E-shop Football Club: Předplatné webu, knihy a mnohem více!

Kdo bude v nadstavbě doma? A o jaké evropské poháry se hraje? Průvodce k ligovému finále

18. duben 2023
Sdílejte:
Do konce dubna bude jasno, kdo půjde do nadstavby s výhodou domácího prostředí a během května se pak rozhodne o mistrovi, vítězi poháru, účastnících evropských pohárů i sestupujících. Bude to frmol. Tady je jeho jízdní řád.
Bude to i dál jízda jako při posledních derby?Foto: Profimedia

Co nás čeká v mistrovské části nadstavby?

Do konce základní části ligy zbývají tři zápasy. Pak se liga rozdělí na tři skupiny. Prvních šest týmů hraje v mistrovské části o titul a evropské poháry, další čtyři hrají play-off o umístění, čest a finanční prémii a posledních šest týmů si to rozdá v boji o záchranu. My se dnes zaměřujeme na ligovou špičku, tedy nás bude zajímat mistrovská část, první šestka.

Tu po základní části, která končí třicátým kolem v neděli 30. dubna, čeká dalších pět zápasů v nadstavbě. V boji o titul může hrát významnou roli, kde se bude hrát příští ligové derby nebo příští zápas s Plzní. Kdo bude na konci základní části první, ten oba rivaly v boji o titul bude hostit doma. A to je výhoda, kterou všichni chtějí, i když Plzeň má už jen mizivou teoretickou šanci, když na Slavii ztrácí šest bodů a na Spartu osm.

Kluby umístěné v tabulce základní části na prvním až třetím místě hrají v nadstavbě tři utkání na domácím stadionu, kluby umístěné v tabulce základní části na čtvrtém až šestém místě hrají doma dva zápasy. První po základní části hraje doma s druhým, třetím a čtvrtým, druhý se třetím, čtvrtým a pátým a tak dále. Kompletní rozpis mistrovské části nadstavby vypadá takto:

 • 1. kolo (víkend 6. – 7. května): 3 - 5, 2 - 4, 6 – 1
 • 2. kolo (víkend 13. – 14. května): 4 - 5, 3 - 6, 1 – 2
 • 3. kolo (víkend 20. – 21. května): 5 - 6, 1 - 4, 2 – 3
 • 4. kolo (středa 24. května): 5 - 1, 6 - 2, 3 – 4
 • 5. kolo (sobota 27. května): 2 - 5, 1 - 3, 4 – 6

Připomeňme, že v nadstavbě se pokračuje s body a skóre nasbíranými během 30 kol základní části.

Co rozhoduje v případě rovnosti bodů na konci základní části?

Co bude rozhodovat o pořadí na konci základní ligy (tedy po třiceti kolech) v případě, že budou mít dva týmy stejný počet bodů? Důležitá jsou vzájemná utkání, takže v boji o titul má tuhle výhodu Slavia, která na podzim v Edenu vyhrála 4:0 a na Letné to teď skončilo 3:3.

V případě rovnosti bodů po 30. kole o pořadí podle soutěžního řádu postupně rozhoduje (pokud nerozhodne první kritérium, jde se dál až po to, které rozhodne):

 • vyšší počet bodů ze vzájemných utkání,
 • brankový rozdíl ze vzájemných utkání,
 • vyšší počet vstřelených branek ve vzájemných utkáních,
 • vyšší brankový rozdíl ze všech odehraných utkání v soutěži,
 • vyšší počet vstřelených branek v soutěži,
 • los.

Kdo bude český mistr?

Co rozhoduje v případě rovnosti bodů na konci nadstavby?

První místo na konci základní části je důležité nejen z pohledu nasazení do domácích a venkovních zápasů, ale i pro případ rovnosti bodů po konci nadstavby. Pak jednoduše platí, když se tedy zasoustředíme opět jen na boj o titul, že kdo byl první po základní části, ten je první i po nadstavbě.

Pravidla pro určení konečného pořadí ve skupinách o titul i o záchranu v případě shodného počtu bodů jsou následující a rozhoduje se podle nich postupně (pokud nerozhodne první kritérium, jde se dál až po to, které konečně rozhodne):

 • vyšší počet bodů získaný v základní části,
 • vyšší počet bodů získaný ve vzájemných utkáních v základní části,
 • brankový rozdíl ze vzájemných utkání v základní části,
 • vyšší počet vstřelených branek ve vzájemných utkáních v základní části,
 • vyšší brankový rozdíl ze všech utkání v celé soutěži (včetně nadstavbové části),
 • vyšší počet vstřelených branek v celé soutěži (včetně nadstavbové části),
 • vyšší umístění v soutěži fair – play,
 • los.

Naše číslo 24

Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme přes 160 stran unikátního čtení.

To chci!

O jaké evropské poháry se hraje?

Do kvalifikace evropských pohárů jdou v příští sezoně čtyři české týmy a i o tato čtyři místa se ve zbytku ligy hraje. Mistr by měl jít do mistrovské části druhého předkola kvalifikace Ligy mistrů, což by znamenalo, že stejně jako v aktuální sezoně Plzeň potřebuje zdolat tři soupeře, aby hrál skupinu Ligy mistrů. Zároveň to také znamená, že má dvě opravy – když vypadne, sestupuje do kvalifikace o Evropskou ligu a z ní se ještě může po případném dalším vyřazení zachytit v Evropské konferenční lize.

Také vítěz poháru má velkou naději na skupinu v evropských pohárech v příští sezoně. Má totiž místo ve třetím předkole Evropské ligy, kde nastoupí proti neúspěšnému týmu z nemistrovské části druhého předkola Ligy mistrů. Půjde o poražené ze soubojů vicemistrů Ukrajiny, Belgie, Švýcarska nebo Řecka, takže nic lehkého. Vypadnutí by ale znamenalo ještě reparát v posledním předkole konferenční ligy. Vítězi poháru tedy bude stačit přejít přes jednoho soupeře ze dvou, aby hrál na podzim skupinu v Evropě.

Může se stát, že vítězem poháru (finále hrají Sparta se Slavií) bude zároveň mistr ligy. Pak by „pohárové“ místo ve třetím předkole Evropské ligy získal vicemistr a do předkol konferenční ligy by šel třetí i čtvrtý tým z ligy. Když ligový mistr a vítěz poháru budou jiné týmy, pak půjdou druhý a třetí tým z ligy do předkol konferenční ligy.

S kým ještě budou hrát adepti na titul v základní části?

V základní části zbývají odehrát tři kola a hotovo bude už za čtrnáct dnů, protože příští týden bude anglický, tedy s vloženým kolem do prostředka týdne. V něm se utká kromě jiného Sparta s Plzní. Následující středu 3. května je pak na programu finále poháru mezi Spartou a Slavií na Letné. Pak už se rozjede nadstavba, která se hraje od 6. do 27. května.

Zbývající program adeptů na titul v 28. až 30. kole základní části:

Sparta

 • venku Slovácko, sobota 22. dubna 16:00
 • doma Plzeň, středa 26. dubna 19:30
 • venku Liberec, neděle 30. dubna 15:00

Slavia

 • doma Bohemians, sobota 22. dubna 19:00
 • venku Baník, úterý 25. dubna 19:30
 • doma Hradec Králové, neděle 30. dubna 15:00

Plzeň

 • doma Zlín, neděle 23. dubna 19:00
 • venku Sparta, středa 26. dubna 19:30
 • doma Teplice, neděle 30. dubna 15:00

Jak se hraje nadstavba o sestup?

Stejně jako skupina o titul se i ta o sestup hraje s šesti týmy a systémem každý s každým jednokolově. Kluby umístěné v tabulce základní části na 11. až 13. místě hrají tři utkání na domácím stadionu, kluby umístěné v tabulce základní části na 14. až 16. místě hrají doma jen dvě utkání. Klubům zůstává celkový počet dosažených bodů v základní části.

Kompletní rozpis nadstavbové skupiny o záchranu vypadá takto:

 • 1. kolo (víkend 6. – 7. května): 13 - 15, 12 - 14, 16 – 11
 • 2. kolo (víkend 13. – 14. května): 14 - 15, 13 - 16, 11 – 12
 • 3. kolo (víkend 20. – 21. května): 15 - 16, 11 - 14, 12 – 13
 • 4. kolo (středa 24. května): 15 - 11, 16 - 12, 13 – 14
 • 5. kolo (sobota 27. května): 12 - 15, 11 - 13, 14 - 16

O umístění v tabulce skupiny o záchranu v případě rovnosti bodů rozhodují stejná pravidla, která jsme zmiňovali už výše u titulové části.

Jistým sestupujícím po konci nadstavby bude poslední, tedy 16. tým Fortuna ligy. Ten bude příští ročník hrát druhou ligu.

Kdy se hraje baráž o udržení?

Kluby, které se v konečné tabulce umístí na 14. a 15. místě, se účastní baráže, tedy kvalifikačních dvojutkání s 2. a 3. týmem druhé ligy.

Barážová dvojutkání zahájí na svém hřišti družstva, která se umístila na 15. místě první ligy a na 3. místě druhé ligy. To je proto, aby týmy s lepším umístěním v obou ligách hrály rozhodující druhý zápas doma. Barážové zápasy se hrají ve čtvrtek 1. června a odvety v neděli 4. června.


Související články

Televizní expert být nechci, říká Provod. Ukončí ve Slavii kariéru?

První ligu kopal sotva dva měsíce a už ho koupila Slavia. O pár týdnů později hrál Champions League. Měl namířeno do top zahraniční soutěže, na rok ho ale od fotbalu odstavilo zranění kolene. Jaké má ještě ambice a proč by nechtěl být televizním expertem? To Lukáš Provod, sedmadvacetiletý záložník Slavie, prozradil ve velkém rozhovoru pro FC.

Rozhovor

„Vždycky je tím usadíte.“ Vzpomínky z derby jsou na celý život

V derby týdnu se pojďme podívat na tyhle největší zápasy i s odstupem. Nehýbou jen Českem. Pouto k oblíbenému klubu a emoce z derby zápasů fanoušky neopouští ani po letech strávených na druhém konci světa. Vyprávějí emigranti do USA z Libanonu, Íránu a Hondurasu.

Derby

Tykač promluvil: Slavii chce přiblížit Bayernu a chválí současnou Spartu

Teprve včera se stal Pavel Tykač oficiálním vlastníkem pražské Slavie, teď s ním v novém čísle slávistického magazínu Halftime vyšel velký rozhovor. Vysvětluje, proč se pro koupi Slavie rozhodl i jaké s ní má plány. Vybrali jsme ty nejzásadnější myšlenky.

Slavia
Popup se zavře za 8s