám v tom případě jde ruka do pěsti. Pak tam byl ve vápně souboj Kuchty se Staňkem. Sparťanský útočník do toho šel z horší pozice, ale dokázal se před plzeňského brankáře dostat. Jeho zadní noha nešla úplně tak, že by Kuchta chtěl běžet dál, ale Staněk mu dal kolenem ránu a kdyby rozhodčí pískl penaltu, tak ji VAR neodvolá.

A ty nejviditelnější situace jste viděl jak. Neuznaný sparťanský gól kvůli faulu Krejčího – správné rozhodnutí?

Jednoznačně, nebylo tam o čem, nechápu, proč to rozhodčím trvalo tak dlouho. Ve studiu O2 TV jsme na to koukali a po druhé opakovačce bylo jasno. Rozhodčí u VARu měl hlavního k videu volat hned, ten pak rozhodl rychle.

Penaltová ruka: Ve studiu jste říkal, že spíš byla, ale že chápete, že taková penalta tým, proti kterému se kope, hodně štve. Jak ji vidíte s odstupem několika hodin?

Dal jsem si ji do kontextu i se situací, kdy v Premier League Tomáš Souček podobně lehl do střely tak, že se mu míč odrazil od ruky. Na hřišti to rozhodčí nepískl, ale zpětně to rozhodcovská komise v Anglii vyhodnotila jako chybu.

A já jsem zase hned po skončení zápasu na Letné přepnul na duel Manchester CityArsenal a tam byla podobná situace mimo vápno a rozhodčí ruku pískal.

Ruka Hejdy byla ale samozřejmě na posouzení velmi těžká, a to i proto, že když jsem byl na rozhodcovských seminářích, tak tam podobná situace v instruktážních videích nebyla. Navíc šlo o klíčový moment, který rozhodoval celý zápas. Plzeňský kapitán ale šel tělem ve směru střely, ruku měl volně, pak ji propínal a neměl ji úplně u těla, takže spíš se přikláním k tomu, že byla. Tady naopak dlouhý přezkum chápu, byla to opravdu složitá situace.

Plzeň prohrou na Spartě odpadla z boje o titul, má devět bodů ztrátu na pražská S, která se dál přetahují tělo na tělo a Slavia je první jen díky lepší vzájemné bilanci se Spartou. Na Baníku to ale od ní nebyl suverénní výkon, i když nakonec 2:0 vyhrála. Zbývá posledních šest zápasů, jsou šance na titul fifty fifty, nebo někoho z dvojice S favorizujete?

Slavia má k titulu podle mě pořád o něco blíž, protože má lepší vyhlídky na domácí derby v nadstavbě. Může se ale stát cokoli. Na ligové finále se každopádně ohromně těším.


Naše číslo 24

Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme přes 160 stran unikátního čtení.

To chci!

Související články

Kdy se vrátí plzeňská kometa? Durosinmi bude až na jaře, říká Koubek

Rafiu Durosinmi je vyléčený, ale má před sebou dlouhou práci, aby dohnal manko. Trenér Koubek s ním naplno počítá až na jaro.

Zprávy

Český unikát: Slavná Eura ukončily experimenty

EURO 2024 se blíží do finále a Česko u toho už dlouho není. Na turnajích v letech 1996 a 2004 jsme ale psali historii. A to nejen ziskem stříbra a bronzu.

Přímák

Yamal září. Proč svého nemáme i v Česku?

Lamine Yamal otevírá zajímavou debatu o věku hráčů. Jsou dnešní mladí jiní než dřívější supertalenti? Nastal obecně čas pro fotbalové mládí a jaká jsou rizika pro jejich růst? Proč tak mladí hráči na top úrovni nejsou i u nás? A rodí se nová španělská nadvláda v mezinárodním fotbale?

Euro 2024
Popup se zavře za 8s