Kdo bude v nadstavbě doma? A o jaké evropské poháry se hraje? Průvodce k ligovému finále

18. duben 2023
Sdílejte:
Do konce dubna bude jasno, kdo půjde do nadstavby s výhodou domácího prostředí a během května se pak rozhodne o mistrovi, vítězi poháru, účastnících evropských pohárů i sestupujících. Bude to frmol. Tady je jeho jízdní řád.
Bude to i dál jízda jako při posledních derby?Foto: Profimedia

Co nás čeká v mistrovské části nadstavby?

Do konce základní části ligy zbývají tři zápasy. Pak se liga rozdělí na tři skupiny. Prvních šest týmů hraje v mistrovské části o titul a evropské poháry, další čtyři hrají play-off o umístění, čest a finanční prémii a posledních šest týmů si to rozdá v boji o záchranu. My se dnes zaměřujeme na ligovou špičku, tedy nás bude zajímat mistrovská část, první šestka.

Tu po základní části, která končí třicátým kolem v neděli 30. dubna, čeká dalších pět zápasů v nadstavbě. V boji o titul může hrát významnou roli, kde se bude hrát příští ligové derby nebo příští zápas s Plzní. Kdo bude na konci základní části první, ten oba rivaly v boji o titul bude hostit doma. A to je výhoda, kterou všichni chtějí, i když Plzeň má už jen mizivou teoretickou šanci, když na Slavii ztrácí šest bodů a na Spartu osm.

Kluby umístěné v tabulce základní části na prvním až třetím místě hrají v nadstavbě tři utkání na domácím stadionu, kluby umístěné v tabulce základní části na čtvrtém až šestém místě hrají doma dva zápasy. První po základní části hraje doma s druhým, třetím a čtvrtým, druhý se třetím, čtvrtým a pátým a tak dále. Kompletní rozpis mistrovské části nadstavby vypadá takto:

 • 1. kolo (víkend 6. – 7. května): 3 - 5, 2 - 4, 6 – 1
 • 2. kolo (víkend 13. – 14. května): 4 - 5, 3 - 6, 1 – 2
 • 3. kolo (víkend 20. – 21. května): 5 - 6, 1 - 4, 2 – 3
 • 4. kolo (středa 24. května): 5 - 1, 6 - 2, 3 – 4
 • 5. kolo (sobota 27. května): 2 - 5, 1 - 3, 4 – 6

Připomeňme, že v nadstavbě se pokračuje s body a skóre nasbíranými během 30 kol základní části.

Co rozhoduje v případě rovnosti bodů na konci základní části?

Co bude rozhodovat o pořadí na konci základní ligy (tedy po třiceti kolech) v případě, že budou mít dva týmy stejný počet bodů? Důležitá jsou vzájemná utkání, takže v boji o titul má tuhle výhodu Slavia, která na podzim v Edenu vyhrála 4:0 a na Letné to teď skončilo 3:3.

V případě rovnosti bodů po 30. kole o pořadí podle soutěžního řádu postupně rozhoduje (pokud nerozhodne první kritérium, jde se dál až po to, které rozhodne):

 • vyšší počet bodů ze vzájemných utkání,
 • brankový rozdíl ze vzájemných utkání,
 • vyšší počet vstřelených branek ve vzájemných utkáních,
 • vyšší brankový rozdíl ze všech odehraných utkání v soutěži,
 • vyšší počet vstřelených branek v soutěži,
 • los.

Kdo bude český mistr?

Co rozhoduje v případě rovnosti bodů na konci nadstavby?

První místo na konci základní části je důležité nejen z pohledu nasazení do domácích a venkovních zápasů, ale i pro případ rovnosti bodů po konci nadstavby. Pak jednoduše platí, když se tedy zasoustředíme opět jen na boj o titul, že kdo byl první po základní části, ten je první i po nadstavbě.

Pravidla pro určení konečného pořadí ve skupinách o titul i o záchranu v případě shodného počtu bodů jsou následující a rozhoduje se podle nich postupně (pokud nerozhodne první kritérium, jde se dál až po to, které konečně rozhodne):

 • vyšší počet bodů získaný v základní části,
 • vyšší počet bodů získaný ve vzájemných utkáních v základní části,
 • brankový rozdíl ze vzájemných utkání v základní části,
 • vyšší počet vstřelených branek ve vzájemných utkáních v základní části,
 • vyšší brankový rozdíl ze všech utkání v celé soutěži (včetně nadstavbové části),
 • vyšší počet vstřelených branek v celé soutěži (včetně nadstavbové části),
 • vyšší umístění v soutěži fair – play,
 • los.

Naše číslo 24

Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme přes 160 stran unikátního čtení.

To chci!

O jaké evropské poháry se hraje?

Do kvalifikace evropských pohárů jdou v příští sezoně čtyři české týmy a i o tato čtyři místa se ve zbytku ligy hraje. Mistr by měl jít do mistrovské části druhého předkola kvalifikace Ligy mistrů, což by znamenalo, že stejně jako v aktuální sezoně Plzeň potřebuje zdolat tři soupeře, aby hrál skupinu Ligy mistrů. Zároveň to také znamená, že má dvě opravy – když vypadne, sestupuje do kvalifikace o Evropskou ligu a z ní se ještě může po případném dalším vyřazení zachytit v Evropské konferenční lize.

Také vítěz poháru má velkou naději na skupinu v evropských pohárech v příští sezoně. Má totiž místo ve třetím předkole Evropské ligy, kde nastoupí proti neúspěšnému týmu z nemistrovské části druhého předkola Ligy mistrů. Půjde o poražené ze soubojů vicemistrů Ukrajiny, Belgie, Švýcarska nebo Řecka, takže nic lehkého. Vypadnutí by ale znamenalo ještě reparát v posledním předkole konferenční ligy. Vítězi poháru tedy bude stačit přejít přes jednoho soupeře ze dvou, aby hrál na podzim skupinu v Evropě.

Může se stát, že vítězem poháru (finále hrají Sparta se Slavií) bude zároveň mistr ligy. Pak by „pohárové“ místo ve třetím předkole Evropské ligy získal vicemistr a do předkol konferenční ligy by šel třetí i čtvrtý tým z ligy. Když ligový mistr a vítěz poháru budou jiné týmy, pak půjdou druhý a třetí tým z ligy do předkol konferenční ligy.

S kým ještě budou hrát adepti na titul v základní části?

V základní části zbývají odehrát tři kola a hotovo bude už za čtrnáct dnů, protože příští týden bude anglický, tedy s vloženým kolem do prostředka týdne. V něm se utká kromě jiného Sparta s Plzní. Následující středu 3. května je pak na programu finále poháru mezi Spartou a Slavií na Letné. Pak už se rozjede nadstavba, která se hraje od 6. do 27. května.

Zbývající program adeptů na titul v 28. až 30. kole základní části:

Sparta

 • venku Slovácko, sobota 22. dubna 16:00
 • doma Plzeň, středa 26. dubna 19:30
 • venku Liberec, neděle 30. dubna 15:00

Slavia

 • doma Bohemians, sobota 22. dubna 19:00
 • venku Baník, úterý 25. dubna 19:30
 • doma Hradec Králové, neděle 30. dubna 15:00

Plzeň

 • doma Zlín, neděle 23. dubna 19:00
 • venku Sparta, středa 26. dubna 19:30
 • doma Teplice, neděle 30. dubna 15:00

Jak se hraje nadstavba o sestup?

Stejně jako skupina o titul se i ta o sestup hraje s šesti týmy a systémem každý s každým jednokolově. Kluby umístěné v tabulce základní části na 11. až 13. místě hrají tři utkání na domácím stadionu, kluby umístěné v tabulce základní části na 14. až 16. místě hrají doma jen dvě utkání. Klubům zůstává celkový počet dosažených bodů v základní části.

Kompletní rozpis nadstavbové skupiny o záchranu vypadá takto:

 • 1. kolo (víkend 6. – 7. května): 13 - 15, 12 - 14, 16 – 11
 • 2. kolo (víkend 13. – 14. května): 14 - 15, 13 - 16, 11 – 12
 • 3. kolo (víkend 20. – 21. května): 15 - 16, 11 - 14, 12 – 13
 • 4. kolo (středa 24. května): 15 - 11, 16 - 12, 13 – 14
 • 5. kolo (sobota 27. května): 12 - 15, 11 - 13, 14 - 16

O umístění v tabulce skupiny o záchranu v případě rovnosti bodů rozhodují stejná pravidla, která jsme zmiňovali už výše u titulové části.

Jistým sestupujícím po konci nadstavby bude poslední, tedy 16. tým Fortuna ligy. Ten bude příští ročník hrát druhou ligu.

Kdy se hraje baráž o udržení?

Kluby, které se v konečné tabulce umístí na 14. a 15. místě, se účastní baráže, tedy kvalifikačních dvojutkání s 2. a 3. týmem druhé ligy.

Barážová dvojutkání zahájí na svém hřišti družstva, která se umístila na 15. místě první ligy a na 3. místě druhé ligy. To je proto, aby týmy s lepším umístěním v obou ligách hrály rozhodující druhý zápas doma. Barážové zápasy se hrají ve čtvrtek 1. června a odvety v neděli 4. června.


Související články

Příští reprezentační stoper? Liberec ho má půjčeného ze Slavie

Denis Halinský. To jméno si dobře zapamatujte. Podle fotbalového analytika Tomáše Daníčka tenhle 21letý střední obránce roste pro reprezentaci.

Liberec

Sázkařské tipy: Gólové hody v Edenu i Pardubicích. A spanilá jízda dalších favoritů

Favoriti budou v závěru tohoto týdne vítězit od Prahy až po Ružomberok. Nouze by podle našich analýz neměla být ani o větší počet gólů.

Sázkařský koutek

Tykač, Kania a přijdou další. Proč se jim vyplatí fotbalový klub?

Slavia, Liberec, nejnověji Mladá Boleslav a České Budějovice, ale nápadníci jsou i v Hradci Králové či Olomouci. Vysvětlíme vám, proč zájem roste.

Peníze
Popup se zavře za 8s