Koupit předplatné webu

Na Letnou se vrací kotel. Sparta spustí program pro návrat hříšníků

16. březen 2023
Sdílejte:
Vracíme se, oznámili letenští kotelníci. Sparta s nimi dohodla program pro trestané fanoušky, kvůli kterým k bojkotu došlo. Když zaplatí pokutu a absolvují různá školení nebo dobrovolnické práce, budou se moci vrátit na stadion dřív.
Začátek bojkotu v zápase proti Slovácku.Foto: Michal Sváček / Mafra / Profimedia

Sparta je ve formě i když na Letné už od listopadu hraje bez podpory kotle.

Od začátku dubna bude zpět.

Spraťanští ultras to dnes oznámili na svém facebookovém účtu. „Bojkot účasti kotle se na Letné ruší. Od příštího domácího zápasu (proti Brnu, 2. dubna) se vracíme na svá místa,“ stojí v prohlášení Letenských.

Důvodem je, že se zástupci kotle s vedením Sparty dohodli na novém programu pro fanoušky se zákazem vstupu na stadion. Jeho plněním je možné snížit trest až o 70 % jeho původní délky trvání.

Kotel na Letné není od zápasu se Slováckem, během kterého ultras zasypali hrací plochu světlicemi. Bylo to na protest proti vysokým trestům, které od klubu někteří fandové za své chování vyfasovali. Šlo o desetitisícové pokuty a zákazy vstupu na stadion až na pět let, které Sparta rozdala za vážná porušení návštěvnického řádu.

Sparta informuje o zmíněném programu pro návrat potrestaných fanoušků na svém webu. Spustí ho od začátku července a zažádat o zařazení do něj budou moct fanoušci, kteří budou mít v té době aktivní (první) zákaz vstupu na domácí utkání AC Sparta Praha.

„Práce s fanoušky je pro klub prioritou, záleží nám na komunikaci s naším publikem. V případě rizikového jednání na tribunách přistupujeme k represivním krokům, zároveň ale budeme poskytovat možnost se na stadion vrátit. Domníváme se, že jsou v našich řadách fanoušci, kteří si zaslouží druhou šanci,“ říká generální ředitel AC Sparta Praha František Čupr.

„Jde o koncepční krok, který jsme konzultovali se zahraničními kluby, které patří mezi špičku v práci s diváky. Inspirovali jsme se například v Holandsku,“ komentuje projekt Tomáš Křivda, člen představenstva AC Sparta Praha a ředitel komerčního úseku.

Naše číslo 24

Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme více jak 160 stran unikátního fotbalového čtení.

   To chci!

   „Stanovili jsme si dva cíle: za prvé chceme i skrze tento program a edukaci nadále pracovat na celkovém zlepšení bezpečnosti na stadionu. Za druhé chceme dát publiku najevo, že umíme projevit empatii, když fanoušek udělá chybu, má zájem ji napravit a nadále chce podporovat klub přímo z tribuny,“ říká Křivda.

   Jednou z podmínek pro účast v programu bude i uhrazení smluvní pokuty, byla-li fanouškovi uložena. Opakované zařazení do programu není možné, stejně jako není možné účastí v programu zkrátit uložený doživotní zákaz.

   Šanci zúčastnit se programu mají všichni příznivci s prvním trestem s výjimkou těch, kteří se dopustili jednání, které přímo ohrozilo jiného člověka na zdraví, nebo způsobilo zdravotní újmu. Program není ani pro ty, kteří se dopustili zvláště toxického činu (rasismus), nebo jiného jednání s obzvlášť závažným následkem.

   Sparta může fanouška vyjmout z programu i v jeho průběhu. „Obsah programu bude vystavěn vždy individuálně s ohledem na provinění konkrétního příznivce,“ vysvětluje Křivda.

   Program obsahuje školení (například zdravotní kurz), přednášky a preventivní programy (např.: davové chování, nebezpečí vyplývající z používání pyrotechniky) a dobrovolnické práce. V průběhu programu budou účastníkovi udíleny kredity dle předem stanovených podmínek.

   „Po splnění určených cílů a nasbírání předem stanoveného počtu kreditů dojde k vyhodnocení, v rámci kterého může být fanouškovi zkrácen původní trest až o 70 % z původní délky trvání,“ říká Křivda.

   Většinu nákladů spojených s tímto programem bude hradit klub, spoluúčast fanouška bude v maximální výši 20 procent. To znamená předpokládanou investici na straně fanouška ve výši jednotek tisíc korun.

   Délka absolvování programu bude individuální, nicméně neměla by přesáhnout u žádného účastníka jeden rok.


   Související články

   Jak tohle může být penalta? Sporná situace z Paříže pod lupou

   Hráči Newcastlu, který trápí velká marodka, ze všech zbytků sil bránili jednobrankové vedení na půdě PSG. V úplném závěru ale dostali gól z penalty za ruku, která by se v české lize nebo v Premier League velmi pravděpodobně nepískala. Proč ji nařídil jeden z nejlepších sudích na světě v Lize mistrů?

   Pravidla

   Proč bude stát Durosinmi balík? Střed(a) Zdeňka Folprechta

   Slavia ho měla na dosah za z dnešního pohledu směšnou částku. Proč plzeňského střelce nakonec nepřivedla? A proč ho chtějí dobré zahraniční kluby i přes aktuální zranění? Odpovídá Zdeněk Folprecht ve svém pravidelném sloupku.

   Střed(a)

   TV práva na ligu chtěly tři firmy. Nadstavba bude i v dalších letech

   Zástupci ligových klubů dnes na Ligovém gremiu LFA schválili výsledky tendru na nejdůležitější audiovizuální práva.

   Zprávy
   Popup se zavře za 8s