Matoucí xG i otazníky nad Ousouem. Derby s Jakubem Podaným

17. duben 2023
Sdílejte:
Proč se zrovna teď hrál tak skvělý fotbal? Jak dlouho bude Aihama Ousoua strašit jeho chyba? Proč Jaroslav Zelený neslavil svůj gól? A proč xG neukazuje realitu, když dává výrazně víc bodů Spartě? Otázky po 305. derby pražských S zodpovídáme s Jakubem Podaným.
Jak dlouho bude tenhle okamžik strašit Aihama Ousoua?Foto: Michal Růžička / Mafra / Profimedia

Proč se zrovna teď, kdy obě S bojují tělo na tělo o titul, hrál v derby ten nejlepší fotbal za několik posledních let? Jde to hlavně za trenéry, že chtěli víc fotbalu a míň boje?

Oba týmy jsou herní a Sparta je navíc v laufu, když do derby v roce 2023 ztratila body jen jednou při úvodní remíze v Olomouci. Její návrat zpět do zápasu ze stavu 0:2 ukázal, že mentální nastavení je momentálně na Letné velmi dobré, že tam je opravdu síla.

Když Sparta v 71. minutě vyrovnala a dostala se zpět do zápasu, čekal jsem, že té situace využije a půjde za vítězstvím. To se ale nestalo. Slavia se dala dohromady a za mě ukázala velkou odolnost a řekl bych, že se projevili zkušenosti a sebevědomí získané za celou dosavadní éru Jindřicha Trpišovského v Edenu. Také jste v ten moment od Sparty čekal víc, nebo jak to na vás působilo?

Rozhodně Sparta po dotažení na 2:2 měla na své straně psychickou výhodu a pomáhalo jí i domácí prostředí a skvělá atmosféra. Ale zkušenosti Slavie z velkých zápasů se projevily, a i přes velkou marodku se ještě sešívaní zvládli Spartě vyrovnat a ze standardky jít do vedení. Gól z rohu mě od Slavie v derby lehce překvapil, myslím, že Sparta tam chybovala. Jaroslav Zelený původně hlídal Igoha Ogbua při standardkách a při rohu v 85. minutě už na hřišti nebyl. I to hrálo roli. Vypadalo to, že to Slavia dotáhne, ale přišel pro ni nešťastný moment, kdy Sparta zahrála skvělou akci. Kaan Kairinen potvrdil, že jeho vidění hřiště a kopací technika jsou excelentní. Casper Højer ten jeho pas téměř z půlky dokázal dát před bránu do nebezpečného prostoru, který byl pro Slavii velmi komfortně pokrytý. Aihamu Ousouovi ale nevyšel krok a bez nějakého tlaku od hráčů Sparty si dal vlastní gól.

Těch velkých okamžiků bylo v utkání spousta. Prvním kandidátem na smolaře utkání ze Slavie byl Petr Hronek, který před rohem, ze kterého dal Ogbu na 2:3, neproměnil tutovku a trefil ležícího Matěje Kováře. V ten moment mi ho bylo velmi líto, bylo vidět, jak věděl, co se mu právě přihodilo. Měl obrovskou šanci ukázat, že po zimním přestupu z Bohemians může být Slavii platný, a navíc ji mohl poslat do vedení na Letné. Myslím, že se mu po Ogbuově brance ohromně ulevilo, že se o něm nebude celý týden psát.

Ta šance byla obrovská a v takové situaci by byl velmi zklamaný asi každý. Byl to tutový gól. Na druhou stranu to Kovář zvládl velmi dobře zlikvidovat, když nechal správné části těla ve správném prostoru, udělal tím maximum, co mohl a ač jeho šance nebyly velké, tak to stačilo a Hronek ho trefil.

Baví vás postřehy Jakuba Podaného? Mnohem víc si jich můžete užít v podcastu Footcast, který vysílá společně s Davidem Sobiškem. Mluví se zajímavými hosty o tématech, která rezonují. Dostupný je na Spotify, Apple podcastech nebo na Youtube. A na O2 TV Sport nově každý ligový týden vysílají také preview před dalším kolem.

Pojďme zpět k Ousouově vlastnímu gólu. Byla to jeho chyba, nebo to v té rychlosti nešlo udělat líp?

Jeho chyba to byla, ale takové se prostě stávají. Nebylo to tak, že by nějak výrazně zpanikařil. Højer to prudce napálil zpátky na střed vápna a to bývají pro obránce nejtěžší balony v momentě, kdy se rychle vrací do svého prostoru. Není lehké v takové rychlosti a z takové blízkosti tělo nastavit do ideální pozice. Je to chyba, protože nebyl v žádném souboji, ale je to věc, která se v té rychlosti občas stane, rozhodně to není žádná anomálie.

Vzhledem k tomu o jak velký zápas šlo a o jak důležitý moment v něm se jednalo, z toho asi Osou musí být špatný ještě dnes. Dokážete se do něj vcítit?

Špatný z toho určitě je, tohle z hlavy jen tak dostat nejde. Je otázka, co to s ním udělá do dalších zápasů, pokud bude nastupovat. Podobný vlastňák vás může „strašit“ při podobných odkopech ještě nějakou dobu, může tam být znejistění. Jsem zvědavý, jak se s tím popere. Viděl jsem už pár hráčů, kteří po takto velkých momentech ztratili jistotu a nerozhodovali se už tak dobře. Jednoduché to mít teď nebude.

Podle dat společnosti Wyscout měla Sparta významně vyšší číslo ve statistice xG než Slavia (3,11:2,01). Odpovídá to tomu, jak jste zápas viděl? Měli podle vás domácí víc šancí a byli lepší?

Myslím, že v takto extra ofenzivním zápase, kde padalo hodně branek a k tomu byly i další velké šance, nemusí ta statistika očekávaných gólů úplně odpovídat předvedené hře a nemusí jednoznačně říkat, kdo měl vyhrát. Podle mě je remíza spravedlivá, i když Slavia ještě na začátku nastavení vedla. Ale oba týmy mohly vyhrát, i proto to byl tak povedený zápas. Líbilo se mi i jeho vysoké tempo, a to i v prvním poločase, kdy ještě nepadalo tolik gólů. Sparta v první půli dokázala získávat od slávistů dost míčů a často okamžitě hrozit. Slávisté prokázali obětavost a blokovali střely na poslední chvíli nebo odcloňovali hráče v dobrých pozicích.

Když jsem koukal podrobněji na to xG za derby, tak Spartě ho výrazně výš vystřelily její první dva gól, kdy první padl z penalty a druhý dokopával Jaroslav Zelený z brankové čáry, takže v obou těch případech šlo o velmi vysoké číslo xG. Podle mě tak platí, že zápas to byl vyrovnaný a ke statistice očekávaných gólů se musí přistupovat trochu opatrně a je třeba jí někdy dávat další kontext.

Je to tak. A když už jsme nakousli gól Jardy Zeleného, tak mě zaujalo, jak moc se po zápase na sociálních sítích řešilo, že ten gól neslavil. Podle mě to nebylo proto, že tím projevoval úctu ke Slavii, kde dřív hrál, ale spíš mu podle mě bylo trapné slavit gól, který pro něj byl tak snadný, že vlastně jen dohrál předchozí akci spoluhráčů. A on standardně góly neslaví, znám ho a podrobně se mu do hlavy díváme s Davidem Sobiškem v novém díle Footcastu.

Sobotní derby podle mě ukázalo především dvě věci: Sparta potvrdila, že je opravdu jinde než v předchozích letech, že je odolnější a silnější. A Slavia zvedla hlavu a vzkázala: neposuzujte náš stav primárně podle předchozích čtyřech venkovních neúspěchů v lize, stále jsme nahoře.

Říkal jsem to už dřív, že derby pro Slavii nebude klasickým venkovním zápasem, které dosud na jaře hrála. Sparta hraje ofenzivně a sešívaným to vyhovuje, což potvrdili i v zápase, kde se museli popasovat s opravdu velkou marodkou. Ve zbytku ligy to bude velmi těsný souboj o titul.


Naše číslo 24

Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme přes 160 stran unikátního čtení.

To chci!

Související články

Glosář Luďka Mádla: Jeden gól od Schicka je málo. A kde byl Chorý?

Depresi vystřídala česká útočná smršť. Bohužel bez adekvátního počtu balonů, co by se uhnízdily v gruzínské síti, hodnotí druhý český zápas na Euru reportér Luděk Mádl.

Glosář

Kolik bodů stačí na postup? Historie říká, že je třeba porazit Turky

Co stačí v současném systému na postup ze skupiny na Euru? Dobře to ukazuje příklad mistrů Evropy z roku 2016…

Euro 2024
Aktualizováno

Proč máme ošklivější dresy než Albánie? A co nejvíc ovlivňuje byznys s fotbalovými trikoty?

Kdo má nejhezčí a nejošklivější dresy Eura? Jak dnes pracují kluby s designem dresů a dalšího merche? V čem se liší menší výrobci od obřích brandů? A proč se design a střih dresů za poslední tři dekády tolik proměnil? O tom jsme si povídali s novinářem Martinem Vaitem z iSport.cz a ředitelem yoursport Pavlem Hodkem.

Podcast
Popup se zavře za 8s