Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Kauza zbitého fanouška: O všem jste věděli, zlobí se Jablonec na Dynamo

25. duben 2023
Sdílejte:
Zástupci jabloneckého klubu jsou šokováni prvotními vyjádřeními českobudějovického klubu. Podle Severočechů muselo vedení Dynama vše vědět hned v neděli a dokládají to i přímým svědectvím z místa. Mluvčí budějovického klubu trvá na vlastní verzi příběhu.
Momentka přímo z místa po zásahu pořadatelské služby.Foto: Fotbal Turist

V kauze napadení jabloneckých fanoušků od pořadatelské služby na ligovém zápase v Českých Budějovicích to jiskří i mezi kluby. Ten jablonecký dnes vedení Dynama adresoval dopis, ve kterém celý incident popisují zaměstnanci klubu, kteří byli očitými svědky brutálního napadení. A Jaroslav Doležal, viceprezident jabloneckého klubu, v dopise kromě jiného uvádí, že je vedení jabloneckého klubu šokováno prvotními vyjádřeními budějovického klubu.

„Zástupci SK Dynamo České Budějovice o existenci videozáznamu napadení věděli prostřednictvím hlavního pořadatele. Šokující tedy pro nás bylo, že během pondělního dopoledne klub vydal následující prohlášení: Klub vylučuje, že by došlo ze strany pořadatelské služby k pochybení, zásah naopak proběhl adekvátně k chování hostujících fanoušků,“ uvádí Doležal v dopise, který má redakce Football Clubu k dispozici a jehož pravost nám potvrdil mluvčí jabloneckého klubu Martin Bergmann.

Mluvčí Dynama Dušan Mendel na jablonecká slova o tom, že vedení budějovického klubu muselo o brutálním průběhu nedělního incidentu vědět, reaguje tak, jak už klub uvedl v dnešním dopoledním vyjádření: že kdyby měl záběry, které se dostaly na veřejnost až v pondělí dopoledne, reagoval by v prvotním výstupu pro média rozhodně jinak. „V pondělí dopoledne až do doby, než byla amatérská videa zveřejněna, jsme pracovali pouze se záběry z bezpečnostních kamer na stadionu,“ říká Mendel.

Když pomineme to, že i na těchto kamerách museli podle fanouškovských záběrů vidět nevhodné chování pořadatelské služby přímo v sektoru hostů, tak nemá klub bezpečnostní kameru i za ním, kde v neděli došlo k nejbrutálnějšímu napadení fanouška? Na to už Mendel přímo neodpovídá. „Jak jsem řekl, v pondělí dopoledne jsme pracovali pouze se záběry, které žádný nepřiměřený zákrok, který byl natočen na video a odpoledne umístěn na sociální sítě, neukazovaly,“ říká mluvčí.

Jablonečtí v dopise mluví především o tom, že o celém incidentu a jeho průběhu věděl už od neděle hlavní pořadatel budějovického klubu, který byl kromě jiného u sepisování delegátské zprávy. Vedení Dynama od něj nemělo hned v neděli o incidentu dostatečné informace? „Pokud jde o zprávu delegáta a hlavního pořadatele, znovu opakuji, že pokud bychom o všem věděli, v pondělí ráno takové prohlášení nedáváme,“ reaguje Mendel.

Dynamo v dnes vydaném prohlášení uvedlo, že po zhlédnutí fanouškovských videí z celého incidentu důrazně odsuzuje a distancuje se od agresivního chování několika členů pořadatelské firmy PS Patrol. Zároveň se ale spokojilo se slibem této firmy, že už na stadion nikdy nepošle agresory z nedělního incidentu, kteří měli být zároveň propuštěni.

Neměl by ale budějovický klub se zmíněnou firmou, která v neděli pořadatelství evidentně nezvládla, ukončit spolupráci? „Z vyjádření vyplývá, že byly osoby, které se tohoto nepřiměřeného zákroku směrem k fanouškům FK Jablonec dopustily, propuštěny ze služeb pořadatelské firmy PS Patrol. Další informace zatím k dispozici nemám,“ odpovídá Mendel.

Tvrdík jde po Dynamu. Nikdo z agresorů nesmí na stadion, píše

Do kauzy, která špiní jméno českého fotbalu, se vložil šéf Slavie Jaroslav Tvrdík. Dynamo následně vydalo vyjádření, ze kterého plyne, že bude pokračovat ve spolupráci s bezpečnostní agenturou, která agresory na stadion dodala. Říká ale, že je propustila a potrestá je.

Přečíst

Co dál v dopise od viceprezidenta jabloneckého klubu stojí? „Rád bych Vám jménem vedení FK Jablonec vyslovil omluvu za poškozené vybavení stadionu i házení předmětů našimi fanoušky. Podle mých informací se konkrétně jednalo o hození jednoho plastového kelímku uvnitř sektoru a následně došlo během potyčky s pořadatelskou službou k vytržení jedné sedačky v sektoru, jež byla posléze též uvnitř odhozena,“ popisuje Jaroslav Doležal.

„Toto chování rozhodně neschvalujeme a budeme jej s našimi fanoušky nadále intenzivně řešit, neboť jednoznačně podporujeme iniciativu vycházející zejména od zástupců SK Slavia Praha týkající se zlepšení podmínek pro fanoušky v sektorech hostí napříč ligovými stadiony, což však zákonitě musí jít ruku v ruce s odpovídajícím chováním fans,“ dodal zástupce jabloneckého klubu.

Celým případem se bude zabývat disciplinární komise Ligové fotbalové asociace (LFA), která zasedá ve čtvrtek.

LFA, která Fortuna ligu řídí, je incidentem silně znepokojena. „Z video záznamu, který má LFA k dispozici, je patrné, že zásah pořadatelské služby vůči fanouškovi byl nepřiměřený a zcela nepřijatelný. Událost na stadionu zaznamenal technický delegát LFA, který o ni informoval ve své zprávě,“ uvedl Štěpán Hanuš, mluvčí LFA.

„Vedení soutěže je nicméně přesvědčeno a pevně doufá, že se jím budou zabývat též orgány činné v trestním řízení, neboť se z doposud poskytnutých informací jedná o nepochopitelný exces. Takovéto chování členů pořadatelské služby na fotbalové stadiony nepatří a věříme, že se v budoucnu nebude opakovat,“ dodal Hanuš.


V dopise, který Doležal končí smířlivě a doufá v co nejrychlejší vyřešení celé kauzy, jsou i dva pohledy zaměstnanců jabloneckého klubu, které do detailu popisují, co se v neděli kolem hostujícího sektoru v Českých Budějovicích dělo:

Během 40. minuty prvního poločasu jsem z mého místa na novinářských pozicích na hlavní tribuně při sledování utkání zaznamenal neobvyklý pohyb v sektoru hostujících fanoušků. Z tohoto důvodu jsem telefonicky kontaktoval jednoho ze zástupců našich příznivců, který mi sdělil že byla v sektoru fyzicky napadena jedna z přítomných fanynek FK Jablonec. Fanoušek, se kterým jsem mluvil, mě poprosil o spolupráci a pomoc s vyřešením situace oficiální cestou jménem klubu. Po rychlé konzultaci s kolegou jsme se domluvili, že on bude kontaktovat delegáta utkání a já jsem mezitím vyrazil směrem k sektoru určenému hostujícím fans.

K sektoru jsem dorazil ve chvíli, kdy končil první poločas. Při příchodu na místo jsem zahlédl fanouška, se kterým jsem před několika minutami telefonicky mluvil, a jelikož je sektor od zbytku stadionu oddělený plotem, zavolal jsem si ho k sobě, abych si vyslechl, co se stalo, a vzniklou situaci, pokud možno uklidnil. Zmíněný fanoušek mne informoval, že po hození kelímku s pivem jabloneckými příznivci v sektoru došlo k fyzickému napadení fanynky pracovníkem bezpečnostní služby, načež se jí ostatní fanoušci v její blízkosti zastali.

Během mého rozhovoru se zmíněným příznivcem FK Jablonec došlo ke slovní potyčce mezi ním a jedním z přítomných členů pořadatelské služby, který vyústil v napadení tohoto muže ze strany pořadatele označeného číslem 129. Konflikt jsem si v tu chvíli začal natáčet na mobilní telefon. Po strhnutí fanouška na zem došlo ze strany pořadatele k několika úderům do hlavy zásahovými rukavicemi s plastovou výztuží. Po několika okamžicích se k potyčce připojilo několik dalších pořadatelů, přičemž někteří z nich zmíněného fanouška rovněž opakovaně udeřili. Během toho, kdy muže táhli po zemi, na něj křičeli „Zvedni se, ty děvko!“

Po částečném uklidnění situace jsem opustil prostor stadionu a přesunul se před vstupní bránu do sektoru hostujících příznivců, kde jsem potkal hlavního pořadatele utkání, kterému jsem se představil jako zástupce klubu a zmíněnou situaci mu popsal. V tu chvíli ke mně přistoupil zatím neznámý člověk se slovy: „Vy v tam Jablonci jste všichni stejná verbež, já jsem tě moc dobře viděl, jak sis to natáčel. Budu si tvůj obličej pamatovat.“ Po dotázání se jednoho z přítomných zaměstnanců domácího klubu na tohoto člověka mi bylo sděleno, že jde o vedoucího pořadatelské služby.

V následujících momentech před sektor dorazili zástupci Policie ČR, kterým jsem znovu popsal, co se uvnitř stalo. Napadený fanoušek byl v té době vyvedený ven z prostoru stadionu. Spolu s ním byli vyvedeni nebo stadion dobrovolně opustili i další fanoušci, na které jsem apeloval, aby z místa odjeli pryč.

Na pozápasové schůzce jsem panu delegátovi Hubičkovi popsal situaci, kterou jsem viděl, a současně s tím mu předal videozáznam incidentu. Následně se k situaci vyjádřil také hlavní pořadatel, který tvrdil, že celou situaci viděl a že ho výše zmiňovaný fanoušek chtěl napadnout. Hlavní pořadatel celou situaci zlehčoval a postup pracovníků bezpečnostní agentury schvaloval o kvitoval jako správný. Následně pan Hubičko sepsal hlášení.


V návaznosti na předchozí domluvu s kolegou jsem se po poločasové přestávce v prostoru u střídaček setkal s technickým delegátem, panem Hubičkou, Během přesunu z novinářské lavičky k hrací ploše jsem bohužel nepotkal žádného z pořadatelů, a to ani v útrobách stadionu u kabin, který by mi pomohl najít hlavního pořadatele, v jehož přítomnosti jsem chtěl delegáta utkání o situaci zpravit.

Pana Hubičku jsem informoval, že události ze sektoru hostujících fanoušků budeme chtít zaznamenat do zprávy o utkání. Během rozhovoru s delegátem k nám přistoupil muž v obleku, který se mě nevybíravým způsobem zeptal, co jsem zač. Představil jsem se jako tiskový mluvčí FK Jablonec a zároveň SLO (manažer pro fanoušky) a prokázal se odpovídající akreditací, kterou jsem obdržel při příjezdu na stadion. Z jeho strany mi následně bylo řečeno, že ho to nezajímá a nechá mě vyvést ze stadionu, jelikož tam dle něj nemám co dělat. Až později jsem zjistil, že se jednalo o hlavního pořadatele.

Po utkání jsme se sešli na domluvené schůzce v kabině delegáta za přítomnosti technického delegáta, hlavního pořadatele, mého kolegy a mě. Technický delegát zahájil schůzku a my jsme jemu i hlavnímu pořadateli ukázali videozáznam natočený během poločasové přestávky. Zúčastněné jsme informovali, že videozáznam je pouze pro potřeby klubů nebo orgánů LFA a že sami nechceme incident medializovat, ale chceme vše vyřešit právě no úrovni klubů a LFA. Důkazem tomu je i fakt, že zmíněné video natočené kolegou neuniklo na internet ani do médií a v online prostoru se objevila pouze videa natočená samotnými fanoušky.

Hlavní pořadatel na video reagoval slovy: „Dostali ještě málo“. Následně delegát utkání zaznamenal náš popis situace a prostor se k situaci vyjádřit dostal též hlavní pořadatel, přičemž on považoval zákrok za adekvátní a souhlasil s ním. Zároveň se vyjádřil těmito slovy: „Násilí mám rád, věnuji se mu ve volném čase sportovně.“ Později dodal, že vyvedeného fanouška ještě navštíví v cele. Když jsem se ho zeptal, co mu udělá, odpověděl mi: „Do toho ti nic není.“ Poté jsme po velmi korektním a profesionálním jednání s technickým delegátem opustili kabinu a později jsme po tiskové konferenci trenérů opustili stadion.

Během pondělního dopoledne jsem byl kontaktován redaktorem Budějovické Drbny s dotazem na zmiňovaný incident. Sdělil jsem mu: „O incidentu víme a řešíme ho s Ligovou fotbalovou asociací (LFA). Více se k tomu zatím nebudeme vyjadřovat s ohledem na probíhající šetření“.


Související články

Nudná hra favoritů! Proč se na Euro nedalo koukat?

Mistrovství Evropy je za námi a z trofeje se radují Španělé. V novém vydání Football Clubu podcastu si s Janem Pikousem a Michalem Řežábkem rozebereme výkony nových šampionů, ale i Anglie, Francie nebo Německa.

Podcast

Nejlepší vyhráli. Španělé berou zlato, protože se nebáli riskovat

Na EURO nepřijeli jako hlavní favorité. Už po úvodních zápasech ale bylo jasné, že přijeli pro zlato. Španělé hráli zábavně, odvážně, sebevědomě. A hlavně nejlíp ze všech. Evropský fotbal má po dvanácti letech šampiony, na kterých se snad všichni shodnou.

Euro 2024

Pyrotechnika pod lupou. Bezpečnost a svoboda můžou jít ruku v ruce

Spor o pyrotechniku na stadionech není jen bojem o bezpečnost, ale také o svobodu a soudržnost v moderní společnosti, píše v detailní analýze Vendula Divišová z katedry politologie na Masarykově univerzitě, která se dlouhodobě zaměřuje také na otázku zajišťování bezpečnosti na fotbalových utkáních.

Fanoušci
Popup se zavře za 8s